Audit v podniku LOM Praha byl nutný

Hloubková kontrola potvrdila podezření

Hloubková kontrola ve státním podniku LOM Praha, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, mimo jiné potvrdila podezření z nevýhodných transakcí. Uvedl to dnes ministr obrany na mimořádné tiskové konferenci.
Alexandr Vondra zároveň zdůraznil, že ministerstvo obrany se nechystá LOM Praha prodat, podnik nicméně čeká výrazná restrukturalizace. Zároveň také proběhnou změny v managementu podniku.
Ministr obrany se v úvodu tiskové konference ohradil proti nařčení, že audit ve státním podniku LOM Praha je zbytečný a drahý. Hloubková kontrola byla podle ministerstva obrany nutná. „Museli jsme jednat rychle, abychom zabránili dalšímu růstu zadlužování v řádech stovek milionů korun,“ zdůraznil Alexandr Vondra.
Ministerstvo obrany vypsalo audit letos v červnu poté, co vyšlo najevo, že má podnik finanční potíže. Audit provádí renomovaná společnost KPMG a konečná cena, kterou za něj ministerstvo zaplatí, nepřesáhne 8,8 milionů korun.
„V říjnu a listopadu hrozilo, že podnik již nebude mít žádnou finanční hotovost. Vybrali jsme proto auditorskou firmu, která odhalila nejen dlouhodobě neudržitelnou hospodářskou situaci ve státním podniku, ale především potvrdila podezření z nevýhodných transakcí,“ konstatoval Vondra s tím, že v této souvislosti jeho úřad podává trestní oznámení na neznámého pachatele. „Podle závěru auditorů mělo dojít ke škodám v desítkách a možná až stovce milionů korun,“ potvrdil generální sekretář Jan Vylita, do jehož odpovědnosti patří řízení a správa státních podniků a příspěvkových organizací, jejichž zakladatelem je ministerstvo obrany.
Audit navíc odhalil, že LOM Praha nadhodnotil výnosy z roku 2010 o 20 milionů korun a zbytečně udržuje nadbytečné zásoby ve výši 155 až 180 milionů korun. Podle Vylity se na současném stavu podepsalo také to, že ministerstvo obrany v minulosti nikdy neřeklo, co od podniku přesně chce. „Není na co čekat, proto jsme přijali řadu opatření. Prvním krokem byl přesný popis stavu, v jakém se podnik nachází, druhým je okamžitá restrukturalizace, především řízení likvidity, snižování stavu zásob a snižování nákladů tak, aby se generovaly peněžní prostředky, které umožní další rozvoj podniku,“ řekl Vylita.
Ministr obrany i generální sekretář shodně zdůraznili, že podnik, který má podle nich pro stát strategickou důležitost, dostane ze strany svého zřizovatele maximální podporu. „Je to jediný opravárenský závod pro vrtulníky typu MI v zemích NATO s kompletní sadou certifikací na generální opravy,“ uvedl Vondra. LOM Praha pro českou armádu v současnosti především opravuje vrtulníky Mi-171Š, zajišťuje také základní a pokračovací výcvik pilotů. Podnik také modernizoval dvanáct vrtulníků Mi-17 a Mi-24, které ČR darovala Afghánistánu v roce 2007.

Lom