Impulsy Václava Moravce

Moderátor (Václav Moravec):

Dohoda je na spadnutí. Už na summitu Severoatlantické aliance, který začíná zítra v Bukurešti, by mohli americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice a český šéfdiplomat Karel Schwarzenberg oznámit dohodu o hlavní smlouvě k umístění protiraketového radaru v Česku. Podle opozice umístění radaru poškodí dobré vztahy se Spojenými státy. Tady jsou slova šéfa zahraničního výboru Sněmovny, sociálního demokrata Jana Hamáčka:

Záznam Jana Hamáčka:
My tu obavu máme ze situace, kterou lze nazvat tím nejhorším scénářem pro česko-americké vztahy a to je to, že dojednané smlouvy budou podepsány a následně nebudou v Parlamentu ratifikovány.

Moderátor (Václav Moravec):
Předvídá šéf zahraničního výboru z ČSSD, Jan Hamáček. Nejen o česko-americké dohodě o umístění amerického radaru v Česku, uznání samostatného Kosova a případném návratu šéfa lidovců Jiřího Čunka do vlády bude řeč v následujících minutách. Pozvání k mikrofonu Radia Impuls přijal vicepremiér pro evropské záležitosti za Občanskou demokratickou stranu, Alexandr Vondra. Dobrý den, vítejte.

Host (Alexandr Vondra):
Hezký podvečer.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že dnešní Impulsy jsme připravili i díky vám, posluchačům Radia Impuls. Dál se můžete ptát formou sms zpráv na čísle 774 999 888 vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry. Posílejte otázky na sms bránu 774 999 888. Do vlády se už zítra vrací předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Kabinet zatím neopustí ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Co říká vicepremiér Alexandr Vondra tomuto kompromisu?

Host (Alexandr Vondra):
Učinili dohodu o tom vypracování auditu a já sám budu zvědav na to, co onen audit do 1. července doloží. Je to jejich dohoda, já ji plně respektuji.

Moderátor (Václav Moravec):
Pro vás překvapivá? Pokud byste měl použít adjektivum.

Host (Alexandr Vondra):
Ne, tak já myslím, že překvapivá to dohoda není, že se k ní schylovalo, že se konec konců na ní týdny asi pracovalo v komunikaci mezi Karlem Schwarzenbergem a Jiřím Čunkem.

Moderátor (Václav Moravec):
Podmínkou ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ale je, že Čunkovy rodinné finance prozkoumá auditorská firma. Veřejnost se má výsledek dozvědět do 1. července. Schwarzenberg tvrdí, že pokud Čunkovy finance podle auditorů nebudou v pořádku, Karel Schwarzenberg z vlády odejde. Tady jsou jeho slova:

Záznam Karla Schwarzenberga:
Já taky nejsem žádný soudce pana Čunka. Já jsem pouze toho názoru, že u člena české vlády všechny okolnosti musí býti objasněny a tudíž předpoklad toho je, že se všechno potom předloží veřejnosti.

Moderátor (Václav Moravec):
Dodává k dnešní dohodě ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jak vicepremiér pro evropské záležitosti z ODS, Alexandr Vondra, host dnešních Impulsů, vyvrátí námitku, že jde jen o odklad problému? Že tentokrát máme čas do 1. července.

Host (Alexandr Vondra):
Já si myslím, že nejde o odklad problému. Jiří Čunek je stále předsedou KDU-ČSL. KDU-ČSL je koaliční strana a faktem je, že ta koaliční spolupráce může jenom těžko fungovat, když se toho předseda nezúčastní. Čili ta situace volala po nějakém řešení. Víte, jak jsou ty síly v Parlamentu vyrovnané, čili jde tam skutečně o každý hlas a my potřebujeme předkládat Parlamentu další reformní zákony. Čili z toho ohledu řešení je nutné, já toto respektuji jako řešení a myslím si, že se s ním dá žít, není to určitě žádný odklad.

Moderátor (Václav Moravec):
Jak může auditorská firma, kterou si ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vybere, vést k rozpletení Čunkových financí, když se to nepodařilo doplésti ani policii ani Nejvyššímu státnímu zastupitelství, respektive státním zástupcům jako takovým?

Host (Alexandr Vondra):
Tak mě to nepřekvapuje. Konec konců pokud máte otazníky ve financování a chcete je, máte firmu a chcete nějakým způsobem tu firmu uvést třeba akciemi na burzu, tak pokaždé je činěn audit a k tomu jsou samozřejmě příslušné firmy. Já nevím, koho si Karel Schwarzenberg vybral jako tu auditorskou firmu, ale myslím si, že toto je celkem standardní postup.

