ČT 24 | 1.7.2007 | 12:00 | pořad: Otázky Václava Moravce
Václav MORAVEC, moderátor
Německé předsednictví Evropské unie skončilo dohodou o reformní smlouvě nahrazující takzvanou euroústavu. Přestože se za šest měsíců, kdy Berlín řídil chod Unie stala řada dalších věcí, jednání o zmiňované smlouvě je zastínila. A platit to bude i pro Portugalsko, které usedá na předsednickou židli Evropské unie právě dnes.
redaktor
Portugalsko totiž musí dohodu o smlouvě dotáhnout do úspěšného konce. Výsledkem německého předsednictví je mandát pro mezivládní konferenci. Ta stanoví základní rysy reformní smlouvy, která přebírá podstatné institucionální reformy z takzvané euroústavy. V zájmu dohody muselo Německo ustoupit státům, které z obav ze superstátu nechtěly zařadit do smlouvy symboly jako je vlajka, nebo hymna. K těmto odpůrcům patřila i Česká republika.
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/, 25. 6. 2007
My rozhodně neděláme protievropskou politiku, my jenom jsme byli mezi těmi zeměmi, které trošku zpochybněly tu metaforu takovou, že ta Evropská unie je jako ten cyklista, který furt musí šlapat, aby nespadnul z toho kola a teď se ukázalo tím, tou euroústavou, která narazila ve Francii a v Holandsku, že skutečně se z toho kola spadlo a je třeba to kolo nějakým způsobem opravit.
redaktor
Nicméně z původní takzvané euroústavy se německému předsednictví podařilo zachovat jednotnou právní subjektivitu. Rozšířily se oblasti, ve kterých se bude rozhodovat kvalifikovanou většinou a ne jednohlasně. Evropská unie dostane vysokého představitele pro zahraniční politiku.
Václav MORAVEC, moderátor
České politiky teď podle premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka čeká diskuse o tom, jak se budoucí text reformní smlouvy bude schvalovat. Sociální demokraté už jasné slovo řekli – chtějí referendum. Václav Havel před několika okamžiky řekl, že se staví proti referendu v této otázce. A dalšími hosty Otázek jsou v pražském studiu vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, přeji vám hezký dobrý den.
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
Dobrý den.
Václav MORAVEC, moderátor
Dále pak předseda sněmovního zahraničního výboru za ČSSD Jan Hamáček. Děkuji, že jste přijal mé pozvání.
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Dobrý den.
Václav MORAVEC, moderátor
A za dalším hostem směřujeme do italského Bolzana, kde je předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti, jinak také místopředseda Strany zelených Ondřej Liška. I vám přeji hezký dobrý den do Bolzana, vítejte.
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Dobrý den.
Václav MORAVEC, moderátor
Začneme tentokrát u předsedy Hamáčka. Vy jste řekl jasné slovo, chcete referendum. Co možná námitka, že by lidé tu euroústavu novou, tedy reformní smlouvu mohli odmítnout, když se o ní bude hlasovat v referendu?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Tak, já bych chtěl říci, že to není nic nového. Sociální demokracie chtěla referendum po té úvodní ústavní smlouvě a my jsme prostě přesvědčeni, že se podařilo zachovat substanci euroústavy v této nové, jak se říká, reformní smlouvě, a proto očekáváme, že bude možné ji schvalovat v referendu, ale já bych vás trošku opravil. To není konečné stanovisko. Já si myslím, že s konečným stanoviskem bychom měli počkat na výsledek té mezivládní konference a …
Václav MORAVEC, moderátor
Chcete tím říci podle toho, jaký bude text té, toho dokumentu, tak podle toho sociální demokraté řeknou jasné slovo.
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Ano, přesně tak. Ano, až uvidíme paragrafové znění, jednotlivé články jak ta smlouva vyzní, tak potom bychom měli mluvit o tom, jakým způsobem ratifikovat.
Václav MORAVEC, moderátor
Z prvních postojů politiků Občanské demokratické strany je zřejmé, že jste proti ratifikaci toho rodícího se dokumentu referendem. Proč především?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
No, my jsme ještě žádné závazné stanovisko neučinili, ale za prvé, budeme o tom ještě mluvit samozřejmě v koalici. Za druhé, myslím, že skutečně má cenu počkat s tím definitivně rozhodnutím, až bude na stole ta smlouva podepsána a budeme vědět přesně, co tam je. Za třetí, my si skutečně teď pracovně myslíme, že to referendum nutné není, není to ústava, bude to prostě novela smluv několika, nebo bude to několik, to nebude jenom jedna smlouva.
Václav MORAVEC, moderátor
Překvapilo vás, pane vicepremiére, v té souvislosti, že zastánce referend Václav Havel před několika okamžiky řekl, že si myslím, že není zapotřebí referendum k tomu nově se rodícímu dokumentu?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Mě to nepřekvapilo, já si myslím, že je to konzistentní s tím, co Václav Havel dlouhodobě říká a koneckonců ta smlouva, nebo ty nové smlouvy, to skutečně bude komplikovaný text a rozhodovat o něm v referendu ano, nebo ne, já si myslím, že to zdaleka není jednoduché.
