Do soutěže bylo přihlášeno 67 vzorků vín z Čech i Moravy. Vlastní soutěž proběhla v květnu v konferenčním sále hradu. Vzorky posuzovaly dvě komise, složené z odborníků a laiků. Největší úspěch sklidilo Vinařství Lahofer. „Na výsluní se dostávají vína s přirozeným obsahem cukru, lehká a svěží. Archivní vína začínají být pasé,“ charakterizoval trend současné doby ředitel soutěže Miroslav Láska.
Z domácích vinařství v soutěži uspělo Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem, jehož Fratava z roku 2009 zvítězila v kategorii červených vín suchých, polosuchých a polosladkých. Stříbrnou medaili si domů odnesl za Rulandské modré Zdeněk Vybíral z Vinařství sv. Tomáše. Stříbrnou medailí byl oceněn i Modrý Portugal vyrobený v Agrofruktu Kamýk.
Loni otevřený Hrad Litoměřice se pomalu, ale jistě zapisuje do našeho povědomí lidí jako místo, v němž se koná řada společenských a kulturních akcí. „Litoměřický hrozen navštívilo 250 návštěvníků. Společně jsme se stali svědky založení nové tradice. Nejde o konkurenci Vinařských Litoměřic, pořádaných Ortopedickým centrem v Ústí nad Labem. Litoměřický hrozen pořádaný Centrem cestovního ruchu je akcí komornějšího charakteru. Jejím prostřednictvím chceme nabídnout příležitost strávit u sklenky dobrého vína příjemné dva dny na nádvoří a v interiérech gotického hradu, který je nejen díky výstavě věnované českému vinařství, ale i ve sklípku pravidelně probíhajícím degustacím vínu zaslíben,“ konstatoval starosta Ladislav Chlupáč.
„Víno k Litoměřicím neodmyslitelně patří. Proto je dobře, že se zde konají akce sloužící k propagaci českého vinařství,“ uvedl senátor Vondra. Důkazem tohoto tvrzení je zakládací listina kapituly litoměřické z roku 1057, jež je vůbec nejstarším dochovaným originálem písemného dokumentu, obsahujícím zmínku o zdejších vinicích. Velkého rozmachu zde dosáhlo vinařství za vlády Karla IV., který na dobu 10 let osvobodil vinaře, kteří zakládali vinice, od daní a poplatků. Po jejím uplynutí mu odevzdávali každý desátý sud vína do litoměřického hradu.
Samotný hrad se městu Litoměřice podařilo díky kvalitně zpracovanému projektu a získané dotaci z Evropské unie kompletně zrekonstruovat, a vytvořit tak důstojné prostředí pro společenské a vinařské akce, jejichž cílem je zvyšování prestiže a propagace práce vinařů. Návštěvníci hradu v něm kromě jednacího sálu, expozice českého vinařství, gotické kaple se salonkem najdou i výstavní a cateringové prostory, sklepení s degustačními místnostmi, archivem vín a vinárnou.