29.9.2004, Hospodářské noviny
Havel a Vondra podepsali dopis, žádající změnu politiky vůči Rusku
Dva významní čeští politici, bývalý prezident Václav Havel a bývalý náměstek ministra zahraničí Alexandr Vondra, jsou mezi stovkou signatářů „Dopisu sta“, který varuje před potlačováním liberální demokracie v Rusku. Dopis, který byl zveřejněn včera, vyzývá šéfy států a vlád zemí NATO a Evropské unie k ostřejší politice vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Putin podle dopisu omezuje svobodu médií, centralizuje státní systém, dává velký prostor tajným službám a vyhrožuje sousedům.
„Západní vůdci si musí uvědomit, že naše současná strategie vůči Rusku selhává… Přišel čas, abychom přehodnotili, do jaké míry se svážeme s Putinovým Ruskem a jednoznačně se postavíme na stranu demokratických sil v Rusku,“ uvádí se v dopise.
Zároveň stovka signatářů vyjadřuje solidaritu s Rusy v boji proti terorismu po masakru ve škole v osetském Beslanu.
„Nelze si dělat naději, že by dopis změnil evropskou politiku, ale je to hlas na podporu liberální demokracie v Rusku a lidí, kteří se ji tam snaží vybudovat. Jeho cílem je iniciovat diskusi,“ řekl Alexandr Vondra, podle něhož je text kolektivním dílem a on spolu s Václavem Havlem jen připojili podpisy.
Mezi signatáři jsou američtí senátoři, kteří podporovali rozšíření Severoatlantické aliance, evropští intelektuálové jako Jacques Rupnik a šéfredaktor polského listu Gazeta Wyborcza Adam Michnik nebo bývalí politici jako dřívější švédský premiér Carl Bildt či americký vyjednávač na Balkáně Richard Holbrooke.
„Je to kolektivní akce, která má upozornit šéfy států NATO a Evropské unie. Ten dopis hovoří především o hodnotách,“ řekl Michael Haltzel, zahraničně politický poradce jednoho ze signatářů, amerického senátora Josepha Bidena.
Protože byl dopis zveřejněn teprve včera odpoledne středoevropského času, nebyly známy reakce Moskvy nebo Bruselu.
Evropská unie má ovšem za sebou diplomatickou přestřelku s Ruskem po masakru v beslanské škole. Ministr zahraničí Nizozemska, předsednické země EU, Bernard Bot v médiích vyzval ruskou vládu, aby vysvětlila, proč si osvobození rukojmích vyžádalo tolik obětí. Moskva žádala vysvětlení tohoto výroku.
Eurokomisař pro zahraniční vztahy Chris Patten po Beslanu vyzval Moskvu k dialogu s čečenskými vůdci, proti čemuž Kreml také protestoval.
Vladimir Putin po teroristické akci v Beslanu, která si vyžádala přes tři stovky mrtvých, posílil pravomoci centrální vlády.
Autor/ři: Martin Ehl