ČT 2 – Události, komentáře

Británie by chtěla na svém území protiradarovou základnu
ČT 2 | 23.2.2007 | 21:00 | pořad: Události, komentáře

TÉMA DNE

Jan NĚMEC, moderátor

Británie usiluje o to, aby na jejím území byla americká protiraketová základna. Oficiálně to potvrdil mluvčí premiéra Blaira. Podle britských médií jedná Londýn se Spojenými státy už několik měsíců.

redaktor

Silo s americkými protiraketovými střelami na britském území, jeden z posledních ambiciózních projektů premiéra Tonyho Blaira, který v létě opouští Downing Street. Podle britských médií za něj už od podzimu lobbuje u amerického prezidenta George Bushe tajně k nelibosti britské opozice, která jinak není proti.

Liam FOX, stínový ministr obrany /v rozhlasovém vysílání BBC/

Ne, nebyli bychom proti, ale chceme se účastnit diskusí o možnostech a přínosech tohoto systému.

redaktor

Washington oficiálně o umístění protiraketových systémů požádal Polsko a Českou republiku. Američané ale neskrývají, že mají v záloze další možnosti pro případ, že by Praha či Varšava řekly ne.

Henry OBERING, ředitel, Agentura pro protiraketovou obranu

Máme některých alternativních kandidátů, které bychom mohli oslovit, i když nejsou tak optimální jako Česká republika a Polsko, ale věříme, že to nebude nutné, že jednání skončí pozitivně.

redaktor

Spojené státy mají v severní Anglii už jeden protiraketový radar. Ten ale není součástí nově budovaného systému. Když o tom Pentagon před několika lety uvažoval, vyvolalo to v Británii vlnu protestů. Nové členy NATO začal Washington upřednostňovat mimo jiné i kvůliprotiamerickým náladám v západní Evropě. Tento týden například německý ministr zahraničí obvinil Ameriku, že své plány nekonzultuje s Ruskem.

Petr KOLÁŘ, velvyslanec ČR v USA

Zároveň zde bylo jisté překvapení z toho, že někteří evropští partneři místo toho, aby se zastali spojenců, tak se vyjadřovali poměrně kriticky vůči Americe.

redaktor

Velká Británie má dobrý důvod usilovat o protiraketovou ochranu. Na rozdíl od Česka či Polska je jedním z nejčastějších terčů teroristů.

BESEDA

Jan NĚMEC, moderátor

A ve studiu už je vicepremiér Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti, dobrý večer.

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

Dobrý večer.

Jan NĚMEC, moderátor

A politolog Michal Kraus, dobrý večer i vám.

Michal KRAUS, politolog

Dobrý večer.

Jan NĚMEC, moderátor

Pane vicepremiére, myslíte si, že vláda získá třeba podporu v parlamentu? Jednoznačně pro radar je ODS a KDU-ČSL. ČSSD zčásti, z větší části ne a KSČM vůbec ne.

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

Já myslím, že jsme tady na začátku toho procesu té domácí …

Jan NĚMEC, moderátor

Ale už se o něm bouřlivě diskutuje.

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

Bouřlivě se diskutuje, ten proces se potáhne celou řadu měsíců a já si myslím, že ta jednání mezi vládami nebudou ukončena dříve než někdy na podzim, takže v parlamentu já bych to očekával příští zimu a je to skutečně, skutečně dlouhý čas na to.

Jan NĚMEC, moderátor

Já budu citovat z programového prohlášení vlády. Vláda podpoří možnosti vypsání všelidového referenda, a to vždy k předem jasně definovaným otázkám. Proč ne teď? Je to jasně definovaná otázka, radar ano, nebo ne a je to důležitá otázka.

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

Tak zaprvé nejdříve musí být ta jednání a pak se bude rozhodovat o tom, jak ty výsledky, pokud se dobereme nějakých výsledků, schválit, nebo …

Jan NĚMEC, moderátor

Dobře, ale vláda se nepřiklání k referendu, proto se ptám proč.

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

No, my jsme vždycky říkali, že k těm bezpečnostním a spojeneckým otázkám není dobré to referendum pořádat. To je prostě vážná věc a jde o odpovědnost státu jako takového.

Jan NĚMEC, moderátor

Když se podíváme na ty výstrahy z Ruska, jsou to silná slova jenom vůči České republice, nebo řekněme vůči NATU jako celku?

