ČT 1 | 27.5.2007 | 12:00 | Otázky Václava Moravce
Václav MORAVEC, moderátor
Začněme prvním tématem radarovou stanicí v České republice. „Radar v Česku nechceme,“ zaznívalo v sobotu na demonstraci Ne základnám na Václavském náměstí v centru Prahy. Odhady počty účastníků se liší. Pořadatelé demonstrace mluví o zhruba pěti tisících, policie o tisícovce. Jedno je jisté. Česká republika se Spojenými státy dál vyjednává o podmínkách umístění radarové stanice. Podpisy pod petici proti umístění radaru americké protiraketové obrany v Brdech dál sbírá Komunistický svaz mládeže. Podpořilo ho už více než sto tisíc lidí.
Milan KRAJČA, předseda, Komunistický svaz mládeže /natočeno 16. 5. 2007/
Odmítnutí americké protiraketové základny u nás je reálné.
Václav MORAVEC, moderátor
Kde má radarová základna ve vojenském prostoru Brdy konkrétně stát, se ale stále neví. Češi nabídli Američanům několik variant.
Vlastimil PICEK, náčelník, Generální štáb AČR /natočeno 16. 5. 2007/
My se to snažíme dát tak, jak jsem řekl, co nejdál od obydlí minimálně do vzdálenosti pěti kilometrů.
Václav MORAVEC, moderátor
Kvůli základně ale rozhodně neskončí v Brdech dělostřelecká brigáda. Pouze se jí o polovinu omezí ostré střelby.
Vlastimil PICEK, náčelník, Generální štáb AČR /natočeno 16. 5. 2007/
Je to dostatečná část, na naše dělostřelecké kapacity to bohatě stačí.
Tomáš POJAR, náměstek ministra zahraničí /natočeno 16. 5. 2007/
Radar musí být bezpečný a neměl být, neměl by být na přímo, přímo na střelnici a na střelnici také nebude na radar nic dopadat.
Václav MORAVEC, moderátor
Spojené státy a Česká republika začaly o radarové základně oficiálně jednat začátkem května. Konkrétně se například mluvilo o právním postavení amerického personálu. Zhruba za týden přijede do České republiky na jednodenní návštěvu americký prezident George Bush. Hlavním tématem jeho návštěvy je umístění radarové základny v České republice. Když jste vládu premiéra Mirka Topolánka už mnohokrát kritizovali za to, že jste proti radaru i jakým způsobem vláda vyjednává. Proč jste zatím jako nejsilnější opoziční strana neřekli: „Přestaňte s Američany vyjednávat.“ Proč nepadlo toto ultimátum?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak Američané, vy mě překvapujete, pane redaktore, Američané jsou přeci naši spojenci a my jsme dělali dlouhá léta věrnou alianční politiku. To znamená, jak ve vztahu k ostatním spojencům, tak ve vztahu k Spojeným státům. Tohle to je naprosto legitimní. Když s námi chce náš spojenec jednat, tak s ním jednáme a může se stát také, že mu řekneme ne. A my říkáme ne, ale to neznamená …
Václav MORAVEC, moderátor
Nemůže to být, promiňte, pane předsedo, ale nemůže to být pak podtržení spojence v té závěrečné fázi? Protože jestliže se od začátku vyjednává Česká republika jako mírně vstřícná v tom vyjednávání, tak v závěru říct ne. Může to být svým způsobem gramáž?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Já si myslím, že ten spojenec s tím přeci počítá, protože nikdo neřekl na začátku ano. Takže kdyby na začátku některá z vlád řekla ano, a to se nestalo a řekl to i parlament, tak pak měli s čím počítat. Ale pokud jsme řekli, že tomu tak není a vidí trendy ve veřejném mínění, které jsou odmítavé, no, tak musí počítat s tím, že to nebude tak jednoduché.
Václav MORAVEC, moderátor
Vy osobně si myslíte, že v žádném případě radarová základna v České republice stát nebude za tři, čtyři roky?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak podívejte, já bych chtěl zopakovat stanovisko sociální demokracie, to bude velmi stručné. My jsme proti této protiraketové obraně, proti tomu protiraketovému systému u nás, to za prvé. Za druhé chceme, aby lidé o eventuelním umístění toho systému rozhodovali v referendu. Takže to jsou dva naše požadavky ve stanovisku, které jsme vyjádřili na nedávném sjezdu sociální demokracie. A v podstatě tyto požadavky jsou totožné i s, řekněme, určitými závěry, které udělala strana evropských socialistů, to znamená, to je jakési sdružení, jakási strana tedy, která, svého druhu, která sdružuje všechny sociálně demokratické strany Evropy. A já jenom pro zajímavost řeknu, že v tom jejím usnesení se říká, jednat o protiraketové obraně Spojených států na půdě Evropské unie, za druhé na půdě NATO a také jednat s Ruskem. A to jsou všechno východiska, s kterými my se plně ztotožňujeme a jen tak mimochodem …
Václav MORAVEC, moderátor
Vidíte za tím, že, promiňte, vidíte za tím nějaké zásadní chyby, kterých se dopustila česká vláda v tom vyjednávání?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak já myslím, že česká vláda k tomu přistupuje velmi bezhlavě, protože prostě ona chce přesvědčit naše spojence, Spojené státy, že je, že je tedy spojencem za každou cenu, a to si myslím, že takovéto apriori spojenectví, kdy vlastně nemám vyjasněny všechny podmínky, tak říkat, to si nemyslím, že je rozumné. A myslím si, že je potřeba zkrátka jednat a podívat se na ten výsledek. Ještě bych se vrátil k tomu, co jsem říkal o té straně evropských socialistů a o tom jednat na úrovni Evropské unie, NATO a také s Ruskem. S tím se v podstatě ztotožňují také evropští zelení. Takže naši zelení jsou tak trošku anomálií v té Evropě. A myslím, že část této strany to také dobře vnímá.
