
Tisková konference (zleva): náčelník GŠ AČR armádní generál Vlastimil Picek, ministr obrany Alexandr Vondra a plukovník Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu
Ministr obrany Alexandr Vondra dnes podpisem rozkazu vyhlásí 11 památných dnů české armády, které by měly připomínat významná výročí naší vojenské historie, a to od husitských bojů až po druhou světovou válku. Oznámil to na dnešní tiskové konferenci.
„Česká republika nepochybně své hrdiny měla a má, a je naší povinností si je připomínat,“ řekl Alexandr Vondra a dodal: „Chceme si tuto tradici více připomínat. Armáda je důležitým symbolem státní suverenity a jak již říkal prezident Masaryk: ‚Národ, který si neváží svých hrdinů, je bude brzy potřebovat‘.
Významné dny zahrnou nejstarší tradici husitskou, kdy bylo české vojenství v popředí evropského zájmu, legionářů první světové války, kteří stojí u zrodu samostatného Československa, i meziválečné československé armády. Další výročí budou připomínat boje druhé světové války či protinacistický odboj.
„AČR se hrdě hlásí ke všem pokrokovým tradicím zrozeným z historických událostí, a to i z doby dávno minulé, jako například husitství. Chráníme odkaz legionářů, kteří v době první světové války statečně bojovali v mnoha známých i méně známých bitvách. Stáli u vzniku svébytného Československa po rozpadu Rakousko-Uherska a také tvořili základ při budování první samostatné armády,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek.
Prvním významným dnem ve vojenském kalendáři se stane 8. březen, kdy se v roce 1943 čeští vojáci na východní frontě poprvé zapojili do bojů proti nacistickému Německu. Dalším dnem bude 9. květen, který připomene vytvoření roty „Nazdar“, která bojovala v roce 1915 na francouzské půdě.
Dalším v pořadí bude 27. květen, kdy roku 1942 zaútočila skupina výsadkářů na říšského protektora Reinharda Heydricha. Letos si připomínáme již 70. výročí. Při té příležitosti ředitel Vojenského historického ústavu plukovník Aleš Knížek přítomným představil artefakty, které patřily těm, kteří s nasazením života atentát na říšského protektora provedli.
Významným dnem bude 2. červen, tedy vítězství československých legií v bitvě u Zborova roku 1917. O několik týdnů později si vojáci připomenou vítězství husitského vojska nad křižáky v památné bitvě na Vítkově, která se odehrála 14. července v roce 1420.
Měsícem bohatým na historické událost bude září. Nejprve 14. září vojáci oslaví úspěšné zapojení československých letců do bitvy o Británii v roce 1940. Pak si 21. září připomenou vítěznou bitvu československé divize v severní Itálii roku 1918 a 23. září je výročím vyhlášení všeobecné mobilizace branné moci v roce 1938.
A v závěru – tři říjnová data. Připomínka bojů o dukelský průsmyk v roce 1944 – 6. říjen, pak 24. říjen jako vzpomínka na zapojení pěšího praporu do obrany severoafrického města Tobrúk proti nacistům. Posledním významným datem bude 28. říjen, kdy samostatná obrněná brigáda operující v roce 1944 na západní frontě provedla první velký a úspěšný útok na německou posádku severofrancouzského přístavu Dunkerque, který pak až do konce války obléhala.
Zdroj: www.army.cz