Slánské listy | 19.6.2007 | rubrika: Sport, kultura | strana: 15 | autor: Vladimír Rogl
Od ukončení bojů 2.světové války již uplynulo 62 let. Českoslovenští váleční veteráni, kteří sloužili u britské RAF už několik roků přijíždějí při výročích své bojové činnosti do Slaného, kde jsou vítáni pod heslem: „Královské město Slaný vítá královské letce“.
I při letošní slavnosti, která se konala v sobotu 9. června pod názvem AIR STARS MEETING SLANÝ 2007 (setkání leteckých hvězd) na letišti Aeroklubu Slaný byli hlavními protagonisty čs. veteráni RAF, jejichž věkový průměr se blíží úctyhodným devadesáti rokům. Jejich řídnoucí řady svědčí o nutnosti pořádat podobné akce, dokud ještě máme možnost vzdát čest hrdinům, kteří bojovali za naši svobodu a dlouhá léta byli decimováni komunistickým režimem.
K letošním vzácným hostům z řad veteránů patřili plukovník O. Černý, plukovník H. Melion, plukovník Nečas, generalmajor Grovčík, plukovník Kaplan, plukovník Čapek, plukovník Pavel, plukovník Pyška, plukovník Schick, plukovník Kratochvíl, plukovník Černý (2) a podplukovník Válek ze Svazu letců svobodného Československa se sídlem v Londýně (6 prvních pánů mělo sebou i své manželky). Za Sdružení čs. zahraničních letců 1939 – 45 přijeli brigádní generál M. Štandera, plukovník Benda, plukovník A . Dubec, plukovník E. Boček, plukovník J. Horal, plukovník J. Hofrichter s chotí Elisabeth (která právě v sobotu slavila 85 narozeniny) a dále vdovy paní Úlehlová, Černá, Slámová, Holodová, Husmannová, Vyhnisová a paní Hana Fajtlová. Bolestně jsme postrádali pravidelné účastníky setkání – generály Františka Fajtla a Františka Peřinu, kteří odešli do nebeských výšin, kterým kdysi bezkonkurenčně kralovali. K jejich poctě se letošní AIR STARS MEETING honosí jmény těchto legend československého vojenského letectva.
Letošního AIR STARS MEETING ve Slaném se zúčastnil i ambasador USA Dr. Richard W. Graber, místopředseda vlády ČR a senátor Alexandr Vondra, náčelník generálního štábu Armády ČR generálporučík Vlastimil Picek, předseda Svazu letců ČR plukovník ing. Stanislav Filip, náměstek hejtmana Středočeského kraje Ing. Vilém Žák i starosta našeho města RNDr. Ivo Rubík s oběma místostarosty. Mezi vzácnými hosty byl také 86i -letý americký sgt. Allen Ostrom.
Ve svém uvítacím projevu starosta Slaného Rubík m.j. řekl: „Jsem rád, že žiji ve městě, které na hrdiny z největší světové války nezapomíná. Bez nadsázky lze říci, že bez nasazení jejich životů by se nezrodil ani život náš. “
Po odhalení pamětní desky generála Františka Fajtla řekl vicepremiér Vondra, že národ, který nezná svou historii, je odsouzen k záhubě: „My jsme včera shodou okolností v Senátu schválili zřízení instituce s názvem Ústav pro studium totalitních režimů.“ Dále připomenul, že tato akce je právě ukázkou toho, že na svou minulost přece jen nezapomínáme a dodal: „tváří tvář přítomnosti a budoucnosti si plně uvědomujeme, že země a národ, který svou svobodu a demokracii v minulém století mnohokrát vybojoval a pak ji zase ztratil, musí mít vůli tuto svobodu a tuto naši demokracii hájit a chránit!“
Přítomné pozdravil i ambasador USA Dr. Richard W. Graber a předseda Svazu letců ČR plukovník ing. Stanislav Filip, který připomenul zásluhy generála Fajtla jehož jméno má čest nosit právě letiště ve Slaném.
Na základě rozkazu č.80 ze dne 22. května 2007 podepsaným ministryní Obrany ČR Vlastou Parkanovou byl udělen Čestný pamětní odznak americkým leteckým veteránům. Jsou to pilot bombardéru B17G Warren F. Mauger – Lt. Col., pilot stíhacího letounu P-51D Mustang Frederic Swauger, pilot bombardéru B-17G Wallace Blackwell a zadní střelec B-17G Allen Ostrom, který se jako jediný z jmenovaných zúčastnil osobně předání pamětních medailí a převzal zbylé tři medaile za ostatní vyznamenané veterány, kteří se nemohli akce zúčastnit.
Slavnostní program i doprovodné akce sledovalo přes dva tisíce diváků ze Slaného i okolí. Na stojánkách mohli obdivovat makety historických letadel (např. Vicker Wellington), vrtulník Mi 24, his- torický letoun Sokol z roku 1947, L 2000 Morava a celou řadu malých civilních letadel a větroňů. Přesně ve 14 hodin přeletěla nad letištěm dvojice stíhacích letounů JAS 39 Gripen, až z Přerova přilétl vrtulník Mi 17 a kromě ultralehkých letadel mohli diváci sledovat i mistrovské ovládání letounu mistra letecké akrobacie pana Durase. Příznivé povětrnostní vlivy umožnily i vyhlídkové lety pro zájemce. S politováním bylo přijato odřeknutí účasti stíhaček MIG 29 ze Slovenské republiky.
Duší celé akce, která byla velmi náročná na přípravu i samotnou organizaci, byl předseda Air Stars Meeting Staff Slaný pan Milan Špineta, který spolu s celým štábem (včetně velení armády ČR, Městského úřadu Slaný, Aeroklubu Slaný a dalších) vše potřebné zajišťoval. Na hladkém průběhu akce se podílela i celá řada sponzorů a vlastní slavnost proběhla pod dohledem kamer České televize.
Na závěr snad jen tato malá perlička: Překvapenému americkému velvyslanci předali naši letečtí veteráni porcelánovou maketu radaru, o kterém se v posledních týdnech usilovně jedná, se slovy: „O obraně vlasti a spojenců se nediskutuje!“ Oni sami to názorně dokázali svým životem a svými činy!