Václav MORAVEC, moderátor
Dalším hostem otázek je vicepremiér Alexandr Vondra, který je hostem v Berlíně. Pane vicepremiére, dobrý den do Berlína a vítejte v Otázkách. Děkuji, že jste přijal moje pozvání.
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Dobrý den.
Václav MORAVEC, moderátor
Když jste teď slyšel Jiřího Paroubka, že česká vláda zatím v souvislosti s vyjednáváním o té případné radarové základně v České republice vyjednává bezhlavě, příliš rychle a chce příliš dát Spojeným státům americkým najevo své spojenectví. Co říkáte této argumentaci?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Já myslím, že tato argumentace neplatí. My, je známo obecně, že předcházející vláda právě pod vedením sociálně demokratických premiérů o této věci s Američany komunikovala čtyři roky a nikoho tam neinformovala. My jednáme velice transparentně. Informujeme a zároveň k tomu jednání přistupuje samozřejmě s otevřeným hledím. Tady bysme řekli ano, začneme jednat, nedeterminujeme tím, jak ta jednání skončí. Je evidentní, že ta jednání neskončí ani za týden, ani za měsíc, že se povlečou poměrně dlouhou dobu. Vyjasňuje se i na té americké strany otázka toho financování, protože to je samozřejmě podmínka toho, že my to nebudeme financovat. Takže já si myslím, rozhodně nemůže být žádné řeči o nějakém zbrklém vyjednávání nebo ukvapených krocích, rozhodně ne.
Václav MORAVEC, moderátor
Ani neplatí ta námitka, kterou uplatňují sociální demokraté a komunisté jako dvě nejsilnější opoziční strany v zemi? Protože si stěžují, že se jim nedostává dost přesných informací od vás jako od vlády o stavu vyjednávání s Američany a že nehrajete s otevřenými kartami?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Já si myslím, že hrajeme velice s otevřenými kartami. Všechny informace, které my máme k dispozici a můžeme je sdílet, nejsou tedy nějaké utajené, tak sdílíme v reálném čase. Nedávno koneckonců Jiří Paroubek ocenil tu vůli české vlády při posledním jednání Poslanecké sněmovny, kdy jsme tomu věnovali dokonce několik dnů v té diskusi. Čili myslím si, že tento argument neplatí. My komunikujeme a určitě komunikovat i budeme.
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak já jsem si tady udělal několik poznámek, abych nebyl příliš rozvláčný. Já bych především chtěl říct, že jsem ocenil to, že diskutuje pan místopředseda vlády Vondra, ale nebyl přítomen na té diskusi ministr zahraničních věcí ani předseda vlády Topolánek. A já bych chtěl říct, že jsem se zatím tedy od Američanů, od amerického velvyslanectví nebo amerických emisarů dozvěděl víc o té celé věci, o té radarové základně nežli české vládě, nežli od české vlády. Takže chtěl bych také říci, že je nekorektní od pana Vondry, když neustále opakuje stejnou lež, nevím proč, kterou opakují někteří ministři Topolánkovy vlády, a sice, že komunikovali sociálnědemokratické vlády. Já vás ujišťuju, pane místopředsedo, že o celém problému, který byl dokonale utajen na odborné úrovni, to znamená, na úrovni ministerstva obrany, já jsem se osobně dozvěděl několik dní před volbami před rokem. Takže …
Václav MORAVEC, moderátor
A kdybych vám ale namítl, pane předsedo, že Jaroslav Tvrdík byl ministrem obrany a za jeho éry byla zahájena ta technická jednání, to znamená, že to utajovali vaši vlastní?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Ale to nebylo na úrovni, proboha, vlády. Vláda, když se dozvěděla o požadavku americké strany, tak měla možnost buď ho odmítnout, nebo jednat někdy v tom roce 2004 na jaře a ona umožnila jednat. Ale také Jaroslav Tvrdík, když někdy v roce 2002 jednal s americkým ministerstvem obrany o této věci, tak v zápise, v záznamu z jednání, které udělalo naše velvyslanectví ve Washingtonu, se objevilo také to, že to není žádné konečné rozhodnutí a že to konečné rozhodnutí může udělat jenom vláda a Parlament České republiky. Takže já nevím, o čem je tady řeč. My jsme nic nedojednali. Jednalo se na úrovni expertů, nikoliv vlád. Jednání expertů skončilo a ukázalo se, že je možné tady tu radarovou základnu nebo část toho protiraketového systému mít, no, tak se přistoupilo k jednáním na úrovni vlády. Dokonce i já jako premiér jsem se to tehdy dozvěděl. Takže je to trošku jinak a požádal bych pana místopředsedu, aby už příště nemystifikoval českou veřejnost.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane vicepremiére, vaše reakce z Berlína je jaká?