V úterý 2. října 2012 se o páté hodině odpolední v Kulturním domě v Mšeném-lázních sešla téměř stovka zemědělců Litoměřicka, Roudnicka a Slánska na panelové diskusi pořádané nadačním fondem Kalich senátora A. Vondry a Krajskou agenturou pro zemědělství a venkov.
Po uvítání zdejším starostou Josefem Bížou se ujali úvodních slov senátor Vondra spolu s ředitelem Krajské agentury pro venkov Jaroslavem Hejnou.
Následovali příspěvky náměstka ministra zemědělství Martina Hlaváčka, vrchního ředitele sekce PRV (Program rozvoje venkova) Pavla Sekáče, předsedy ASZ (Asociace soukromých zemědělců) Josefa Stehlíka a úvodní blok příspěvků uzavřel zemědělský podnikatel Petr Novák.
„Chceme hlavně vyjednat co nejlepší podmínky pro české zemědělce,“ zdůraznil náměstek Hlaváček a v zápětí dodal: „To, co vyjednáme v Bruselu musíme zároveň dobře uplatnit v našem zemědělství. Máme jedinečnou příležitost přenastavit tak dosavadní systém, který se již nejeví jako efektivní.“
„Základní otázkou je, co má české zemědělství dělat, kam má nadcházející roky směřovat,“ zdůraznil ředitel Sekáč nutnost odpovědi pro přípravu strategické koncepce Ministerstva zemědělství (MZE). „Alfou omegou českého zemědělství by měla být živočišná výroba, bohužel tomu zatím tak není,“ podotkl dále. A že tím uhodil hřebíček na hlavičku bylo znát ihned z reakcí publika.
Že živočišná výroba skutečně skomírá potvrdila slova hned několika farmářů, kteří se přihlásili do diskuse. Pan Novák ze Straškova dokonce odhadl, že pokud se nic nezmění, živočišná výroba do 3 let v Čechách skončí.
Předseda ASZ Stehlík vypíchl další problém, který trápí farmáře, a tím je velká byrokratická zátěž a množství někdy až nesmyslných kontrol různých orgánů. „V souvislosti s novým programovým obdobím je potřeba také myslet na zjednodušení administrativy, která je dnes tak zatěžující“, zastal se zemědělců Stehlík. Jeho slova potvrdil i Petr Novák, který ihned vypočetl, kolik kontrol již měli na farmě Novák za poslední měsíce.
V téměř dvouhodinové debatě se kromě nutné intenzivnější podpory živočisné výrobě, dále zmiňovala především ochrana půdy a role zemědělských podniků a také potřeba tlaku ze strany MZE a dalších orgánů na velké řetězce, aby odebírali české produkty a dávali přednost českým výrobcům.
Na závěr zazněla slova pochvaly nejprve od pana Nováka na adresu senátora Vondry, že zorganizoval toto přínosné setkání. Také pan ředitel Hejna kvitoval dlouhodobý zájem pana senátora právě o zemědělskou problematiku a zemědělce Litoměřicka, Roudnicka a Slánska. Že se nejedná jen o slova, nýbrž i činy, potvrdil svými slovy i J. Stehlík, který poukázal na vliv Alexandra Vondry při rozhodování o zachování alespoň částečné podpory zelené nafty, která je pro zemědělce skutečně významná. Pochvalných slov si vyslechl pan senátor také od A. Kučery ze Zemědělské univerzity, který vyjádřil závěrečné přání, aby staronový senátor Alexandr Vondra zde po 2 letech opět svolal takovéto přínosné setkání zemědělců, farmářů a sedláků Litoměřické a Slánské oblasti.