Ministři obrany Visegrádské čtyřky schválili vznik společného bojového uskupení
Zástupci ministerstev obrany států Visegrádské čtyřky dnes v Litoměřicích podepsali společné komuniké. Dohodli se v něm mimo jiné na intenzivnější spolupráci v regionu a vybudování společného bojového uskupení armád V4 v roce 2016. Visegrádské státy by také chtěly více koordinovat své obranné plánování.
„Litoměřice jsme zvolili, abychom podpořili město a kraj a představili ho zahraničním partnerům. Navíc bylo v minulosti významným posádkovým městem a armádní ženisté tam dodnes na Labi cvičí,“ zdůvodnil Alexandr Vondra místo konání schůzky ministrů obrany V4. Společné bojové uskupení EU by mělo být připraveno k nasazení v první polovině roku 2016. Takzvanou Battle Group povede Polsko a celkový počet vojáků, které do ní jednotlivé armády vyčlení, překročí 3 tisíce.
„Na rozdíl od minulosti, kdy to bylo spíše takové virtuální cvičení, my toto bereme vážně, a za tím účelem jsme se také ještě dohodli, že v průběhu roku 2015 proběhne vojenské cvičení této jednotky tak, aby skutečně byla připravena,“ uvedl na tiskové konferenci český ministr obrany.
„Myslím, že je to důležitý signál, že čtyři země ve střední Evropě jsou schopné se takového úkolu ujmout, aniž by za nimi stála nějaká evropská velmoc,“ podotkl také. Podle českého ministra obrany se na dnešním jednání se svými protějšky dohodl na tom, že budou více koordinovat oblast obranného plánování. „Od užší spolupráce při sestavování obranných plánů si slibuji, že to povede k účinnější snaze koordinovat akviziční plány,“ uvedl ministr.
„Vážně diskutujeme v rámci V4, i některých zemí bilaterálně či trilaterálně, jak v budoucnu postupovat při společném pořizování vojenské techniky a výzbroje. Od toho si slibujeme zlevnění. Vždy, když něco takového dělá víc států dohromady, jsou schopny pořídit zboží levněji, než když o to usiluje každý sám,“ doplnil dále Vondra. Podle polského ministra obrany dalo české předsednictví Visegrádské čtyřce společné práci velkou dynamiku. Polsko má podle Tomasze Siemoniaka zájem o společné plánování také v rámci iniciativ NATO, jako je například Smart Defence: „Myslíme si, že naše státy jsou u sebe tak blízko, že záleží jen na naší kreativitě a našich nápadech, kolik toho budeme schopni udělat.“
Setkání ministrů obrany V4 se v Litoměřicích uskutečnilo nedlouho před klíčovým summitem Aliance v Chicagu. Podle Siemoniaka si chtěli představitelé ministerstev obrany Visegrádské čtyřky během setkání také potvrdit, že se na budoucnost NATO dívají stejně. Společný hlas zástupců států V4 pak bude na summitu v Americe podle polského ministra obrany jistě velmi dobře slyšitelný. Maďarský ministr obrany Csaba Hende vyzdvihl, že společné rozhovory provázelo vzájemné porozumění. „Není to diplomatická formulka. Ani jedna strana neměla názor, který by ostatní tři strany neakceptovaly. To svědčí o tom, že spolupráce mezi našimi zeměmi je životaschopná.“
Zmínil také, že armády V4 by mohly spolupracovat kromě výše zmíněných oblastí také při společném výcviku „I zde jsou před námi obrovské možnosti,“ uvedl Hende. Tiskovou konferenci zakončil prohlášením Peter Brňo, slovenský velvyslanec v Praze, který v Litoměřicích zastoupil ministra obrany. Brňo ocenil, že spolupráce mezi čtyřmi státy zůstává nejen v politické rovině, ale přechází i do konkrétních projektů. Skupina V4 podle něj vyslala podpisem komuniké pozitivní signál do světa. „Časování před summitem potvrzuje ochotu a schopnost komunikovat a dostat se z politické roviny do realizace konkrétních projektů.“
Zdroj: www.army.cz