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Já si myslím, co k tomu říci. Tak předseda vlády by samozřejmě měl vědět, co dělá ministr obrany z téže strany. Ale myslím si, že to jsou, tohle není produktivní doba. To všichni víme, jak to bylo a je to doložitelné. Já si myslím, že o čem je třeba se bavit, je budoucnost o tom, jakým způsobem skutečně zajišťovat bezpečnost a obranu naše státu. My jsme se před mnoha lety dohodli, bych řekl, na bázi národního konsensu, že to budeme dělat se spojenci. A pak, když přijdou ty klíčové chvíle, kdy spojenci něco chtějí od nás, tak my musíme k tomu přistupovat konstruktivně, protože jinak bychom se nemohli spolehnout pak na ty spojence, až my sami budeme vystaveni nějaké těžké chvíli. Kupříkladu ti mladí lidé, kteří někteří z nich demonstrují, tak by si měli uvědomit jednu věc. My jsme skončili s povinnou vojenskou službou právě na bázi toho, že zakládáme naši obranu a bezpečnost na spolupráci se spojenci. Británie, Spojené státy, to jsou státy, které mají, stejně jako dneska my, profesionální armádní službu. A pokud bychom ty spojenecké svazky zpřetrhali, tak si musíme uvědomit, že samozřejmě takové rozhodnutí může být jednoduché říci teď ne, ale má své konsekvence. Mimo jiné v tom, že se pak do budoucnosti samozřejmě nedá vyloučit, že bychom museli obnovit povinnou vojenskou službu kupříkladu. Čili žádné rozhodnutí není …
Václav MORAVEC, moderátor
To, to myslíte vážně, že když tady bude stát radarová základna, tak může být obnovena základní vojenská služba? To myslíte vážně tento argument?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Ne, tohle to já jsem, kdybyste, kdybyste mě pozorně poslouchal, já jsem řekl pokud, pokud budeme narušovat nebo zpřetrhávat spojenecké svazky, na kterých my jsme postavili obranyschopnost a bezpečnost naší země, pak samozřejmě bude, budeme tu, ta tíha těch rozhodnutí bude ležet daleko více na nás a budeme muset z toho vyvodit své konsekvence a jedna z nich může být samozřejmě i tato. Kupříkladu já teď jsem v Berlíně, kde jsem včera měl takové neformální rozhovory s několika členy zdejší vlády a Německo je země, kde stále povinná vojenská služba je.
Václav MORAVEC, moderátor
A bavil jste s německými představiteli, pokud se nemýlím, tak možná i s Angelou Merkelovou, německou kancléřkou o tom, zda už je otupěno ostří, německé ostří proti případnému umístění radarové základny v České republice?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Já jsem o tom včera neformálně mluvil jak s ministrem zahraničí Steinmeierem, tak s ministrem obrany. Bylo tady finále fotbalového poháru mezi Norimberkem a Stuttgartem, kde hráli tři naši hráči za tým Norimberku, který vyhrál. A samozřejmě diskutujeme o tom a já si myslím, že ta diskuse je velice racionální, klidná, nejsou v ní žádné vášně. Německo chtělo, abychom s nimi komunikovali. My to činíme a pokud jde třeba o můj rozhovor s ministrem obrany a s jeho státním tajemníkem včera, tak já si myslím, že oni si velice dobře, dobře uvědomují, o co jde a nejsou, myslím, rozhodně proti.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane předsedo Paroubku, slyšel jste námitku Alexandra Vondry, že rozmělňujete tímto i spojenectví se Spojenými státy americkými. Jaké konsekvence by toto narušování euroatlantických vazeb mohlo mít například?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
No, tak já si myslím, že pan Vondra hovořil o slově spojenci nebo použil slovo spojenci. To vypadalo jako, že jsou to spojenci všichni. A já bych jenom chtěl ujisnit, že, ujasnit to, že právě této vládě jde o bilaterální vztahy, o vztahy mezi dvěma státy, mezi Českou republikou a Spojenými státy. A my jsme pro to, aby celá ta věc byla řešena v rámci celého NATO, v rámci kolektivní obrany. Takže to je ten velký rozdíl mezi našimi stanovisky. Já bych především chtěl říct, že by nebylo dobré, aby pan ministr zahraničních věcí používal příliš diplomatickou mluvu pro, řekněme, českého diváka, protože ono je to trošku jinak. Přeci pan ministr zahraničních věcí, pan ministr, místopředseda vlády ví, že ministr zahraničních věcí Německa má jasné stanovisko. To stanovisko ve vztahu k radarové základně, k protiraketovému systému je podobné stanovisko nebo vlastně totožné našemu stanovisku. Takže my ty věci samozřejmě s německými sociálními demokraty i konzultujeme. Takže to není pro nás žádné překvapení. Takže já bych se divil, kdyby mu řekli nediplomaticky, že jsou proti tomu. Oni proti tomu vlastně nejsou, ale mají stejné stanovisko jako my. To znamená, chtějí, aby to bylo v rámci kolektivní obrany zemí NATO. Není dobré, když tady někdo je strašen, že by snad to mělo znamenat nějakou ztrátu obranyschopnosti naší země. To prostě není pravda, protože …
Václav MORAVEC, moderátor
Pane předsedo, promiňte, …
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
… nikdo přeci, kdybychom odmítli tento systém, no, tak to neznamená ukončení našeho členství v rámci NATO.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane předsedo, ale co kdybych vám namítl, že se jako sociální demokraté bojíte na sebe vzít zodpovědnost ve sněmovně i v Senátu a chcete tu věc přehodit na veřejnost v souvislosti s referendem? Jste připraveni vzít na sebe tu odpovědnost a ve sněmovně a v Senátu hlasovat proti umístění radarové základny, ano, nebo ne?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak to v tuhle chvíli, v tuhle chvíli musím říct, že jsme připraveni nést tu odpovědnost na základě těch rozhodnutí stranických, která tady jsou. Protože prostě, když nebude referendum, tak já si neumím představit, že bychom hlasovali pro. To je jasné.
