18. 9. 2006, zpravodaj HN v USA/ – Neexistuje jediný důvod, proč by Češi měli mít při cestách do Spojených států jinou pozici než třeba Němci nebo Francouzi, říká ministr zahraničí Alexandr Vondra , který chce prosadit co nejrychlejší zrušení víz pro cesty do Spojených států. “ Změna může přijít do jednoho až dvou let. Vítaná je i pomoc českých krajanů,“ říká.
HN: Budete i v omezeném čase této vlády tlačit USA ke zrušení víz?
Nepochybně. Abychom uspěli, musíme věc chápat jako politikum a ne jako byrokratické cvičení o cestovní mapě. Předpokladem úspěchu je i spojit se s ostatními zeměmi ve střední Evropě. Plánujeme setkání ministrů zahraničí visegrádské čtyřky a tří baltských zemí, které jsou ve stejné situaci jako my. Chci k tomu využít i svůj pobyt v New Yorku na valném shromáždění OSN na konci září. Je třeba vytvořit koalici, která téma víz ve vztahu ke Spojeným státům vznese jako politickou otázku.
HN: Dnes by měla Evropská komise vydat oficiální stanovisko k tomu, že hodlá zavést víza pro americké diplomaty. Je tohle cesta, jak USA přesvědčit?
To je rozhodování Evropské komise. Samozřejmě, že pokud se o to bude zajímat a americkým vízům se dále věnovat, na škodu to rozhodně nebude.
HN: Jaké jsou vaše hlavní argumenty pro zrušení víz?
Je to zjevná nespravedlnost. Neexistuje jediný důvod, proč by dnes Češi měli mít jinou pozici ve vztahu k příjezdu do Spojených států než třeba Němci nebo Francouzi.
HN: Může být podpůrným argumentem pro zrušení víz i případný vznik americké raketové základny či radarové stanice v Česku?
Tady vůbec nejde o základnu. Jde o to, že s USA už patnáct let úzce bezpečnostně spolupracujeme a americký Kongres by to měl patřičným způsobem ocenit.
HN: Dnes zahajuje sdružení American Friends of Czech Republic dopisovou kampaň, která má americké kongresmany přesvědčit, aby podpořili zrušení víz pro Česko. Může to pomoci?
Může to být kamínek v mozaice. Sami to asi nedokážou. Je třeba, aby se všechny tyto etnické, ale i podnikatelské skupiny či lobbisté, kteří se zabývají ovlivňováním Kongresu, spojily. Jen tak mohou dosáhnout výsledku. Všichni musí hrát podle předem připravených not.
HN: Vy sám máte s lobbingem krajanských sdružení své zkušenosti…
My jsme tento model vyzkoušeli, když jsme usilovali o to, aby americký Senát souhlasil s přijetím středoevropských zemí do Severoatlantické aliance. Nějakou dobu to trvalo. Ale jak společný postup více zemí, tak tlak zájmových skupin včetně krajanů rozhodně pomohl.
HN: V krajanské lobby ale asi přece jen trochu zaostáváme, například ve srovnání s Polskem?
Česká etnická lobby není samozřejmě tak silná jako polská. Je to dáno i počtem lidí. Ale má svůj význam. Na druhou stranu, nedělejme si iluze, že američtí Češi a naši přátelé by něco zmohli, kdyby pracovali izolovaně. Už zmíněnou koalici je třeba postavit na širší bázi.
HN: Nicméně i ta dopisová akce znamená asi dobrou podporu…
Samozřejmě. Ve Spojených státech se blíží volby do Kongresu a byla by chyba tuhle příležitost promeškat. Pokud budou kongresmani dostávat dopisy od American Friends a od dalších skupin, tak to samozřejmě může jen pomoci. Nedá se jistě čekat, že by se něco změnilo do kongresových voleb. Ale když se na tom bude tvrdě pracovat, během roku až dvou můžeme mít dobrý výsledek.