Výsledkem musí být armáda silná, která bude schopná plnit své ústavní povinnosti
Resort obrany v příštím roce čeká redukce velitelských struktur, ubude také civilních zaměstnanců. Podle ministra obrany nicméně nepůjde o žádnou revoluci. „Výsledkem musí být armáda silná, která bude schopná plnit své ústavní povinnosti,“ řekl Alexandr Vondra na tiskové konferenci po úvodní části velitelského shromáždění.
Ministr obrany v tuto chvíli nechtěl prozradit konkrétní čísla. „Počty dnes neřekneme, protože by to nebylo seriózní. My nyní pracujeme na makrostruktuře jak ministerstva obrany, tak i velení armády, a jakmile budou tyto práce dokončeny, samozřejmě o tom budeme informovat,“ zdůraznil Vondra. Potvrdil nicméně, že se optimalizace struktur bude týkat armádního velení. „Chceme zeštíhlení provést spíše nahoře, a to tím, že zredukujeme počet stupňů, což bylo v zásadní podobě přijato i v Bílé knize. Budeme samozřejmě sahat i do civilní části.“
Náčelník generálního štábu AČR armádní generál Picek uvedl, že je třeba optimalizovat podpůrné jednotky a vojenská zařízená tak, aby tyto prvky odpovídaly stávajícím počtům Armády ČR.
Podle Vondry se počet zaměstnanců resortu v minulosti snižoval často nahodile, plošně a naráz. „To je v přímém protikladu, jak k tomu přistupuje většina civilizovaných států,“ uvedl s tím, že opačným příkladem mohou být například USA, Velká Británie či Německo, kde byly takové změny rozkládány v čase a v souladu s logickým plánem tak, aby se na ně armáda mohla s předstihem připravit.
Armáda v následujících letech nebude mít dost finančních prostředků na to, aby udržela všechny schopnosti. „Není do budoucnosti jiná možnost než určitá selekce. Základní směry jsou nastíněny v Bílé knize a já nevidím jediný důvod na tomto nasměrování cokoliv měnit. V každém případě chceme udržet ty schopnosti, které jsou pro plnění ústavních funkcí Armády ČR a základních spojeneckých závazků nezbytné,“ sdělil Vondra.
Ministr obrany se na tiskové konferenci věnoval také budoucnosti letounů CASA v české armádě a stažení dvou vojáků z Lógaru, kde působí provinční rekonstrukční tým.
Po nedělním incidentu, kdy letounu během přistávacího manévru přestal fungovat navigační displej, některé palubní přístroje a následně došlo také k závadě na pravém motoru, náčelník generálního štábu Picek okamžitě nařídil zákaz létání na všech letounech CASA do podrobného vyšetření případu.
„Naše trpělivost je pomalu u konce. Těch problémů je mnoho a my budeme v brzké době informovat o dalším postupu,“ komentoval současný stav Vondra. Podle něj chce nyní obrana tento problém řešit prioritně, vedení resortu kupříkladu navázalo s výrobcem, konsorciem EADS, přímou komunikaci. „Čtyři letouny máme převzaté a byla za ně provedena zálohová platba ještě před převzetím,“ vysvětlil s tím, že zároveň nařídil zatím neprodávat dopravní letouny An-26, které armáda vyřadila z provozu letos v dubnu.
Náčelník Generálního štábu AČR podotkl, že armáda letoun tohoto typu pro taktickou přepravu potřebuje. „My jako vojáci doufáme, že všechny tyto události budou v co nejkratší době vyšetřeny.“ Letouny CASA armáda podle něj pořídila s tím, že mohou být využity v zahraničních operacích. „My jsme tento letoun deklarovali a nabídli Alianci k využití nejen pro potřeby našich vojáků, ale i pro přepravu aliančního materiálu a vojáků. (…) Bohužel technický stav letounu nedovoluje nasazení v Afghánistánu,“ dodal Picek.
K incidentu, kdy podle deníku Právo dva příslušníci z rozvědky Vojenského zpravodajství v afghánském Lógaru požili alkohol, ministr obrany uvedl, že případ považuje za selhání jednotlivců. „V Afghánistánu platí přísný suchý zákon a vojáci ho musí dodržovat.“
„Pro nás je to samozřejmě velmi nepříjemná záležitost a my k těmto vojákům přistupujeme velmi razantně,“ zdůraznil generál Picek. Vojáci budou podle jeho slov v nejbližších dnech repatriováni a „následky si samozřejmě ponesou“.