Václav MORAVEC, moderátor
To znamená, vezmete případně na sebe odpovědnost a budete ve sněmovně a Senátu hlasovat?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
My jsem vždycky na sebe brali tu odpovědnost za osudy státu. Takže budeme je brát i v této, v tomto případě. Já bych chtěl říci, že referendum je pro nás klíčová věc, protože o věci jako je tato, která znamená ve svých důsledcích i umístění zahraničních vojáků, byť spřátelené země, na našem území, tak by měli rozhodovat čeští občané a vláda nedělá nic pro to, aby vysvětlila českým občanům, proč je to třeba nutné.
Václav MORAVEC, moderátor
Když se obrátíme opět na vicepremiéra Alexandra Vondru v souvislosti právě s veřejným míněním. Pane vicepremiére, veřejné mínění je v drtivé většině proti případnému umístění radarové základny na českém území. Zhruba pět tisíc lidí podle odhadu pořadatelů demonstrovalo v sobotu na Václavském náměstí. Nemáte obavy, že může odpůrců dál přibývat, když jsme například v tomto týdnu se dozvěděli od náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Vlastimila Picka, že na radarové stanici bude pracovat pouze americký personál, předtím jsme byli ujišťovány, ujišťováni, že tam bude moct pracovat i český personál?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Já si myslím, podívejte, my zatím ještě přesně stejně ani nevíme, o čem by se rozhodovalo. Ale já se domnívám, že to je otázka postupné informovanosti veřejnosti, rozhodně žádné základní rozhodnutí nebude teď před létem učiněno. Čili máme dostatečný časový prostor k tomu, abychom to doma lidem vysvětlovali. Já si vzpomínám, že když jsme kdysi projednávali přistoupení naší země k Severoatlantické alianci, tak tam ta zdrženlivost v těch našich podmínkách takové té holubičí povahy také byla značná, také sociální demokracie kličkovala. Nakonec samozřejmě po peripetiích učinila státotvorný rozhodnutí a dneska, myslím si, všichni velmi dobře uvědomí, jak to rozhodnutí přistoupit k NATO bylo důležité pro naši zemi. A já si myslím, tady je to podobné. Krom toho oni zas ty názory se zase až tak fatálně neliší. I my jsme řekli, že chceme, aby ta protiraketová obrana, to znamená i ten radar, který by byl umístěn na našem území, pokud se tak rozhodneme, byl začleněn do té architektury alianční. Čili nechme prostor jednání, nechme prostor k nějakému rozhodování, které přijde až v návaznosti na to, jak ta jednání budou probíhat a jak skončí a uvidíme.
Václav MORAVEC, moderátor
Můžete mi ještě stručně odpovědět na jednu základní otázku? Když se podíváte na ten současný stav vyjednávání o radarové stanici s Američany. Co z pohledu české strany vy zatím považujete za největší problém?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Ta jednání jsou teprve na začátku. My jsme si vyměnili nějaké elementární pozice. Oni přivezli návrhy těch smluv. Já si myslím, že to teď nejde takhle říct, vytáhnout prostě jednu věc, která je větším problémem nežli něco jiného. Ale rozhodně my budeme vyjednávat velice sebevědomě, důsledně. Není to něco, co bychom prostě, jedna strana vozí náměty a druhá je odfajfkovává. To jako není prostě stejně tak, jako …
Václav MORAVEC, moderátor
A můžete tedy říci, kde se povede největší spor z těch námětů, které Američani přivezli?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Já si myslím, zásadně jde asi o to, protože nám jde o určité důstojné postavení v rámci těch spojeneckých svazků, že jo, a je ono to citlivé to tady takhle říkat, ale samozřejmě jedno postavení mají třeba země jako Británie, Dánsko, na straně jedné. Nějakým způsobem jsou pak třeba ošetřeny vojenské základny, které jsou umístěny na území Rumunska nebo Bulharska. My samozřejmě bychom chtěli, aby ty smluvní podmínky, které budou dojednány, byly podobné jako v případě těch, těch úzkých spojenců typu třeba Dánska nebo Británie.