Václav MORAVEC, moderátor
Není přitom bez zajímavosti, že současný prezident Václav Klaus, jinak také odpůrce všelidového hlasování dal před týdnem najevo, že by nebránil referendu a dodal a následuje citát: „Nebránil bych se ani referendu, neboť je až moc okaté, že se evropští politici bojí pustit cokoli do referend.“ konec citátu. Když se, pane předsedo Hamáčku, přece jenom podívám na postoj sociální demokracie, byť je konzistentní, protože jste chtěli hlasovat o té euroústavě, která už spadla pod stůl, nemůže se opravdu stát, že, řekněme, zvyšující se odpůrci proti současnému stavu integrace mohou teď si zase pohrávat s referendem, eurorealisté včetně Václava Klause, protože se jim podaří přesvědčit veřejnost, odmítněte ten dokument a bude muset se vyjednávat o dalším textu už potřetí, protože Francouzi a Holanďané odmítli ten původní text euroústavy?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Tak, zaprvé my, pokud bychom organizovali referendum v České republice, tak nebudeme jediní. Jsou země, které ze své ústavy musí organizovat referendum, takže referenda, Evropa se referendům rozhodně nevyhne. Já se ani nebojím toho, že by na domácí politické scéně to mohlo vyvolat nějaké turbulence. Já předpokládám, že nejsilnější vládní strana bude důsledně hájit to, co v Bruselu vyjednala a tudíž nevidím žádný problém.
Václav MORAVEC, moderátor
Že bude stát zatím, zatím textem, pane vicepremiére, nebo je něco v té mezivládní konferenci, která o tom ještě bude jednat, kde by se to mohlo, lidově řečeno, zvrtnou a kde byste řekli, tak ne?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Tak, my stojíme zatím, v čem jsme vyslovili souhlas teď v Bruselu, to znamená mandát. K těm jednáním bude jakási směrnice, ale ještě tu smlouvu samozřejmě na světě nemáme, na té se bude pracovat teď celou tu druhou polovinu letošního roku a určitě nepředpokládáme, že ta jednání té mezivládní konference budou jednoduchá. My sami určitě budeme chtít ještě analyzovat různé dopady třeba v oblasti justice a vnitřních věcí, nebo pokud jde o Chartu základních práv, takže čekají nás ještě velice náročná jednání a samozřejmě nemůžeme dopředu říct, jak ta jednání dopadnou, ale znovu říkám to, co sem říkal, když jsme odjížděli do Bruselu minulý týden, že budeme jednat a budeme se chtít dohodnout, nikoliv že bychom toužili, aby na Vánoce byla v Lisabonu, nebo kde se ta vrcholná schůzka, v Bruselu, myslím, uskuteční, aby tam byla nějaká krev, nebo mrtví na zemi.
Václav MORAVEC, moderátor
Obracím se teď na předsedu sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Lišku do Bolzana. Počítá Strana zelených se všelidovým hlasováním k textu reformní smlouvy, která má nahradit tu euroústavu?
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
My jsme podobně, jako naši koaliční partneři k tomuto ještě nezaujali celostranické stanovisko, ale musím říci, že je spíše nutné si říci, co hovoří případně pro, nebo proti konání toho referenda. To, co tady řekl kolega Hamáček, já teda nevím, já bych si to dovolil zpochybnit. Já si myslím, že sociálnědemokratická koaliční vláda v minulém období nijak zvláště netrvala na vyhlášení referenda o tehdejší evropské smlouvě, nýbrž prostě otálela s tím, jak to zhruba v Evropě dopadne a teprve podle toho se hodlala rozhodnout. Takže, když …
Václav MORAVEC, moderátor
Než se budete obracet na sociální demokracii, řekněte jasné slovo, co teď z vašeho pohledu jako Strany zelených převažuje? Jsou to plusy referenda, nebo mínusy referenda?
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Z našeho pohledu bych řekl toto. V referendech o evropských smlouvách, nebo záležitostech se často stává to, byli jsme toho vlastně i svědky v tom, ve Francii a v Nizozemí, že se ta debata úplně nacionalizuje. To znamená ta evropská dimenze z toho se nakonec úplně vytratí. My si jako zelení myslíme, že pokud by evropská smlouva, jak se říká, nyní reformní, měla být ratifikována, tak potom v celoevropském referendu tak, aby ta evropská dimenze tohoto textu byla co nejvíce posílena.
Václav MORAVEC, moderátor
Jasné slovo tedy zatím zní, že nejste příznivci národního referenda, jak to ostatně i v Otázkách naznačil Václav Havel, bývalý český prezident.
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Já bych si dovolil dát ještě, dovolit dát ještě jeden argument. My si myslíme, že oproti té původní Niceiské smlouvě, evropská ústavní smlouva přinášela několik základních, jak se říká, demokratických inovací, změn, které je možné vysvětlit jako prohloubení evropské integrace a podílu občanů na rozhodování Unie. S většinou ovšem těchto, těchto prvků vlastně už vyslovila, vyslovila veřejnost souhlas v referendu v roce 2003. Ta současná reformní slova ji přináší ještě méně a nemyslím, že zásadním způsobem mění povahu toho, co tady už bylo. Ale my jsme téhle debatě otevření a myslíme si taktéž, že je nutné skutečně vyčkat, jak dopadne, jak dopadnou jednání v tom příštím půlroce. Koneckonců za tři týdny by portugalské předsednictví již mělo mít nějaký návrh textu již v parafovaném znění.
Václav MORAVEC, moderátor
Ano, o tom, o tom bude právě řeč na té mezivládní konferenci. Když se obrátím na předsedu zahraničního výboru z ČSSD Jana Hamáčka. Pane předsedo, vy jste jako sociální demokraté řekli, že by to vláda s vámi měla konzultovat, o čem bude vyjednávat, co se dostane do toho textu, který připraví mezivládní konference. Z čeho především máte obavy, aby český postoj byl dostatečně promítnut do té a možná i váš, opoziční postoj jako sociálních demokratů, do samotného textu?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Tak, já pevně věřím, že vláda trošku změní postup a bude se více bavit v Poslanecké sněmovně o tak zásadní věci, jako je mezivládní konference. My jsme několikrát požadovali, aby se sněmovna zabývala tím mandátem, se kterým vláda odjela do Bruselu. Bohužel naposledy, těsně před tím jednáním, to tři vládní poslanecké kluby zavetovaly a debata se nevedla. Já si prostě myslím, že pokud bychom byli schopni o tom debatovat na nadnárodní bázi, tak bychom našli nějaké společné stanovisko a možná bychom si ušetřili to, že vláda odjížděla do Bruselu s velmi, řekněme siláckými gesty, aby potom postupně ustupovala a vystupovala ve finále relativně rozumně.
