Alexandr Vondra: Události, komentáře
16.06.2008, ČT 2
Moderátor
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v Praze. Irské ne Lisabonské smlouvě nesmíme dramatizovat ani bagatelizovat. Co tedy irské ne vlastně skutečně pro EU a její reformy znamená? Odpověď budeme hledat v komentovaných událostech. Právě začínáme. Vítám vás. Bylo to právě irské ne Lisabonské smlouvě, co obrátilo vzhůru nohama program první návštěvy francouzského prezidenta v Česku. Odmítnutý dokument se dnes v Praze při setkání Nicolase Sarkozyho se špičkami visegrádské čtyřky a posléze jen s českým premiérem rázem stal tématem číslo jedna.
Autor
Francouzské námluvy s tzv. novou Evropou pokračují. Po Maďarsku a Polsku se dohody o strategické spolupráci dočkala i Praha. Tu navíc s Francií spojuje i budoucí předsednictví Evropské unie. A právě nad ním se nově vytvořil mrak v podobě irského ne Lisabonské smlouvě. Zatímco z mraku nad tiskovou konferencí nakonec pršet začalo, irské referendum francouzský prezident nechce zveličovat.
Nicolas Sarkozy, francouzský prezident:
Není to jednoduchá záležitost, musíme irské ne brát s klidem. 18 zemí už smlouvu schválilo.
Autor
A podle Sarkozyho by ratifikační proces v dalších zemích EU měl jednoznačně pokračovat i přes irské ne. Odmítavý postoj Dublinu podstatně ovlivnil i summit premiérů zemí visegrádské čtyřky.
Ferenc Gyurcsány, maďarský prezident:
Jako kočka obchází horkou kaši, tak my se vyhýbáme jednoznačnému hodnocení irského referenda. Nevím, zda to označit za tragédii. Jisté je, že je to velký problém.
Autor
EU musí irské ne vyřešit co nejrychleji, mj. i proto, že se chce dál rozšiřovat.
Nicolas Sarkozy, francouzský prezident:
Češi prosazují vstup Chorvatska do EU. To se nemůže uskutečnit, dokud nebude Lisabonská smlouva platná.
Autor
Jenže českou scénu čeká ještě široká diskuse, protože Senát poslal Lisabonskou smlouvu k Ústavnímu soudu.
MirekTopolánek /ODS/, premiér a předseda strany:
Máme tu výhodu od ostatních, že se nemusíme rozhodovat, jestli ratifikační proces bude nebo nebude přerušen, protože my jsme ho už fakticky přerušili.
Autor
Je smysluplné v ratifikaci pokračovat? Nejen podle Francie, ale i Polska jednoznačně ano.
Donald Tusk, předseda polské vlády:
Polský prezident je připraven ratifikaci smlouvy podepsat bez ohledu na výsledek irského referenda.
Autor
Návštěva francouzského prezidenta v České republice trvala jen několik hodin. Střední Evropu nebere na lehkou váhu. Země visegrádské čtyřky jsou totiž možnými partnery při prosazování francouzských vizí EU.
Moderátor
Ve studiu vítám vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Hezký večer.
Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:
Dobrý večer.
Moderátor
Do Bruselu zdravím europoslance za ČSSD Libora Roučka. Hezký večer.
Libor Rouček /ČSSD/, europoslanec:
Hezký večer i vám.
Moderátor
Pane vicepremiére, francouzský prezident dnes v Praze řekl, že irské ne nesmíme dramatizovat ani bagatelizovat. Kde je tedy reálné místo toho irského ne? Jak ho brát, normálně?
Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:
Je to určitý problém, ale žádná tragédie. Sarkozy původně říkal, že se musí pokračovat v ratifikaci. My jsme řekli, že nemůžeme tlačit Iry do kouta. Je to odpovědná politika a nedělejme nic, co by na někoho mohlo působit arogantně. Je to problém, který EU umí vyřešit.
Moderátor
Říkali jste Sarkozymu, aby byl tedy klid. Vyslechl vás Sarkozy, abyste netlačili příliš na pilu?
Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:
Určitě, přestal tlačit, abychom tady rychle pokračovali v ratifikaci. Musíme počkat na vyjádření Ústavního soudu. Taktéž musíme respektovat Iry.
Moderátor
Od irského ne uplynulo pár dnů. Přesto se ptám, jaká strategie v EU převažuje? Pokračovat v ratifikacích Lisabonské smlouvy, nebo ne?
Libor Rouček /ČSSD/, europoslanec:
Ano, toto je strategie, tedy pokračovat v ratifikacích. Nyní je na řadě Velká Británie. Ve středu Sněmovna lordů bude o této smlouvě hlasovat. Dnes v dolní sněmovně bylo řečeno, že Británie je zemí ve středu Evropy. Byl bych rád, aby něco podobného zaznělo i z České republiky. To znamená, že Lisabonskou smlouvu podporujeme a uděláme vše pro brzkou ratifikaci. Pak společně budeme řešit Irsko.
Moderátor
Pane vicepremiére, zazní tedy odpovědný postoj od České republiky, která zanedlouho bude předsedat Evropské unii? Zatím to vypadá tak trošku alibisticky. Dali jsme záležitost k ledu. Je u Ústavního soudu. Čekáme na ostatní země. Jestli od nás zazní odpovědné ano nebo ne?
Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:
Naše politika je vysoce zodpovědná. To, co říkal kolega Rouček, je papouškování těch, kteří do smlouvy investovali mnoho politického kapitálu. Myslím, že takový nátlak není přípustný. Mohlo by také dojít k vyloučení Irska z EU, to já rozhodně nechci. Je třeba čas, aby Irové i EU analyzovali situaci. Výsledkem pravděpodobně bude nějaká změna ve smlouvě. Dělat ratifikace, které někteří doporučují, není vhodné.
Moderátor
Objevují se návrhy v EU, že by EU měla jet „dvourychlostně“?
Libor Rouček /ČSSD/, europoslanec:
Ano, až na nějaké osamocené hlasy se tyto názory neobjevují. Nikdo nechce Iry vylučovat nebo tlačit do kouta. V Irsku je taková situace, že hlavní politické strany jsou pro členství Irska v EU, jsou pro ratifikaci Lisabonské smlouvy. Myslím si, že Irové si tu reflexi udělají sami. Nyní na summitu přijdou s mezi hodnocením a společně se bude hledat řešení. V Evropě je názor, že Irsko je výrazně proevropská země. Je problém to, jak je v Evropě chápána Česká republika. Naše vláda nemá jasné stanovisko. Chce využít této situace k tomu, aby ratifikace v České republice byla pozastavena, aby Evropa byla vržena do větší krize. To je totálně nezodpovědný přístup od země, která má Evropské unii předsedat.
Moderátor
Měla by ČR říci jasně, ano, budeme či nebudeme pokračovat v ratifikaci.
Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:
My budeme příští rok EU předsedat. Může se stát, že budeme hledat nějaké řešení s Irskem. Představte si, jaká by byla naše pozice, kdybychom se teď účastnili nějakého brutálního nátlaku na Irsko.
Moderátor
Tady se nemluví o brutálním nátlaku na Irsko, ale o této, jestli budeme nebo nebudeme pokračovat v ratifikacích jako třeba ostatní země.
Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:
Politika tlaku na urychlené dokončení ratifikace sleduje jen jeden cíl – Irsko přitlačit ke zdi a buď ho vykopnout, takové návrhy zazněly. Například německý ministr zahraničí se uřekl na tiskové konferenci nebo referendum zopakovat v Irsku ve zrychleném řízení. Já se obávám, že to není možné. Nechme věcem čas. Podobné situace už jsme v minulosti zažili.
Moderátor
Jaký je pozitivní vztah České republiky k té smlouvě?
Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já jsem mnohokrát řekl, že smlouva je kompromis, který se dá žít. Nikdy jsme netančili radostí nad touto smlouvou.
Moderátor
Někteří tančí na hrobě té smlouvy.
Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já netančím. Já vám neřeknu, že smlouva je odsouzena k pobytu na hřbitově. O té věci je třeba jednat.
Moderátor
Pane europoslanče, je fér tlakem na urychlenou ratifikaci tlačit Irsko k tomu, aby se rychle vyslovilo pro smlouvu?
Libor Rouček /ČSSD/, europoslanec:
Nikdo netlačí na Irsko, ale všechny státy, vlády všech 27 států se zavázaly, že do konce roku provedou ratifikaci, ať už s tím či oním výsledkem. Je na české straně, aby tuto ratifikaci provedla. Bylo by velmi nešťastné, kdybychom příští pololetí měli EU předsedat a bylo 25 států, které ratifikovaly, Irsko, které má problémy, a Česká republika, která se nemůže dohodnout. Jak bychom potom EU mohli vést?
Moderátor
Jestliže jedna země řekne ne, jako Irsko, proč to její ne je jiné než francouzské ne v roce 2005?
Libor Rouček /ČSSD/, europoslanec:
Většina vlád se shoduje na stanovisku pokračovat v ratifikacích, dodělat je ve všech ostatních státech a pak společně s Iry řešit otázku Irska. My jsme již podobnou situaci měli. Měli jsme tuto situaci po Maastrichtu i po smlouvě z Nice. Nikdo netlačí na Nice, ale zraky se obracejí na nás, na zemi, která má EU předsedat.
Moderátor
Pane vicepremiére, bude se dál ratifikovat? Jaký je váš odhad, jaká je vaše vize?
Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:
To já vám teď nemohu říci. Čekáme na vyjádření Ústavního soudu. Bez něj je ratifikace pozastavena.
Moderátor
Kdy se to bude vědět?
Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:
Neptejte se mě. Nevím, kdy Ústavní soud vynese rozhodnutí. Já jsem pro diskusi, ta může být dvojí. Můžeme si sednout s Iry a přemýšlet, co bude dál. Nebo se dostat do jednoho šiku, což byla jiná situace než v případě holandského ne. Pravděpodobně se stejně k nějakému jinému dokumentu dostaneme. Ten dokument, jak byl sepsán, vstoupit v platnost nemůže. Jedině v případě, že by Irsko zopakovalo referendum. To znamená s Irskem vyjednávat a dojít možná k pozměněné smlouvě. Stalo se to v případě Dánska u maastrichtské smlouvy.
Moderátor
Pánové, já vám oběma děkuji, na shledanou.