USA chtějí mít v Česku radar protiraketové obrany.
20. ledna 2007, www.idnes.cz,
USA se rozhodly umístit v Česku radarovou stanici systému protiraketové obrany. V pátek večer oficiálně požádaly vládu o zahájení jednání, oznámil premiér Mirek Topolánek. Ke konečnému verdiktu povedou měsíce jednání. Podle premiéra ale nebude referendum, rozhodne parlament.
„Včera večer telefonoval náměstek amerického ministerstva obrany,“ uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová. Spojené státy tak oficiálně potvrdily zájem, vybudovat v Česku protiraketový radar.
Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga byly ještě ve večerních hodinách informovány všechny politické strany i prezident.
„Vláda je připravena žádost Spojených států seriózně zvážit a o podmínkách umístění radarové stanice důsledně vyjednávat,“ prohlásil premiér Topolánek.
Návrhu je ale velmi nakloněný. „Těší mě, že se té aktivity účastníme, i když se jedná jen o radary,“ prohlásil na konferenci.
Bezpečnost a prestiž
Podle Topolánka je radar na českém území především otázkou mezinárodní prestiže. „Prestiž je to první slovo,“ řekl na konferenci novinářům. Až za ním následují bezpečnost a očekávané ekonomické výhody.
Bezpečnostní rozměr zdůraznila ministryně obrany Parkanová i náčelník generálního štábu Pavel Štefka. „Zatím nejsme schopni reagovat na útok balistickou raketou. Zavedení systému zvýší obranyschopnost České republiky,“ uvedl.
Komunisté s bezpečnostním argumentem nesouhlasí. Radar podle nich bezpečnost naopak sníží.“Bilaterální smlouvy s USA nepotřebujeme, máme smlouvy s EU a NATO,“ řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš ČRo1-Radiožurnálu.
Topolánek také ujistil, že radar nebude nepoškodí své „sousedy“. „Radarová stanice, tak jak je koncipována, nebude mít negativní dopad na obyvatelstvo okolních obcí, kvalitu jejich života ani životního prostředí,“ ujistil Topolánek.
Bez referenda a za čtyři roky
Americkou nabídku podle premiéra projedná expertní tým. Zřejmě ve středu se sejde Bezpečnostní rada státu a ministerstva obrany a zahraničí a ustaví vyjednávací skupinu.
Dohodu poté musí schválit vláda a musí projít parlamentem. Topolánek odhadl, že v provozu by stanice pro dvě stě lidí mohla být zhruba za čtyři roky.
Podle premiéra není vhodné, aby o radaru hlasovali občané v referendu. „Je to otázka bezpečnosti a o těch by se v referendu rozhodovat nemělo,“ prohlásil.
Nesouhlasu veřejnosti se ale neobává. „Postoj veřejnosti se výrazně mění. Až 65 % občanů radarovou stanici podporuje. Česká veřejnost se s projektem ztotožní,“ věří.
Za pravdu mu dává průzkum agentury Factum Invenio. Ukázal, že mezi lidmi zvolna přibývá těch, kterým by radary nevadily.
S jejich umístěním souhlasilo téměř šedesát procent lidí. Přibylo i těch, kteří si dovedou představit, že by v republice mohlo být přímo zařízení s protiraketovými střelami. – více zde
Kde by měl radar stát, zatím není jisté. V úvahu připadají vojenské prostory Libavá a Jince.
Rakety v Polsku?
Stavba radarové stanice je politicky průchodnější variantou začlenění do systému americké protiraketové obrany.
Ve které zemi nakonec rakety skončí, vláda prozradit nechtěla. „Tu informaci máme, ale není na nás, abychom ji zveřejnili,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.
Kde nakonec základna bude ale naznačil premiér Topolánek. Prohlásil, že bude od začátku v kontaktu s polským premiérem Jaroslawem Kaczynskim.