Výslech Alexandra Vondry; www.lidovky.cz
Vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry odpovídal na dotazy čtenářů serveru www.lidovky.cz
OTÁZKA (Standa)
pane Vondro, jste doktor přírodních věd, proto je na místě otázka, jak hodnotíte odpověď prezidenta České republiky americkému kongresu ohledně globálního oteplování, pod které části odpovědi byste se podepsal a se kterými byste polemizoval? Jistě na tuto problematiku musíte zastávat nějaký konzistetní vědecký názor.
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:54 )
Prezidentova skepse a kritika je mi blízká v jedné věci: vypadá to skutečně, jako by se svět najednou zbláznil. Málem každému lidskému nebo dokonce kravímu upšouknutí je přikládána vina za globální oteplení. To není věda, ale hysterie. Na druhé straně bych si jako geograf, který studoval také klimatologii, dal asi víc práce se sepsáním odpovědi. Děkuji za otázky a loučím se – musím pracovat.
OTÁZKA (Gaba)
Jaké jsou Vaše vztahy s L. Zaorálkem, je při osobním jednání takový komunistický fanatik, jak se jeví na veřejnosti? Není naš ČSSD postkomunistickou stranou?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:46 )
Luboš Zaorálek se hodně změnil. Bere sám sebe příliš vážně, žejména, když mluví v Parlamentu do mikrofónu.
OTÁZKA (Václav Havel)
Je pravda že jste žádal vládu, aby byly pořízeny seznamy mladých odpůrců radaru a byl jim zamezen přístup ke studiu na vysoké škole? Je pravda, že odpůrce radaru míníte označit jako teroristy a vydávat je do amerických vězení mimo EU? Je pravda že na získávání informací o odpůrcích vám pomáhají americké tajné služby?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:44 )
Ne. Ne. Ne.
OTÁZKA (Občanka ČR)
Pane vícepremiére, co říkáte tomu, že ve spoustě vyspělých zemí platí přísné protikuřácké zákony? Pomůžete změnit pověst banánové republiky na vyspělý stát? Mám hodně přátel z USA i Evropy a často si vylechnu o tom, jak to funguje v NY, LA, ale i v Norsku, Irsku, Itálii, na Maltě, v Austrálii, na Novém Zélandě, v Kanadě a dalších zemích. Vadí mi nejen kouření v restauracích, obchodních centrech a na kulturních akcích, ale také kouření na chodnících a v parcích. Jsme celá rodina alergici a pasivní kouření nám ničí zdraví. Myslíte, že je to příjemné pořád přecházet na opačnou stranu silnice nebo si přesedávat v parku abyste nemusel čichat ten zápach těch sobeckých závislých lidí? Podle jednoho průzkumu až 80% lidí chce přísnější zákony u nás, celá politická scéna a hlavně ods a hradní pánové to bohužel nerespektují. Přitom i kdybyste cigarety zdražili, léčení nemocných vyjde stejně dráž. Divím se. že jsou Češi tak pasivní a nechají si to líbit, všude jinde už by se konaly mohutné demonstrace.
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:41 )
Asi Vás zklamu. Jsem celoživotní kuřák a nemám rád nadměrnou regulaci. Takže v podobných diskusích zastávám názor, že mají být respektovány nejen práva a svobody nekuřáků, ale i kuřáků.
OTÁZKA (R.)
Dobry den! Jsem stoupencem integrace Evropy (a nas do Evropy). Nevim sice, jak by mela byt budoucnost EU, ale ruzna narizeni, vyhlasky a podobny byrokraticky aparat se mi zda prebujely, nepruzny a kontraproduktivni, nikdo se v nem asi nevyzna. Bude se nase vlada snazit s tim neco udelat? Ma nejakou koncepci? Jaky je Vas nazor na tuto problematiku?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:40 )
Tento problém by měla řešit tzv. euroústava. Bohužel, ústavní reforma, kterou dojednal Konvent, se soustředila na rozdělení moci při rozhodování a otázku kompetencí nechala spíš stranou. Přesně z tohoto důvodu jsme požadovali, aby se jednalo o novém textu.
OTÁZKA (Jana)
Pane Vondro, vy jste měl vždycky poměrně blízko i k exprezidentu Havlovi: Co si myslíte o jeho apriori antiklasovské fobii v každé době, např. i o jeho novém angažování v hře „zvolme kohokoli, jen ne Klause“, o schůzkách s Paroubkem, atd. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:37 )
Kdysi jsem se k tomu vyjadřoval. Teď bych jen dodal, že Václav Klaus dělá svou práci dobře. Já z něj žádnou fobii nemám.