Moderátor (Václav Moravec):
Nemáte obavy, že do toho každá rozumná prestižní auditorská firma nepůjde, protože bude nějakým způsobem spojována s politikou, ať to dopadne jakkoliv?

Host (Alexandr Vondra):
Já ty obavy nemám. Prostě je dohoda mezi těmito dvěma pány a oni s tou dohodou přišli, s ostatními se, myslím, nějakým způsobem ani příliš neradili, čili já tuto dohodu respektuji, jsem zvědav, v co vyústí, jaký bude mít výsledek a myslím si, že je teď normálně důležité v té koalici dále pracovat a ne ztrácet čas.

Moderátor (Václav Moravec):
Je otázkou, zda se nebude ztrácet čas jednání v Poslanecké sněmovně, protože nejsilnější opoziční strana, rozumějme ČSSD, zvažuje, že v souvislosti s opětovným návratem Jiřího Čunka do vlády vyvolá další hlasování o nedůvěře Topolánkově vládě. Tady jsou slova místopředsedy poslanců ČSSD, Davida Ratha:

Záznam Davida Ratha:
Vláda tato se jednoznačně stává synonymem korupce a zametání kauz vysokých politiků pod koberec. Já myslím, že by si ta vláda současná neměla takhle dělat legraci z lidí.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatoval místopředseda poslanců ČSSD, David Rath. Někteří poslanci za Stranu zelených dávají najevo, že se jim ten Čunkův návrat do vlády nelíbí s podmínkou auditorské firmy a prozkoumání financí Jiřího Čunka. Nemůže se, pane vicepremiére, stát, že by se například některé poslankyně za zelené mohly přidat k tomu hlasování o nedůvěře vládě?

Host (Alexandr Vondra):
Já nevím, to se musíte zeptat oněch poslankyň, nikoliv mě, já nemohu mluvit za Stranu zelených, ale myslím si, že navzdory tomu všemu se ta vláda s touto otázkou popasovala poměrně čestně a poctivě. Jiří Čunek před Vánoci nebo na podzim loňského roku odstoupil, státní zástupce vynesl určitý ortel, vlastně že neshledal důvody, aby čelil obžalobě. Nyní je tu ta otázka auditu a když jaksi David Rath, já si myslím, že nemá příliš mluvit, tady byla kauza, kde ta částka mimochodem byla o několik řádů nižší, než byly částky, které padaly v souvislosti s představiteli Sociální demokracie v době, kdy vládli oni. My jsme nedávno byli svědky i toho uklízení nebo možného legalizování peněz v případě Stanislava Grosse a já si myslím, že skutečně David Rath a ČSSD je poslední, kdo by tu měla býti nějakým soudcem.

Moderátor (Václav Moravec):
Hlasování o nedůvěře se nebojíte jako vládní koalice a jste ochotni ho podstoupit?

Host (Alexandr Vondra):
Je to cvičení opozice, opozice, která se tváří velice nekompromisně, není to poprvé. Já si myslím, že to dokonce nebude ani naposledy, prostě budeme bohužel svědky této šarády jednou za měsíc, jednou za dva měsíce, nic nového pod sluncem. Ale …

Moderátor (Václav Moravec):
Zatím je to pravda, že v těch polistopadových dějinách v České republice jsou nejčastější hlasování o nedůvěře…

Host (Alexandr Vondra):
Ano, oni jsou čeští rekordmani ve vyvolávání hlasování o nedůvěře. Já si myslím, že lidé v této zemi potřebují skutečně něco jiného než sledovat toto permanentní divadlo.

Moderátor (Václav Moravec):
Vicepremiér, šéf zelených, Martin Bursík, před několika desítkami minut v rozhovoru pro Radio Impuls připustil, že s návratem předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády mohou mít někteří poslanci za jeho stranu problém a dodal:

Záznam Martina Bursíka:
Jsou někdy situace, kdy volíte ze špatných řešení a tady ta špatná řešení byla dvě a to druhé řešení odchod Karla Schwarzenberga by bylo řešení, které by bylo výrazně horší než tohle. A já si myslím, že teď už mohu říct otevřeně, že to by znamenalo vyvedení zelených z vlády.

Moderátor (Václav Moravec):
Prozradil v rozhovoru pro Radio Impuls vicepremiér, šéf zelených, Martin Bursík. Součástí jednání o Čunkově návratu podle Bursíka byla i otázka Čunkových výroků o Romech a integrace Romů do společnosti. Jiří Čunek ale už dřív uvedl, že pod Ministerstvo pro místní rozvoj, které opět povede zítra, patří i peníze z evropských fondů. Nakolik se podle Alexandra Vondy, vicepremiéra, hosta dnešních Impulsů, povede ještě na vládě diskuse, aby Čunek neměl k řešení romské otázky žádné pravomoci, takže by ty peníze například mohly přejít pod vás jako vicepremiéra?

