
V popředí zleva: senátor Tomáš Jirsa, ministr Alexandr Vondra, přednosta Vojenského újezdu Boletice pplk. Karel Trněný a jihočeský hejtman Jiří Zimola
Další zpřístupnění Boletic se stává realitou. Deklaraci podepsali na Knížecím stolci
Ministr obrany Alexandr Vondra podepsal ve středu 11. července 2011 spolu s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou deklaraci o dalším zpřístupnění Vojenského újezdu Boletice veřejnosti.
Krok na který čekají turisté a příznivci panenské přírody, navázal na původní deklaraci podepsanou už v roce 2006. Ministerstvo obrany a Jihočeský kraj se v ní zavazují postupovat společně při civilním využívání újezdu. Její součástí je také plán otevření stezek a cyklostezek pro měkkou turistiku v této lokalitě újezdu.
Na základě požadavků Jihočeského kraje, obcí a místních obyvatel pokračuje ministerstvo touto deklarací ve zpřístupňování újezdu se zachovanou unikátní krajinou. Ministr obrany Alexandr Vondra podtrhl, že ve zpřístupněných prostorech nehrozí návštěvníkům, tedy na cyklostezkách a turisticky značených stezkách, žádné nebezpečí.
K podpisu deklarace., který se uskutečnil na jedné z nejvyšších a mýty opředených hor boletického prostoru, na Knížecím stolci, ministr uvedl: „My tento prostor neopouštíme, protože ho vojáci potřebují pro svou přípravu, nicméně předpokládáme jeho snížení do roku 2015 asi o dvanáct procent.“
Poděkoval Vojenským lesům a statkům, přednostovi Vojenského újezdu v Boleticích i Klubu českých turistů za to, že byla vybudována nová osmnáctikilometrová stezka pro pěší i cyklisty právě na Knížecí stolec, kde už stojí zbrusu nová rozhledna.
Zástupce ředitele sekce rozvoje druhů sil – operační sekce MO plukovník Ladislav Jung zase poukázal na fakt, že snižováním okrajových prostorů v Boleticích nebude dotčen dosavadní výcvik vojáků.
Vladimír Kazatel, který byl ministrem pověřen problematikou optimalizace vojenských újezdů uvedl, že v rámci optimalizace se do budoucna počítá také s tím, že bude vyjmuto přibližně 12 procent současné rozlohy, která činí celkem 21 953 ha. Oněch dvanáct procent představuje území, které bude předáno do katastrálního území Horní Planá a obcí Kájov, Ktiš, Křišťanov, Želnava a nově vzniklé obce Polná na Šumavě s místní částí Květušín.
Na území vojenského újezdu se nachází čtyři sídelní útvary s celkovým počtem 290 obyvatel, sedm kulturních nemovitých památek evidovaných ministerstvem kultury. V rámci optimalizace se počítá s tím, že z vojenského újezdu budou vyjmuty čtyři tyto objekty.
Počítá se i se skutečností, že zpřístupnění již otevřených cyklotras se v období letních prázdnin v příštím roce prodlouží na celý týden. Dosud jsou zpřístupněny jen ve dnech státních svátků a o sobotách a nedělích.
Návštěvníci budou moci také v roce 2013 využít nově otevřené stezky a cyklostezky v okolí Špičáku a v roce 2014 v severní části újezdu.
Zdroj: www.army.cz