V armádou opuštěných Hannoverských kasárnách v Terezíně má být umístěn archiv bezpečnostních složek nově zakládaného Ústavu pro studium totalitních režimů. O kroku, který již schválila Vláda ČR, informoval novináře její místopředseda a senátor za Litoměřicko a Slánsko Alexandr Vondra. Jde přitom o první hmatatelný výsledek pokusů o oživení skomírajícího Terezína.
Vondra přitom nezastírá, že realizace Europrojektu Terezín, počítající s vybudováním univerzitního města za 13 miliard korun, je nereálná. „Byla to sice krásná myšlenka, ale neufinancovatelná,“ prohlásil ve své litoměřické senátní kanceláři, kde za účasti starosty Terezína Jana Horníčka proběhla na toto téma tisková konference. „Svou pozornost musíme soustředit na zpracování většího počtu na sebe navazujících menších projektů, jež budou v souladu s rozvojovým plánem Terezína a u kterých bude reálná šance na získání finančních prostředků potřebných k jejich realizaci,“ podotkl místopředseda vlády. Podle něj půjde o projekty vzdělávací a výchovné povahy, historicko dokumentační a ty, jež přispějí k rozvoji turistického ruchu. Terezínští přitom již mají připravený zásobník projektů, které jsou momentálně vyhodnocovány. Za zajímavou a realizovatelnou již Alexandr Vondra označil například myšlenku Ústeckého kraje, podle něhož má v Terezíně vzniknout Středisko humanitních studií se zaměřením na studium dějin holocaustu. Kraj již nechal vypracovat studii proveditelnosti. Stejně tak první ovoce by měla přinést již navázaná spolupráce představitelů terezínské radnice s ústeckou univerzitou.
„Jsem rád, že se konečně vláda přihlásila ke spoluzodpovědnosti za osud Terezína,“ konstatoval starosta města Jan Horníček. Je přitom pravděpodobné, že Alexandr Vondra se postaví do čela transformované vládní komise, jež má usilovat o revitalizaci Terezína. Ta sice vznikla již za sociálně demokratické vlády, ovšem výsledky její práce Terezínští nikdy nepocítili. „Zjišťuji, že v komisi například chyběli zástupci ministerstva zemědělství, které má na starosti protipovodňová opatření,“ poukázal Vondra na jeden z personálních nedostatků.
Podle něj bude ještě do konce roku předložen vládě seznam projektů, jež mají reálnou šanci na realizaci. Hodně si Alexandr Vondra slibuje i od spolupráce s místopředsedkyní Evropské komise Margot Wallströmové, která se o osud Terezína zajímá.