Host (Alexandr Vondra):
Já si myslím, že nepřejdou, protože já nemám ministerstvo, já sedím na Úřadě vlády a mám tu zodpovědnost koordinační tady. zodpovědnost, pokud jde o řešení problémů spojeným s Romy, tak ve větší míře samozřejmě spadá pod Džamilu Stehlíkovou, ale v dílčí míře samozřejmě pokud jde o státní podporu v otázce bydlení, pokud jde o integrovaný operační program, kde je to jenom jeden z mnoha těch evropských programů, tak ten spravuje také Jiří Čunek nebo tedy bude zítra jmenován, spravuje ho Ministerstvo pro místní rozvoj a já si myslím, že se určitě to rozdělení kompetencí tady dokážou dohodnout tak, aby nepokračovaly ty…

Moderátor (Václav Moravec):
Zatím se ale, pane vicepremiére, v tom uplynulém roce nedohodli. Kde berete tu naději, že dohodnout.

Host (Alexandr Vondra):
Já si myslím, dejme jim tu šanci, myslím si, že Džamila Stehlíková se mezitím už zapracovala a že se budou umět dohodnout.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že jejich hostem je vicepremiér pro evropské záležitosti z ODS Alexandr Vondra. Už zítra má vláda rozhodovat o uznání samostatného Kosova. Tady jsou slova premiéra, šéfa ODS Mirka Topolánka.

Záznam Mirka Topolánka:
Otázka Kosova bude předmětem jednání vlády a já nepředjímám v žádném případě výsledek a stanovisko vlády.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo Radio Impuls před několika desítkami minut slova premiéra, šéfa ODS Mirka Topolánka. Připustil si vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, že vláda nemusí při tom závěrečném hlasování nezávislost Kosova uznat?

Host (Alexandr Vondra):
Já neumím v této chvíli odhadnout, jak zítra, v co zítra ta debata na vládě vyústí. Jsou v zásadě dvě možnosti, buď Kosovo uznáme zítra a pokud se nebudeme schopni dohodnout aspoň tak, že by ze všech politických stran, které tvoří tu koalici se našli lidé, kteří se za to postaví, tak pak budeme muset počkat, až tu shodu nalezneme a . . .

Moderátor (Václav Moravec):
Nehrozí tedy to, že by vláda, česká vláda, která navazuje na vlády předešlé, kdy Česká republika má poměrně silný kontingent na Balkáně, právě v Kosovu, že by nakonec řekla, neuznáváme samostatnost Kosova, to nehrozí?

Host (Alexandr Vondra):
Ne, to myslím určitě nehrozí. Ta vláda jedná racionálně, čili jsou dvě možnosti, buď učiní rozhodnutí zítra v tom smyslu, že Kosovo uzná a naváže s ním diplomatické styky, anebo to jednání přeruší a to rozhodnutí učiní tehdy, kdy k němu bude říkajíc, tak říkajíc situace zralá.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy budete hlasovat pro odložení nebo pro hlasování?

Host (Alexandr Vondra):
Já osobně bych byl připraven zítra hlasovat pro to uznání, protože sám jsem několikrát zdůrazňoval, že je to velmi těžká volba, já sám jsem rozpolcen tak 51:49, ale jsem politický realista a vím, že nás toto rozhodnutí stejně čeká. My ho buď učiníme zítra a nebo ho učiníme později. Pak pravděpodobně bychom ho učinili až po volbách v Srbsku, protože nemá cenu 11. května jsou v Srbsku volby a nemá cenu činit rozhodnutí třeba tři týdny před těmi volbami, protože by to byl skutečně určitý jaksi direkt a direkt do obličeje těm, kdo v Srbsku usilují o zvolení . . .

Moderátor (Václav Moravec):
V případě, že se tedy zítra nedohodnete a abyste byli realisté, tak než neuznat Kosovo, tak by se ten problém odložil za 15. květen?

Host (Alexandr Vondra):
Ne, tak já si neumím představit, žádná vláda na světě nevydá v této věci negativní rozhodnutí. To prostě si já neumím představit, ale může trvat určitý čas, než takové rozhodnutí prostě uzraje a nazraje.

Moderátor (Václav Moravec):
Pak by nazrálo po polovině května.