Václav MORAVEC, moderátor
To znamená, že tam, dá se vůbec očekávat průlom, když navštíví Českou republiku George Bush? Dá se od Bushovy návštěvy něco očekávat?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Já si myslím, během té návštěvy nebudou diskutovány smlouvy nebo nějaký text, text těch smluv. To je návštěva na nejvyšší politické úrovni. Čili je to o tom, si říci ty klíčové politické věci. A krom toho nemyslím si, že ta otázka toho radaru bude jediné téma, které by tu bylo projednáváno. Těch témat bude určitě víc.
Václav MORAVEC, moderátor
Pro tuto chvíli vám děkuji, Alexandře Vondro. Pane předsedo Paroubku.
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak já bych chtěl říci, ono to nevyplynulo tak úplně z vystoupení pana místopředsedy vlády, že aby nebylo jakýchkoliv pochybností. Do NATO přivedla, přivedla zemi vláda sociální demokracie v roce 99. Takže to, jestli …
Václav MORAVEC, moderátor
Alexandr Vondra říkal, že jste se chovali konstruktivně přes ty prvotní námitky.
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
No, ale on hovořil okličkou a ani to kličkování já bych spíš charakterizoval jako to, že hledáme tu nejlepší cestu pro stát. To není kličkování, to je prostě jednání. A samozřejmě sociální demokracie je strana, kde je široké spektrum názorů. Takže než jsme dobrali k nějakému konsensu, tak to možná chvíli trvalo, ale do země jsme, a vytvořili jsme určitý tedy, určité zapojení do systému vlastně kolektivní obrany NATO. To jsme učinili my.
Václav MORAVEC, moderátor
A můžete tedy dát garance veřejnosti, že kličkovat v souvislosti s radarovou základnou nebudete a že už je velmi málo pravděpodobné, že by se váš postoj mohl změnit?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak víte, kličkování, já nevím, co to je kličkování. To je, to se používá ve fotbale tohle to a nevím, jestli je to pro politika ten správný termín. Já bych řekl, že budeme zvažovat všechny okolnosti a samozřejmě, že budeme hovořit také o nebo můžeme hovořit o jiných aspektech našeho spojenectví v rámci NATO. Protože my jsme nejen zemi přivedli do NATO, ale také třeba jsme začali, naše vlády začaly vysílat vojáky do zahraničí a my to považujeme za součást našeho, nezbytnou součást našeho spojenectví. Ne, že by tam tedy v tom, v těch našich misích byly nějaké ohromné voje, to určitě ne. My máme jenom určité ekonomické možnosti a také i určité možnosti vojenské. Ale dělali jsme věrnou spojeneckou politiku a jsme připraveni ji dělat do budoucna.
Václav MORAVEC, moderátor
Evropa bez bariér. To je heslo českého předsednictví České unii. Česká republika se má stát předsednickou zemí Unie na začátku roku 2009. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra teď dopracovává priority českého předsednictví. Česká republika má už poměrně jasno v tom, na co se při předsednictví Evropské unie hlavně zaměřit.
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/ /natočeno 12. 3. 2007/
Máme přichystáno to předběžné motto Evropa bez bariér.
Václav MORAVEC, moderátor
Opozice si v posledních měsících stěžuje: „Nedostáváme žádné informace a vláda naše připomínky ignoruje.“
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/ /natočeno 12. 3. 2007/
Pan Vondra nám řekl, že, než by mluvil o sociální dimenzi Evropy, to si raději nechá prostřelit kulku hlavou a že to bychom museli mít revolver u jeho spánku.
David RATH, poslanec /ČSSD/ /natočeno 12. 3. 2007/
Máme strach, aby to nebylo pro Českou republiku velká ostuda.
Václav MORAVEC, moderátor
České předsednictví v Evropské unii nebude nijak levné. Podle dosavadních odhadů by mělo stát víc než tři miliardy korun. Už pro letošní rok vláda vyčlenila čtyři sta milionů. Mezi zamýšlené priority českého předsednictví Evropské unie patří především posilování konkurenceschopnosti, deregulace, důraz na čtyři základní svobody Unie, tedy svoboda pohybu osob, služeb, kapitálu a zboží a prosazování liberální obchodní politiky. Pane předsedo Paroubku, je nějaká z priorit, která vám zatím chybí u vlády, když mluví o českém předsednictví?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak podívejte, především bych chtěl říci, že tyhle ty priority, o kterých jste hovořil, prostě nejsou v tuhle chvíli jasné, protože vy jste tak trošku řekl něco za pana Vondru, co zdaleka nemusí být definitivní, protože ta …
Václav MORAVEC, moderátor
Já jsem citoval z vládního materiálu.
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
… ta vláda ještě v tom jasno, jasno nemá, jaké budou ty priority. My bychom dávali, dávali přednost takovým tématům, jako je například energetika, energetická politika, což já chápu, že pro tuto vládu je velmi složité, protože na energetické politice se prostě ani sama nedokáže shodnout a mohl bych o tom hovořit podrobněji, nemá to asi v tuhle chvíli tady místa. Vzdělanostní …
Václav MORAVEC, moderátor
Takže víc energetiky?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
… vzdělanostní společnost, tedy určitou významnou část a já bych řekl skoro snad nejvýznamnější z lisabonské strategie. Takže to jsou ta témata a určitě bychom měli o těch tématech diskutovat, protože ta vláda, když přijde, řekněme, pokud ještě bude vládou, řekněme, na konci, na konci roku 2008, když za námi přijde, abychom udělali klid zbraní na půl roku, no, tak samozřejmě ona by přeci měla mít zájem na tom, abychom postupovali ruku v ruce koalice s opozicí.
