8. července 2006, Lidové noviny
V Bruselu jsme zůstávali v pozadí. Posílali jsme tam lidi, kteří neměli autoritu, říká kandidát na šéfa diplomacie Alexandr Vondra.
* LN Kdy a konkrétně od koho přišla nabídka?
Na co?
* LN Pokud vím, máte být ministrem zahraničí.
Jo nabídka na ministra! Na ministra přišla nabídka už dávno. My jsme o tom několikrát mluvili s Mirkem Topolánkem už v zimě. A vlastně i na podzim.
* LN Vždyť Topolánek v té době ještě říkal, že počítá se Zahradilem.
To byly nezávazné hovory. A taky šlo o jiné možnosti, třeba o euroministra. Nebo o ministra obrany. Čili když to den nebo dva dni po volbách přišlo natvrdo…
* LN Tuším, že vám to nabídli v úterý.
Ano. Zavolal mi Jan Zahradil a chtěl se sejít. Tak jsme si dali oběd. Zeptal se mě, jestli jsem připraven takovou nabídku přijmout, pokud ji dostanu. Že on do toho nepůjde. Řekl jsem: „Ano, když to bude potřeba, jsem připravený.“
* LN Zahradil byl původně připraven i k tomu, že se vzdá funkce europoslance. Co ta náhlá změna? Vysvětlil vám to? Vadilo mu, že jde o tak vachrlatý projekt?
Když jsme o tom mluvili, tak on uvedl dva důvody. Řekl, že ODS by měla postavit kandidáta, který bude pro koaliční partnery přijatelnější.
* LN Tedy proevropštější.
Ano. A druhý problém je, že je tam neslučitelnost mandátů europoslance s funkcí ministra v národní vládě. Čili on by musel rezignovat.
* LN Což chtěl dříve udělat.
Ale rezignoval by s ohledem, že nikdo nemůže garantovat, že ta funkce ministra bude dlouhodobá.
* LN Prostě by Zahradil zůstal bez funkce.
Prostě se rozmýšlel, jestli mu to riziko stojí za to. Ministrem by třeba potom byl jen měsíc nebo dva.
* LN Mohlo tam hrát roli i to, že vy jste přijatelnější než Zahradil i pro ČSSD?
Možná ano.
* LN Ptám se i v souvislosti s tím, že Jan Zahradil je jedním z iniciátorů zatím neuskutečněné akce, tedy vystoupení ODS z frakce evropských lidovců, po němž by ODS spolu s dalšími založili vlastní euroskeptickou frakci uvnitř Evropského parlamentu. Dnes se do toho ODS najednou nechce…
Já jsem nestraník, kandiduji za ODS a na podzim budu kandidovat na Litoměřicku v senátních volbách. Ale nejsem ve strukturách ODS. Čili je věcí ODS, jak se ona k budoucnosti této frakce v Evropském parlamentu postaví.
* LN Co si o tom ale myslíte vy? Má ODS v EP zakládat euroskeptický spolek?
Popravdě, můj vztah k tomu je ambivalentní. Na jednu stranu vnímám, jak nás, Brity, seveřany válcuje ten franko-německý tandem. Je velmi těžké tam něco prosadit. ODS chce, aby síly v EP byly vyrovnanější. Na druhé straně já bych do takového projektu šel jen v případě, že by měl zajištěnou skutečnou sílu.
* LN Což podle vás Britové, Češi a Poláci nepředstavují?
Já bych tam rád viděl ještě nějaké skandinávce, viděl bych tam rád třeba Holanďany… Prostě by to neměla být jen skupinka odpadlíků.
* LN Nazvěme to opozicí proti francouzskoněmecké frakci. Nebude se pak EU polarizovat?