Host (Alexandr Vondra):
Já jsem nikdy neočekával, že to je rozhodnutí, kde se všichni nutně musí postavit jako jeden muž nebo jedna žena, ale pokud třeba jedna politická strana s tím má takový problém, že by zavazovala své poslance, že teď ještě ne, no tak prostě budeme muset počkat, to jinak nejde, s tím se nedají hrát žádné domácí politické hry. Já jsem několikrát říkal, že i když se kloním k tomu respektovat politické reality i vzhledem k tomu, že tam máme naše vojáky, tak si neumím představit, že prostě s tím budeme hrát nějakou politickou hru tady domácí, je to rozhodnutí obtížné, netancujeme u toho na stole, ale stejně nás nemine ať zítra nebo za měsíc nebo za dva, prostě ho budeme muset udělat. To já o tom nepochybuji.

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste doslova řekl, že budete hlasovat s těžkým srdcem pro případné uznání Kosova. Samostatné Kosovo odmítají zatím uznat lidovci v případě zítřejšího hlasování o nezávislém Kosovu by byli proti, předseda KDU-ČSL Jiří Čunek k tomu dodává.

Záznam Jiřího Čunka:
My jsme přesvědčeni v tuto chvíli o tom, že odštípnout od Srbska jednu část, to není dobře, to nepřispívá integraci Evropy.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka z rozhovoru pro Radio Impuls. Setkáváte se jako vicepremiér pro evropské záležitosti s tím, že kosovská administrativa je překvapena českým postojem, a to z toho důvodu, že očekávala, že Česko určitě bude například před Maďarskem, před Bulharskem, tedy před těmito zeměmi, které už uznaly samostatné Kosovo a Česká republika, která se dlouhodobě v této oblasti angažuje, tak má s tím problém. Členové vlády s tím mají problém.

Host (Alexandr Vondra):
Víte, tak já tu situaci dlouhodobě sleduji a byl jsem v Bělehradě jsem byl kupříkladu před několika dny, kdy jsem s nimi vedl, se srbskými představiteli vážné rozhovory o této věci, byl jsem i v Prištině několikrát, čili já tu situaci dobře znám a v podstatě jsme mezi jakýmisi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně máte pravdu a asi Janina Hřebíčková by vám to určitě potvrdila, že v Prištině očekávají, že země jako někdejší Československo, které vzniklo právě při realizaci toho práva na sebeurčení, bude mít určité pochopení pro aspiraci Kosova. Naopak v Bělehradě uslyšíte zase často tu druhou paralelu, tu paralelu Mnichova. Já si myslím, je v tom hodně emocí, ale racionální klidnější přístup nám ukáže, že nejde tak jako říkal Jiří Čunek, o to, že bychom my něco odštěpovali, prostě ten reálný stav věcí je takový, že po 15 let prostě nefunguje, nefunguje jakákoliv spojitost mezi Kosovem a tím mateřským Srbskem, prostě Srbsko a Bělehrad to sám přiznává, že nemá prostředky, kterými by vládl na té situaci v Kosovu, koneckonců tam dlouhodobě působí vojska, není myslím jiného východiska, než to prostě akceptovat jako realitu, ale trvám na tom, že činíme nebo učiníme tak určitě s těžkým srdcem, protože samozřejmě ty česko-srbské vazby jsou poměrně silné a jaksi postoj veřejnosti, i když myslím, nedá se to stavět jako kříž versus půlměsíc, tak to prostě není, v Kosovu nejsou muslimští fundamentalisté.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak, jak to staví část KDU-ČSL.

Host (Alexandr Vondra):
Podívejte, většina, já neznám, všechny vlády v Evropě, kde vládnou křesťanští demokraté Kosovo uznali. Kdo ho zatím neuznal, myslím Španělé, tam vládnou socialisté a . . .

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud se nemýlím, tak Řekové, Kypr, u nich se to dá očekávat.

Host (Alexandr Vondra):
Řekové, tam jsou ortodoxní a Kypr jsou myslím, tam je komunistický prezident, čili je to pestrá směsice. Tam, kde vládnou křesťanští demokraté . . .

Moderátor (Václav Moravec):
Ale právě to, že Česká republika a česká vláda s tím teď má problém a je zatím rozštěpena, český prezident Václav Klaus to dlouhodobě dává najevo, jaký je jeho postoj k uznání Kosova a k Srbsku jako takovému. Nemůže a nemohlo už teď poškodit Českou republiku to vyčkávání v tom, že ČEZ, který se uchází o vstup do kosovské energetiky, bude mít holt smůlu?

