20.6.2006, Hospodářské noviny, Novým ministrem zahraničí by se měl stát nestraník Alexandr Vondra. A předseda Strany zelených Martin Bursík by měl obsadit nově vytvořený post vicepremiéra pro evropské záležitosti. Vyplývá to z dosavadních koaličních jednání, o kterých HN informoval jeden z jejich účastníků.
Podle něj ze hry o obsazení křesla šéfa české diplomacie za stávající situace vypadávají jak čerstvě zvolený poslanec Petr Gandalovič, tak europoslanec Jan Zahradil. Oba jsou členy ODS. Obsazení vládních postů se však během dalších jednání mezi občanskými demokraty, zelenými a lidovci může ještě změnit.
„Budu rád sloužit“
Vondra včera prohlásil, že ho tato informace nepřekvapuje. „Pokud tuto nabídku dostanu, budu rád této zemi sloužit. Pokud ne, jsem připraven nasazovat své schopnosti kdekoli jinde,“ řekl HN bývalý náměstek ministra zahraničí a velvyslanec v USA.
Bursík by měl podle dosavadních koaličních jednání jako vicepremiér pro evropské záležitosti na starosti především přípravu předsednictví Evropské unie, kterého se Česko ujme v první polovině roku 2009.
ODS podle všeho upustila ze svého původního požadavku, aby pod vicepremiéra pro EU spadaly veškeré evropské záležitosti včetně čerpání peněz z unijních fondů. To by ale podle dosavadních koaličních jednání mělo zůstat Ministerstvu pro místní rozvoj, jehož šéfem by se mohl stát předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.
Vondra odešel z postu náměstka ministra zahraničí v srpnu 2003. Pokud se nyní skutečně vrátí do Černínského paláce jako jeho šéf, usiloval by především o posílení prestiže Česka v zahraničí. Včera HN řekl, že česká diplomacie by se měla soustředit na čtyři priority: snažit se být vidět v Evropské unii, posilovat euroamerické spojenectví, podpořit „ekonomickou diplomacii“ a udržovat tradici podpory lidských práv.
Na ministerstvu zahraničí je Vondra vnímán jako uznávaný odborník, který má díky své disidentské minulosti značný morální kredit. „Jediným sporným bodem může být jeho zřejmý příklon ke Spojeným státům, pro který by mu nová vláda mohla dát značnou oporu,“ řekl HN zdroj z Černínského paláce. „To je mýtus o mně šířený levičáky,“ reagoval na to Vondra pobaveně. „Je nepochybné, že to naše těžiště leží v Evropě a že ta hlavní práce nás v Evropě také čeká,“ dodal. Podle něj dosavadní česká politika vůči EU „nebyla příliš aktivní a často jako by nevěděla, jaké postoje má zastávat“.
Přežije Kohout?
Vondra, který získal uznání i za přípravu úspěšného pražského summitu NATO, v roce 2002, odmítl spekulovat o tom, jaké by jako ministr udělal personální změny na důležitých postech. Část vedení ODS včetně šéfa jejích europoslanců a dosavadního stínového ministra zahraničí Jana Zahradila například prosazuje odvolání Jana Kohouta, který je členem ČSSD, z místa českého velvyslance při EU. Diplomaté ale soudí, že za Vondrova vedení by Kohout mohl ve funkci zůstat.
Na rozdíl od Zahradila by Vondra mohl být průchozí jak pro koaliční partnery, tak i pro ČSSD, která by musela sestavovanou vládu tolerovat. Odcházející premiér Jiří Paroubek včera prohlásil, že jedna z věcí, na které se sociální demokraté mohou s vítězi voleb shodnout rychle, je zachování otevřenosti vůči Evropě.
Autor/ři: Radek Honzák
Jindřich Šídlo