OTÁZKA (Petr)
Zklamal Vás chladný až odmítavý postoj Rakouska, Německa a Francie k americké protiraketové obraně v Evropě? Jaké z toho pro nás vyplývá poučení do budoucna?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:34 )
Němci a Rakušané byli vždycky opatrní. Stejně tak se chovali začátkem 80. let za Reagana. Ale myslím si, že se nakonec proti obrannému systému nepostaví.
OTÁZKA (matěj)
Vznikne li akutní ohrožení ČR najdu Vás v Brdech nebo v Americe.
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:33 )
Já nemám ve zvyku utíkat.
OTÁZKA (Fakír)
Proč vojenská základna nemůže být NATO a nemohou na ní sloužit naši vojáci?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:32 )
Americké základny jsou v 18 evropských státech NATO. Všechny jsou založeny na dvoustranném základě, ale zároveň slouží pro potřeby NATO. Slouží na nich američtí vojáci, kteří spolupracují s místním vojenským personálem. NATO je mezivládní aliance, není to nadnárodní EU.
OTÁZKA (Tomáš Karabela)
obrý den, pane doktore, 21.3. vystoupil na konferenci polské komise pro evropskou integraci italský historik Roberto de Mattei mj. s touto myšlenkou: Turecký premiér Erdogan chce využít proces evropské integrace k oslabení turecké armády, jejíž role při garantování sekulární povahy státu je neslučitelná s kodaňskými kritérii, a docílit tak vytvoření podmínek pro návrat k „předatatürkovým“ poměrům. Co si myslíte o tomto názoru? Děkuji za laskavou pozornost a přeji Vám vše dobré, T.K.
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:30 )
Atatuerk modernizačním programem vyvedl Turecko ze zaostalosti a za to mu patří ocenění. Integrace do EU může Turecku pomoct završit modernizaci i pokud jde o individuální lidská práva a svobody. Měli bychom proto nechat Turecku dveře otevřené. Pokud je přibouchneme, může se stát, že se země vlivem fundamentalistů vrátí zpět před Kemala Atatuerka….
OTÁZKA (Vít Procházka)
Vážený pane vicepremiére, vnímáte dnešní NATO jako efektivní organizaci, která je schopna dostát svému základnímu závazku, kterým je ochrana bezpečnosti a demokracie svých členských států?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:26 )
Je stále důležité. Bylo to NATO, které zastavilo zabíjení na Balkáně. Ale pokud nebudeme o transatlantickou vazbu pečovat, může se i NATO proměnit jen ve vyčpělou byrokratickou instituci, která nám v těžké chvíli nebude umět pomoct. Je to také v našich rukou. Mimochodem – především o tom je naše diskuse o radaru.
OTÁZKA (VitaminA)
Dobrý den! Pane Vondro, nenechte se znechutit většinou zdejších dotazujících, chce to holt trochu síly na argumenty hlupáků. A dotaz pro Vás: Uvažujete někdy v budoucnu o funkci předsedy ODS?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:23 )
Teď pracuji ve vládě od rána do večera, jsem také senátorem za Litoměřicko, Roudnicko a Slánsko, takže nemám nyní pomyšlení na nějakou vnitropolitickou kampaň. Navíc si myslím, že Mirek Topolánek vede ODS dobře.
OTÁZKA (Tazatel)
Myslíte si, že se Američanům dá ještě věřit po tom, co předvedli bezprecedentní porušování lidských práv v Guantánamu, agresivní přepadení suverénní země pod vylhanými záminkami existujících zbraní hromadného ničení schopných do 40 minut zaútočit na Velkou Británii nebo po rozsáhlém mučení v Abú Grajbu? Takový národ bych nenechal postavit u nás radar ani za miliardu EUR! Co Vy?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:21 )
Abú Ghraib je problém, který se Američané za rámeček dát nemohou. Ale viděno z Prahy – pomoc, kterou nám Američané poskytli v letech 1918, 1945 a 1989, znamená mnohem víc než některé chybné kroky jedné administrativy, která končí za dva roky. Radar nebude stát dříve než za 4 roky.
OTÁZKA (Radek)
Dobrý den. Jaký je Váš názor na současné ( a dle mého názoru i předčasné ) protesty proti umístění amerických radarů k nám? Přijdou Vám taky předčasné, nebo už je celá věc na spadnutí? Ptám se, protože mi přijdete k tomu z těch povolanějších, když se liší informace jak v médiích, tak i v oficiálních kruzích.