Václav MORAVEC, moderátor
Budete mít prostor všichni, abysme zmínili jednotlivé body, které by měla Česká republika dostat do té mezivládní smlouvy. Ještě poslední otázka na vás, proč …
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Promiňte, já …
Václav MORAVEC, moderátor
Proč jste válcovali opozici?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Ale, my jsme opozici vůbec neválcovali. Já se tady musím k tomuhle tomu ohradit. Pan předseda to velmi dobře ví. Ve výborech, jak Poslanecké sněmovny, Senátu, jsem komunikovali velice věcně. To, co jsme nechtěli, byla ta debata před těmi kamerami, prostě to show v tom, v tom plénu, protože za A bylo to zbytečné, za B stejně ten mandát nebyl k dispozici a za C, to hlavní, my jsme tam odjížděli s vládní pozicí, která byla koaličně dojednána a tato pozice byla diskutována i v plénu Poslanecké sněmovny. Vy si to sám dobře pamatujete, protože já sem to tehdy místo předsedy vlády, který byl mimo Prahu uváděl, a ta diskuse se normálně odehrála, čili …
Václav MORAVEC, moderátor
Pane předsedo, stručná reakce?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
No, tak já si pamatuji to jednání ve výboru pro evropské záležitosti. To probíhalo tak, že přišel předseda vlády a na začátek nám oznámil, že za třicet minut musí odejít, takže tady debata byla velmi /nesrozumitelné/. Já se bavím o debatě o tomto materiálu, ne o té širokém mandátu, který se projednával ve sněmovně, ale těsně …
Václav MORAVEC, moderátor
Očekáváte, že tedy vláda bude zodpovědnější při tom samotném projednávání bodů, které bude zpracovávat mezivládní konference?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Přesně tak.
Václav MORAVEC, moderátor
A o tom budeme dál mluvit v další části Otázek, budeme hned pokračovat po stručných zprávách na zpravodajském programu České televize, tedy na ČT 24 a také se dozvíte, že v Česku platí mimořádná ochranná opatření proti ptačí chřipce. Vyhlásila je Státní veterinární správa a dalšími hosty pořadu budou náměstek ministra zemědělství Stanislav Kozák, ředitel Státní veterinární správy Milan Malena a předseda Zemědělského obchodního družstva v Záleží František Bartoš. Dívejte se dál, pokračujeme hned po stručných zprávách na ČT 24.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane vicepremiére, ten jízdní řád je jasný. Měla by do konce roku být dojednána ona ústavní smlouva, ten nový dokument. Myslíte si, že se to zadrhne a že je pravděpodobné, že ten dokument se bude dojednávat i po roce 2008?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Já myslím, že ten mandát, který jsme teď dojednali v Bruselu, je poměrně podrobný, takže ta šance, že se to podaří podepsat, tu reformní smlouvu s těmi dalšími smlouvami do konce roku, je poměrně velká.
Václav MORAVEC, moderátor
Když se podíváme ještě na tu samotnou mezivládní konferenci, prezident, bývalý prezident Václav Havel, tady naznačil, že mu vadily některé postoje České republiky, že například to zastávání se Polska a pak nechání Polska v tom je takové klasické čecháčkovství. Je něco, co by opoziční strana ČSSD vytýkala české vládě v souvislosti s tím, jak se Česká republika chovala minulý týden na summitu Evropské unie, pane předsedo?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Tak já si myslím, že ta podpora Polska nebyla příliš rozumná. A tím důvodem, který mě k tomu vede, je to, že podle mého názoru my jsme tím, že jsme Polsko podporovali, ho ještě utvrzovali v tom, že má smysl proti tomu hlasovacímu systému protestovat. Já si myslím, že pokud by Polsko zůstalo samo, tak by možná pochopilo, že to nemá smysl a bylo by konstruktivnější. Mám zato, že česká diplomacie ho v tom postoji trošku utvrzovala.
Václav MORAVEC, moderátor
Myslíte si, že Česká republika přispěla k tomu, že si Poláci lidově řečeno, postavili hlavu?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Tak určitě přispěla a na druhou stranu ještě se ptám, co jsme z toho měli my, jako Česká republika? Vláda mluvila o hájení českých národních zájmů a co jsme měli z toho, že jsme podporovali takto jednoznačně Poláky?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Tak já si teď trochu vezmu slovo. Já jsem neslyšel to, co říkal Václav Havel, protože jsem byl na cestě do studia, ale říkali, že jsme Poláky zanechali ve štychu, říkal i tady kolega Hamáček, že naopak jsme se jich drželi. Prostě, když to skončilo, tak nám děkovali osobně, premiérovi i mně, jak Poláci, tak předsedající Němci. Já myslím, že to byla známka toho, jak jsme se tam chovali, jak jsme tam vystupovali a jak jsme přispívali k tomu finálnímu konsensu. A teď my jsme tam jeli s asi pěti požadavky do Bruselu. Bylo to schváleno vládou, Poslanecká sněmovna byla informována. Chtěli jsme dosáhnout toho, aby to nebyla ústava s těmi ústavními atributy, aby to byla, říkali jsme, chceme reformy, nechceme ústavu – dosaženo, splněno. Za druhé, chtěli jsme, to byl ten specifický český návrh, aby byla možnost přesouvat kompetence z Bruselu zpátky na úroveň členských států – dosaženo, splněno. Za třetí, chtěli jsme posílit roli národních parlamentů při schvalování té evropské legislativy, je to tam – dosaženo, splněno. Za čtvrté, chtěli jsme, aby nová smlouva nezabraňovala dalšímu rozšiřování Evropské unie – dosaženo, splněno.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane vicepremiére, vy jedete jako raketa. Co nebylo dosaženo a co nebylo splněno?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Jedině toto páté, co jsme říkali, že měli jsme trošku výhradu k té kombinaci, listina základních práv, versus evropská úmluva o lidských právech, kde jsme říkali, není dobré, aby byl zaváděn dvojí standard lidských práv. tady v tomto bodě to bylo trošku komplikovanější a my jsme nakonec se rozhodli v zájmu dosažení souhlasu vstoupit a v zásadě jsme tolerovali to vynětí té listiny základních práv s tím, že některé státy zejména Británie, tam vyjádřily k tomu své výhrady, k tomu, že by to bylo pro ně právně závazné. Ale myslím si že je to detail. Vyplývá to trošku z rozdílu té kontinentální tradice práva versus té ostrovní. Ale jinak skutečně a tady já jsem si vzal ten mandát a tady jsem si fixkama označil, prosím, když byla kdysi ta ústavní smlouva, tak já jsem se ptal Josefa Zieleniece, nebo Jan Kohouta, kde je, ukažte mi, zažluťte mi nebo zamodřete mi jediné slovo, kde jste tam podepsáni. Modrá, to je prostě, to všechno psala česká strana. Tady oranžová, holandský návrh, který jsme společně s Holandskem podporovali. Tady červená, to je ta polská záležitost.
