Impulsy Václava Moravce

Alexandr Vondra: Impulsy Václava Moravce
30.05.2007, Rádio Impuls
Václav Moravec, moderátor:

Vicepremiér pro evropské záležitosti mluvil o možném umístění amerického radaru v Česku a o ruském vyhrožování. Česká republika dál vyjednává se Spojenými státy americkými o případném umístění radaru ve vojenském újezdu v Brdech na Příbramsku. Náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek přibližuje své představy o dohodě o případném umístění radaru: „Já bych chtěl, aby v tom dokumentu byly jasně stanovené právní základy, kde bude radar stát, na jakém území bude radar stát, jak budou řešené problémy s obsluhou tohoto radaru.“ říká v rozhovoru pro Rádio Impuls náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek. Nejen o případném umístění amerického radaru v České republice teď bude řeč s vicepremiérem Alexandrem Vondrou. Dobrý den Když jste v neděli v České televizi mluvil o riziku zpřetrhání spojeneckých svazků, čehož důsledkem by mohlo být například obnovení povinné základní vojenské služby, počítal jste s tím, že vaše slova vyvolají takovou reakci?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Víme, jak ta média pracují, oni milují ten extrém. Radar nebo vojna, to se psalo.

Václav Moravec, moderátor:

Stejně víme, jak politici říkají, že média jejich slova posouvají.

Alexandr Vondra, vicepremiér:

To, co já jsem chtěl říct je, že každé rozhodnutí, které v té věci uděláme, má své konsekvence. Není to ale o tom, že bych chtěl strašit vojnou. Já jsem liberál a vždy budu hájit právo lidí, aby si rozhodli, jestli budou nebo nebudou sloužit v armádě. My jsme se před několika lety rozhodli, že ukončíme povinnou vojenskou službu a to jsme mohli udělat díky tomu, že se nám podařilo dostat do NATO a že máme spojenecké svazky. Ta naše armáda funguje na určité dělbě práce, může se specializovat, jindy to delegujeme na ty ostatní, protože se na ně můžeme spolehnout. Kdy se na ně můžeme spolehnout? Když bude spolehnutí také na nás. Žádný oběd není zadarmo. Je to otázka vzájemné důvěry a pokud my nebudeme postupovat tak, že se nám věří, tak můžeme mít v budoucnosti problémy, že se nebudeme moci spolehnout na naše spojence.

Václav Moravec, moderátor:

Nemáte strach, že teď přibylo odpůrců radaru, protože Vondra straší vojnou?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Já jsem tím chtěl vyvolat takovou tu etickou stránku diskuze. Tím, jak se kolem toho radaru šířilo tolik desinformací v posledních měsících, tak se ta diskuze posunula jinam.

Václav Moravec, moderátor:

Myslíte, že se vám to podařilo vyvolat tu etickou diskuzi po těch nedělních slovech?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Myslím, že je třeba tu debatu na téma naší odpovědnosti vést. Je to zejména o té zodpovědnosti.

Václav Moravec, moderátor:

Slova o riziku zpřetrhání svazků v návaznosti na znovuzavedení základní vojenské služby odmítla i ministryně obrany Vlasta Parkanová: „Nevidím žádnou souvislost mezi otázkou umístění radaru a možným znovuzavedením základní vojenské služby.“ Vytkl vám někdo z kolegů ve vládě vaše slova?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Ne, měli jsme dnes vládu a nikdo mi nic nevytkl. Já si to umím dost dobře představit. Paní ministryně byla tázána, jestli radar nebo vojna. Takhle to dilema nestojí. Já jsem mezi ty dva konce vložil celé to široké pásmo, které mluví o tom, do jaké míry se my snažíme o to, aby ta spojenecká vazba byla pevná nebo v důsledku toho, že budeme víc a víc se dávat cestou pštrosí politiky, to není jen otázka radaru, to je otázka i výdajů na obranu, kde my neplníme už několik let to, co jsme spojencům slíbili. I ta tolik opěvovaná účast v těch zahraničních misích zdaleka neodpovídá našim možnostem našeho státu. Kdybychom porovnali otázku, kolik je našich vojáků v zahraničí na počet obyvatel, tak nemáme to dobré postavení, jak jsme to měli před sedmi osmi lety.

