Libavá má budoucnost

Vojenské újezdy tvoří neopominutelnou součást koncepčního dokumentu Bílá kniha

Vojenské újezdy tvoří neopominutelnou součást koncepčního dokumentu Bílá kniha. To se potvrdilo v rámci návštěvy ministra obrany Alexandra Vondry na Libavé.

Otázka vojenských újezdů je spjata s problematikou ekologie, postavení občanů a v neposlední řadě i ekonomiky. Proto měla návštěva ministra obrany na Libavé zásadní význam. Spolu s náčelníkem Generálního štábu armádním generálem Vlastimilem Pickem informoval zástupce obcí jak Moravskoslezského kraje vedené hejtmanem Jaroslavem Palasem, tak Olomouckého kraje zastupované hejtmanem Martinem Tesaříkem o záměrech vedení resortu.

Redukce vojenských újezdů je ekonomickou i politickou nutností. Dotkne se v menší míře i prostoru pojmenovaného podle města Libavá. Důvodem je extrémní rozsah těchto území, který nemá v Evropě obdoby. V okolních zemích připadá na vojenské újezdy od 0,5% do 1,1% rozlohy státu, zatímco u nás 1,7%. Na jednoho vojáka AČR připadá 5,5 ha vojenského újezdu. Detailnější informace si lze přečíst v Bílé knize.

Ve složité ekonomické situaci resortu se jeho vedení vynasnaží eliminovat dopady připravovaných opatření na civilní obyvatelstvo. Zde se očekává široká diskuse, protože nastanou zásadní změny. Občané se budou rozhodovat, zda vytvoří nové samosprávné celky, nebo se jejich obce přičlení k jiným. Z jednání vyplynou požadavky na podporu dalšího samostatného rozvoje. Ministr obrany uvedl, že armáda má zájem obcím pomoci, aby se nestaly sociálně vyloučenými lokalitami. Na druhé straně však nelze v současné ekonomické situaci udržovat v činnosti některá nevyužitá vojenská zařízení a kasárna.

Realitou je omezení rozlohy vojenského újezdu Libavá, zhruba o 24%, nikoli jeho zrušení. Armáda má zájem na jeho zachování nejen z vojenského hlediska, kdy poskytuje unikátní možnosti pro různé druhy výcviku pozemních i vzdušných sil AČR. Jak zdůraznil ministr obrany, jedná se o dlouhodobý a otevřený proces, přičemž jen příprava legislativních změn potrvá do roku 2013. V následujícím roce je plánováno jejich schválení a až v roce 2015 by mohlo dojít ke startu realizace redukce. Je to změna s celou řadou otazníků a obav. „Máme dva roky na práci, odstranění obav a vytvoření příležitostí pro obyvatele v součinnosti s armádou,“ řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

Z hlediska armády je klíčové vojenské hledisko, tedy schopnost zachování potenciálu pro výcvik. Je zde evidentní vazba na Olomoucký kraj, kde je dislokováno kolem 5 tisíc vojáků a tisíc občanských zaměstnanců armády. Přednosta vojenského újezdu podplukovník Josef Dřímal zdůraznil výhodu dislokace újezdu z hlediska transportu vojenské techniky od blízkých útvarů a ministr obrany zdůraznil, že se jedná o útvary vybavené těžkou a pásovou technikou.

Diskutovala se i otázka krajiny a její ochrany. Oba vedoucí představitelé resortu se vyjádřili k aktuální mediální kampani kolem skládky odpadů nedaleko obce Daskabáty. Celá záležitost je vlastně zděděná z dřívější doby a v průběhu roku již byla řešena, včetně podání dvou trestních oznámení. Počátky vyšetřování spadají do roku 2005. Generální štáb nechal provést nezávislou kontrolu, která poskytla informace z hlediska možného znečištění krajiny. Pouze jedna z osmnácti sond provedených ve skládce potvrdila zvýšené množství nebezpečných látek, avšak nikoli na úroveň, která by škodila lidskému zdraví. První trestní oznámení z ledna 2010 policejní vyšetřovatelé již odložili.

Neopominutelná je rovněž otázka dalších ekologických zátěží, počínaje těmi, které zůstaly po Sovětské armádě. Bude třeba provést pyrotechnický průzkum předávaných prostorů.
Důležitý je rovněž vztah k majetku Vojenských lesů a statků ČR, s.p. Tyto nelze v souladu s platnou legislativou předávat. Ministr obrany konstatoval doslova, že prostory vojenských újezdů by se neměly stát rejdištěm developerů.

libava