Michal KRAUS, politolog

No, tak v posledních čtrnácti dnech zazněla z úst jak prezidenta Putina, tak i ministra zahraničních věcí Lavrova i dalších ruských generálů velmi tvrdá slova, která dokonce vzbudila diskusi na západě tedy mezi komentátory a experty o tom, jestli zase nastartujeme další fázi nebo novou fázi studené války. Já si myslím, že to je trošku přehnaný termín, ale je vidět, že z ruského hlediska prostě tato otázka není vyřešena a oni se stavějí na zadní, kdybych to tak řekl.

Jan NĚMEC, moderátor

A je to tedy namířeno proti celému NATO podle vás?

Michal KRAUS, politolog

Je to namířeno zvláště si myslím tedy proti Washingtonu a protože, jak je zjevné, prezident Putin před čtrnácti dny vyjádřil vysokou nespokojenost se stavem tedy americké politiky a zpochybnil dokonce nebo někteří jeho mluvčí v posledních dnech zpochybnili dokonce některé smlouvy, které se týkají odstraňování raket, které byly dohodnuty už před dvaceti lety, a je to tedy taková, takový náznak z ruské strany, že dojde ještě k tvrdému vyjednávání.

Jan NĚMEC, moderátor

Jak čtete tu nejnovější výzvu Norska, že by to vedlo k novým závodům ve zbrojení?

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

Já bych tomu až takový význam nepřikládal. Bude se o tom mezi spojenci jednat. Skutečně tady je k dispozici celá řada měsíců, kdy Spojené státy musí samozřejmě přesvědčit většinu členů Aliance, že ten systém dává smysl a já si myslím, že se jim to určitě podaří.

Jan NĚMEC, moderátor

Znamená to, že třeba v tuto chvíli Norsko a Německo nevidí tu hrozbu tak jasně jako Spojené státy?

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

Oni s tím tématem nebyli doteďka bezprostředně konfrontováni třeba tak jako my nebo Poláci nebo Britové tradičně, čili já bych z toho nevyvozoval teď vůbec žádné závěry i v té, i v tom Německu je debata, ten hlas ministra Steinmeiera není jediným hlasem. Tam samozřejmě CDU-CSU, ty se vyjadřovaly poměrně značně odlišně a daleko vstřícněji.

Jan NĚMEC, moderátor

My si teď poslechneme, co vlastně na to vyjednávání o radarové základně říká generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer.

Jaap de Hoop SCHEFFER, generální tajemník Severoatlantické aliance /ukázka – natočeno 16. 2. 2007/

Není na tom nic špatného a je správné, že se to projednávalo mezi Spojenými státy a jejich dvěma spojenci, Českou republikou a Polskem. Ale dodal bych k tomu, jak už jsem řekl minulou sobotu v Mnichově, že účastníci schůzky NATO v Rize požádali i nás v Bruselu, konkrétně mě a Severoatlantickou radu, abychom také pokračovali v diskusi o protiraketové obraně, a my o tom v Bruselu budeme dál jednat. Jinými slovy, jak už jsem řekl v Mnichově, je čas NATOizovat tuto debatu, jednat o tom tady v Bruselu v Severoatlantické radě. Ale jde samozřejmě o oddělený postup od toho, který probíhá bilaterálně mezi Spojenými státy a Českou republikou a Polskem.

Jan NĚMEC, moderátor

Neměly třeba Spojené státy podle vás spíše projednat tak, aby se ten systém vytvořil jednotně a nezačít budovat svůj a pak teprve vlastně do toho chtít začleňovat nějaký evropský?

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

No, to máte, všechno je o penězích, že, to se tak často říká. A pokud by ten proces začal v rámci NATO, tak by v rámci NATO musela být shoda, že všechny členské země se na tom finančně budou podílet. Takováto situace nebyla, ale vemte si, v Evropě je celá řada amerických základen, kdy všechny základny jsou postaveny na bilaterálním základě, tam jsou prostě dvoustranné smlouvy, které to ošetřují. Ale zároveň ta zařízení jsou aplikována také v rámci Atlantické aliance, a o to přesně jde. Já myslím, že generální tajemník má samozřejmě pravdu a je to přesně to, co my chceme, aby se to dostala, ta diskuse dostala také na půdu Severoatlantické aliance a dostane se tam, ostatně už tam začala.