Václav Moravec, moderátor:

Myslíte, že Česká republika se stává horším spojencem v rámci NATO, i při diskuzi o radaru?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Horší lepší. To není asi zase tak dobrá kvalifikace. Řekl bych ledabylejší, málo si uvědomující tu odpovědnost. Uvědomme si, že nejsme žádná velmoc, jsme menší stát v Evropě, stát, který není lokalizován v nějaké pohádkové oblasti, jako Švýcarsko někde v horách, kde už několik století o nic nešlo. My jsme tady veprostřed Evropy, kde geopoliticky to je velmi citlivá oblast, střed různých zájmů a mělo by být v našem zájmu skutečně ty bezpečnostní záruky, které se nám podařilo v rámci NATO získat, tak abychom je udrželi a byly pevné.

Václav Moravec, moderátor:

Náčelník generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek v rozhovoru pro Rádio Impuls hájil umístění radaru v České republice i těmito slovy: „Já si myslím, že umístění tohoto radaru na našem území nám neuškodí. Myslím, že nám prospěje, protože tento radar bude sloužit nám, bude sloužit lidem proti problematickým balistickým raketám.“

Náčelník generálního štábu Armády České republiky generál Vlastimil Picek považuje za důležité, jak bude právně vyřešen problém obsluhy základen a dodává: „Záležitosti především obsluh, které budou pracovat na této základně a dopustili by se negativních jevů vně základny, ty by měly být řešeny podle českého práva.“ říká v rozhovoru pro Rádio Impuls generál Vlastimil Picek. Můžete, pane vicepremiére Vondro, naznačit, zda už dnes je jasné, že na personál základny se bude vztahovat české právo?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Ještě nemůžu říct, jak to dopadne. Ta jednání jsou teprve na začátku, kdy si ty strany vyměnily vlastní názory. Jsem přesvědčen, že výsledkem těch jednání, která budou probíhat několik měsíců, tak výsledkem bude stav, který musí vyhovět standardním podmínkám tak, jak jsou v alianci běžné. Pokud se ti vojáci dopustí nějakých trestních činů nebo přestupků, tak budou tady posuzováni jako jakýkoliv výletník podle českého práva. Pokud se toho nedopustí ve službě.

Václav Moravec, moderátor:

Je to tak jisté, že to tak bude?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Je našim cílem, aby ta jednání takto skončila. Prostě tady je standardní sofa smlouva, která upravuje statut zahraničních vojáků na území cizího státu a my nevidíme důvod, abychom měli k tomu dávat zvláštní výhody.

Václav Moravec, moderátor:

Nejhlasitějšími kritiky případného umístění americké radarové základny v České republice je iniciativa Ne základnám! Mluvčí iniciativy Jan Tamáš v rozhovoru pro Rádio Impuls říká: „Jsme proti tomu, aby se u nás vybudovala základna, ať už na ní budou rakety nebo radar. K míru a bezpečnosti v Evropě a na světě, je potřeba odzbrojovat – nic pozitivního na tom nevidíte? – já na zbrojení nic pozitivního nevidím.“ slova mluvčího iniciativy Ne základnám Jana Tamáše. Vláda má pana „radara“, tedy Tomáše Klvaňu, který má být zodpovědný za informační kampaň. Nepovažuje vicepremiér Alexandr Vondra za chybu, že vláda je zatím v poměrně silné defenzivě kvůli případnému umístění radarové základny?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Tak podívejte se. Je to výzva se s tímto problém poprat a uspět v něm. To je i důvod, proč povoláváme Tomáše Klvaňu do práce. Chci říci jedno, tady ještě zbývá mnoho času, teď v létě se lidé rozjedou na dovolenou a na podzim ta jednání budou pokračovat. Domnívám se, že tady je ještě dost dlouhá doba na to maximálně informovat a vysvětlovat.

