Ministr obrany Alexandr Vondra představil koncepce schválené Bezpečnostní radou státu

Ze zahájení tiskové konference na Ministerstvu obrany ČR

Ze zahájení tiskové konference na Ministerstvu obrany ČR

Ministr obrany Alexandr Vondra představil koncepce schválené Bezpečnostní radou státu

Na tiskové konferenci v úterý 4. prosince 2012 představili ministr obrany Alexandr Vondra se svým prvním náměstkem Vlastimilem Pickem a náčelníkem generálního štábu generálem Petrem Pavlem tři důležité koncepce související s obranou státu.

Právě ony podle ministra Vondry zdůrazňují obranu území českého státu jako celospolečenské téma. To především proto, že zvyšují důležitost podílu občanů při obraně země. Dále stanovují pravidla chování v případě krizových stavů, ale hlavně vycházejí z reálných ekonomických možností Ministerstva obrany České republiky.

Tuto skutečnost podtrhl ministr když hovořil o koncepci Aktivní zálohy ozbrojených sil ČR, kdy uvedl: „Ozbrojené síly České republiky potřebují kvalitní, dostupnou a připravenou zálohu pro přednostní doplnění útvarů za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu a plnění dalších úkolů při řešení i nevojenských krizových situací v době míru jako jsou povodně či jiné živelní pohromy.“

Hlavní přednost v potřebě Aktivní zálohy a její realizace ve strukturách profesionální armády vidí koncepce v tom, že lze využít vysoce specializované odborníky. Aktivní záloha je také ideální platformou pro naplňování práva každého občana připravovat se na obranu vlasti a dobrovolně převzít brannou povinnost. Ministr Vondra zdůraznil: „Aktivní záloha představuje princip dobrovolného zapojení občana do přípravy k obraně státu a je důležitou vazbou mezi civilní veřejností a profesionálními ozbrojenými silami.“

Koncepce aktivní zálohy, podobně jako další dvě koncepce, týkající se mobilizace ozbrojených sil a přípravy občanů k obraně vlasti, vychází z Bílé knihy o obraně. Ta o Aktivní záloze je komplexním, realistickým a dlouhodobě efektivním řešením tvorby a přípravy primární zálohy českých ozbrojených sil. Zároveň také představuje odpověď na všechny neduhy, kterými dosud trpěly jednotky i jednotlivci v Aktivní záloze.

„Je řešením, které umožní hlavně také pružné doplňování podle aktuálních potřeb profesionálů. Umožní kariérní růst a výchovu specialistů. Je v souladu s koncepcí mobilizace a Koncepcí přípravy občanů k obraně státu,“ řekl ministr obrany.

Uvedl také, že budoucnost Aktivní zálohy vidí ve vyšším počtu jejích příslušníků, v intenzivním a delším výcviku, možnostech operačního mírového nasazení Aktivní zálohy doma i zahraničí, v ocenění práce příslušníků AZ a v podpoře ze strany zaměstnavatelů.

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Petr Pavel poté prakticky porovnal současnost a budoucnost Aktivní zálohy, přičemž považuje za hlavní fakt skutečnost, že i když náklady na přípravu vojáka Aktivní zálohy jsou asi sedmkrát nižší než na roční zaměstnání vojenského profesionála, nemohou být vojáci z povolání zcela nahrazeni vojáky v Aktivní záloze.

„Doposud byli předurčeni do aktivní zálohy 2382 vojáci – reálně máme naplněno 1165 míst. Převažují pěší roty při krajských vojenských velitelstvích, které mají ve svém charakteru činnosti především strážní činnost. My chceme v budoucnu až pět tisíc míst a více jednotek přímo u bojových útvarů,“ řekl generál Petr Pavel.

Následně představil realizační harmonogram plnění koncepce v letech 2013 až 2014. Velmi důležitá bude při naplňování koncepce meziresortní spolupráce při vytváření legislativních opatření.

