Akrobacie, která brala tisícům diváků dech
Na 18. ročník mezinárodního leteckého dne známého pod zkratkou CIAF (Czech International Air Fest) v Hradci Králové se první zářijový víkend slétlo šedesát letadel a vrtulníků ze třinácti zemí.
Kbely, Bratislava, Hradec Králové, Brno a opět Hradec Králové. Na těchto letištích se uskutečnily jednotlivé ročníky CIAF. Z počátečního Armádního leteckého dne (1991) se během následujících sedmnácti roků stala prestižní letecká show, těšící se značnému zájmu jak laické, tak odborné veřejnosti. „Armáda České republiky se zde prezentovala v maximální možné míře. Vzdušné síly se představily jak při zahajovacím průletu, tak v sólových ukázkách proudové a vrtulníkové techniky. Kromě toho byla k vidění nejmodernější pozemní technika, včetně bojových vozidel používaných Armádou ČR v zahraničních misích,“ říká armádní generál Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR.
Organizátoři akce připravili po oba víkendové dny šestihodinový letový program s dvaceti akrobatickými ukázkami jak vojenských, tak civilních strojů. S největším diváckým ohlasem se setkala skupinová slétanost francouzského týmu Breitling Jet Teamu, lotyšského Baltic Bees Jet Teamu a polské akrobatické skupiny Bialo-Czerwone Iskry.
V mezinárodní konkurenci se ale prosadili také čeští vojenští piloti, a to nadporučík Ivo Kardoš s podzvukovým bitevníkem L-159 ALCA, kapitán Marcel Kica s bitevním vrtulníkem Mi-24/35, podplukovník Petr Kratochvíl a kapitán Petr Šafařík na vrtulníku W-3A Sokol, jakož i transportní vrtulníky Mi-17 a Mi-171 při seskocích armádních výsadkářů. Pomyslnou třešničkou na dortu byla mistrovská pilotáž kapitána Michala Daňka s víceúčelovým nadzvukovým letounem JAS-39C Gripen. V této souvislosti zaznělo ze strany početné novinářské obce mnoho dotazů na další existenci gripenů ve výzbroji Armády ČR.
„Na jednání vlády České republiky připravujeme materiál o ochraně vzdušného prostoru ČR,“ konstatoval ministr obrany Alexandr Vondra a dodal: „Ten bude počítat s uchováním schopnosti nadzvukového letectva. Rozhodně ale budeme chtít vybírat tuto budoucí schopnost v nějakém soutěžním prostředí. Předpokládám, že konečné stanovisko zazní do konce tohoto roku.“