Václav MORAVEC, moderátor
Když za vámi Alexandr Vondra nepřijde s těmi prioritami a vy teď doplňujete, že energetická politika, vzdělanostní společnost, víc akcentované priority českého předsednictví, tak budete válčit s vládou?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Určitě také sociální, sociální dimenze, já netvrdím, že budeme válčit, ale je to takové těžko pochopitelné, když něco vláda od nás bude chtít, to znamená, klid zbraní, abychom zkrátka půl roku nedělali opoziční politiku, abych to řekl úplně srozumitelně. No, a teď s námi nejedná. Já vím, že oni s tím mají vlastní problémy se v tom zorientovat, ale takový je svět. Už v tom měli být orientováni dříve. Osm let byli v opozici, takže se mohli na to docela slušně připravit. Chybí mně tady samozřejmě nějaká, nějaký náznak, možná, že náznaky snad jsou, ale nějaká hlubší spolupráce se švédským a francouzským předsednictvím nebo se Švédskem a Francií, které budou předsedat před a po našem předsednictví, protože není možné přijít do těch věcí takříkajíc z oleje, ale je potřeba jednat s těmi našimi předchůdci a s těmi našimi nástupci v tom předsednictví, aby to mělo nějaký smysl vůbec. Zatím to vypadá, že to bude jedna velká ostuda, ještě větší, než jsme očekávali před nějakým půl rokem.
Václav MORAVEC, moderátor
To jsou vážná slova, když Jiří Paroubek mluví o ostudě. Podíváme se znovu do Berlína, kde je hostem Otázek vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Když jste, pane vicepremiére, slyšel to, že to bude pěkná ostuda, alespoň se tak domnívají sociální demokraté, je na místě tato obava? Vy máte, pokud se nemýlím, v červnu předložit vládě už zpřesněné věci týkající se českého předsednictví Evropské unii.
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Ne na místě není žádná obava, žádná ostuda nebude. To je prostě klasická politická hra. Že neinformujeme, já jsem byl, naposledy jsem byl v Evropském výboru v Poslanecké sněmovně předevčírem, myslím, nebo předpředevčírem. Byli jsme v obou zahraničních výborech sněmovny i Senátu na toto téma vést dialog. Koneckonců ty priority, které navrhuje Jiří Paroubek, tak ty tam jsou samozřejmě obsaženy taky. Vzdělání, inovace, tomu my z hlediska té konkurenceschopnosti přikládáme vysoký význam. Koneckonců energetika jak z toho bezpečnostního, tak z toho ekonomického, tak z toho environmentálního hlediska tam má velice důležité místo. Pokud jde o komunikaci se Švédy a s Francouzi, tak teď, já se vracím z Berlína zítra, v pondělí mám celý půl den jednání s Cecilii Malmströmovou, což je švédská ministryně pro Evropu, s Francouzi komunikujeme také. Samozřejmě čekáme teď, až se usadí nová vláda poté, co byl zvolen prezident Sarkozy, protože tady samozřejmě jsme museli čekat. A koneckonců ta nová francouzská vláda ze všech signálů, které já mám, včetně rozhovorů, které jsem vedl tady v Berlíně, z toho vyplývá, že bude podstatně jiná než ta předcházející. Takže …
Václav MORAVEC, moderátor
A v čem se to, v čem se to bude lišit, jak se to projeví v tom francouzském předsednictví Evropské unie?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
No, já očekávám, podívejte, my jsme tady doma u nás v České republice schopni, myslím, ochotni, když pomineme takový ten politický boj, se na řadě věcí shodnout. Kde se asi moc neshodujeme, je typické to, že levice bude chtít vždycky socialistickou Evropu a my budeme chtít tu Evropu svobodnější bez různých těch regulací a překážek. A tady já osobně očekávám, že ta nová francouzská vláda bude tomu smýšlení současné české vlády určitě blíž než ta vláda minulá.
Václav MORAVEC, moderátor
Teď jste, pane předsedo Paroubku, slyšel uklidnění Alexandra Vondry, že to rozhodně ostuda nebude a že vyjednává ať už se Švédy i s Francouzi.
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak já jsem už úplně klidný a, pane redaktore, vy určitě taky. Já bych jenom …
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Já jsem byl klidný i předtím, pane předsedo, narozdíl od vás.
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Já také, protože já mám na to jednoznačný názor a pan místopředseda vlády mně ho teď trošku potvrdil, protože pan místopředseda, respektive, vy za něj jste řekl asi šest témat, on přidal ještě další čtyři, včetně toho, že se ztotožnil s těmi mými. Takže oni budou mít dvacet témat. To asi takhle, takhle ani sám si nemyslí, že je možné jednat, je možné rozvinout dvě, tři témata, možná čtyři témata, dohodnout se tedy s těmi, s tím švédských a s tím francouzským předsednictvím. Mimochodem zítra s pani švédskou ministryní budu jednat také. Projevila o to velký zájem a já bych …
Václav MORAVEC, moderátor
Počkejte, chcete tím říci, že když vláda dává těch témat deset, dvanáct, že jich je moc? Že by měla vytyčit čtyři hlavní témata, rozumím-li vám správně.
