Ministr navštívil posádku ve Vyškově
8.11.2011 • Ministr obrany Alexandr Vondra v doprovodu náměstka Michaela Hrbaty, prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajora Miroslava Žižky a dalších armádních představitelů navštívil v úterý 8. listopadu posádku Vyškov.
Právě k ní neodmyslitelně patří nejmenší z vojenských újezdů, tedy Březina. „Je to naše páté zastavení v sérii cest po vojenských újezdech, které by do roku 2015 měly projít určitým zeštíhlením – optimalizací,“ uvedl na setkání se starosty přilehlých obcí ministr Vondra.
Zatímco v předcházejících návštěvách ministr vysvětloval především zástupcům občanů, kteří žijí v prostorách vojenských újezdů, úmysl ministerstva dát občanům stejná práva a povinnosti jako mají ostatní lidé v republice, tím, že se po změnách hranic přidruží k již existujícím obcím nebo si vytvoří vlastní samosprávu, na Březině nebylo téměř o čem diskutovat.
To proto, že na rozdíl například od Libavé, kde žije více než tisíc obyvatel podle zvláštního statutu, v Březině se jedná o dva trvale zde žijící obyvatele. Také oni ale budou mít možnost hájit svá občanská práva jako každý občan České republiky. Podle plánu optimalizace vojenských újezdů by se prostory na východě, kde jsou hájenky, měly totiž stát územím ležícím mimo katastr státu. Zhruba pětiprocentní území, které armáda nebude využívat k výcviku, se vrátí na základě restitučního požadavku. Od dalšího zkracování hranic ministerstvo upustilo, neboť prostor vojáci potřebují k výcviku. Navíc se zde do budoucna mají připravovat všechny jednotky vyjíždějící do zahraničních misí.
Na dosavadním zpřístupnění okrajových částí, které využívají především obyvatelé přilehlých obcí k turistice, se nic nemění.
Setkání se starosty obcí předcházelo nejen jednání ministra obrany Alexandra Vondry s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem, kterého informoval o konkrétní budoucnosti využití vojenského újezdu Březina, ale také účast ministra s delegací na výcviku vojáků základní přípravy.
Jak známo, letos Armáda České republiky po třech letech opět přistoupila k rekrutacím a žadatele o kariéru vojenského profesionála zařadila po výběrových řízeních do přípravy ve Vyškově. Právě sem nastoupilo k výcviku 167 nováčků. Asi patnáct z nich už výcvik vzdalo. Ostatní právě v době návštěvy ministra poprvé uváděli naučenou teorii do praxe v rámci taktické přípravy.
„Máte to štěstí, že se vám věnují v prvních krocích vojenského života ti nejzkušenější velitelé a instruktoři,“ řekl ministr Vondra při besedě s rekruty a měl na mysli to, že na výcvik nováčků dohlíží jeden z nejzkušenější profesionálů, tedy plukovník Karel Klinovský, který prošel mnoha zahraničními misemi a patří k nejlepším vojákům české armády. Generál Miroslav Žižka ocenil fakt, že 132 z nováčků do dotazníků uvedlo, že je ochotno sloužit tam, kde je česká armáda bude potřebovat.
Noví vojáci předvedli ministrovi a generálům, kteří jej doprovázeli, co se dosud stihli naučit. Poprvé překonávali ohňovou dráhu, která je jakýmsi prubířským kamenem při výuce.
Druhá zastávka ve výcvikovém prostoru patřila vojákům, kteří prošli nelehkým výběrovým sítem a byli zařazeni do čtyřtýdenního kurzu Komando. Ten je určen především pro ty nejlepší z nejlepších a absolvují ho hlavně ti, kteří se mají stát veliteli družstev.
Velitel kurzu major Hynek Pavlačka hostům vysvětlil, že se jedná o extrémně náročný výcvik, který zvládne jen málokdo. Mezi zakladatele kurzu patřil v roce 2005 dnešní zástupce náčelníka GŠ AČR generálmajor Aleš Opata. Od té doby kurz absolvovala jenom jedna jediná žena.
Ačkoli mnozí čekali ukázku jako z akčního filmu, nic takového se nestalo. Vojáci zařazení do kurzu předvedli, že výcvik je také o trpělivosti, přemýšlení a chladné hlavě.
Instruktoři totiž uvedli cvičící do situace, kdy se podle zpravodajské informace má v dané lokalitě nacházet nepřátelský sklad zbraní a munice. Úkolem uchazečů o nášivku Komando bylo skladiště najít, pozorovat je a na základě analýzy se pokusit vniknout do skladu. Tam nastražit výbušný systém a počkat až si protivník sám svůj sklad zničí.