Alexandr Vondra: Stalo se dnes

Radiožurnál

Alexandr Vondra: Stalo se dnes
29.09.2009, Radiožurnál
publikováno: 30.09.2009

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Několik senátorů v čele s občanským demokratem Jiřím Oberfalzerem dnes požádalo ústavní soud, aby přezkoumal, jestli je Lisabonská smlouva v souladu s českou ústavou. Na rozbor čeká i prezident Václav Klaus, který zatím odmítá dokument podepsat. Ústavní soudci se navečer shodli, že návrh senátorů projednají přednostně.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
A na to, co si myslí o iniciativě svých kolegů, jsem se zeptala senátora za ODS a bývalého vicepremiéra zodpovědného za Evropské záležitosti Alexandra Vondry.

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):
Tak jsou to jenom někteří kolegové z ODS a já ten jejich dnešní krok a také zejména to načasování, považuji za krok nešťastný, který ve svém výsledku spíše může českým zájmům v Bruselu uškodit, než pomoci. Čili nepovažuji to v žádném případě za rozumný a šťastný krok.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Někteří kritici těchto senátorů, kteří se obrátili na ústavní soud, tvrdí, že jde o obstrukce, protože svůj úmysl avizovali už v květnu, čekali s tím až teď na konec září. Nazval byste podobným slovem jejich jednání, tedy obstrukce nebo snaha úmyslně oddálit ratifikaci?

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):
Je samozřejmě na nich, aby oni interpretovali tento krok, ale s tím, co já všude kolem slyším, kdekoliv v Evropě, tak on jenom málo kdo to chápe jako něco jiného, nežli jako obstrukci. Je to bohužel takto vnímáno.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Předseda ODS Mirek Topolánek dnes po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem prohlásil, že svou politickou kariéru pojí právě s Lisabonskou smlouvou, protože podle něj Česko může kvůli tomu přijít o eurokomisaře, kvůli tomu, že oddaluje ratifikaci. Je to reálná hrozba? Může se to stát?

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):
Tak já si myslím, že je to státnické vyjádření, to co říkal Mirek Topolánek dneska v Bruselu. Je to vyjádření zodpovědného člověka a samozřejmě, že to hrozí. Protože pokud nebude vinou České republiky smlouva ratifikována do konce roku a pokud tedy projde v referendu v Irsku tento pátek, čili bude to skutečně jenom na nás a všichni vědí, že to obě komory parlamentu ústavní většinou schválily. Čili nikdo nepochopí, proč něco takového činíme a muselo by se formálně vzato jet podle pravidel smlouvy z Nice, kde se jasně říká, že ta příští komise má být v počtu nižším, než 27 členů. A kdo myslíte, že by byl první na řadě, že si ho vezmou jako hadr a vytřou s ním podlahu? Samozřejmě Češi.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Pane senátore, vy jste se snažil nějak přesvědčit své kolegy, aby to nedělali? Aby nezdržovali proces ratifikace, protože právě na jejich rozhodnutí, jestli se obrátí, což udělali, na Ústavní soud, váže svůj podpis i prezident Václav Klaus. Snažil jste se o to?

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):
Tak za prvé. Myslím, je na místě říci, že oni se s námi moc předem neradili a neinformovali. Mě tedy rozhodně ne. Ale já jsem se samozřejmě snažil s některými mluvit. Koneckonců s ústřední postavou, Jiřím Oberfalzerem, jsem měl ještě včera oběd, kdy jsem se mu snažil vysvětlit důsledky takového kroku.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Jak na to reagoval?

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):
Reagoval, že si to ještě nechá projít hlavou a probere si to se svými kolegy a dneska mi cestou do Brna telefonicky sdělil, že své rozhodnutí nemění, že to podá.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Jak hluboký rozkol, pokud to tak můžeme nazývat, přístup k Lisabonské smlouvě působí uvnitř ODS. Slyšeli jsme vyjádření poměrně silné, Mirka Topolánka, že pojí svojí politickou budoucnost právě s tímto dokumentem. Myslíte si, že se to může odrazit na fungování strany?

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):
Tak asi není žádné tajemství, že ODS, pokud jde o přístup k Lisabonské smlouvě, je rozdělena. Máme ve svých řadách poměrně silné euroskeptiky, to není, myslím, žádné tajemství. Nikdo jim nikdy neupíral tu svobodu se ke smlouvě vyjádřit tak či onak. Ale já si myslím, že v nějaké fázi by i tito euroskeptikové minimálně měli vzít na vědomí politickou realitu.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Tady je postava Václava Klause, prezidenta České republiky, poměrně zásadní. Na kolik si myslíte, že škodí právě Česku jeho postoj, tedy co nejdéle čekat s ratifikací, s podpisem Lisabonské smlouvy. On se nechal slyšet, že by mu nevadilo, kdyby byl poslední, kdo dokument podepíše, pokud to udělá.

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):
Tak já nerozumím té přidané hodnotě. Jsem-li úplně poslední někde, pod tlakem všech ostatních a pak nakonec to vzdám bez ničeho, výměnou za nic. Neumím si představit, co by z takového postoje Česká republika měla mít. Já si myslím, že rozhodující je teď, jaký bude hlas irského lidu v pátečním referendu a pokud ten hlas bude ano, pokud to Irové schválí, tak si myslím, že je nejvyšší čas, aby Česká republika vzala rozum do hrsti.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Asi je velmi pravděpodobné, že pokud to ale Česká republika, co se týká osoby jejího prezidenta, neudělá, tedy nebude s podpisem spěchat, pak by se asi ten tlak ze zahraničí na Českou republiku stupňoval. S tím asi můžeme počítat?

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):
Samozřejmě. Že pokud irské referendum dopadne tak, že se lidé většinou vysloví ano a my budeme ti poslední, tak to samozřejmě bude rock and roll, jehož dopad si možná někteří ti, kteří tu žádost takto načasovali, asi neumějí ani představit. Samozřejmě, že by nás to dostalo do izolace, na okraj vlivu. Vždycky, pokud zastáváte nějaký principiální postoj, tak musíte v zahraniční politice si být vědomi jeho následků a musíte být připraven k nějakému konstruktivnímu i třeba vyobchodování toho postoje a tady mě bohužel trošku ten smysl uniká.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Uvádí senátor za ODS Alexandr Vondra.