Host (Alexandr Vondra):
Ale tak ČEZ se uchází stejně tak o modernizaci elektrárny Kolubara nedaleko Bělehradu, čili ČEZ je aktivní na Balkáně ve všech zemích a myslím si, že jeho zájmy nebudou tímto váháním určitým poškozeny. Znovu říkám, z hlediska věčnosti to datum, jestli to bude, kolikátého je zítra?

Moderátor (Václav Moravec):
Zítra by mělo být 2. dubna.

Host (Alexandr Vondra):
Tak jestli to bude 2. dubna…

Moderátor (Václav Moravec):
Nebo 15. května?

Host (Alexandr Vondra):
Nebo jestli to bude 15. května, tak z hlediska věčnosti to neznamená vůbec nic, z hlediska dějin to znamená strašně málo a konec konců i z hlediska jednoho lidského života nebo jedné generace je to celkem také zanedbatelný rozdíl, není to otázka života a smrti.

Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hostem u mikrofonu Radia Impuls je vicepremiér pro evropské záležitosti z ODS, Alexandr Vondra. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho americká kolegyně Condoleezza Riceová by mohli na summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti, který začíná zítra, oznámit dohodu o hlavní smlouvě k umístění protiraketového radaru v Česku. Bude Česko tedy určitě rychlejší než Polsko, pane vicepremiére?

Host (Alexandr Vondra):
Tak může být rychlejší, pokud jde o oznámení ukončení jednání nebo završení jednání o té hlavní dohodě. Stále ještě neskončila jednání o té dohodě, která upravuje statut pobytu amerických vojsk, ta takzvaná SOFA dohoda. Také ještě stále nám zbývá dotáhnout tu rámcovou dohodu o spolupráci v oblasti…

Moderátor (Václav Moravec):
Ty dohody by se podepisovaly, že vstupuji do vaší řeči, zvlášť? To znamená, že ta hlavní dohoda se bude podepisovat jindy než ty hlavní dohody nebo jaký je plán?

Host (Alexandr Vondra):
Je možné podepsat tu hlavní dohodu dříve, není nutné čekat, až budou dojednány všechny ty smlouvy…

Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že už by to opravdu mohl být i ten faktický podpis na summitu Severoatlantické aliance?

Host (Alexandr Vondra):
Ne, to určitě není realistické. Co může nastat v Bukurešti tento týden je, že společně s Američany oznámíme, to znamená, sejdou se ministři Schwarzenberg a Condoleezza Riceová a oznámí, že ta jednání o té hlavní dohodě byla úspěšně završena, protože skutečně předevčírem Američané ustoupili v tom posledním bodě, který byl sporný, to je ta otázka životního prostředí. Čili toto oznámení je možné očekávat, je možné také očekávat komuniké v rámci jednání celé Severoatlantické aliance, která uzná tuto dohodu nebo tento systém jako důležitý pro bezpečnost aliance a bude, jaksi nasměruje ta další jednání k tomu propojení k té integraci do systému NATO.

Moderátor (Václav Moravec):
Počítáte tedy a dovedete odhadnout, kam přesně se projekt té protiraketové obrany na summitu Severoatlantické aliance posune?

Host (Alexandr Vondra):
Určitě. Oznámíme-li my dosažené té dohody, NATO oznámí, že má radost nebo že je to důležitý příspěvek pro obranu všech členů aliance, že je třeba ještě udělat mnoho další práce, to my všichni víme, protože konec konců i ten systém, bude-li vybudován v Polsku a v České republice, tak ještě stále nechrání celou Evropu, zbývá tam podstatná část Balkánu, Řecko, Turecko, část Rumunska a Bulharska, aby byly chráněny tím deštníkem, tak je třeba ještě to doplnit dalšími prostředky. Ale myslím si, je shoda, že prostě ta hrozba těch raket je vážná, to se bude v tom komuniké, pokud já vím, už je vyjednáno je. Konec konců i evropské země, naposledy Francie vlastně teď dělá takové vyhodnocení svých obranných kapacit a tam při revizi těch hrozeb konstatuje, že toto je vážná hrozba. Čili ano, bude to do sebe zapadat, naše rozhodnutí, naše vyjednávání se Spojenými státy bude přesně zapadat do vyjednávání v rámci Atlantické aliance.

Moderátor (Václav Moravec):
Konstatuje vicepremiér pro evropské záležitosti, Alexandr Vondra, který byl hostem dnešních Impulsů. Děkuji a někdy příště na shledanou.

Host (Alexandr Vondra):
Na shledanou.

Moderátor (Václav Moravec):
Takové byly dnešní Impulsy. Jejich přepis najdete na www.impuls.cz. Hostem středečních Impulsů pak bude stínový ministr vnitra z ČSSD, František Bublan.