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:19 )
Myslím si, že mnozí lidé činí předčasné závěry, aniž by měli dost informací. Rozhodovat se nebude příští měsíc, máme ještě dost času. Na druhé straně – komunisté budou proti vždycky, s tím nic nenaděláme. Pokud jde o ty ostatní – měli bychom mít na paměti, že naše bezpečnost je povázána se spojenci. Stále by mělo platit: Jeden za všechny, všichni za jednoho.
OTÁZKA (wu-lung)
je skutečně moudré vyhovět usa s radarovou základnou? neříkám, jestli je to dobré nebo ne, ale jestli je to dostatečně moudré, když z evropské unie se už nevymaníme a naopak prohloubíme příkopy mezi „starou a novou evropou“…
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:15 )
Je to moudré. Evropské integraci se dařilo, pokud Evropa spolupracovala s Amerikou. Myslím, že by nebylo dobré nyní oslabovat NATO a oddělovat v bezpečnostních vazbách USA od Evropy. EU zatím nemá vlastní obranné kapacity a ještě dlouho je mít nebude.
OTÁZKA (Gonzák)
Dobrý den pane vicepremiére, chtěl byste být třeba jednou evropským komisařem?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:12 )
Není to práce mých snů. Mám raději Prahu než Brusel.
OTÁZKA (man)
Dobrý den, predesílám, že podporuji umístění amerických základen u nás, je to dobré pro naši bezpečnosta těmi hloupými „kecy“ od čtenářů RP – rudého práva se nenechte otrávit. M8m ale jiný dotaz, jak je možné, že nám po vstupu do EU některé země zpřísnují vízový režim? KOnkrétně třeba Thajsko¨- dřívě bylo turistické vízum na 3 měsíce a bez potíží a nyní je pouze na měsíc a musíte ukazovat výpis z účtu. Hodláte se v té veci nějak angažovat? Jinak velvyslanec v Thajsku je budižkničemu a lempl, ani mi neodpověděl…přeji pěkný den
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:11 )
Pravdou je, že v případě nekterých třetích zemí se vízový režim o něco zpřísnil. Často to souvisí s EU a s připravovaným vstupem do Schengenu. Jak jsem řekl – ulehčení jedním směrem je někdy vykoupeno komplikací v jiném směru. Jak říkají Angličané: žádný oběd není úplně zadarmo… Velvyslance v Bangkoku požádám o větší vstřícnost.
OTÁZKA (Ivan Nový) Jak podle vašeho názoru jsou zkorumpované struktury EU – eurokrati vymýšlející nesmyslné směrnice, nahrávající některým firmám?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:08 )
Všechno v Bruselu zkorumpované jistě není. Ale fakt je, že byrokracie Evropské komise je velká a složitá, ve městě se to lobbisty a různými insidery jen hemží. Řečeno sportovní terminologií – hra za pomezní čarou není v Bruselu nic výjimečného. Měli bychom usilovat o zjednodušení, zeštíhlení aparátu a také o redukci směrnic.
OTÁZKA (Horkywood)
Krásný den, pane vicepremiére. Moc si Vás tady u nás všichni vážíme a máme Vás rádi. Chtěl bych se jenom zeptat, když dnes hrají ty Pardubice s Budějovicemi, komu budete fandit. A jestli jste se v sobotu díval na fotbal a co jste mu říkal? S pozdravem M.Řehák,Horky u Litomyšle.
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:04 )
Fotbal jsem sledoval v televizi v Berlíně a výkon našich hráčů mě tentokrát nepotěšil. Škoda. Za Nedvěda a Poborského nemáme zatím adekvátní náhradu. Ale neměli bychom propadat zoufalství. Jsme menší země a desetimiliónový národ nemůže mít jedenáctku, která se každý rok udrží v úplné světové špičce. Z klubů fandím od malička Slavii. V hokeji jsme už letos skončili, takže budu držet palce Pardubicím. Petr Sýkora letos hraje skvěle.
OTÁZKA (Alexandr Sládeček)
Pane ministře! Mám pocit, že jste jako ministr zahraničních věcí nehájil zájmy České republiky, ale zájmy USA. Čí ministr vlastně jste, pro koho děláte. Proč jsme vstupovali do EU, když naše zahraniční politika jde proti zájmům EU? Děkuji.
