Kvůli EU přibude úřad i stovky úředníků

Hospodářské noviny, 25.5.2006

Po červnových volbách přibude v česku úředníků i kohoutů „na smetišti“ české zahraniční politiky

Po červnových volbách přibude v česku úředníků i kohoutů „na smetišti“ české zahraniční politiky. Jak ODS, tak ČSSD chtějí vytvořit nové funkce koordinátora, případně ministra pro Evropu, který by byl odpovědný za přípravu na předsednictví Česka v Evropské unii.
Podle informačního materiálu, který včera schválila vláda, by na ministerstvech mělo vzniknout také 640 nových úřednických míst. Nejvíce lidí, 226, požaduje ministerstvo zahraničí – chce posílit Černínský palác, českou misi v Bruselu i velvyslanectví, 120 lidí požaduje ministerstvo zemědělství.

Bonjour po česku
Poslední slovo bude mít ale Ministerstvo financí. Konečné rozhodnutí, kolik nových úředníků přijmout, má padnout až po volbách. Návrh finančního zajištění předsednictví má být hotov v srpnu. Na přípravu zatím kabinet vyčlenil 1,8 miliardy korun. Peníze jdou mimo jiné na výuku jazyků, především francouzštiny a angličtiny. Na konci dubna ministerstvo uzavřelo dohodu, podle níž má česká vláda získat od mezinárodní organizace Frankofonie až 700 miliónů korun na výuku francouzštiny pro zhruba 1300 úředníků.

Kdo povede nový úřad
Příprava českého předsednictví by podle ČSSD přešla z ministerstva zahraničí na nově vytvořený úřad. V jeho čele by byl pravděpodobně někdejší eurokomisař Pavel Telička. Jakou podobu by nová instituce měla, zatím není jasné, měla by být ale v evropských záležitostech nadřízena ostatním ministerstvům.
„Musí být k tomu vytvořeny podmínky. Kompetence takového člověka by proto měly být dány zákonem. Pak už je jedno, jestli to bude samostatné ministerstvo, nebo jen pracoviště při Úřadu vlády či na ministerstvu zahraničí,“ říká Telička. Svou nominaci přitom nepovažuje za jistou. „Podrobnější diskuse o tom ještě neproběhla. Samozřejmě je to i otázka dalších jednání a naplnění podmínek pro výkon takové role,“ dodává Telička.
Na post ministra zahraničí v případné vládě sociálních demokratů aspiruje současný šéf Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Jeho protipólem v ODS je Jan Zahradil. „Černínský palác je mojí prioritou,“ potvrzuje Zahradil, jehož v rozhovoru pro HN coby případného ministra jmenoval i šéf ODS Mirek Topolánek.
Podle Zahradila by evropská agenda po volbách měla přejít z ministerstva zahraniční na Úřad vlády. „Premiér je vrchním koordinátorem, ale nemůže to dělat osobně. Na to by měl zmocněnce, který by měl na starost koordinaci a technickou přípravu,“ vysvětluje vizi ODS Zahradil.
Pozice koordinátora i velvyslance při EU by prý měla být předmětem koaličních jednání. Pokud by tedy ODS sestavovala vládu, současný velvyslanec při EU Jan Kohout by si pravděpodobně musel hledat nové místo. Kandidáty na tyto pozice jsou podle Topolánka například ústecký primátor Petr Gandalovič či někdejší diplomat Alexandr Vondra.
„Nabídku bych přijal pouze od ODS. Budu-li přesvědčen, že budu moct působit v oblasti, které rozumím, rád to udělám. To ale neznamená, že budu dělat cokoli,“ říká Vondra, který se ke konkrétním funkcím nechtěl vyjadřovat.

Zahraničí chtějí lidovci
Lidovci by koordinaci a přípravu evropského předsednictví rádi nechali tam, kde je – na ministerstvu zahraničí.
„Není k tomu zapotřebí nový úřad,“ říká poslanec KDU-ČSL Vilém Holáň, spoluautor zahraničněpolitické části lidoveckého programu. Podle něj by v případných koaličních jednáních o post ministra zahraničí měla usilovat právě jeho strana.
„Ani velvyslanec při EU by neměl být předmětem koaličních jednání. Je to sice důležitá funkce, ale podobně významné jsou i jiné velvyslanecké posty – například při OSN, ve Spojených státech, ale i na Slovensku,“ myslí si Holáň.

Autor/ři: Robert Břešťan, Radek Honzák