Ve Slaném byl v pondělí 10. září odpoledne zahájen Týden s armádou. Na prezentační akci, kterou pořádá ministerstvo obrany letos už počtvrté, se přijel podívat i ministr obrany Alexandr Vondra a 1. zástupce náčelníka generálního štábu generálmajor Miroslav Žižka.
Smyslem pořádání Týdnů je nechat veřejnosti nahlédnout pod pokličku běžného pracovního života vojáků, a to jak doma, tak na misích v zahraničí. Programy šité danému městu „na míru“ cílí nejen na dospělé, ale i na studenty a děti. Po Benešově, Třebíči a Žatci se tedy tento týden stává hostitelským městem Slaný. „Je to tradiční armádní město, kde léta působily důležité jednotky československé armády, po revoluci se zde pak formoval a připravoval vůbec první kontingent, protichemický prapor, který byl nasazen v operaci Pouštní bouře,“ vysvětlil Alexandr Vondra a dodal, že dnes už sice armáda ve městě nesídlí, přesto k ní zdejší lidé vztah neztratili. „Návštěvníci se tu střídali celý den a myslím, že si ten Týden s armádou skutečně užijí.“
Program na Masarykově náměstí dnes odpoledne zahájil koncert Big Bandu Ústřední hudby AČR se zpěvačkou Vladimírou Patákovou v rytmu swingu. Po vystoupení mažoretek z Domu dětí a mládeže Ostrov Slaný se slova ujali starosta města Ivo Rubík a ministr obrany Alexandr Vondra. Poté vystoupili majorka Jolana Fedorková a rotný Tomáš Johanides, kteří společně představili fotografickou výstavu „Život s nadějí“, jež úzce souvisí s projektem „Armáda dává naději“. Ten se snaží nalézt možné dárce kostní dřeně mezi vojáky, ale i běžnými občany. Zájemci, kterých se mezi obyvateli Slaného a okolí našlo během pár hodin hned několik, se tu mohli přihlásit do Českého národního registru dárců dřeně a poskytnout vzorek krve ke kontrolnímu odběru v mobilní jednotce ATOS z Ústřední vojenské nemocnice − Vojenské fakultní nemocnice Praha. Ministr obrany a starosta města poté ocenili diplomy nejzajímavější kresby dětí na téma „Armáda očima dětí“. Výhercům pogratulovali také zlatí olympijští vítězové z ASC Dukla, Jaroslav Kulhavý a David Svoboda. „Dukláků“ se tu sešlo dohromady jedenáct a jejich stánek, kde rozdávali autogramy, byl celé odpoledne doslova v obležení.
Týden s armádou je ale v prvé řadě o české armádě a jejích vojácích. Příslušníci 15. ženijní brigády si kromě stánků s výzbrojí, kterou si mohli malí i velcí osahat, připravili například ukázku boje zblízka MUSADO a představili také práci pyrotechnika při likvidaci nástražného výbušného systému. Alexandr Vondra si vyzkoušel nejen rozborku a sborku samopalu vzor 58, ale zaujal ho právě i boj zblízka. „To je dobrý sport. Nevím, jestli bych byl ve svém věku a při své váze dobrý bojovník, ale MUSADO by se mi určitě hodilo,“ odpověděl s úsměvem na otázku, která z předvedených schopností by se mu v životě politika nejvíce hodila.
První zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Miroslav Žižka považuje pořádání Týdnů za dobrý nápad. Armáda díky němu může předvést nejen to, že její příslušníci jsou dobře vyzbrojeni, ale také že jsou velcí profesionálové. A na rozdíl od klasických dnů otevřených dveří, kdy veřejnost musí za vojáky do kasáren, míří v tomto případě armáda za ní domů. „Ukazujeme se ve městech a dáváme tím lidem možnost, aby nemuseli chodit do kasáren a mohli se podívat na činnost armády přímo tam, kde bydlí,“ uvedl.
Týden s armádou ale kupodivu nebaví jen jejich návštěvníky – těší se na něj i samotní vojáci. „Je to pro ně do určité míry zpestření každodenního vojenského života, který prožívají v posádce či výcvikových prostorech,“ prozradil velitel 15. ženijní brigády z Bechyně plukovník gšt. Ota Rolenec a potvrdil slova generála Miroslava Žižky o kvalitě českých vojáků. „Jsou to profesionálové a chápou, že je potřeba, aby se armáda prezentovala i na veřejnosti a že není možné, aby se uzavírala do sebe.“
Zdroj: www.army.cz