Letíme dát poslední sbohem člověku, který život zasvětil boji za ideály svobody a demokracie

Těmito slovy odůvodnil hned na začátku tiskové konference ministr obrany Alexandr Vondra před odletem do amerického Clevelandu svou účast na pohřbu nedávno zesnulého Ctirada Mašína.

V úterý 24. srpna 2011 odletěla z pražského letiště ve Kbelích delegace vedená ministrem obrany, kterého předseda české vlády pověřil účastí na pohřbu Ctirada Mašína. Spolu s ministrem Vondrou odletěli do amerického Clevelandu vzdát poslední hold zesnulému senátoři Tomáš Grulich a Jaromír Štětina i další smuteční hosté, mezi nimiž byla také neteř Ctirada Mašína Sandra.

Ta uvedla, že i když je na jednu stranu smrt jejího strýce smutná, na druhou stranu ji těší, že se na jeho pohřbu sejde celá řada lidí, kteří ho měli rádi a chápali jeho ideály.

Ministr obrany Alexandr Vondra ve svém prohlášení připomněl důležité mezníky v životě bratrů Mašínových, synech věrných odkazu svého otce, národního hrdiny generála Josefa Mašína.

„Ctirad Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer, Vladimír Hradec, Václav Švéda a Zbyněk Janata si zaslouží naši úctu jako hrdinové, kteří měli odvahu postavit se komunistické diktatuře i se zbraní v ruce. To je můj názor. Na příběh bratří Mašínů existují různé názory v české společnosti, a proto není překvapivé, že mají různý úhel pohledu například i lidé z prostředí Charty. Jen je třeba vnímat historické souvislosti padesátých a osmdesátých let. I proto jsem se rozhodl splatit určitý dluh, který máme a udělit Ctiradu Mašínovi a jeho bratru Josefovi vojenské vyznamenání Zlatá lípa, jako výraz úcty za statečnost, s níž se postavili totalitnímu režimu,“ řekl ministr Vondra.

Do Clevelandu odletěli také ředitel Vojenského historického ústavu plukovník Aleš Knížek a podplukovník Eduard Stehlík, který na tiskové konferenci vysvětlil, že v americké armádě, v níž oba bratři Mašinové do 50. let sloužili, je zvykem, dávat na rakev státní vlajku a poté ji předat rodině zesnulého. Rodina Ctirada Mašína se rozhodla po složení vlajky darovat ji právě Vojenskému historickému ústavu v Praze.

MasinW