Premiér nechtěl Vondrův postup II.

27.2.2006, Lidové noviny

Paroubek odmítl podpořit kandidaturu bývalého velvyslance na prestižní post v zahraničí

PRAHA Česko mělo loni šanci, že její zástupce obsadí prestižní post šéfa mezinárodní správy Bosny a Hercegoviny. Českým kandidátem se stal bývalý velvyslanec v USA a někdejší zahraničněpolitický poradce exprezidenta Václava Havla Alexandr Vondra. Toho podporovalo ministerstvo zahraničních věcí i někteří zahraniční zástupci. Proti se naopak silně stavěl premiér Jiří Paroubek.

Jeho střet s ministerstvem vyvrcholil dopisem ze 13. října, který adresoval ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi. „Objasnil jsem Vám důvody, proč tuto kandidaturu nepodporuji a podporovat nebudu. Nechápu proto, z jakého důvodu ministerstvo zahraničních věcí do podkladů pro má jednání se zahraničními partnery neustále vsouvá pasáž, která je s mým postojem v jednoznačném rozporu,“ uvedl v dopise, který mají LN k dispozici, Paroubek. Dále ministra vyzval, ať zařídí, aby se nic podobného neopakovalo. Co bylo skutečným důvodem Paroubkova odporu vůči Vondrovi, o kterém se mluví jako o možném budoucím ministru zahraničí za ODS, není jasné.

Premiér měl o něm ale mimo jiné pronést, že je „pravicový fundamentalista“. Na to si ale Paroubek nevzpomíná. „A je mi to v zásadě jedno. Pokud vím, tak jsem to neřekl nikde na veřejnosti, pokud jsem to řekl,“ sdělil Paroubek. Premiér si už nevzpomíná ani na to, jaký byl jeho postoj vůči Vondrově kandidatuře. Až po dotazu LN ohledně říjnového dopisu se rozpomenul, že jeho odpor byl dán tím, že kandidatura nebyla projednána ve vládě. „Nemám potřebu to komentovat, nepamatuji si to. Spíš mě překvapilo, že to ministerstvo neprojednalo s vládou. To byl ten důvod,“ sdělil Paroubek. „Nemyslím si ale, že pan Vondra by byl optimální kandidát,“ dodal premiér.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Podle Vondry jeho kandidaturu vymysleli lidé na ministerstvu zahraničí. Posléze mu prý podporu vyjádřili Poláci i americký velvyslanec William Cabaniss a americký diplomat a úspěšný balkánský vyjednávač Richard Holbrooke.

„Němci, kteří měli největší šanci na obsazení postu, nemohli nikoho sehnat. Začali jsme na tom spolu s ministerstvem zahraničí pracovat,“ sdělil Vondra. V říjnu ale přišel na ministerstvo dopis od Paroubka. „V půlce října mi volali z ministerstva, že přišel dopis od Paroubka. Ptal jsem se, co s tím budou dělat. Řekli mi, že Cyril Svoboda promluví s Paroubkem,“ popsal Vondra. Podle nejmenovaného diplomata ale už v době, kdy Paroubek Svobodovi poslal striktní dopis, byla celá věc ztracená, protože Německo přišlo se svým kandidátem. „V době, kdy ten dopis přišel, byla již celá věc ze stolu. Premiér Paroubek se zřejmě rozčilil, když se mu několikrát do podkladů dostal tento návrh. Ministerstvo zahraničí totiž zaujalo pozici, že bude Vondru podporovat, i když už bylo jisté, že šance na jeho prosazení neexistuje. Paroubek o tom zřejmě nevěděl,“ řekl zdroj LN.

Ať už byly premiérovy pohnutky jakékoliv, Vondra se nakonec na post nedostal. „Kandidatura nebyla úplně ztracená, ale rozdíl mezi mnou a ostatními byl v tom, že mě sice navrhovalo ministerstvo zahraničí, ale aktivně mě nepodporoval premiér. Když přišli Němci s kandidátem, tak okamžitě kancléřka Merkelová všechny obvolávala a lobbovala za něj,“ konstatoval Vondra.

***

Premiér Paroubek údajně Vondru označil za „pravicového fundamentalistu“

KLÁRA TYLOVÁ, FRANTIŠEK ŠULC