Jan NĚMEC, moderátor

Jakou roli z vašeho pohledu může hrát to, když budeme jako jedna země, nebo s Polskem, souhlasit s umístěním toho radaru? Bude to spíš větší příklon ke Spojeným státům a řekněme rozvolnění té vazby v rámci NATO, nebo ne, nebo se skutečně oba systémy začlení?

Michal KRAUS, politolog

Tak já si nedovedu představit, že by Česká republika a Polsko akceptovaly tu americkou nabídku, jaksi ji, aniž by dostali zelenou z, od NATA. To je jedna věc. Druhá věc je, jak už říkal kolega vicepremiér, že je velmi důležitý, aby ten problém byl povýšen na úroveň multilaterální, to znamená NATA. Ale já se dokonce domnívám, že by nebylo v zájmu České republiky ani Polska, aby se staly jakýmsi hromosvodem pro konflikt rusko-americký, který se bude týkat této otázky. To znamená, nakonec je myslím si i v českém zájmu, aby se snažili působit i řekněme na Washington v rámci možností a aby tento projekt byl co nejpřesvědčivěji vysvětlen Moskvě a …

Jan NĚMEC, moderátor

Mluvíme, mluvíme ale o multilaterálních jednáních, ale my separátně začneme jednat o radaru, Polsko začne jednat o základně, teď Velká Británie chce raketovou základnu. Není to výraz skepse k takovému tomu řekněme kolektivnímu systému, který by vytvořila Evropa?

Michal KRAUS, politolog

Tak já si myslím, že velmi důležitým bodem jednání nedávno ve Varšavě mezi českým premiérem a polským premiérem byla právě shoda na společném postupu. To je, to je to základní. A stejně tak si myslím, že z hlediska Washingtonu bude třeba vytvořit podmínky, aby prostě tento projekt získal podporu i v jiných městech, v Bruselu a v rámci teda NATA, a tak dále.

Jan NĚMEC, moderátor

Když se podíváme na to, otázka zní, bezpečnost ano, nebo ne, radar ano, nebo ne. Proč třeba vláda mluví o výhodách zakázky pro české firmy, otázka víz do Spojených států, a tak dále? To přeci není věcná debata o bezpečnosti? Nejsou to trochu kupecké počty?

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

Já myslím, že takhle my k tomu nepřistupujeme. My, pokud mluvíme o tom radaru, tak mluvíme o té bezpečnostní otázce nebo mluvíme …

Jan NĚMEC, moderátor

Ano, ale často slyšíme, budeme mít z toho další výhody, a tak dále. Je to o bezpečnosti, nebo o těch kupeckých počtech?

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

No, mluvíme o tom, když posuzujeme, co je konkrétní dopad té které základny třeba na to místo, kde ona působí. Tak tam samozřejmě se tyto otázky posuzují, ale pokud si klademe tu otázku …

Jan NĚMEC, moderátor

Nebo je to uklidňování veřejného mínění? Tak se zeptám jinak.

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

Ne, ji myslím, že ne, já …, pokud posuzujeme tu otázku ano, či ne, jako v rámci České republiky nebo Atlantické aliance, tak tam jde skutečně o tu bezpečnost. A já bych se ještě k tomuto vrátil. Podívejte, ve Spojených státech, ať to jsou republikáni, nebo demokraté, je dneska konsensus dlouhodobý, že tyto systémy se, prostě budovat je třeba. A oni je budou budovat buďto jenom na národní bázi, anebo v rámci NATO. A pokud by Evropa na tuto ochranu rezignovala, tak tam samozřejmě pak hrozí, to NATO bude fungovat tehdy, dokud všichni spojenci budou do toho vkládat určité naděje, jinak se to může změnit jenom v takovou byrokratickou instituci a ten závazek nemusí pak být honorován, když nám půjde do tuhého, a tohle to je já myslím, že, že je naprosto klíčové. A je to odpovědnost naše, jako spojence, to vzít …

Jan NĚMEC, moderátor

Dobře, ale není to právě odpovědnost Spojených států, které vlastně s tím začaly první, neměly se nejdřív dohodnout se všemi, ale to je otázka klíčová, o které tady mluvíme celou tu dobu?

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády pro evropské záležitosti /ODS/

Všechny, všechny důležité věci, které se hýbou kupředu, se vždycky dělají na nějaké bázi nejdříve několika skupin, zemí, tak je to i v Evropě.

Jan NĚMEC, moderátor

Pánové, já vám oběma děkuji za účast, na shledanou.