Václav Moravec, moderátor:

Kdy by měl podle vás přijít ten vrchol informační kampaně vůči veřejnosti?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Já nechci používat slovo kampaň, tady jde skutečně o to vysvětlovat a obhajovat názor, proč bychom neměli v této věci vést pštrosí politiku, ale postavit se čelem. Samozřejmě jako suverénní stát, který obhájí své zájmy, ale součástí těch zájmů je, aby bezpečnost našich občanů byla garantována maximálním způsobem. Je pro nás vždy lepší, když to budeme dělat se spojenci, než sami za sebe.

Václav Moravec, moderátor:

Dovedete připustit, že by Američané dali české straně takové podmínky, že byste i vy, zastánce radaru, ne?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Ano, určitě se může stát, že ta jednání vedeme s otevřeným hledím a nikde není řečeno, jak ta jednání skončí?

Václav Moravec, moderátor:

Co by vás namíchlo na americké straně, aby vy jste řekl radaru ne?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Například, kdybychom do toho měli vkládat nějaké naše další prostředky, nebo kdyby americké strana nevyšla vstříc tomu našemu požadavku, aby to bylo zakomponováno do té architektury NATO. Tady je celá řada věcí, kde my přicházíme s nějakými náměty a co chceme prosadit. Ale pozor. Tady zazněly názory, pan Tamáš, krásný, harmonický svět, ve kterém žádné zbraně nebudou. To jsou hezké názory, ale jsou naivní, takhle to nefunguje. I evropské země modernizují své výzbroje, včetně našich spojenců – Británie, Francie. Dále Rusko vyzbrojuje pod Putinem velice vydatně, Čína znásobuje svůj rozpočet. To nemluvíme o Íránu, kde skutečně vyvíjejí raketové prostředky. Představa, že my tady půjdeme příkladem, necháme tady odemčená auta a odemčené byty a za 14 dní se vrátíme a budeme si jisti, že nás žádný zloděj nenavštíví, to je utopie.

Václav Moravec, moderátor:

Téma radarové stanice se má probírat i při návštěvě amerického prezidenta George Bushe, který přijedete do Prahy na začátku příštího týdne. Polsko se chce při Bushově návštěvě poradit nakolik vážně má brát ruské hrozby kvůli americké základně. Budete toto chvít řešit s americkým prezidentem také?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Určitě o tom budeme diskutovat, protože jednu z věcí, kterou Američané podcenili, je komunikace s Ruskem. Neznamená to, že Rusko má mít veto, ale s Ruskem má smysl komunikovat.

Václav Moravec, moderátor:

Podle vás tuto fázi Američané podcenili?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Oni zaspali. Myslím, že si to uvědomili, protože ty poslední rusko-americká jednání byla substantivní. Viděl jsem některé ty návrhy, které Rusku předávali, aby se mohli do toho systému zapojit, aby z něj neměli obavy, tak jdou daleko za rámec toho, co bylo diskutováno. Není to ale o tom, že bychom měli po Rusku žádat souhlas.

Václav Moravec, moderátor:

Ruský prezident Vladimír Putin teď nově tvrdí, že rozmisťování amerického systému protiraketové obrany v Evropě změní „starý“ kontinent v „sud s prachem“. Není i toto jeden z argumentů, proč nemít v České republice radarovou základnu?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Tady jsou dvě možnosti. Američané ten protiraketový deštník nad svým územím mají a budou ho dál zdokonalovat. O tom není ani sporu mezi republikány a demokraty. V našem zájmu je, aby ten deštník byl roztažený nad celým tím územím NATO, nad Evropu i Amerikou. Kdyby tomu tak nebylo, tak vzniknou dvě zóny rozdílné bezpečnosti. Bude chráněná Amerika a nechráněná Evropa a potom v budoucnu může Amerika váhat, zda půjde v případě potíží Evropě na pomoc. A to je začátek konce Severoatlantické aliance. My bychom měli mít zájem, aby ten ochranný štít byl nad všemi spojenci, nikoliv jen nad jednou zemí. Z dlouhodobého hlediska by to mohlo vést k tomu, že Američané stáhnou z Evropy. U nás nejsou, ale jsou v Německu, v Itálii. Stáhnou je, protože tady nebudou chráněni a bude konec.