Václav MORAVEC, moderátor
Já vám do toho nechci vstupovat, ale protože vám nechci přerušit to barevné spektrum, jak jste si to krásně vymaloval při večerech. Pojďme se podívat na další téma.
Václav MORAVEC, moderátor
Bývalý prezident Václav Havel naznačil v první hodině Otázek v souvislosti s výběrem protikandidátů prezidentů Václavu Klausovi, že v zájmu země, aby na sebe prezident nestrhával tolik pozornosti při českém předsednictví, aby český kandidát řekl jasné slovo, jaká bude koordinace mezi vládou a mezi prezidentem, protože Havel naznačil, že se obává možného kompetenčního sporu při českém předsednictví v Evropské unii. Nakolik je to pro Stranu zelených podle Ondřeje Lišky podstatné při hledání prezidentského kandidáta proti Václavu Klausovi? Ptám se do italského Bolzana. Ano, Ondřeji Liško.
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Je to velmi podstatné, protože dlouhodobě tady existuje jakýsi kompetenční spor a ten se podařilo, řekněme, teďka částečně utlumit pravidelným setkáváním těch hlavních představitelů, tvůrců zahraniční politiky ve vládě a ve funkci prezidenta. Do budoucna je ale důležité, aby se nestávalo to, co v minulosti, kdy například pan prezident Klaus využil návštěvu evropského summitu ve finském Lahtti, které se zaměřovalo právě na energetiku, energetickou bezpečnost a tak dále, aby zde hlásal svoje nejen euroskeptické, ale klimaskeptické názory, které nemají podporu ani v institucích ani v programových dokumentech Evropské unie. To si myslím, že se do budoucna stávat skutečně nemělo, takže já věřím, že se nám podaří najít shodu na kandidátovi, kde bude jak do formy, tak co do obsahu prostě mnohem větší propojení a synergie.
Václav MORAVEC, moderátor
Vy tedy považujete onu hrozbu kompetenčních sporů mezi prezidentem Klausem v případě, že bude prezidentem a vládou za českého předsednictví? Je to vážná hrozba z vašeho pohledu jako zelených?
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
No, já si myslím, vy jste se ptal v té otázce panu kolegovi Hamáčkovi, co udělat pro to, aby se na české předsednictví nezapomnělo, no, tak když to naše předsednictví bude průšvih, tak se na něj skutečně nezapomene. Ale takhle mi nechceme být zapsáni do historie. Ale já myslím, že je potřeba, to si podle mě ne všichni politici a ne všichni úředníci a ani dnes veřejnost neuvědomuje, že ta role té předsedající země spočívá na prvním místě právě moderování, ve velmi citlivém moderování konsensu dohody mezi sedmadvaceti evropskými státy. To, co je, přichází poté, to znamená nějaké vlastní priority, to je možné akcentovat, ale není to vůbec nutné, nevyžaduje se to, prostě my máme především obrovský úkol před sebou, a totiž zajistit nejen technické, ale především co do jednání hladké fungování zasedání přes tisíce různých pracovních skupin, které se v těch šesti měsících u nás nebo v Bruselu sejdou. Takže já považuji za velmi pečlivou domluvu a shodu jak institucionální tak obsahovou za velmi důležitou. K těm prioritám bych se možná později rád také vyjádřil.
Václav MORAVEC, moderátor
Dostanete slovo záhy, na konci, až budeme mluvit právě ještě o prioritách. Pane předsedo Hamáčku, šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek řekl před časem právě v tomto pořadu, že Česko je kvůli Václavu Klausovi a jeho názorům v Evropské unii a teď cituji: „Za exota“. Znamená to, že to je také jeden z hlavních důvodů, proč se zelenými a s KDU-ČSL najít shodu na silném protikandidátovi Václava Klause, aby nedošlo ke kompetenčním sporům mezi vládou a prezidentem za českého předsednictví?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Tak já si nemyslím, že tím hlavním důvodem, proč hledáme protikandidáta Václavu Klausovi, jsou jeho evropské názory, ale je to jeden z důvodů, protože jeho vystupování v Evropě je kontroverzní a já s tím výrokem našeho předsedy souhlasím. Na mě se obrací kolegové ze zahraničí čas od času a ptají se, žádají vysvětlení některých výroků našeho prezidenta.
