Armáda si připomněla Den válečných veteránů
Ústavní činitelé, přímí účastníci druhé světové války i novodobých vojenských misí, ale i běžní lidé si dnes, symbolicky v 11 hodin, v Národním památníku na Vítkově připomněli Den válečných veteránů.
Slavnostního nástupu na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově se zúčastnili také Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny, Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu či představitelé veteránských organizací. Resort obrany zastupovali ministr obrany Alexandr Vondra, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel, první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek, náměstek ministra obrany pro personalistiku Michael Hrbata a další.
Od 11. listopadu 1918, kdy císařské Německo přijalo mírové podmínky, předložené Dohodou, uplynulo čtyřiadevadesát let. Tento den byl později prohlášen Dnem válečných veteránů. „Právě jim, vojákům-veteránům, lidem, pro něž služba vlasti vždy byla a zůstala nejvyšší hodnotou a nezpochybnitelným osobním krédem, patří naše úcta, uznání a dík,“ uvedl v úvodu svého projevu ministr obrany Alexandr Vondra.
„Jsem toho názoru, že váleční veteráni by pro nás měli být mementem, výzvou a inspirací, abychom naši historii neignorovali a čerpali z ní poučení,“ řekl nejen k nastoupeným jednotkám Přemysl Sobotka. Česká společnost podle jeho slov částečně splatila dluh vůči hrdinům druhé světové války, zůstává ale otázkou, zda stejný respekt a úctu chová také k nové generaci hrdinů, která bránila či brání svobodu a demokracii na Balkáně, Iráku či Afghánistánu. „Při sledování názorů nemalé části našich občanů si tím bohužel nejsem zcela jist a je mi často z toho smutno,“ dodal.
Podle ministra obrany je úcta k válečným hrdinům základem v každé civilizované zemi a resort obrany se proto snaží informace o Dni válečných veteránů – včetně symbolu, vlčího máku – mezi českou veřejností šířit. „Zda si česká společnost novodobých veteránů váží? Myslím, že to není ono a právě proto se snažíme tento den propagovat. Vezměme si, že Den válečných veteránů slavíme od roku 2001, předtím to byla prakticky neznámá věc. Květ máku například v Londýně tento týden nosí téměř každý – my zde doháníme, co se v minulosti zanedbalo,“ konstatoval s tím, že resort obrany nezanedbává ani otázku spojenou s uplatněním bývalých vojáků na trhu práce. „Možná se to málo ví, ale v USA či Velké Británii jsou tito lidé jedněmi z nejžádanějších na trhu práce – umí jednat samostatně, ale zároveň disciplinovaně, jsou to spolehliví lidé.“
Pro náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Petra Pavla představuje 11. listopad událost, jež oceňuje práci lidí, kteří udělali něco navíc. „Tehdy přinesli oběť, abychom se dostali ke svobodě, mírovému životu. Dnes vojáci sice bojují na frontách daleko od svých domovů, ale za stejné hodnoty jako dřív. Je to také o přinášení obětí, o tom, že ti lidé dělají něco pro naši lepší budoucnost. Proto se domnívám, že si tento den stojí za to připomínat.“
Na Vítkově dnes byla také udělena ocenění – Vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany ČR (zpětně k 28. 10. 2012) převzal plukovník profesor Vladimír Beneš, přednosta Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice. Záslužným křížem ministra obrany ČR III. stupně bylo oceněno třináct osob – druhováleční veteráni, bojovníci proti komunismu i účastníci novodobých misí.
Zdroj: www.army.cz