Zpravodajství ČTK | 11.10.2007 | 18:27 | rubrika: Politika – Evropa, ES, NATO | autor: duk
Brusel 11. října (ČTK) – Česká republika dnes otevřela svou základnu pro blížící se předsednictví ČR v Evropské unii v první polovině roku 2009. V sedmipatrové budově vedle současného stálého zastoupení ČR v Bruselu sídlí nejen předsednictví, ale také velvyslanectví ČR v Belgii, zastoupení osmi krajů či firmy jako CzechInvest a CzechTourism. ČR má nájemní smlouvu na devět let s možností prodloužení, ročně za nájem zaplatí 1,6 milionu eur (asi 44 milionů korun).
Otevření Českého domu dnes obstarala párty v ulici Caroly, na které mimo jiné vystoupí skupina Čechomor a zpěvačka Iva Frühlingová; součástí je i přehlídka návrhářky Beaty Rajské.
Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra dnes novinářům v Bruselu při otevírání Českého domu řekl, že je to pro Českou republiku „velký den“, který přišel právě včas. „V pravý čas proto, že v těchto týdnech přecházíme do jakési horké fáze příprav českého předsednictví v radě EU,“ uvedl.
Podle Vondry je otevření Českého domu projektem dlouhodobým, který má posílit českou přítomnost v Bruselu. „Češi jsou, jak známo, velcí individualisté a my si trošku slibujeme od té vzájemné blízkosti a provázanosti, že přece jen se nám tady v aktivitách při prosazování českých zájmů podaří více táhnout za jeden provaz,“ uvedl.
„Náš hlavní záměr je výrazně zviditelnit ČR v Bruselu, využít všech kapacit, předpokladů a možností, které máme k dispozici, dát je pod jednu střechu, a tím výrazně posílit image (ČR),“ řekl ČTK český velvyslanec při EU Jan Kohout.
Podle něj má Česká republika zájem na dlouhodobém pronájmu budovy, která leží na křižovatce ulic Rue de Trône a Rue Caroly, blízko centra města a nedaleko institucí EU a Belgie. „Z toho, že tam přemisťujeme českou ambasádu, se dá vyvodit, že náš zájem se netýká několika málo let, ale že je to zájem dlouhodobý,“ dodal velvyslanec.
Přízemí Českého domu obsadila Galerie Českého centra a také kanceláře Českých aerolinií a centrály cestovního ruchu CzechTourism. První patro připadlo zastoupením osmi krajů – Královéhradeckého, Karlovarského, Moravskoslezského, Pardubického, Plzeňského, Jihomoravského, Ústeckého a Kraje Vysočina.
Další čtyři patra patří stálému zastoupení ČR při EU a jeho kancelářím pro předsednictví. V šestém patře sídlí obchodní zastoupení, agentury a organizace CzechInvest, CzechTrade, CzechTourism, Česká podnikatelská reprezentace při EU (CEBRE), ČEZ, České centrum a Bohemia EU Planners. V sedmém patře je velvyslanectví ČR v Belgii.
Každé patro budovy s výjimkou posledního nabízí 600 metrů čtverečních plochy. V rámci vnitřních stavebních úprav byly instalovány mimo jiné i rozvody datových sítí a nové elektrické rozvody, celkem více než 100 kilometrů kabelů. Budova má i tři videokonferenční místnosti a čtyři patra garáží.
„Chápeme Český dům jako velký projekt, který pomůže našim partnerům a klientům zde v Beneluxu, případně u evropských institucí, k tomu, aby měli všechny ekonomické informace, které mohou dostat, pod jednou střechou,“ řekl ČTK k důvodům přesídlení do Českého domu ředitel bruselské kanceláře CzechInvestu Aleš Hála. To podle něj může celkově urychlit rozhodování případných investorů.
V Českém domě sídlí osm zastoupení krajů, čtyři jsou jinde. Středočeský, Liberecký a Jihočeský kraj zůstávají v původním sídle Středočechů na Rue d’Auderghem. „Pronájem v současném sídle je pro nás ekonomicky výhodný, výhodnější než podmínky v Českém domě,“ řekl již dříve ČTK Pavel Branda, šéf libereckého zastoupení, které sídlí v Bruselu od počátku, tedy od září 2005 u Středočechů.
Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel pokládá vznik Českého domu za smysluplnou myšlenku, otázkou jsou podle něj finance. „V tuto chvíli se nedá říct, že by to bylo ekonomicky výhodnější, propočty nám spíše vycházejí… o něco dražší, než jak to měl předtím například náš kraj,“ řekl ČTK hejtman Karlovarského kraje, jehož zastoupení získalo v Českém domě také své místo.
„Jsme připraveni k jednání s místopředsedou vlády (Alexandrem Vondrou) tak, aby na nás nebyl vyvíjen ekonomický tlak v našich zastupitelstvech, že jdeme do nevýhodnějších podmínek a nevýhodnějšího nájemního vztahu, než byl předtím,“ dodal Pavel.