Litoměřice – prezentace projektu „Geotermální projekt Litoměřice“

Místopředsedové vlády Alexandr Vondra a Martin Bursík, ministr životního prostředí, si v pátek 1. března prohlédli stav prací na realizaci průzkumného vrtu. Ten má potvrdit, zda je země pod Litoměřicemi natolik energeticky vydatná, aby se zde vyplatilo postavit geotermální elektrárnu. Dosavadní výsledky, které se podařilo získat v průběhu hloubení průzkumného vrtu, potvrzují odhady geologů. Stavba geotermální elektrárny zde se vyplatí. V současné době se vrt nachází v hloubce 1250 metrů, přičemž teplota dosahuje 43,5 stupně Celsia.

Díky vrtu získávají Litoměřice unikátní příležitost zjistit složení podloží. Každých pět metrů jsou proto odebírány vzorky. Dosavadní zjištění ověřila mocnost křídových sedimentů, permokarbonských sedimentů a dále charakter podloží, které je na tomto vrtu tvořené porfyrovou horninou. Podle projektu se předpokládá, že v konečné fázi bude 2,5 kilometru hluboký průzkumný vrt ukončen v granitických horninách.
Hloubení průzkumného vrtu včetně potřebných zkoušek skončí zřejmě v červenci. Náklady související s realizací tohoto projektu dosáhnou 65 milionů korun. Příjemcem státní dotace je pražská firma Geomedia, která je nositelem projektu podporovaného jak Ministerstvem průmyslu a obchodu, tak i Ministerstvem životního prostředí. Pokud se opravdu potvrdí očekávání geologů, začne další fáze projektu zaměřená na vlastní realizaci geotermální elektrárny a teplárny s předpokládanými náklady 1,1 miliardy korun. Česká republika má šanci získat 20 miliard korun na podporu obnovitelných zdrojů energie. Pokud to Evropská komise schválí, mají Litoměřice šanci si z tohoto koláče část ukrojit.
V rámci České republiky jde totiž o pilotní projekt tohoto druhu. Město Litoměřice i firma Geomedia však čerpají zkušenosti z Francie, Švýcarska, Austrálie, Rakouska a Německa. Zkušenosti z litoměřického projektu bude možno využít při případné realizaci projektů tohoto druhu v celé České republice.

Geotermální vrt I.

Geotermální vrt II.