A. Vondra hostem J. Železného na ČT 24
Ministerstvo obrany podává trestní oznámení
Zdroj: ČT 24
Datum: 20.12.2010
Název: Ministerstvo obrany podává trestní oznámení
Autor: Tomáš Vlach, Edita Horáková
Moderátor: Jakub Železný
Relace: Události, komentáře
Čas vysílání: 22:25:25
Text:
Moderátor
Ministerstvo obrany oznámilo, že audit, který v minulých týdnech prověřoval hospodaření resortu, našel 54 pochybení nebo nesrovnalostí při výběrových řízeních. Ministerstvo také podalo trestní oznámení kvůli předraženým zakázkám z˙doby předchozího vedení. Podle informací ČT v˙nich figuruje bývalý bezpečnostní ředitel David Průša, práva ruka někdejšího ministra Martina Bartáka.
Autor
Polovina zakázek není v˙pořádku, to jsou výsledky prověřování vzorků 129 výběrových řízení. Podle auditorů nešlo jen o formální nedostatky.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Od zadávání nepřipravených zakázek, přes známky preferování určitých dodavatelů až po řekněme chladnokrevné obcházení zákona.
Autor
V˙některých výběrových komisích přitom seděli i lidé z˙bezprostředního okolí exministra Martina Bartáka. O tom, kdo bude uklízet kasárna tak spolurozhodoval třeba bezpečnostní ředitel resortu David Průša. Figuruje například v˙jedné ze dvou částí půlmiliardové zakázky na úklid, podle MFD předražené o 100 milionů.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Ty příslušné komise jsou tou součástí auditu, která je předmětem trestního oznámení.
Autor
Průšu, bývalého elitního policistu, přivedl na obranu Martin Barták. Podržel ho, když vyšlo najevo, že nestandardně vystudoval Plzeňská práva. Ministr Vondra ho letos v˙září odvolal. Poté odešel Průša jako poradce za Bartákem na ministerstvo financí.
Ondřej Jakob, mluvčí, Ministerstvo financí:
Přesto, že on je i tedy na neplacené dovolené, on je stále jeho poradcem na ministerstvu financí.
Autor
David Průša ani jeho šéf Martin Barták celý den nezvedají své mobilní telefony. Na SMS zprávy nereagují. V˙prověřovaných tendrech podle auditorů vítězily i firmy, které nabízely až dvojnásobek původní nabídky. V˙sedmi případech ministerstvo oslovilo jediného dodavatele, jindy ostatní nabídky vyřadilo kvůli formálním pochybením. V˙případě půlmiliardové zakázky na úklid figuruje ve všech vítězných zakázkách vyškovská společnost Staeg. Body v˙tendru přitom vybrané firmy získaly tak, že navrhly vysoké smluvní pokuty, až 600 tisíc korun za hodinu prodlení při úklidu. Penále ale nikdy neplatily.
Jan Vylita, generální sekretář, Ministerstvo obrany:
V˙tomto případě bohužel se bavíme o něčem, co už nejsme schopni zpětně zkontrolovat.
Rostislav Starý, mluvčí, Staeg:
Výběrová řízení proběhla podle nás zcela standardně.
Autor
Sporné smlouvy na úklid chce ministerstvo obrany vypovědět. Zatím to ale ještě neudělalo.
Moderátor
A ještě jednou ministr obrany Alexandr Vondra, tentokrát k rezortnímu tématu. Pane ministře, jaké důsledky budou vyvozeny z těch zveřejněných výsledků auditu.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Tak některé již byli vyvozeny, já připomínám, že zhruba pět lidí odchází z vedení z managementu, tj. z správy vojenského bytového fondu, která za to přímo zodpovídala. Uvedený David Průša, který tam působil jako bezpečnostní ředitel byl odvolán již začátkem září a byla podepsána.
Moderátor
A stačí tato personální změna.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Nestačí, byla podána samozřejmě trestní oznámení.
Moderátor
I na lidi, kteří stále působí v resortu?
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Rozumíte, není mým úkolem kohokoli obviňovat, to je, byla podána trestná oznámení v těch jednotlivých kauzách, kde výsledky forenzního auditu jasně ukázali, že ta výběrová řízení byla manipulována a
Moderátor
A jsou ti lidé podle vašeho názoru někteří stále ještě zaměstnanci ministerstva obrany nebo už tam není nikdo, už ta trestní oznámení budou cílena mimo resort.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Pokud já vím, tak ti hlavní, kteří nesli zodpovědnost, byli postupně odvoláni. Rozumíte to jsou často lidi, které já jsem v životě neviděl, ani je neznám a zároveň bylo také řečeno, že některé ty smlouvy byly buď vypovězeny, nebo budou vypovězeny, čili jsou tady praktické konkrétní důsledky, které jsme vyvodili.