Meziresortní spolupráci si vyžádá také motivace zaměstnavatelů, aby své zaměstnance zapojené do Aktivní zálohy uvolňovali. Ta by se měla nést ve dvou rovinách, a to v té morální, kdy se jim od státu dostane uznání a potom také v rovině materiální, kdy mohou tito zaměstnavatelé dosáhnout na benefity nejen v podobě dosud platné kompenzace, ale také třeba ve zvýhodnění při odvádění daní.

Koncepce mobilizace ozbrojených sil aktualizuje Koncepci mobilizace z roku 2005, reflektuje optimalizaci bezpečnostního systému České republiky, respektuje českou bezpečnostní strategii a Vojenskou strategii ČR.

Ministr Vondra v této souvislosti uvedl: „My řešíme mobilizaci realisticky. V mírovém stavu je branná povinnost občanů vykonávána na dobrovolnickém principu a na smluvním základě. Pro doplňování ozbrojených sil slouží Aktivní záloha. Majetkové zajištění je realizováno akvizicemi. Mimořádná opatření umožňují převedení ozbrojených sil ČR z mírové do válečné organizační struktury. Při stavu ohrožení státu je branná povinnost realizována na základě zákonné povinnosti.“

S tím také souvisí třetí materiál, kterou je Koncepce přípravy občanů k obraně vlasti.

„Spektrum hrozeb se rozšiřuje. Dochází k prolínání vnějších a vnitřních nebezpečí. My proto chceme předávat především praktické informace občanům. V žádném případě se nebude jednat o cvičení Civilní ochrany, jaká mnozí známe z minulosti. Vše by mělo opět probíhat na principu dobrovolnosti a bude opět nutná úzká spolupráce více resortů. Nabídku informací pro obyvatelstvo vidím jako nezbytně nutnou,“ konstatoval ministr obrany Alexandr Vondra.

Ve druhé části tiskové konference ministr představil materiál, který vláda schválila letos 26. září a týká se struktury a počtů ozbrojených sil v letech 2013 – 2015. Cílem dokumentu je podle Alexandra Vondry udržet funkčnost a zachovat klíčové schopnosti ozbrojených sil pro plnění úkolů daných zákony a mezinárodními závazky v kontextu sníženého rozpočtového rámce.

V této souvislosti ministr obrany upozornil, že se podařilo stabilizovat rozpočet resortu do roku 2015. „Na roky 2014 a 2015 máme garantováno, že rozpočtové prostředky pro ministerstvo obrany nebudou dále snižovány,“ uvedl s tím, že se díky tomu ministerstvo mohlo mimo jiné vrátit ke střednědobému plánování.

Změna struktury a počtů ozbrojených sil v letech 2013 – 2015 zahrnuje systémová opatření v civilní i vojenské části či racionalizaci struktur velení a řízení. „Konečně jsme přistoupili na to, co Severoatlantická aliance doporučovala už někdy od roku 2007 – tedy zjednodušit velení a řízení Armády ČR na dvoustupňové, s administrativními velitelstvími pozemních a vzdušných sil,“ uvedl Alexandr Vondra s tím, že zaniknou velitelství společných sil a sil podpory a zruší se také některé brigády, z nichž vzniknou pluky. Dalším důležitý krokem je dále racionalizace provozních a obslužných činností. „Soustřeďujeme je z té roztříštěnosti do několika agentur – personální, logistiky, komunikačních a informačních systémů a některých dalších,“ prozradil. Dojde také ke sjednocování agend v rámci resortu. Ministerstvo také dále plánuje nezvyšovat mandatorní výdaje. „Dnes jsme na 58 až 59 procentech mandatorů a v žádném případě se nechceme přehoupnout přes 60 procent,“ potvrdil s tím, že od reorganizačních změn a racionalizace struktur si resort slibuje především úsporu finančních prostředků.