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Každé předsednictví to takhle dělá, …
Václav MORAVEC, moderátor
To znamená, že česká vláda …
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
… že neřeší padesát témat nebo dvacet témat.
Václav MORAVEC, moderátor
… že česká vláda se zatím rozmělňuje?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Já myslím, že tohle by bylo rozmělnění. Je potřeba jít určitými směry a my přeci jenom nejsme, nejsme mocností typu Německa nebo Francie nebo Británie tak, abychom měli takovou prestiž v Evropě, abychom mohli táhnout tvrdě pět, sedm témat. To určitě ne. Vidíte, že německé předsednictví těch témat nemá mnoho a má toho plné zuby. A já bych chtěl říct, že tato vláda ještě tu prestiž České republiky snížila. Takže pryč je doba konce roku 2005, když jsem se vracel z Bruselu a měl jsem dojednán, pokud jde o evropské fondy, největší objem peněz na jednoho obyvatele ze všech zemí Evropské unie. Takže to byl také důsledek nějaké naší dobré diplomatické hry na našeho vyjednávání, našich vyjednávacích schopností. Tak to teď v tom, kam se ta vláda, jakým směrem se dala, tak si myslím, že se prostě stalo. To tady naznačil při své návštěvě i italský ministerský předseda Prodi.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane vicepremiére Vondro, co ta, co ta námitka, že Česká republika bude, obrazně řečeno, honit mnoho zajíců po lese a že byste měli stanovit jasné čtyři priority, a ne si klást deset priorit, jak namítá šéf nejsilnější opoziční strany Paroubek?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Podívejte, přesně takto s tím počítáme, proto jsme stanovili tomuto Evropa bez bariér, to znamená Evropa svobodnější, Evropa bez překážek vzájemnému pohybu lidí, zboží, služeb, kapitálu. A celé to předsednictví, ta agenda, to, co bude na pořadu, to je jakási řeka, která se stává z více potoků, že jo, nebo více říček. Jedno jsou naše vlastní záměry, druhé je to, co bude mít samotná Evropská unie, Evropská komise, Evropská rada na agendě. Další vyjde z té, z té komunikace se Švédy a s Francouzi a samozřejmě dneska je ještě předběžné definovat přesně ty priority. Ale to motto, my na tom nehodláme nic měnit, a to myslím, jasně, říkal, o co nám jde. A pokud jde o ty, o ty evropské fondy, jak tu, jak tu Jiří Paroubek podotknul, tak to je taková typická otázka. Ano, dojednala se poměrně dobrá částka peněz, ale zároveň za těch předcházejících vlád, kdy socialisté měli ministerstvo pro místní rozvoj, tak se nastavil ten systém tak komplikovaný, nejkomplikovanější v Evropě vůbec. Čili my teď složitě dojednáváme to, aby skutečně bylo ty peníze možno včas čerpat a aby republika měla schopnost je, je vyčerpat ve svém celku. Já nepochybuju o tom, že, že to dokážeme. Ale samozřejmě zase tady uklízíme, uklízíme řadu špatné, špatných rozhodnutí z té minulé doby.
Václav MORAVEC, moderátor
Můžete velmi stručně, pane předsedo, říci, že, reagovat na ta slova.
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak já myslím, že to není pravda a že by pan Vondra a vláda Občanské demokratické strany mi ještě měli poděkovat za prosazení pravidla N plus tři. To znamená, že v tom, že ty peníze, které se, které byly dohodnuty a nebudou čerpány v tomto roce. Tak je možné, je čerpat ještě v těch následujících třech letech. Takže myslím, že, že není korektní, pokud nevlastní neschopnost, neschopnost zejména ministerstva pro místní rozvoj se snaží svádět na někoho jiného. Kromě toho ne, že to je dobré, ono to bylo vynikající to číslo, které, které bylo dohodnuto. A já bych se ještě vrátil k předtím, co říkal pan Vondra. Víte, nestrašme se nějakým socialismem nebo něčím takovým. Ono není rozdíl mezi těmi socialistickými stranami a řekněme stranami, které patří k hnutí, hnutí, které se jmenuje Evropská lidová strana. V těch zásadních, zásadních, řekněme, názorech na sociální politiku, hospodářskou politiku a tak dále.