Václav MORAVEC, moderátor
Vy máte obavy z těch kompetenčních sporů mezi prezidentem Klausem, bude-li prezident a vládou?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Tak já nemyslím, že by ty spory by byly v první řadě kompetenční. Tam myslím, že kompetence jsou jasně definovány, za zahraniční politiku odpovídá vláda. Spíš bych se obával toho …
Václav MORAVEC, moderátor
Ale podle ústavy zastupuje stát navenek.
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Dobrá, ale já myslím, že ústava to řeší dostatečně. Toho čeho bych se obával, je to, jaký bude mediální dopad toho působení. Pokud by došlo ke sporu mezi vládou a prezidentem, tak samozřejmě potom ten obraz České republiky bude nejednoznačný. Ale jestli mohu ještě jednu věc, která tady nepadla, v tom návrhu, který byl dojednán v Bruselu, se mluví o stálém předsedovi Evropské rady, a pokud se nepletu, tak pokud všechno půjde dobře, tak právě to naše předsednictví už by mělo pracovat s tímto stálým předsedou Evropské rady a možná by stálo zato, kdyby nás pan předseda vlády seznámil, jak s tímto počítá, jak toto začlenit do toho našeho předsednictví, jak skloubit roli předsedy Vlády České republiky jako předsedající země, a potom toho nově zvoleného předsedy Evropské rady.
Václav MORAVEC, moderátor
To znamená, kdo bude tím stálým předsedou Evropské rady z pohledu České republiky, jestli prezident nebo premiér?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
To je nová funkce, to bude někdo pravděpodobně to nebude Čech. Prezident Sarkozy navrhoval Tonyho Blaira, který to odmítl, a takže na tom se musí evropští politici shodnout, a potom zatím hlavním hráčem byl vždy předseda vlády té dané předsedající země, například Angela Merkelová, ale teď bude potřeba najít nějaký modus vivendi mezi předsedou Evropské rady a předsedou toho národního státu.
Václav MORAVEC, moderátor
Jaký bude ten modus vivendi, pane vicepremiére?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Tak podívejte, já myslím, že to předsednictví to zvládneme. Já o tom nemám sebemenší pochybnosti. Zvládli jsme summit NATO, zvládli jsme měnový fond, zvládneme i toto.
Václav MORAVEC, moderátor
Ale aby hlavně něco pozitivního za Českou republikou něco zůstalo v souvislosti s tím předsednictvím.
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Nepochybně po té selekci a sami Němci si ty priority, byly dvě klíčové, stanovili až těsně před tím svým předsednictvím. Stejnou věc uděláme my. My vyselektujeme z toho, co máme dnes.
Václav MORAVEC, moderátor
Těch priorit je asi deset. Jestli se nemýlím a vy vyselektujete těsně před tím předsednictvím dvě hlavní?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Samozřejmě. Jinak to ani nejde a každý to takto dělá. A teď, pokud jde o toho prezidenta. Podívejte, já nevím, co se tu hraje, ale přeci český národ si nebude vybírat prezidenta kvůli tomu, jaké bude předsednictví? My si budeme vybírat prezidenta na dalších pět let tak, aby to bylo dobré pro tuto zemi a to předsednictví, jakkoliv je významné, tak tam bude jen určitá epizoda. Já samozřejmě chápu, Václav Havel má své zkušenosti s tím, co to znamená určité napětí mezi prezidentem a předsedou vlády. Ale já věřím po to zkušenosti, kterou dneska máme, ta souhra, bych řekl, navzdory tomu, že ty názory nejsou identické, prostě máme koalici tří stran, máme prezidenta republiky, ale pravidelně se setkáváme máme ty postoje a nemám sebemenší pochybnost, že česká politika je schopna se s tímto vypořádat. Takže nevidím v tom fatální problém a určitě to nebude dominantní kritérium při volbě prezidenta.
Václav MORAVEC, moderátor
Obracím se ještě jednou do Bolzana za šéfem výboru pro evropské záležitosti, za Ondřejem Liškou. Ty dvě priority, o kterých mluvil Alexandr Vondra, dvě klíčové priority, které budou vybrány těsně před českým předsednictvím o těch deseti, o kterých teď mluví vláda, které by to podle vás zatím měly být?
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Myslím, že se to nedá říct teďka tady na tomto místě a v tuto chvíli. Ale dá se o tom už vést docela kvalifikovaná debata. Je potřeba také uvážit to, že ta předsednictví probíhají v takzvaných trojkách, v našem případě to bude francouzské předsednictví, které bude tomu našemu předcházet, a potom to švédské, které půjde po nás. Obě ty země už vyslaly celkem jasné signály o to, kterým směrem se budou chtít pohybovat. V případě švédském to budou rozhodně inovace, enviromentální politika, energie další. V případě Francie tam bude velikým tématem samozřejmě reforma zemědělské politiky. Sami Francouzi ovšem do tohoto tématu asi nebudou nějak radikálně vstupovat, ale z velké části tohle téma zůstane na stole právě během našeho předsednictví. Já si myslím, že právě toto téma, to znamená, ta střednědobá revize evropského rozpočtu, což je v závorce vlastně řečená reforma společné zemědělské politiky. To bude jedním z hlavních témat a může se stát, že překryje všechna ostatní. Já si myslím, že v tom materiálu, který vláda zpracovává, tak jsou priority zajímavé, rozhodně si nemyslím, že by ale mezi nimi měly být pouze priority ekonomické, protože ty bariéry, které dnes v Evropě nalézáme, nemají jen hospodářský charakter, ale jsou z velké části sociální. Máme bariéry ve vzdělání, koneckonců jsme národem Komenského a myslím si, že i pro Českou republiku a pro českou společnost je dlouhodobým zájem zvyšování vzdělanosti, odstraňování bariér, mobility, pohybu studentů, akademických pracovníků po světě, po Evropě. A myslím si, že něco takového by sem patřilo také.