První náměstek ministra obrany Vlastimil Picek představil novou, vládou schválenou organizační strukturu resortu. Ta zachovává členění na civilní a vojenskou část, Vojenské zpravodajství a Vojenskou policii. Civilní část resortu obrany zahrnuje koncepční a výkonné prvky představované přímo podřízenými útvary a zařízeními civilní části ministerstva organizovanými v agenturách. „Vojenská část resortu je tvořena generálním štábem, jenž má charakter koncepčního prvku velení a má schopnosti operačně velet prvkům jak na území ČR, tak i mimo něj,“ uvedl Vlastimil Picek.

V civilní části ministerstva dojde k převedení obslužných a výkonných prvků do podřízených agentur. „Přinese nám to primárně centralizaci dosud roztříštěných činností, obsluhu celého resortu v dané oblasti, snížení personální náročnosti a úsporu času a peněz,“ doplnil Picek.

V podřízenosti ministra obrany tak bude například Národní úřad pro vyzbrojování, který funguje už od 1. září 2012 a má na starosti akvizice veškeré vojenské techniky, materiálu, komunikačních a informačních technologií atd. „Centrální nákupní agentura soustředila veškerá akviziční pracoviště resortu a je zaměřena na nákup zboží a služeb nevojenského charakteru,“ přiblížil první náměstek ministra. K dalším agenturám, které začnou fungovat během příštího roku, patří například Finanční agentura, Agentura hospodaření s nemovitým majetkem, Agentura služeb a jiné.

Nová struktura resortu bude plně funkční k 1. lednu 2014, změny probíhají postupně už letos a pokračovat budou také v příštím roce. Reorganizace se dotkne také počtu civilních zaměstnanců: „Reálně opustí naše řady zhruba 607 pracovníků,“ sdělil Picek s tím, že tím dojde k naplnění závěrů Bílé knihy o obraně, kdy jedním z úkolů bylo snížit počet zaměstnanců na civilně-správním úseku ministerstva.

Co se týče navrhované struktury AČR, ta se změní ze současné třístupňové na dvoustupňovou. Podle generálporučíka Petra Pavla, náčelníka Generálního štábu AČR, už v dnešní době nedávalo velký smysl udržovat poměrně velká operační velitelství. „Proto generální štáb na sebe převzal část odpovědností operačního stupně velení a je tedy tím orgánem, který v míru, ale i za krize bude velet jednotkám,“ konstatoval Pavel.

Nová velitelství pozemních sil a vzdušných sil by měla být plně funkční od 1. července 2013. „V praxi budou v jedné budově s generálním štábem a budou obsazena 57 lidmi. Půjde skutečně o malá velitelství, jejichž primárním úkolem bude zajišťovat výcvik a přípravu vojsk,“ uvedl náčelník GŠ AČR. Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov zůstane beze změn, z části prvků sil podpory a generálního štábu vzniknout čtyři agentury – logistiky, komunikačních a informačních systémů, personalistiky AČR a vojenského zdravotnictví.

Připravovaná struktura pozemních sil počítá s bojovými jednotkami – 4. brigádou rychlého nasazení a 7. mechanizovanou brigádou – silami bojové podpory a silami bojového zabezpečení. „Zde přecházíme ze struktury brigád druhů vojsk na strukturu pluků, která z hlediska systému velení je štíhlejší a umožňuje nám uspořit řadu míst především v těch vyšších hodnostech,“ prozradil generál Pavel.

Celková průměrná naplněnost pozemních sil bude do 85 % s tím, že v případě krize budou doplněna Aktivní zálohou nebo částečnou mobilizací.

Co se týče připravované struktury vzdušných sil, armáda bude provozovat tři základny letectva – v Čáslavi základnu taktického, v Náměšti vrtulníkového a v Praze-Kbelích dopravního letectva. „Předpokládá se, že k 1. lednu 2014 bude vrtulníkové letectvo sjednoceno s tím, že se přesune vrtulníková posádka z letiště Přerov na letiště Náměšť,“ řekl Alexandr Vondra.

Pluk protivzdušné obrany a pluk velení, řízení a průzkumu vzniknou ze současných brigád a nadále bude armáda provozovat Správu letiště v Pardubicích, kterou armáda využívá mimo jiné k výcviku svých pilotů.

Zdroj: www.army.cz