On-line rozhovor v Litoměřickém deníku

Litoměřický deník | 18.12.2007 | rubrika: Litoměřicko | strana: 2 | autor: (red)

Hodinový on–line rozhovor se čtenáři litoměřického Deníku včera absolvoval vicepremiér Alexandr Vondra

Litoměřice/ Mimořádně v pondělí se uskutečnil poslední letošní on–line rozhovor čtenářů Deníku s osobností. A tou byl místopředseda vlády České republiky a senátor Alexandr Vondra. Část rozhovoru přinášíme na tomto místě, celý si můžete přečíst na stránkách www.litomericky.denik.cz.

* Chtěl bych se tedy zeptat, na jaké cestě (na dobré?) je jednání se Spojenými státy o bezvízovém styku? Na čem jeho úspěch závisí a kdy bychom mohli jezdit do USA bez této nutné formality?

K americkým vízům: letos se staly dvě důležité věci: Američané přijali nový, lepší zákon, a také klesá počet nelegálně pobývajících Čechů v USA a tím se snižuje počet odmítnutých žádostí o víza. Věřím proto, že od roku 2009 bychom mohli jezdit do USA bez víz.

* Dobrý den, jak se mohou dostat studenti do Senátu? Mám na mysli, jestli je možné tuto instituci navštívit jen tak, nebo jestli se to dá jen na něčí pozvání?

Ano, je to možné. Letos jsme například zorganizovali skupinovou prohlídku Senátu pro studenty pro studenty litoměřického a roudnického gymnázia. Máte-li zájem, obraťte se na mou senátní kancelář v Litoměřicích. Eva Břeňová s vámi domluví termín někdy později v příštím roce. Teď je v Senátu velký nápor – je tam umístěna výstava o životě a době Albrechta z Valdštejna, na kterou se hrne mnoho návštěvníku. Fronty sahají až k metru na Klárově…

* Jak vy osobně vnímáte postavení České republiky ve sjednocující se Evropě? Je vidět za poslední roky nějaký posun? Jestliže ano, čí je to zásluha?

Naše postavení v Evropské unii je úměrné naší velikosti, zkušenostem a schopnostem. Myslím si, že se postupně zlepšuje. V pátek jsme byli na summitu Evropské rady v Bruselu a podařilo se nám jako jedněm z mála delegací změnit text usnesení ve dvou pasážích. Na druhé straně – je nás v Unii 27 a to je dost. Někdy je těžké se prosazovat – zejména pokud se předem dohodnou velké země jako Německo, Francie, Itálie, Británie a Španělsko.