
Ministr Alexandr Vondra přestřižením pásky zahájil výstavu, která je podle jeho slov drobným kamínkem do programové nabídky 38. ročníku LFŠ
V sobotu 21. července 2012 se ministr obrany Alexandr Vondra zúčastnil zahajovacího programu prvního dne 38. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.
Součástí slavnostního zahájení letošního ročníku, které se uskutečnilo od 18.00 hodin v kině Hvězda, bylo předání výroční ceny Asociace českých filmových klubů třetímu nejznámějšímu španělskému filmovému režisérovi Carlu Saurovi. (Podle některých filmových kritiků po Luisi Buňuelovi a Pedru Almodovarovi – pozn. autora.)
Právě jubilant, který nedávno oslavil osmdesáté narozeniny – významný světový režisér a hlavní představitel evropského psychologického filmu Carlos Sauro, převzal ocenění z rukou ministra Alexandra Vondry.
To také proto, že Ministerstvo obrany ČR se v letošním roce stalo patronem této ceny. „Já na vaše filmy chodil jako student. Ne do velkých kin, ale do filmových klubů. Tehdy byla jiná temná doba,“ přiznal ministr Vondra při setkání se světoznámým režisérem. Společně také zavzpomínali na režiséra Miloše Formana.
Jedním z tématických celků – sekcí, letní filmové školy je i temné období Heydrichiády. Návštěvníci festivalu mají možnost posoudit, jak tyto události zachytili filmaři u nás i ve světě během války, v komunistické éře i zcela nedávno. Sekce nabízí také unikátní záběry, které natočili sami fašisté během likvidace Lidic.
V této spojitosti se od 15.00 hodin, tedy ještě před slavnostním zahájením festivalu, za účasti ministra obrany, jeho náměstka pro ekonomiku Libora Karáska a ředitele Vojenského historického ústavu Praha plukovníka Aleše Knížka, konala před místním hotelem Grand vernisáž výstavy Vojenského historického ústavu Praha s názvem „Operace ANTHROPOID“.
Při jejím zahájení ministr obrany Alexandr Vondra uvedl: „Při vší skromnosti, máme své hrdiny, a máme jich dost. Mohou nám imponovat; mohou nás dojímat; ale mohou se nás i ptát, zda jim stále ještě nezůstáváme něco dlužni. Právě proto je v roce sedmdesátého výročí zabití zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha tak důležité, že třicátá osmá Letní filmová škola v Uherském Hradišti pohotově zařazuje sekci Heydrichiáda a že Vojenský historický ústav se podílí jak na její programové náplni, tak na této výstavě. Protože o minulosti je třeba mluvit; učit se jí porozumět; a nezapomenout, že vždy má co říci i dnešku.“
Výstavu nazval drobným příspěvkem Ministerstva obrany ČR, který může dobu konání festivalu ozvláštnit.
Na adresu konání letní filmové školy uvedl: „Mám rád zdejší filmovou školu, protože patří k těm festivalům, které si nepotrpí na okázalost a červené koberce. Přesto má už svou tradici a milovníci kvalitního filmového umění si do Uherského Hradiště umí najít cestu.“
• Letní filmová škola Uherské Hradiště je již řadu let největším nesoutěžním filmovým festivalem v České republice. Již od roku 1964 je cílem akce rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců (z nich velkou část tvoří středoškolští a vysokoškolští studenti) a seznamovat je s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech.
• V roce 2008 se Letní filmová škola pod vedením nového realizačního týmu vrátila k původnímu záměru festivalu, kterým bylo vzdělávání diváků v oblastech historie českého a světového filmu a také v kulturním a sociálním kontextu kinematografie. Festival během své historie přivítal velké množství výjimečných českých i světových filmových režisérů, herců, kameramanů, scénáristů či kritiků.
• Letní filmová škola není pouze filmovým festivalem, ale nabízí také systematickou výuku filmem a o filmu. Program festivalu každoročně obsahuje tematické přednášky (Film aktivně!), besedy s výraznými filmovými tvůrci (například prezentace inovativního filmového svícení kameramana Christiana Bergera v roce 2009), workshopy (Film a škola, Mini FAMU), semináře a diskusní panely. Komplexní a výrazný odborný doprovodný program tvoří specifikum Letní filmové školy jako filmového festivalu s řadou přesahů.
• Vzácným hostem 38. Letní filmové školy jeden z nejvýznamnějších španělských režisérů Carlos Saura, jehož filmy se objevovaly na programech filmových klubů již od 60. let, také proto mu bude udělena Výroční cena AČFK. O jeho významu ve světovém kontextu svědčí ceny z většiny důležitých světových festivalů jako jsou Berlín, Benátky, Cannes, San Sebastián nebo MFF Karlovy Vary.
Zdroj: www.army.cz