Moderátor
Řekněte, proč jste do médií pustili informaci, že ministerstvo obrany vloni předražilo ty recepční a úklidové služby a ne něco na první pohled zásadnějšího. Samozřejmě jde o hodně desítek milionů, sto milionů korun, ale mám pocit, že tendry na nákup vojenské techniky, tam jde přece o nepoměrně větší částky. Nechce se mi věřit, že by hlavním problémem financí v resortu bylo to, že vrátní na ubytovnách dostávali víc peněz, než měli, samozřejmě s nadsázkou řečeno.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Tak za prvé nic do médií nějakým způsobem nepouštíme. My jsme dneska pouze informovali na tiskové konferenci o výsledcích.
Moderátor
Mladá Fronta dnes to podalo jakože to je věc.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Informovali jsme dneska na tiskové konferenci, já nevím, kde to získala Mladá Fronta, ale každopádně my jsme dneska na tiskové konferenci informovali poměrně rozsáhle o výsledcích těch forenzních auditů, které byly ukončeny. To není tak, že by si ministr nebo kdokoli ze stávajícího managementu ministerstva obrany vybíral, že půjde tady po té černé rybě. Konec konců
Moderátor
Ale jsou menší a jsou větší ryby, pane ministře, to je přece jasné. A nákup vojenské techniky, to je přece vždycky ta nejsledovanější a samozřejmě také nejlukrativnější zakázka.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Já jsem dneska informoval, že i některé tyto nákupy jsou prověřovány policii České republiky.
Moderátor
Které konkrétně?
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Jsou prověřovány nákupy kolových obrněných transportérů, Pandur, jsou prověřovány ty Tatrovky, jsou konec konců stále prověřovány ještě i Gripeny.
Moderátor
A tam máte nějaké konkrétní podezření u těchto tří vámi jmenovaných Pandur, Tatra, Gripen.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Policie si odvezla již před několika týdny poměrně rozsáhlou dokumentaci k těmto věcem, ale já rozumíte, nemohu tady cokoli předjímat, je to skutečně věcí těch, kdo mají s vyšetřováním těchto kauz zabývat. Mě jde především o jinou věc, mě jde o to, rozumíte, já jsem realista, já si nedělám iluze, že každý, kdo běhá po světě, bude úplný svatoušek, ale my chceme udělat systémové změny, které ten prostor pro to korupční jednání výrazně omezí a o to jde především.
Moderátor
K tomu se dostaneme, ale ještě jedna věc konkrétní byla mezi těmi prověřovanými zakázkami, taky ta dlouhodobě kritizovaná, dostavba v rámci areálu Ústřední vojenské nemocnice?
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Ne, tuto věc, pokud je mi známo, prošetřuje Nejvyšší kontrolní úřad a já tady předpokládám, že to nejhorší jsme vyřešili. My jsme předešli tomu, aby byl realizován ten předražený projekt v té výši několika miliard.
Moderátor
Poslední věc, jenom velmi stručně. Jaké mechanismy tedy teď skutečně zabrání, aby tohle už se nemohlo opakovat. Když sám říkáte, že nemáte iluze o tom, že po světě chodí jenom svatouškové.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Těch systémových kroků je celá řada, ale z toho, co dneska jsme informovali, tak především je důležité oddělit, vytvořit dokonce řekl bych jakousi Čínskou zeď mezi těmi, kdo ty akvizice zadávají a mezi těmi, kdo nakupují. Tady
Moderátor
A proč? To znamená, že těm lidem stále nevěříte, když chcete mezi vaše lidi a nějaké další dávat Čínskou zeď?
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Ne, ne, ne, to je standardní nástroj ve všech fungujících západních ekonomikách. Prostě vy musíte oddělit tu roli toho dodavatele od toho nákupčího, protože tím snížíte výrazně prostor pro korupci. Druhá věc je, musí být fungující úřad dohledu nad těmito akvizicemi, který je schopen kdykoli upozornit, že buď ta zadávací dokumentace, je tam něco špatně anebo že pak to výběrové řízení neodpovídá.
Moderátor
Necháme se překvapit, co se ještě objeví na ministerstvu obrany. Děkuji vám, že jste přišel. Nashledanou.
Alexandr Vondra /ODS/, ministr obrany:
Nashledanou.