To nemusí být opozice za všech okolností a za každou cenu. Tam jde o to, aby ta Evropa pětadvaceti -a za chvíli sedmadvaceti – byla jiná, než byla Evropa patnácti. V patnáctce měli Němci a Francouzi skutečně dominantní postavení a tvořili motor. Ale dnes jsem přesvědčen, že EU nemůže být nějakou rekonstitucí dávné říše Karla Velikého, která se rozprostírala někde na francouzskoněmeckém území.
* LN Jakou pověst dnes máme v Evropě? V minulosti jste mluvil o tom, že v době, kdy byl premiér Vladimír Špidla či Stanislav Gross, tak nad námi v Bruselu trochu bezradně krčili rameny…
Nemáme moc velký vliv. V posledních letech jsme byli schopni nějaký vliv si vydobýt jen v dílčích věcech. Například Cyril Svoboda hodně bojoval za demokracii na Kubě nebo v Bělorusku, což je jistě chvályhodné. Ale pokud jde o ty klíčové debaty o evropské budoucnosti, tedy třeba o ústavě či rozpočtu, tam jsme zůstávali hodně v pozadí. Nebylo o nás slyšet. Posílali jsme tam lidi, kteří měli problém se dorozumět.
* LN Tedy neuměli cizí jazyky?
Neměli autoritu a často pokulhávali s jazyky. A kromě toho nebylo vůbec zřetelné, co náš stát chce. Na jednu stranu to byly takové ty výkřiky huráevropanů, které ale nebyly podloženy žádnou akcí, na druhé straně tu byla poměrně ostrá kritika, ale nebylo z toho často zřejmé, co ten stát vlastně chce.
* LN Máte na mysli kritiku Václava Klause?
Tak samozřejmě český prezident je znám jako kritik toho aktuálního unijního směřování. Nemůžu říct, že bych sdílel všechny jeho postoje. Ale zase oceňuji aspoň to, že on je člověk, který o té unii vážně přemýšlí. Je schopen pojmenovat některé její docela velké problémy. A vydat jisté varování. A je na nás, abychom někde mezi tím jeho varováním a tím huráevropanstvím našli nějakou polohu, která by odpovídala zájmům našeho státu.
* LN Musíte být dnes diplomatičtější? Pamatuji si, že jste o Klausovi mluvil i příkřeji.
Tak samozřejmě pokud je člověk nominován na ministra zahraničí, tak – jak jsem nedávno říkal -tím nástrojem nemůže být kladivo. To má být spíš pilník, který ty hrany obrušuje. Nemůžu se postavit ke stolu a tím kladivem ho rozbít.
* LN Prezident může mít v ruce kladivo? Vy jste tuto metaforu použil v souvislosti s Klausem.
Myslím, že Václav Klaus přece jen rozlišuje, kdy hraje roli akademika, a pak si do té diskuse zas vezme silnější nástroj… Tedy kladivo. Když byl poslední summit Evropské rady, tak se všichni novináři těšili, co zas bude za velkou legraci. Nebo za velký skandál. A on se choval velice umírněně.
* LN Takže na pověsti Česka v Evropě se občasné Klausovy ostré výpady neprojevují?
No tak samozřejmě že mnozí představitelé unijních zemí nesdílejí ty kritické postoje akademika Klause. Vadí jim. Ale to neznamená, že bychom je měli jen tak přejít. Myslím, že nad mnoha jeho diskusními příspěvky stojí za to se alespoň zamyslet. A hledat cesty, jak unii skutečně přiblížit lidu. Projekt ústavy, který vznikal v těch kabinetech, projektovali lidé, kteří se unií přímo živí, spojili s ní svoji profesionální existenci, a nakonec ten projekt odmítli lidé ve dvou zakládajících členských státech! To je nějaká zpráva o tom, že se rozevřely nůžky mezi unijní elitou, a pokud se ty nůžky nemají rozevírat dál, tak je nutné tu situaci nějak reflektovat.
* LN Václava Klause jsem zmiňovala spíše proto, že zahraniční politika vlády a prezidenta se rozcházejí. Z toho není Brusel zmaten?
