Alexandr Vondra na setkání velvyslanců
Snižování českého obranného rozpočtu bude jedním z témat, o nichž bude Alexandr Vondra příští týden hovořit s generálním tajemníkem NATO Rasmussenem. Ministr obrany to minulý týden řekl na setkání velvyslanců v Černínském paláci v Praze.
Podle Alexandra Vondry je evidentní, že budoucnost armády ovlivní v prvé řadě výše rozpočtu. „Jde-li o podíl na HDP, po vstupu do Aliance jsme měli 2, 3 procenta, letos je to 1, 3. Návrh státního rozpočtu je znám a výhled je tristní,“ řekl s tím, že pro ministerstvo obrany a armádu znamenají další škrty pokles pod kritickou hranici jednoho procenta HDP.
Nedostatek peněz, který se promítá i do finančního ohodnocení vojáků, má podle Vondry vliv také na atraktivitu povolání. „Český voják je dnes například v porovnání s polským či slovinským vojákem výrazně méně placen. Proto zatímco ještě před deseti lety bylo toto povolání poměrně atraktivní, dnes na atraktivitě ztrácí,“ uvedl.
Kromě snižování konkurenceschopnosti na trhu práce dnešní armádu trápí také neradostná demografická prognóza. Podle té budou rekrutační střediska za deset let vybírat už pouze z polovičního vzorku lidí ve věku 18 – 25 let než v roce 2000. To bude mít podle Vondry dopad na kvalitu vojska.
Ministerstvo obrany se i přes neustále klesající rozpočet snaží šetřit. Prezident Václav Klaus nedávno podepsal dvě novely zákona, které významně ovlivní budoucí nákupy a obchodování s vojenským materiálem. Armáda bude například nově moci nakupovat vojenský materiál ze zahraničí bez prostředníků. „Začali jsme využívat i agenturu NAMSA. Vypadá to, že vygeneruje asi 20procentní úspory, navíc ve většině případů tendry vyhrály české firmy,“ sdělil Vondra.
Přesto, že se podle něj armáda nenachází v jednoduché situaci, nesouhlasí s hlasy, že jde spíše o „českou obrannou politiku po Bílé hoře než po Bílé knize“. „Plakat nemá cenu. Chápu svoji roli tak, že i přes tyto problémy musíme zajistit zemi maximální bezpečnost.“