Václav Moravec, moderátor:

Sociální demokraté považují za nepřijatelné blokování česko-rakouských hranic, místopředseda ČSSD Milan Urban říká v rozhovoru pro Rádio Impuls, že by vláda měla Rakousko zažalovat kvůli blokádám v Bruselu: “ Vláda buď musí udělat nějaký zásadní diplomatický krok, myslím, že bychom měli uvažovat o žalobě na Rakousko, protože to je neplnění té mekské dohody.“ slova místopředsedy ČSSD Milana Urbana. Počítá vláda s tím, že sáhne k žalobě, pokud se při dalším protestu protitemelínských aktivistů nepodaří udržet průjezdné hranice?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Myslím, že je důležité, aby se ty blokády dál nekonaly.

Václav Moravec, moderátor:

Konat se ale budou.

Alexandr Vondra, vicepremiér:

To uvidíme, protože při těch posledních jednáních, když jsme to vytáhli na tu evropskou úroveň, tak rakouská vláda se zaručila, že zajistí průjezdnost těch hranic. Ať si demonstrují, ale musí být zajištěn průjezd tou hranicí.

Václav Moravec, moderátor:

Kdyby se to nestalo, sáhli byste k_žalobě?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Dovoluji si připomenout, že tento problém s Rakouskem je dlouhodobý, ten nespadl teď z nebes. Ty blokády tu byly i v minulosti, přesto ta vláda vedená socialisty neváhala dát Rakousku dva velmi významné kontrakty. Připomínám Kapsch, provoz mýtného systému na českých dálnicích a na druhé straně ty obrněné transporty.

Václav Moravec, moderátor:

Vy ale nemusíte být jako oni. Když oni v opozici tvrdí, že byste měli zažalovat. Když nebudou průjezdné hranice, tak budete dělat co?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Budeme jednat na evropské i bilaterální úrovni tak, aby byl zajištěn volný průjezd osob, zboží a kapitálu přes česko-rakouskou hranici.

Václav Moravec, moderátor:

Proč nechcete sáhnout k žalobě?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Podívejte, my sáhneme k instrumentům, kde si budeme jisti, že přinesou své výsledky.

Václav Moravec, moderátor:

Žaloba by nepřinesla výsledky?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Já vám na to teď neodpovím. Je to věcí, která je teď ve stadiu analýz, úvah. V politice je dobré práskat bičem, protože ta poptávka je evidentní. Jde ale o to, aby byl zaručený ten průjezd tou hranicí, nejde o to vyvolat nějaký velký konflikt s Rakouskem.

Václav Moravec, moderátor:

Necháváte si ale dělat právní rozbory, jaké šance na úspěch by měla žaloba?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Ano, necháváme si je dělat.

Václav Moravec, moderátor:

V případě, že by analýzy ukázaly, že by to mohl být účinný nástroj, tak byste šáhli k žalobě?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Nemějte žádnou obavu. Česká vláda už sáhla k žalobě kvůli problému s nadlimitními zásobami zemědělských surovin, minulý týden proto, že jsme nebyli spokojeni s tím národním plánem emisních povolenek. Tato vláda, pokud si je jista, že má smysl jít do soudního sporu, tak to udělá.

Václav Moravec, moderátor:

Šéf ČSSD Jiří Paroubek chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě kvůli případné obžalobě a setrvání Jiřího Čunka ve vládě. Pokud bude vicepremiér Jiří Čunek obžalován, budete s ním chtít sedět ve vládě?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Ptáte se mě, jestli podám demisi?

Václav Moravec, moderátor:

Ano.

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Podívejte, já vám na toto jednoznačně neodpovím, ale nemyslím si, že by měl v české vládě být člověk, který je obžalován. Doposud jsem se za Jiřího Čunka stavěl, protože si nejsem jistý, že ten způsob, jakým se to objevilo, že to není na politickou objednávku. Pokud byl ale došlo k obžalobě, tak bych měl problém.

Václav Moravec, moderátor:

Zvažoval byste demisi?

Alexandr Vondra, vicepremiér:

Jiří Čunek je předseda politické strany, ta vláda je koaliční a my to budeme diskutovat, až tento problém bude na stole. Zatím není.