Václav MORAVEC, moderátor
Vykládám si správně vaše slova, že vám jako zeleným jako nejmenší koaliční straně ve vládě zatím vadí, že se ty priority, které jsou v tom vládním konceptu, zatím soustředí příliš na ekonomickou věc, na ekonomickou část? je to tak?
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Vadí, je možná příliš silné slovo. Ta debata se vede. Myslím, že my jsme už dvakrát se setkali s panem vicepremiérem ve velmi dělné atmosféře u nás na výboru pro evropské záležitosti. Ta debata se vede, probíhá vlastně i debata mezi jednotlivými resorty. Já si myslím, že příležitost pro to, aby každý z nás tam měl možnost předložit navrhnout nějaké pozměňovací návrhy, aby se v tom potkala třeba i opozice, pro to bude i řada příležitostí, bude to konference, budou to jednání na jednotlivých výborech a my máme ještě před sebou skoro rok na to, abychom tyto priority formulovali.
Václav MORAVEC, moderátor
Říká pro tuto chvíli šéf výboru pro evropské záležitosti Ondřej Liška. Pane předsedo, Hamáčku, souhlasíte a dovedete tady podpořit případně zelené, že zatím je to české předsednictví v Unii příliš ekonomicky orientované?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Souhlasím. Byla koneckonců o tom řeč na podzim, kdy se vedla nějaká ta sondální jednání o budoucí vládě velké koalice, abych to tak mohl nazvat a jednou z těch hlavních výhrad, kterou jsme měli jako sociální demokracie k připravovanému programu předsednictví, bylo to, že je to příliš ekonomicky orientované.
Václav MORAVEC, moderátor
Doplníte tam, pane vicepremiére, ještě nějaké jiné priority, aby to české předsednictví nebylo příliš ekonomicky orientované, čehož se možná obává Ondřej Liška, Jan Hamáček?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Já si myslím, podívejte, my to máme nastaveno, Evropa bez bariér je takové to základní motto. A v tom podtitulku to hlavního směřování a posilování konkurenceschopnosti a to se samozřejmě může dít dvojím způsobem. Jednak odstraňováním těch různých bariér, zdokonalováním, liberalizace vnitřního trhu na straně jedné a je to pro naši zemi, která závisí exportně velmi při té tvorbě hrubého domácího produktu. Na druhé straně toho samozřejmě můžeme docilovat i tak, že můžeme víc investovat do vzdělání, do vědy, do výzkumu, do inovací a to je koneckonců trend, ve kterém tato česká vláda také jede. Já myslím, na tomhle se dohodneme. Co já bych považoval obecně za velice důležité, se skutečně pokusit to předsednictví a jeho přípravu vyjmout z takového toho permanentního vnitropolitického boje, který tady máme.
Václav MORAVEC, moderátor
A to se zdá, že se zatím daří, ne?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Já doufám, že se to bude ty zbývající dva roky dařit, protože skutečně boj o toto nás bude tady všechny oslabovat. A vzpomeňme si, když byl třeba summit NATO, kdy byla vláda vedená socialisty, a ODS tehdy navzdory tomu, že tady také probíhal ten vnitropolitický boj, tak ta se chovala velice státotvorně a já věřím, že na něčem takovém se můžeme shodnout, i pokud jde o to předsednictví.
Václav MORAVEC, moderátor
Bude tam shoda, poslední slovo?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Tak shoda je možná za předpokladu, že bude debata. My jsme, vy jste říkal, příliš ekonomiky. Já si pamatuju na větu Alexandra Vondry, kterou řekl: O sociálním modelu Evropy budu mluvit pouze s revolverem u hlavy.
Václav MORAVEC, moderátor
To už tady tu větu Alexandr Vondra dával do kontextu, ať se nevracíme k těm větám. Pojďme k dalšímu tématu.
Václav MORAVEC, moderátor
Už drahnou dobu novináři upozorňují, že se Česká republika letos zřejmě nedostane k penězům z Evropských fondů. Může za to zpoždění v jednáních mezi Českem a Evropskou komisí? Jejich příčinou jsou problémy na české straně. Znamená to, že část ze sedmi set osmdesáti miliard korun, které mají do České republiky prostřednictvím evropských fondů doputovat, dorazí se zpožděním. Podle některých zdrojů hrozí, že by Česko o některé peníze mohlo přijít úplně. Podle Lidových novin před týdnem dorazil z Bruselu do Prahy dopis, ve kterém Evropská komise Česko důrazně upozorňuje na vážné nedostatky. Z dopisu podle deníku také vyplývá, že ministerstvo pro místní rozvoj vedené vicepremiérem Jiřím Čunkem podcenilo svoji novou roli. Začněme teď u vás, pane vicepremiére Vondro, je možné, že vláda jako celek zůstává v klidu a nemáte zatím žádný krizový scénář?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Protože určitě o žádné peníze nepřijdeme. Tady jde o to tempo čerpání peněz, to za prvé. Za druhé, protože ten národní referenční strategický rámec, je to komplikované slovo, ale prostě Evropská unie tento slovník používá, ten je nutno uzavřít tak, aby bylo možno dotáhnout do konce všechny ty operační programy a ten zatím ještě nemáme podepsaný, ale nejsme zdaleka sami.
Václav MORAVEC, moderátor
Ale stále se to odkládá, pane vicepremiére. Nejdříve jsme slyšeli od Jiřího Čunka, že to bude v květnu, pak v červnu, teď možná v červenci a do Vánoc času dost?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Tak samozřejmě je to odpovědnost Jiřího Čunka z kompetenčního zákona ministerstva pro místní rozvoj, ale znovu říkám, asi zhruba polovina členských zemí Evropské unie to má k dnešnímu dni uzavřeno. Ta zbývající polovina ještě ne.
