Do konce listopadu zváží zástupci Armády ČR varianty možného využití armádního objektu na vrcholu Milešovky. Na schůzce svolané místopředsedou vlády a senátorem Alexandrem Vondrou to o víkendu přímo na nejvyšší hoře Českého středohoří slíbil generál František Hrabal, zástupce náčelníka generálního štábu.
Obecně prospěšná společnost Milešovka, jejímž členem je i obec Velemín, totiž již delší čas usiluje o rozvoj turistického ruchu na této hoře. Zpracován je projekt její revitalizace. Vzhledem k tomu, že se nachází v národní přírodní rezervaci, je zde zcela vyloučeno stavět nové objekty, když se nesmí měnit půdorys ani těch stávajících. „Jediným možným řešením je pro nás proto alespoň částečné využití objektu bývalé turistické chaty, který se nachází v majetku armády. Ta ho však využívá pouze minimálně,“ uvedl předseda obecně prospěšné společnosti Leopold Kukačka. Podle starosty Velemína Jiřího Skalického by zde mohla fungovat menší restaurace s možností ubytování. „Objekt je podle mého názoru dostatečně rozlehlý jak pro potřeby turistického ruchu, tak pro potřeby armády,“ zhodnotil stav Alexandr Vondra.
Armáda však Milešovku považuje za strategický bod, na kterém jsou v provozu spojová a radioreléová zařízení. Plánuje zde umístit další radar pro výzkumné účely. Spojení zajišťuje také pro horskou službu. „Dnes nebudeme uzavírat žádné resumé, je třeba zjistit, zda je po technické stránce vůbec možné, aby v jedné části objektu fungovala armáda a druhá část sloužila turistům, aniž by si vzájemně překáželi,“ uzavřel jednání náměstek ministryně obrany Martin Barták.
Na Milešovce v současné době kromě Armády ČR má své zázemí i meteorologická observatoř a Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Pro potřeby turistů zde pouze o víkendech funguje malý bufet, provozovaný obecně prospěšnou společností. Při nepřízni počasí se turisté nemají kde skrýt. Průvodcovskou službu na vyhlídkovou věž zajišťují nahodile ve svém volném čase pracovníci observatoře.