Tak samozřejmě, že je zmaten. A myslím, že projekt té tříkoalice je šancí tu naši politiku v Evropě narovnat. Nepouštět se ani do jednoho z extrémů. Ta vláda, pokud dostane důvěru, samozřejmě nebude protievropská. Bude proevropská. Ale to neznamená, že bude ze strany EU všechno nekriticky přijímat. My jsme definovali, že chceme Evropu otevřenou, globálně konkurenceschopnou a fungující. A že zároveň chceme, aby byla blíž lidem. To jsou samozřejmě velmi obecné fráze, ale určitou vypovídající hodnotu mají. Tento koaliční projekt je opravdu výjimečná příležitost vydat se racionální cestou, která neupadne do extrému huráevropanství, ani…
* LN Ani do extrému, že euroústava je shit?
Ani do extrému, že evropská integrace je shit.
* LN To ani nevím, že by někdo z ODS o evropské integraci řekl, že je shit. Mirek Topolánek mluvil o ústavě.
Já říkám evropská integrace.
* LN Říkáte, že zahraniční politika ČR nemá být huráevropanství ani neopodstatněná kritika. Co pro to jako eventuální šéf diplomacie uděláte?
Já budu fungovat v této vládě, a pokud ta vláda dostane důvěru, tak se ruku v ruce ve spolupráci s Petrem Gandalovičem, s nímž jsem dlouhodobě spolupracoval a dobře si rozumíme, budeme snažit, aby ČR byla v Evropě vidět. Aby to byl hlas rozumu, rozvahy…
* LN Nedělejte mi to. Já nečekám, že mi řeknete opak, tedy že budete chtít, aby ČR byla v Evropě nerozvážným hlasem…
Samozřejmě že se budete snažit působit rozvážně. Mě zajímá, co to obnáší konkrétně. Zkusme to bez těch frází.
V roce 2009 budeme předsedat EU. To je doba, kdy se má lámat společná zemědělská politika, bude se dávat dohromady rozpočet, nová komise, budou volby do Evropského parlamentu… Čili my si musíme definovat priority, musíme si ujasnit, o co nám v tom období půjde. Musíme se na to připravit. Musíme najít průsečík témat, kterými ta Evropa bude žít a která jsou zároveň důležitá pro nás.
* LN Umíte říct sám za sebe, co by bylo pro nás důležité?
Nepochybně bude velkým tématem zemědělská politika. Já teď v rámci přípravy kampaně do Senátu jezdím hodně po Litoměřicku a Slánsku, kde je hodně zemědělců. A mám debaty s farmáři. To mi dává daleko víc než nějaký brífink v Bruselu nebo v Praze na ministerstvu. Jeden z těch farmářů naši dvouhodinovou diskusi shrnul tak, že Evropa jako by nás považovala za jakousi zahrádku někde nahoře na střeše, tady pramení ty potůčky a řeky, od nás teče voda do celé Evropy a jako by v zájmu Evropy bylo, aby tu nebyla ta těžká výroba a náročné zemědělství. Aby Česká republika byla takové rekreační zázemí, jedno velké golfové hřiště nebo jeden velký národní park, kde by bylo čisto a kam by si všichni jezdili odpočinout.