Václav MORAVEC, moderátor
Proč nejsme v té lepší polovině? Vy mi teď připomínáte toho žáka, který říká: No, všichni ostatní měli pětku a my máme čtyřku. Proč nejsme v té první polovině?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Podívejte, Jiří Čunek, když nastoupil, tak začal čelit jakoby tlaku z dvou stran. Na jedné straně přicházely hlasy jak z Evropské unie, tak i tady doma, že ten koncept těch operačních programů ta jak byl vládou ještě vedenou ČSSD nastaven a to bylo za dob, kdy byl na ministerstvu pro místní rozvoj Jiří Paroubek a pan ministr Martínek, tak prostě byl vymyšlen nejkomplikovanější snad v celé Evropské unii. Z druhé strany přicházely ty hlasy, už je pozdě, nic se změnit nedá, protože kdyby se to všechno celý překopalo, tak nabereme obrovské zpoždění a budeme to skutečně podepisovat jako poslední někdy ke konci roku. A on se snažil v té věci nějakým způsobem zorientovat, vyznat a zaujmout nějakou středovou cestu, to znamená, určité korekce se tam prováděly, ale na nějakou reformu překopání samozřejmě ten čas a prostor už nebyl, ale já věřím, že se to v létě uzavře.
Václav MORAVEC, moderátor
Teď se obracím do Bolzana na šéfa sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Lišku. Nedozrála situace už natolik, že by se měla celou tou věcí zabývat sněmovna a vládu upozornit nějakým unesením na to, že možná ohrožuje národní zájmy, když stále ještě není schopna připravit se na čerpání peněz z evropských fondů a podepsat onen důležitý dokument?
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Já mohu potvrdit to, že z nějakých sedmdesáti, osmdesáti procent ty potíže způsobené nebo ty potíže, se kterými se setkáváme nyní a důvody, proč ještě nebyl podepsán ten národní strategický referenční rámec, jsou dědictvím z minulosti. Ten systém, který byl zde nastaven v letech 2004 až 2006 a který byl z velké části převzat a rozvíjen i pro to příští období, tak je skutečně zoufalý. To je skutečně extrémně špatný způsob a ty vlády v minulosti, jak menšinová, tak ta současná se pokoušejí v tom, co ještě lze změnit, tak se pokoušejí nastavit ten systém tak, aby byl skutečně co nejvstřícnější těm koncovým uživatelům. Bere to čas, je to velmi náročné, nedá se v tom dělat nějaké zázraky. Samozřejmě, ideální by bylo, kdybychom se před rokem a půl o této věci bavili a nastavili architekturu strukturu čerpání mnohem jinak a mnohem jednodušeji.
Václav MORAVEC, moderátor
Ano, ale promiňte, že teď vstoupím do vaší řeči.
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Ten úkol dnešní vlády je takový, že se prostě musí v rámci současných mantinelů pokusit zjednodušit na maximum.
Václav MORAVEC, moderátor
Protože před tím rokem a půl tady bylo jenom půl roku sociálnědemokratická vláda. Když se podíváme na ty důvody, vy jste řekl, že to je z většiny, že to je věc sociálních demokratů. Podívejme se na ty důvody, protože Lidové noviny ve středu přinesly seznam tří hlavních problematických oblastí, které především neumožňují Česku čerpat evropské peníze. Tady je onen přehled. Za prvé, složitý systém čerpání evropských peněz. Česká republika má čtyřiadvacet operačních programů. Například Španělsko má pouze jeden. Systém připravila minulá vláda, rozumějme Paroubkova. Ta může mít na skluzu podle Lidových novin a má nezanedbatelný vliv, ale za druhé, zpoždění v jednáních, vicepremiér Čunek složil tým, který měl za úkol vyjednat základní dokument, bez kterého Česká republika nemůže spustit operační programy, dokument bude schválený pravděpodobně v červenci, ale Jiří Čunek říkal, že bude dřív schválen, takže to už je odpovědnost Jiřího Čunka a současné vlády. Nedostatek úředníků, to je třetí problém. Brusel má obavy, že si Česká republika vzala příliš velké sousto, ale přitom nemá úředníky, kteří se budou o celý systém čerpání peněz starat a na to už měly současné vlády, rozumějme vlády Mirka Topolánka téměř rok. Vy, pane předsedo Hamáčku, připouštíte tu odpovědnost, že to byla, lidově řečeno, blbost čtyřiadvacet operačních programů, že ten systém vaše vlády udělaly příliš složitý a Jiří Čunek ten systém chtěl změnit?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Tak já jsem ochoten akceptovat ten počet programů, byl příliš široký, ale neviděl bych to jako zásadní problém. Co vidím jako zásadní problém, je to, že ještě naše vláda, tehdy ministr Martínek, odeslala návrh toho národního strategického referenčního rámce do Bruselu v dubnu roku 2006. Z Evropy přišla odpověď samozřejmě s nějakými výhradami. Pak samozřejmě došlo ke změně vlády. Nastoupila ta menšinová vláda ODS. Pan ministr Gandalovič tam provedl nějaké revize, odeslal to do Bruselu, tuším někdy v říjnu. Opět přišla nějaká reakce a od té doby se nedělo vůbec nic. To ministerstvo pro místní rozvoj je podle mého názoru paralyzováno. Za prvé není řízeno, protože pan místopředseda vlády Čunek se stará spíše o to, jak se se svým advokátem připravit na chystající se proces, za prvé, a za druhé, tam odešlo spousta kvalifikovaných úředníků, částečně byli propuštěni a částečně odešli ze zoufalství sami. Takže já si myslím, že to ministerstvo je zralé na nucenou správu.
Václav MORAVEC, moderátor
To jsou vážná slova. Vy si myslíte, že to ministerstvo je na nucenou správu, to je tak vážné? Tady prohlásit, že ministerstvo pro místní rozvoj je na nucenou správu?
