Litoměřice – jednání o financování projektu využití geotermální energie pro vytápění a mostu přes Labe

 

 

Již během pracovních schůzek, kterých jsem na radnici Litoměřic od své nominace na kandidáta ODS do Senátu absolvoval bezpočet, mě zaujal projekt geotermální výroby energie (GTE) a tepla pro město. Odvaha představitelů města a energie, kterou tomuto projektu věnovali, povzbudila mé odhodlání městu v rámci svých možností nějak pomoci. Snaha pomoci městu získat finanční prostředky pro financování zajímavého a náročného projektu byla navíc posílena mým zájmem o využívání alternativních zdrojů energie.

Na pondělí 2. října jsem proto na litoměřickou radnici pozval viceprezidenta Evropské investiční banky (EIB) Ivana Pilipa a ministra životního prostředí Petra Kalaše, který byl jako expert do projektu již zasvěcen.

Unikátní projekt, jež zatím nemá v zemích východní a střední Evropy obdoby, viceprezidenta EIB evidentně zaujal. Po seznámení se se základními parametry projektu, časovým harmonogramem i finančními náklady na vybudování stanice GTE v Litoměřicích jej označil za zajímavý z hlediska potenciálního financování EIB. Se starostou Ladislavem Chlupáčem se proto domluvil na předání základních materiálů k projektu GTE expertům EIB na problematiku alternativních zdrojů energie, kteří vyhodnotí přijatelnost rizik tak, aby byly souladu s filosofií EIB. Rozhodnutí expertů by mělo být známo do 2-3 měsíců po předání těchto informací.

I.Pilip se zajímal také o financování v současnosti asi nejzajímavější investice pro Litoměřice – stavby druhého mostu přes Labe, který by odvedl tranzitní dopravu z centra významně tak zlepšil průjezdnost městem. Investorem tohoto projektu je však Ústecký kraj, takže v tomto případě nezbývá, než doufat v aktivní přístup z jejich strany.