Václav MORAVEC, moderátor
Už jen velmi stručně s oběma pány ještě k jednomu tématu. Česká republika se teď dostala do ostrého sporu s Evropskou komisí. Topolánkova vláda v pátek rozhodla, že Česko podá žalobu na Evropskou komisi kvůli snížení přídělu emisních povolenek na roky 2008 až 2012 bezmála o patnáct procent. Evropská komise považuje českou žalobu za nešťastnou. Česko žádalo roční limit na vypuštění emisí CO2 sto dva milionů tun ročně. Komise však schválila pouze osmdesát osm milion tun ročně. K České republice a Slovensku se připojí a Polsko, které také hodlá také Evropskou komisi zažalovat. Podle českého ministra životního prostředí Martina Bursíka má Česko malou šanci se žalobou uspět. Bursík vládu požádal, aby se jeho ministerstvo nemuselo na formulaci žaloby podílet. Pane vicepremiére Vondro, jak vyvrátíte námitku ministra životního prostředí Martina Bursíka, že je jen velmi malá šance na úspěch v souvislosti s podáním žaloby?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Tak předně, kdyby to číslo bylo osmdesát osm, tak bychom tu žalobu nedávali pravděpodobně, ale to číslo je osmdesát šest. Čili my jsme se rozhodli, že se pokusíme vyčerpat všechny možnosti, které tu máme, abychom obhájili naše, zejména hospodářské zájmy v této věci a soudíme, že ta procedura, kterou bylo to číslo nastaveno pro nás, že není, není férová, nejsme tu jediní. Koneckonců Slováci podali žaloby. Poláci, Maďaři pravděpodobně připravují totéž. Těší se to podpoře. Ta žaloba třeba i Finska nebo některých dalších zemí, myslím si, že …
Václav MORAVEC, moderátor
To znamená, že vy odmítáte námitku, že je minimální šance, tu námitku odmítáte?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
No, minimální šance to, podívejte, to uvidíme. Tady není s tímto žádná zkušenost. To je nový systém ten, ten systém obchodování s povolenkami. Čili uvidíme. Že komise není ráda, když se ozveme, no, tak to já chápu, to já chápu, ale my přece musíme především jednat v zájmu našich lidí, v zájmu naší země. Čili jdeme do toho, uděláme všechno pro to, abychom, abychom dosáhli nějakého uspokojivého výsledku, ale já samozřejmě nemohu předvídat ten výsledek v žádném případě.
Václav MORAVEC, moderátor
Žaloba ale podle názoru ministra životního prostředí Martina Bursíka oslabí pozici České republiky v roce 2009, kdy bude jako předsednická země vyjednávat o pokračování kjótského protokolu po roce 2012. Nemyslíte, že to vám podrazí nohy v souvislosti s českým předsednictvím?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Ale ne, to určitě ne.
Václav MORAVEC, moderátor
To je velmi stručná odpověď, to jste mě překvapil, pane vicepremiére, to se nestává často, že by politik takto stručně odpovídal. Já vám děkuji do Berlína, děkuji, že jste byl hostem Otázek a přeji vám hezký zbytek dne do Německa.
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/
Na shledanou.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane předsedo Paroubku, má vláda vaši podporu v podání té žaloby?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak my postup vlády považujeme za chybný od počátku. Špatně vyjednávali, špatně byly zřejmě připraveny i podklady, protože prostě na to, na ten výpočet množství povolenek je určitý vzorec. Takže úředníci to spočetli, vyšlo jim nějaký nárůst na skutečnost toho předchozího období patnáct procent a naše vláda požaduje pětadvacet procent schématicky.
Václav MORAVEC, moderátor
To znamená, že Římanovi úředníci …
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Nadcenila to.
Václav MORAVEC, moderátor
… že Římanovi úředníci pochybili na ministerstvu průmyslu a obchodu a žaloba nemá vaši podporu jako nejsilnější opoziční stranu?
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Tak podívejte, podporu, nepodporu, nás se vláda na nic neptala. Takže dávají …
Václav MORAVEC, moderátor
Já se vás ptám.
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
… dávají žalobu, myslím si, že to byl unáhlený krok. Takže těžko hovořit o tom, že bychom něco nepodporovali nebo podporovali v tu chvíli, kdy se nás nikdo neptá. Jinak my jsme měli připravený úplně jiný přístup. My jsme vycházeli z toho, že je možné, řekněme, nadcenit ty naše požadavky. Jen tak mimochodem pokud jde o objemy emisí na jednoho obyvatele, tak ty jsou nejvyšší v celé Evropě. Takže ta Evropská komise také zřejmě od nás očekává, že je budeme snižovat a že tohle to byl určitý manévr, jak vylepšit ekonomickou pozici našich podniků. My jsme říkali, že je to možné, ale pokud by zbyly nějaké ty povolenky, zkrátka, kdyby se ukázalo, že se je to nadceněné, tak investovat ty peníze, které by vznikly z prodeje, z prodeje těch povolenek například do ekologických zařízení. A to by určitě bývala ta Evropská komise vzala a ti evropští úřednici v Bruselu by to takříkajíc zkousli. Takhle, jak k tomu přistoupila diletantsky vláda, tak, a zejména ministerstvo průmyslu a obchodu, tak to je špatné.
Václav MORAVEC, moderátor
Říká předseda České strany sociálně demokratické Jiří Paroubek. Děkuji, že jste byl hostem Otázek a těším se někdy příště na shledanou.
Jiří PAROUBEK, předseda strany /ČSSD/
Děkuju a na shledanou.
Václav MORAVEC, moderátor
A vy se dívejte na další část Otázek. Řeč bude o právech dětí v České republice a o případu týraného osmiletého chlapce. Přepněte si na ČT 24 na zpravodajský kanál. Hosty budou například veřejný ochránce práv Otakar Motejl, prezidentka Sítě mateřských center v České republice Rut Kolínská a poradkyně ministra spravedlnosti Lenka Bradáčová. Přepněte si na ČT 24.