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
No, tak to berte trošku v uvozovkách, ale já mám zato, že je potřeba připravit nějaký krizový plán, který koneckonců nedávno sliboval ministr Gandalovič, že vláda přijde do sněmovny s nějakým krizovým plánem a vyřeší to, protože, pokud by s ničím nepřišla, tak opravdu hrozí, reálně hrozí, že o ty peníze, které naše vláda vyjednala, těch sedm set osmdesát miliard vyjednala sociálnědemokratická vláda a vláda ODS a dalších koaličních partnerů prostě nebude schopná ty peníze vyčerpat a to já vidím jako velký problém.
Václav MORAVEC, moderátor
Teď se obracím naposledy na místopředsedu Strany zelených a šéfa evropského výboru sněmovny, Ondřeje Lišku. Opravdu trváte na tom, poté, co jsem přečetl ty jednotlivé tři body, o kterých referovaly Lidové noviny, že to opravdu za to může pouze sociálnědemokratický ministr pro místní rozvoj, nikoliv první Topolánkova vláda?
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
To já jsem, promiňte, neřekl. Já jsem řekl, že z nějaké většiny, řekněme, ze dvou třetin ty problémy, které se snažíme řešit nyní, tak jsou zakódovány vlastně už od vzniku toho systému, té struktury k čerpání. Já ale souhlasím v zásadě s tou analýzou Lidových novin, protože považuji tu situaci za velmi vážnou, ne dramatickou, ale velmi vážnou a my v koalici vedeme velmi intenzivní rozhovory o tom, jak ten systém zlepšit, jak umožnit to čerpání co nejdříve a především, aby bylo co nejvstřícnější právě k těm koncovým uživatelům. To znamená, obcím, malým středním firmám, vědcům, nevládním organizacím, neziskovkám a tak dále. Je to skutečně ta situace začíná být poměrně vážná. Já bych se teďka právě nerad utápěl v tom, kdo může za co, protože si myslím, že máslo na hlavě mají všichni, ale tu primární politickou odpovědnost dneska nese vicepremiér pan Čunek a ten je tím mužem, který s tím může a má, dokonce bych řekl, že musí něco zásadního udělat.
Václav MORAVEC, moderátor
A poslední otázka, je podle vás Jiří Čunek schopen s tím něco udělat, nebo by se měla sejít koalice a dát Jiřímu Čunkovi místodržícího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, když tady Jan Hamáček říká, že ministerstvo pro místní rozvoj je zralé na nucenou správu?
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Já si myslím, že tu koordinační roli, která je přisouzená vlastně zákonem, ministerstvu pro místní rozvoj, to ministerstvo dneska neplní dobře, plní ji, řekl bych dokonce špatně, a jak říkám i koalice o tomto vede rozhovory, protože považujeme skutečně za velmi zásadní, aby ty strukturální fondy byly v příštích sedmi plus třech letech, které jsou na to vyhrazeny, využity co nejlépe. Já teďkom vám nebudu dávat v přímém přenosu žádné termíny, žádná ultimata, jenom vás chci ubezpečit o tom, že těch problémů velmi vážných jsme si vědomi a že je v koalici řešíme.
Václav MORAVEC, moderátor
Tedy situace v koalici nazrála natolik, že by pravděpodobně se té věci měl ujmout vicepremiér Vondra?
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Já si myslím, že větší angažmá všech ministrů a vedení vlády je na tomto místě velmi žádoucí a ne jak říkám, my jsme o tom již hovořili a já to považují za důležité, protože to ministerstvo pro místní rozvoj, které v této věci má jaksi být koordinátorem těch ostatních ministerstev, tak tu funkci prostě neplní a začíná pomalu ohrožovat to čerpání jako takové.
Václav MORAVEC, moderátor
Říká Ondřej Liška, děkuji vám do Itálie, do Bolzana a těším se někdy příště v Praze na shledanou.
Ondřej LIŠKA, místopředseda strany, poslanec PS /SZ/
Děkuji vám za pování a přeji pěkný víkend. Na shledanou.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane vicepremiére, co kdybyste se stal místodržícím, když i Ondřej Liška, šéf výboru pro evropské záležitosti říká, že ministerstvo pro místní rozvoj svoji koordinační roli nezvládá?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Ne, tak pane redaktore, vy tady hlavně nemůžete mi tady přidělovat žádné úkoly, to zejména takhle složité.
Václav MORAVEC, moderátor
Ale rád bych, aby se ty peníze čerpaly jako každý daňový poplatník, pane vicepremiére.
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Samozřejmě, všichni bychom byli rádi. Já, když cestuji po republice, tak tohle to je věc na rozdíl od těch ústavních problémů, zajímá každého starostu, každého hejtmana. Je to politicky mimořádně důležitá věc. To já věřím, že si to všichni uvědomujeme. Myslím si z toho krátkodobého hlediska, teď nejde o to tady stavět nějaké krizové scénáře okamžitě. Teď nejde o to tady rozpoutávat nějakou debatu. My úplně to nejdůležitější je skutečně a to je v odpovědnosti ministerstva pro místní rozvoj ze zákona, dotáhnout to jednání o strategickém rámci. Prostě Jiří Čunek se musí sejít s komisařkou Hübnerovou a prostě dotáhnout to k podpisu co nejdříve. Prostě ty operační programy v zásadě jsou většinou připraveny a já nepředpokládám, že u mnoha z nich by měl nastat nějaký fatální problém. Ale je to věc, které vláda bude a musí věnovat pozornost, protože je to samozřejmě velice důležité.
Václav MORAVEC, moderátor
Říká vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Děkuji, že jste byl hostem Otázek a někdy příště na shledanou.
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro vnitřní záležitosti /ODS/
Díky. Děkuji i šéfovi zahraničního výboru Poslanecké sněmovny za ČSSD Janu Hamáčkovi. Také se těším někdy příště na shledanou, pane předsedo.
Jan HAMÁČEK, předseda zahraničního výboru PS /ČSSD/
Na shledanou.