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 15:00 )
Vždycky jsem hájil zájmy naší země a našich lidí – v době nesvobody aktivitou v Chartě 77 i po roce 1989 v různých pozicích. Myslím, že jsem se docela zasloužil o integraci země do NATO a EU. Co je to hájit zájem EU? Vidím svou práci především jako hájení našich zájmů v EU. Platí nás čeští daňoví poplatníci. Ostatní členské státy dělají totéž. Samozřejmě že mám na paměti také zájem celku. Evropská integrace je pro nás výhodná, neděláme nic proti ní. Ale pozvedneme hlas v momentě, když jsme přesvědčeni, že nějaký návrh není v souladu s našimi zájmy, a nebo když se domníváme, že nějaký návrh může mít zhoubný vliv na samotnou EU.
OTÁZKA (Jaderňák)
Pane vícepremiére, Evropská komise zařadila jádro mezi obnovitelné zdroje energie. Jak přesvědčíte Zelené, kteří se závěry EK často vehementně ohání, že by měli tento fakt přijmout také?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 14:32 )
EK mluví v souvislosti s jádrem o nízkouhlíkových (low carbon) zdrojích. To je pravda, kterou nikdo, ani Zelení, zpochybnit nemůže.
OTÁZKA (Fyzik)
Dobrý den, po pravdě nechápu, jak Vy a pan ministr Říman můžete ve vládě vydržet se Zelenými. Jejich pseudohumanistické představy o řešení zahraničněpolitických otázek a zejména jejich hloupá energetická koncepce země se musí přece naprosto diametrálně lišit od Vašeho pohledu na svět. Proč Vy a Vaši kolegové z ODS jste k Zeleným v médiích názorově loajalní, když oni k Vám žádný podobný respekt ani v nejmenším necítí?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 14:31 )
Naše názory se Zelenými se často rozcházejí. Já jsem například pro využití jaderné energie. S Martinem Ŕímanem také kritizujeme způsob, jakým nás Evropská komise včera ořezala při přidělení emisních povolenek. Mám také problém s tím, jak se dnes každá věc vysvětluje globálním oteplováním. Je to víc o módě a víře, a méně o vědě. Ale fakt je, že ODS sama vládnout nemůže, nemáme většinu. Jsme se Zelenými v koalici a výsledkem vládnutí je často kompromis. A jsem si jist, že občasné kompromisy se Zelenými jsou stále lepší než vláda s Paroubkem.
OTÁZKA (Botvinik)
Dobrý den pane místopředsedo, proč se v souvislosti s umístěním radarové (lepší by byla raketové) základny stále spekuluje nad tím, jestli to bude mít nějaká bezpečnostní pozitiva pro naši zemi? Nechápu, proč se jednoznačně nezdůrazní to, že stoupneme v ceně u našich amerických spojenců, tj. získáme pomyslné politické body, které se nám jistě několikanásobně v budoucnu vrátí.
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 14:24 )
Naše bezpečnost je důvodem číslo jedna. Bude u nás i v Evropě posílena, jinak by ten deštník neměl u nás smysl. Máte ale pravdu v tom, že náš vliv u spojenců stoupne, pokud budeme ochotni udělat také něco pro jejich bezpečnost. Například Poláci moc dobře vědí, proč s Američany spolupracují.
OTÁZKA (Martina)
Pane Vondra, všude se mluví o rušení víz do USA, ale já i moji přátelé preferujeme Austrálii. Nezdá se vám přehnané platit kolem 300 Euro za víza, když ani nevíte, zda je dostanete? Proč se nedohodnete s Austrálií na zrušení víz? A ještě jeden dotaz. Znám některé rodiny, které mají děti a chtěli by odcestovat do Austrálie pracovat. Proč nepodporujete nějaký výměnný program i pro rodiče s dětmi, to je spravedlivé dělat všechno jen pro svobodné? Západní státy nemají s Austrálií víza vůbec nebo mají mnohem výhodnější formu working-holiday visa a pro nás pro Čechy se nevybojuje nic?
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 14:19 )
Rozumím Vám, Austrálie je vzdálená, ale příjemná země. Austrálie nám vloni systém pro udělování víz hodně zjednodušila. Stačí žádost podat internetem. Úplné zrušení by bylo prima, my bychom rádi, ale druhá strana ještě není připravena. Pokud jde o další programy, doporučím Ministerstvu zahraničí, aby se pokusilo něco dalšího vyjednat. Trochu je problém v tom, že my nemáme Australanům protihodnotou příliš co nabídnout.
OTÁZKA (anonym)
Dobrý den pane místopředsedo, chci se vás zeptat na roli Institutu státní správy, bude část, která má na starosti přípravu na předsednictví v radě EU převedena do vaří kompetence? Díky VN
ODPOVĚĎ ( 27.03.2007 14:13 )
Dobrý den, ISS zůstane pod Ministerstvem vnitra, ale bude s týmem, který předsednictví připravuje, úzce spolupracovat.