Mladá fronta DNES | 27.9.2007 | rubrika: Reportáž /Komerční příloha/ | strana: 6
Zahrádkáři, pěstitelé a milovníci květin se opět sjeli na výstaviště v Litoměřicích na letos už 31. ročník veletrhu Zahrada Čech. V jeho rámci se v úterý 18. září uskutečnil Den Ústeckého a Středočeského kraje plný soutěží, informací i zábavy.
Nejnavštěvovanější zahradnický veletrh Zahrada Čech se letos konal ve dnech 14. až 22. září. Své brány otevřel v pátek v devět hodin a o hodinu později ho zahájil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. Hosty slavnostního zahájení byli mimo jiné místopředseda vlády a senátor za Litoměřicko Alexandr Vondra a ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Výstava minimálně slouží k tomu, aby spotřebitel věděl, co je k dispozici a co by měl na pultech obchodních řetězců požadovat. Každý výrobek včetně ovoce a zeleniny potřebuje propagaci,“ objasnil ministr zemědělství jeden z cílů výstavy. Upozornil také, že Češi v porovnání s vyspělou Evropou konzumují mnohem méně ovoce a zeleniny. „Je potřeba, abychom zejména u dětí tyto návyky prohlubovali. Také k tomu Zahrada Čech přispívá.“
Vlakem i autem bez potíží
Navzdory očekáváním se letos obvyklé kolony aut nekonaly, doprava byla relativně plynulá. Pořadatelé totiž zajistili dostatek parkovacích míst. „Motorizovaní návštěvníci mohli nově parkovat v areálu bývalých kasáren s kapacitou zhruba tisíc vozů, v bezprostředním sousedství výstaviště,“ uvedla manažerka výstavy Romana Šlechtová. „Nejhorší situace byla na příjezdu od Terezína a na sjezdu z dálnice, kudy přijíždějí lidé z jihu republiky, Prahy, ale i Hradce Králové. Bohužel, všechno se tam sjede u terezínského kruhového objezdu a míří do města po jediné příjezdové silnici. S tím se nic dělat nedá,“ říká litoměřická policejní mluvčí Alena Romová.
Vstříc vyšly návštěvníkům veletrhu také České dráhy, které posílily jak dálkové, tak regionální vlaky. Zájemci mohli využít také speciální nabídku – zlevněné zpáteční jízdné Vlak+ ze všech železničních stanic a zastávek Českých drah v celé republice do železničních stanic Litoměřice město a Litoměřice horní nádraží. Jízdné Vlak+ bylo o 50 procent levnější než obyčejné jízdné a o 25 procent levnější než klasická zpáteční jízdenka.
Čarodějka příroda
Říká se, že Češi jsou zahrádkářský národ. Zahrada Čech prožívala největší boom před rokem 1989, kdy ji běžně navštěvovalo na 300 tisíc lidí. Po revoluci klesl počet návštěvníků na polovinu. Nedostatkové zboží bylo najednou k dispozici v obchodech. Postupně se návštěvnost ustálila na stotisícové hranici.
Letos se na zhruba 7 500 metrech čtverečních pronajaté plochy prezentovaly více než tři stovky vystavovatelů. Další zájemci měli smůlu, areál byl plně obsazený. V šesti pavilonech a třech venkovních prostorech našli návštěvníci vše, co se zahradničením souvisí.
V pavilonu A se usídlila Unie ovocnářů severočeského regionu a Zelinářská unie Čech aMoravy. Zelináři se tak do Litoměřic opět po letech odmlky vrátili a chtějí dokázat, že jsou schopni produkovat dostatek kvalitní tuzemské zeleniny pro celý český trh. Návštěvníci obdivovali pěkné a lákavě naaranžované plody ovoce a zeleniny a zajímali se, kdo je dokázal vypěstovat a co je k tomu třeba udělat. „Současně jsme vysvětlovali výskyt některých chorob a škůdců a doporučovali postupy, jak jejich výskytu zabránit a eliminovat ho,“ řekl šlechtitel a ovocnář Jiří Bouma. „Spousta dotazů se týkala rzi hruškové, která napadá listy. Aktuálním problémem je opadávání plodů. To způsobuje s největší pravděpodobností dlouhodobý nedostatek spodní vláhy,“ vysvětlil J. Bouma.