* LN A tato představa se vám líbí? Že by tu jen zurčily ty potůčky…
No… Tak komu by se taková představa nelíbila! Ale otázka je, do jaké míry je ta otázka proveditelná. V roce 2013 – pokud bude platit to, co EU zatím předběžně přislíbila – se bude liberalizovat obchod se zemědělstvím a v zásadě se zruší všechny dotace do výroby. To bude velký zlom. Pokud tedy třeba Francouzi neprosadí další odklad a tato zásadní reforma společné zemědělské politiky se uskuteční, tak my si tam musíme najít svoje místo. Na jedné straně budeme mít konkurenční výhodu, protože naše zemědělství není roztříštěné do malých jednotek jako ve Francii či v Bavorsku, ale zároveň samozřejmě hrozí, že na ty dotace, které čeští zemědělci začali dostávat, si zvyknou a pokud nebudou investovat do životaschopných projektů, tak mohou mít velké problémy. A teď jde o to, aby si česká vláda našla v budoucí evropské politice své místo. A aby komunikovala s našimi farmáři natolik, aby oni byli schopni se na tyto změny připravit. Vždyť oni sami říkají: „My se připravíme na leccos, když to budeme vědět dopředu! Problém bude, jestli nás budete tahat za nos a my najednou budeme postaveni před hotovou věc.“
* LN Ještě k našemu předsednictví – třeba Jiří Dienstbier varoval, že by to mohlo být faux pas. Třeba už kvůli jazykové vybavenosti některých našich politiků.
Nevím, jestli hrozí faux pas… Myslím, že ten stát to zvládne. Můžeme k tomu přistoupit dvojím způsobem. Buď jako Italové, kteří přijali několik nových úředníků, ale dalo by se to spočítat na prstech jedné ruky, a to předsednictví nebylo slavné, ovšem dnes si na to stejně už nikdo nevzpomene, nebo to můžete postavit grandiózně, ale může to být show bez vnitřního obsahu, kdy se jen utratí spousta peněz. Anebo se to může vrýt do paměti a lidi na to budou ještě pár let vzpomínat. Ať už to pojmeme maximalisticky nebo realisticky, myslím, že jsme schopni to uspořádat. Problém ale opravdu je, že tu stále chybí lidé, kteří by se bezproblémově domluvili. To není ani tak problém Černína, jako spíš jiných ministerstev. Ale máme na to tři roky.
* LN A jak byste to pojal vy?
Já bych to pojal uměřeně. Myslím, že není potřeba vykřikovat do světa, že Češi jsou nejlepší. Pojal bych to realisticky.
* LN Cyril Svoboda říká, že kdybychom měli EU předsedat dnes, byl by to obrovský problém. Vy to nevidíte tak fatálně?
Já to nevidím tak fatálně. Myslím, že když to zvládlo Řecko, tak my to zvládnem taky.
* LN Byl byste ochoten být ministrem i ve velké koalici?
Nechce se mi. A pokud, tak s obrovským sebezapřením. Spíš ne. Ale sociální demokraté ji chtějí.
* LN A v menšinové vládě ODS tolerované ČSSD?
Nevím. To by samozřejmě záleželo na tom aranžmá. Nerad bych byl v aranžmá, v němž by ODS fungovala jako most mezi ČSSD a KSČM.
* LN Myslíte, že má tato trojkoalice šanci?
Jinak bych do toho nešel. Ale zároveň v tom je to dobrodružství, které mě láká.
* LN Pořád nechápu, v čem spočívá to dobrodružství. Spíš mi to připadá, že se Topolánek se svým vyjednávacím týmem urputně snaží a Paroubek to opodál s rukama v bok tak trochu pobaveně sleduje.
Je to trochu hra na Černého Petra. Kdyby k této situaci došlo v Německu, tak by velká koalice vznikla. Tady je prostě problém jeden. ODS šla do voleb s programem reforem a ČSSD šla do voleb s tím, že žádné reformy nechce. A velká koalice je všechno jiné, jen ne změna.
* LN Takže by velká koalice byla zrada na voličích?
Ano, byla by to zrada na voličích a zrada na programu.
* LN Takže chcete svoji odpověď upravit? Do velké koalice byste určitě nešel?
Já myslím, že bych do toho nešel.
* LN Co vaše paměti? Slibujete je již asi tři roky.
Se svou nakladatelkou mám domluvené, že nebudu-li jmenován ministrem, tak jí ty paměti koncem srpna donesu.
Renata Kalenská