Alexandr Vondra: Stalo se dnes

23.10.2009, Radiožurnál
publikováno: 26.10.2009

Moderátor (Veronika Sedláčková):

A ve vysílání vítám senátora za ODS Alexandra Vondru a místopředsedu poslanecké sněmovny sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka. Dobrý den, pánové.

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD:

Dobrý den přeji.

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):

Hezký dobrý den.

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Pane Vondro, nejprve vy. Na kolik je podle vás reálné, přes ta ujišťování, která už prosákla do médií, že Spojené státy počítají s Českem v novém systému protiraketové obrany? Přece jenom Poláci mají konkrétní představu po návštěvě J. Bidena.

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):

Tak má-li ten systém být součástí Atlantické aliance, tak samozřejmě by měl počítat s ochranou České republiky. My jsme členem Atlantické aliance a ty raketové hrozby jsou samozřejmě reálné. Na tom se nic nemění. Možná se mění nějaké ty časové odhady, kdy je potřeba, aby ten systém byl funkční. Čili já věřím, že se s Českou republikou počítat bude, jinak by to znamenalo, že jsme nějaký druhořadý člen aliance.

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Myslíte si, pane senátore, že to bude i aktivnější poslání, nejenom to čerpání ochrany, ale například i to, že na našem území budou rozmístěné například antirakety nebo nějak jinak? Halo, slyšíme se?

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD:

Aha, to byla otázka na pana senátora?

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Ano, pane senátore.

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):

To byla otázka na mě! Já myslel, že to…

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Ne, ne, pokud vím, tak pan Zaorálek je stále ještě poslancem.

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):

Čili otázka zněla? Ještě jednou?

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Já jsem se chtěla zeptat, jestli podle vás by to mohlo být i aktivnější jednání ze strany České republiky, teda že by třeba na našem území mohly být taky umístěné antirakety, nebo nějaký jiný způsob, ne jen prosté čerpání ochrany.

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):

Podívejte, já jsem vždycky hájil tezi, že pokud máme být řádným členem Aliance a pokud máme požívat té ochrany, tak musíme být schopni něčím přispět. Samozřejmě, že to je obousměrná ulice a ne jenom jednosměrka. Nicméně musíme o tom systému vědět podstatně víc. Já chápu ten kontext té návštěvy přesně takhle. Ať nám Američané skutečně řeknou, jak si to představují, jak si představují vznik toho systému, jak si představují hrazení jeho nákladů, protože ten původní evropský pilíř – tam to bylo zjevné. Američané byli zavázáni, že to celé vlastně uhradí a Češi a Poláci pro ten evropský pilíř poskytnou tu možnost umístění. Tady je to, bych řekl, stále ještě hodně ve vzduchu.

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Hodně neznámých. Pane místopředsedo Zaorálku, řekněte mi – ČSSD se vyjadřovala proti budování radaru v Brdech. Pokud by se jednalo o nějakou jinou spolupráci v budování systému protiraketové obrany, ČSSD už by nebyla striktně proti, pokud by šlo o zapojení do struktur Severoatlantické aliance?

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD:

Víte, mně to připadá úplně absurdní ta debata, jak ji vedete. Jako já mám samozřejmě radost z toho, že tady je viceprezident Biden a je tady celá řada velkých témat, o kterých bych rád s ním mluvil a myslím si, že i tady v České republice, ve střední Evropě žijeme různými věcmi. Jsou tady nejrůznější typy hrozeb a mám pocit, že velice málo nás se obává, že budeme bojovat s nějakými raketami ať už jakéhokoliv doletu. Takže samozřejmě, tohle by mělo být součástí přípravy strategické koncepce NATO, to je to, co dneska by se o tom mělo mluvit, to bude vrcholit příští rok na konci roku 2010. Pokud si ty hrozby vyhodnotíme, tak potom si řekněme, do kterých se vyplatí věnovat největší investice, největší pozornost a síly – to je ta bezpečnostní otázka, a pak se dozvíme třeba i co potřebujeme dělat v oblasti ochrany proti raketám krátkého a středního doletu, o čemž je teďka řeč. To je úplně něco jiného než jsme řešili v souvislosti s radarem a s tím systémem, který tu měl být rozmisťován kvůli ochraně proti raketám dlouhého doletu. Připadá mi, že v té debatě se to úplně směšuje a hlavně si myslím, že se věnujeme něčemu, co skutečně až tak podstatné není. Tady jsou skutečné, zásadnější témata.

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Zjišťujeme názory obou stran a myslím si, že je legitimní ptát se ČSSD, jaký má názor, když proti radaru v Brdech byla, to je celé, co si o to myslím já.

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD:

Já jsem mluvil s těmi nejvyššími představiteli NATO, kteří mi řekli, že o tom ví dneska tak málo, že by se báli otázek novinářů, aby na ně odpovídali. Takže nechme, ať debata v NATO proběhne, nechme, ať se o tom poradíme jako v Alianci tam, kde máme své zástupce a také odborníky, nechme, ať si vyhodnotíme hrozby a pak se bavme o tom, jaké jsou úkoly jednotlivých států. Tahle debata přebíhá.

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Ptát se budeme a to od začátku do konce, pane místopředsedo. To by byla možná zbytečná debata. Pane senátore Vondro, prosím vás, ještě jednu otázku – z ODS – s jak silnou formulací o ujištění americké podpory by byla spokojená právě vaše strana, která se zasazovala o budování radaru v Brdech i přesto, že narážela na silný odpor české veřejnosti, možná i ztratila nějaké politické body. Co by pro vás bylo dostačující?

Alexandr Vondra, senátor PČR (ODS):

Já nevím, jestli ODS něco ztratila. ODS k tomu vždycky přistupovala jako velmi zodpovědný partner Američanů v rámci Aliance a my samozřejmě co první od viceprezidenta Bidena očekáváme, je skutečně nějaké vysvětlení, protože způsob, věcně samozřejmě – my jsme předpokládali, že k nějakým modifikacím toho systému dojde, ale způsob, jakým to České republice a Polsku bylo sděleno, byl skutečně, já bych řekl, asi nejhorší americkou diplomatickou iniciativou za posledních dvacet let a mimochodem tady cituji jenom slova jednoho vysokého německého diplomata, i mnozí lidé v Západní Evropě, nikoliv podstatou toho sdělení, ale způsobem toho sdělení, byli šokováni.

Čili myslím si, že ta cesta, sama cesta, je cílem, skutečně nějakým způsobem vysvětlit, a nechci používat slovo omluvit se, ale prostě vysvětlit a uklidnit ty rozbouřené vody a říci, že Američané to myslí nadále s Atlantickou aliancí a se spoluprací se Střední Evropou vážně.

Moderátor (Veronika Sedláčková):

To říká senátor za ODS Alexandr Vondra a loučím se i s místopředsedou poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomírem Zaorálkem.

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD:

Já už nebudu moci na to reagovat?

Moderátor (Veronika Sedláčková):

Já jsem se ptala na názor ODS, která skutečně v tomto byla více aktivní. Já myslím, že jste oba dostali prostor, nashledanou.