Pavilon B patřil cibulovinám, osivu, zeleným rostlinám a aranžmá z jiřin. Pavilon C zahradní technice, nářadí pro zahrádkáře a kutily, ochraně a výživě rostlin a zateplování. Přízemí pavilonu D obsadil Cech českých vinařů. Oproti jiným výstavám jsou jejich vína běžně k sehnání v obchodech, takže pokud někomu opravdu zachutnalo, nemusel se hnát až do té které vinařské oblasti.
O patro výše se nacházela expozice Českého svazu včelařů a Středního odborného učiliště včelařského z Nasavrk. „Naše organizace se snaží získat novou krev propagací a osvětou na školách. Mnoho lidí si neuvědomuje význam včely pro potravinový řetězec, a tudíž ani nedokáže posoudit význam práce včelařů. Výstava by mohla pomoci to změnit,“ věří zástupce ČSV Robert Šmíd. A mnoho návštěvníků opravdu výborné rady od zkušených včelařů, kteří se vedle stánku vytrvale střídali, ocenilo.
V pavilonu H prezentovaly své výrobky potravinářské firmy. Zejména poradenství pak probíhalo v pavilonu G, v němž sídlil Český zahrádkářský svaz a časopis Zahrádkář. „Hodně návštěvníků přichází se vzorky napadených listů a plodů. Z toho lze usoudit druh choroby či škůdce a doporučit vhodný prostředek ochrany či výživy,“ popisuje nejčastější potíže dotazovatelů specialista na ochranu a výživu rostlin Miroslav Kalina. „Lidé sem ale chodí i s opravdu pestrými zahrádkářskými záležitostmi. Perličkou jsou dotazy typu: co mám dělat, aby nám nehnila jablka, proč se nám kazí kysané zelí.“
Právě pavilon G ovšem patřil k nejvyhledávanějším především díky expozici obřích a kuriózních výpěstků s názvem Příroda čaruje, zahrádkář zírá. K vidění byly dýně vážící kolem metráku, mohutné slunečnice, obrovské papriky, cibule, brambory a mrkve všemožných tvarů. V rámci této výstavy 120 pěstitelů soutěžilo o největší a nejkurióznější výpěstek a nově i o nejzajímavější tykev. „Svého favorita si mohli zvolit i sami lidé. Na základě jejich hlasování se totiž udílela Cena návštěvníků,“ doplnila manažerka výstavy Romana Šlechtová. Během počátečního víkendu pořadatelům, vystavovatelům i návštěvníkům počasí přálo. Hned první den dorazilo zhruba devět tisíc lidí, za nadcházející sobotu a neděli pak více než 35 tisíc návštěvníků. V úterý však slunce vystřídal vytrvalý déšť a zima. Přesto bylo i ve třech venkovních prostorech plno. V prvním si návštěvníci mohli prohlédnout model vzorové zahrady a zahradní nábytek, ve druhém skleníky, krby a zahradní techniku a ve třetím třeba expozici nakvetlých jiřin. Pro nejmenší byla k dispozici spousta atrakcí, hrad a minigolf.
Den krajů ve znamení zábavy
Na každý den byl připraven zvláštní kulturní program. Pátý den, tedy úterý 18. září, patřil v rámci zahradnického veletrhu Dnu Ústeckého a Středočeského kraje. Zájemci si během něj mohli vyzkoušet své znalosti o obou krajích v diváckých soutěžích. Na stáncích Středočeského a Ústeckého kraje jim pochopitelně byly k dispozici propagační materiály a zajímavé turistické informace. Na jevišti se střídali skupina Rytmic ze Slovenska, Wabi Daněk a Miloš Dvořáček, Pavel Roth v recitálu Zahrada ticha, Iva Hajnová v recitálu Toulavej džob, imitátor Václav Faltus a Rangers, se kterými si na kytaru zahrál i sám hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.
Většina návštěvníků si domů z veletrhu odnášela hlavně rostlinný materiál pro dům a zahradu. „Výstava je považována za svátek všech zahrádkářů. Pevně proto věřím, že i napřesrok k nám zavítá každý, kdo má rád přírodu a krásné věci kolem sebe,“ těší se už dnes ředitelka výstaviště Jitka Matoušková.