Obrana chce šetřit nejen redukcí vlastních agend, ale i spoluprací s ostatními

Obrana chce šetřit nejen redukcí vlastních agend, ale i spoluprací s ostatními

Až jednu miliardu by ministerstvo obrany mohlo ušetřit redukcí některých agend či jejich sdílením v rámci veřejné správy. Na tiskové konferenci to dnes řekli ministr obrany Alexandr Vondra a zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Petr Pavel.

Podle rozhodnutí vlády, která chce úsporami reagovat na zhoršující se vývoj české ekonomiky, má ministerstvo obrany letos ve svém rozpočtu ušetřit 1,4 miliardy korun.

Část úspor – do výše až 500 miliónů – chce najít uvnitř resortu, například transformací sekce vyzbrojování do Národního úřadu pro vyzbrojování. Ten se bude podle ministra Vondry zabývat nákupem vojenského a bezpečnostního materiálu. „Slibujeme si od toho transparentnější a efektivnější nákupy, lepší využití mezinárodních programů a organizaci, ať už v rámci NATO či EU, a uplatňování mezinárodních standardů,“ uvedl Alexandr Vondra. První fáze přeměny stávající sekce by měla odstartovat letos 1. srpna. Plně funkční by měl být nový úřad od 1. ledna 2013. Resort předpokládá, že ušetří 69 tabulkových míst v celkové výši téměř 48 milionů korun.

V rámci úspor by měly některé instituce resortu obrany skončit. Jednou z nich je například vojenský vlečkový úřad, jenž má na starosti provozování drah a drážní dopravy v působnosti resortu. Ministerstvo obrany se agendy úřadu úplně vzdát nechce, už proto, že některé posádky či vojenské újezdy jsou na zásobování vojenským materiálem touto cestou závislé. „Jsme ale přesvědčeni, že dnes není nutné pro tuto agendu udržovat samostatný úřad,“ prohlásil Alexandr Vondra s tím, že činnost úřadu, který zanikne k 1. lednu 2013, bude převedena na jiné složky ministerstva obrany.

Dojít by také mělo k centralizaci všech obslužných činností v celém resortu obrany. Transformací dnes roztříštěných pracovišť by měly v letech 2012 – 2014 vzniknout jednoduché agentury – logistiky, hospodaření s nemovitým majetkem, finanční, personální a agentura služeb. „Slibujeme si od toho úsporu financí, personálu, zjednodušení a sjednocení s tím souvisejících činností,“ sdělil ministr Vondra. Změna by podle něj měla uspořit řádově několik set milionů korun.

Reorganizace čeká také krajská vojenská velitelství, kterých je v České republice celkem čtrnáct. Velitelství podle generálmajora Petra Pavla vykonávají celou škálu činností od evidence objektů důležitých pro ochranu státu, úlohy při krizovém řízení či náboru nových vojáků do AČR či Aktivní zálohy. „Dojde k převedení části jejich agend pod jiné, buď existující, nebo vznikající prvky,“ uvedl generál Pavel. Výcvik aktivních záloh tak nově převezmou útvary, k nimž budou jednotky AZ přiřazeny, péči o válečné veterány a vojenské důchodce převezmou příslušné personální orgány, které rovněž převezmou agendu spojenou s náborem. Změna by měla nastat k 1. lednu 2013 a přinést úspory v řádech desítek milionů korun.

Racionalizací projdou také podpůrné činnosti především ve veterinárním, zdravotnickém a dopravním zabezpečení. K 1. lednu 2014 se předpokládá například sloučení nemocniční základny v Hradci Králové se základnou zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem či sloučení regionálních úřadů vojenské dopravy do jednoho centra. Náklady by se měly snížit opět v řádech desítek milionů korun.

Další snížení, opět přibližně v řádu až 500 milionů korun, by mohlo přinést sjednocování vojenských institucí s jejich civilními protějšky se stejnou náplní. Potenciál resort vidí ve sdílení kapacit a služeb například na bázi nově vznikajícího Národního úřadu pro vyzbrojování. „Je velice dobře myslitelné, aby si skrze tento úřad pořizovaly tento druh zboží i jiné resorty, například ministerstvo vnitra či ministerstvo spravedlnosti. Pokud jde o zbraně a střelivo – tam se to, myslím, přímo nabízí,“ uvedl Alexandr Vondra s tím, že schopnosti úřadu po jeho vzniku může resort obrany nabídnout dalším, „silovým“ složkám, jež poptávají vojenský nebo bezpečnostní materiál.

Dalšími vojenskými úřady, které „dublují“ své civilní analogie, jsou například Vojenský úřad sociálního zabezpečení, Úřad pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti, Úřad státního odborného dozoru či Ústřední vojenský zdravotní ústav. „Vzhledem k tomu, že jsou ve svých činnostech příbuzné s organizacemi a strukturami v civilu, je možné je sloučit, a tím uspořit nejen osoby v řízení, ale zároveň i personál ve výkonu,“ řekl generálmajor Petr Pavel.

Připomněl současně, že resort obrany – konkrétně brněnská Univerzita obrany, střední vojenská škola v Moravské Třebové a vojenská akademie ve Vyškově – by mohly s civilním sektorem sdílet kapacity i v oblasti vzdělávání a výcviku. „Všechny tyto instituce jsou schopné sdílet své kapacity, což v určitém rozsahu dělají už dnes, a poskytovat tak vzdělávání a výcvik nejen ostatním ozbrojeným složkám, ale zároveň i civilnímu sektoru,“ doplnil Petr Pavel.

Úspornými opatřeními, která dnes ministr obrany a zástupce náčelníka GŠ AČR představili, chce ministerstvo obrany otevřít debatu napříč resorty a ukázat, že reaguje na rozpočtovou situaci a vázání prostředků zodpovědně. „Skutečně převracíme každou korunu. (…) Zároveň chceme říct, že situace není jednoduchá a některé návrhy, s nimiž přicházíme, jsou poměrně dalekosáhlé,“ uvedl ministr obrany s tím, že vzhledem k částce 1,4 miliardy, kterou má úřad letos ušetřit, se „vázání“ dotkne i prostředků, jež jsou například určeny na výcvik armády.

Zdroj: www.army.cz