Publikaci v Lucerně pokřtil i ministr obrany
Práci civilního týmu a českých vojáků v Afghánistánu mapuje nová kniha publicisty Oty Sládka nazvaná Afghánská mise: Lógar. Publikaci v pražské Lucerně pokřtili ministr obrany Alexandr Vondra, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek a první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.
Alexandr Vondra vznik publikace o aktuální misi české armády ocenil. „Knih o sportovcích je přehršle, knih o vojenské historii jsou plné regály, ale knih, které by ukázaly hrdinství našich vojáků i jejich obyčejný život, v Afghánistánu nebo jinde, je jako šafránu,“ uvedl.
Podle něj je také škoda, že se český národ dokáže „zmobilizovat“ pokud jde o hokejisty či fotbalisty, práci českých vojáků a jejich každodenní hrdinství však dokáže ocenit málokdo.
„Měl jsem možnost za ten více než rok ve funkci několikrát navštívit naše vojáky nejen v Lógaru, kde se kniha odehrává, a musím říct, že tam odvádějí naprosto senzační práci. Je radost s nimi mluvit. Jsou to lidé, kteří riskují zdraví a své životy proto, aby se naše země měla dobře a aby byla bezpečná,“ konstatoval Vondra. Různými zahraničními misemi dosud prošlo přes deset tisíc českých vojáků a to, že má Česká republika v Alianci dobré renomé, je především jejich zásluha, zdůraznil také Vondra.
Kniha je unikátní z několika důvodů: je vůbec první publikací o činnosti českého Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru, poprvé podrobně popisuje činnost české armády v této afghánské provincii a obsahuje poprvé v knize otištěné fotografie rotmistra Daniela Hlaváče ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi, který za svoji reportážní sérii dostal cenu Czech Press Photo 2009. „Fotím, aby lidé viděli, co v Afghánistánu nejen čeští vojáci, ale také civilní pracovníci dělají,“ vysvětlil Daniel Hlaváč, který byl v této zemi jako voják už třikrát. I přesto, že mise v Afghánistánu řadí k těm méně bezpečným, považuje je za největší zkušenost.
Autor Ota Sládek pracoval na knize půl roku a k sepsání ho vedlo přesvědčení, že česká veřejnost má zkreslenou představu o působení českých vojáků za hranicemi republiky a o armádě se dozvídá pouze z negativních zpráv. Materiál pro její sepsání sbíral především při rozhovorech s lidmi, kteří stáli u počátků provinčního rekonstrukčního týmu. „V knize najdete všechno, co nevíte o Afghánistánu,“ uvedl Sládek s tím, že v ní čtenáři najdou i podrobnosti týkající se systému, jakým se připravují výjezdy, jak se stavební inženýři domlouvají s místními firmami nebo jakým způsobem se projekty financují. Nechybí ani informace o tom, jak lidé v Afghánistánu žijí, jaký mají vztah k České republice i k českým vojákům.