Alexandr Vondra: Sokolská myšlenka napomohla výstavbě legionářského vojska

10.3.2012 • V pražském Karolinu si lidé připomněli 150. výročí založení tělocvičné sokolské jednoty v Praze.

Slavnostního shromáždění se zúčastnila řada významných hostů – včetně předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, pražského arcibiskupa a kardinála Dominika Duky, ministra obrany Alexandra Vondry či armádního generála Tomáše Sedláčka, čestného předsedy Československé obce legionářské.

Sokol, který má dnes jen v Česku přes 170 tisíc členů a působí na pěti kontinentech, provázela pohnutá historie. Organizace byla celkem třikrát zakázána, činnost naposledy obnovila v roce 1990. „Nikoho nepřekvapí, že největšími odpůrci českého Sokola byli právě nacisté a komunisté. Sokolský hrdý a otevřený program byl totiž v absolutním rozporu s tím, co totalitní režimy hlásaly a vyžadovaly,“ připomněl Alexandr Vondra v projevu.

Tělocvičná jednota vznikla z podnětu Miroslava Tyrše, Jindřicha Fügnera a dalších osobností v roce 1862. Sokol se podílel nejen na rozvoji tělovýchovy, ale působil také na národní snahy společnosti. Čeští sokolové jsou v neposlední řadě nositeli moderní české odbojové tradice. „V prvém odboji sokolové zápasili, nejčastěji jako legionáři, za budoucí Československou republiku. Ve druhém se rvali na domácích i zahraničních frontách o znovuzískání suverenity, ve třetím pak nasazovali vlastní život za očištění jejího jména a cti od hanby komunistické zvůle,“ uvedl ministr obrany.

V první světové válce se sokolové spontánně postavili do služeb Dohody a legií. A byla to právě sokolská myšlenka, která po desetiletí vychovávala ze sokolů hrdé vlastence. „Bez této myšlenky, bez tradice, by výstavba legionářského vojska byla daleko obtížnější, ne-li nemožná,“ konstatoval Vondra a dodal: „Masarykova Československá republika, její armáda, sokolská obec, čerpaly svůj étos, vlastenectví a oddanost myšlence demokracie a humanity ze stejných pramenů. Vzájemně se podporovaly a chránily, sokolská myšlenka, řád a kázeň se staly pevným základem, na kterém mohl být budován nový demokratický stát.“

Spolupráce mezi Sokolem a resortem obrany je podle Vondry i dnes velmi bohatá. Ministerstvo obrany proto podporuje úzkou vazbu mezi aktivitami České obce sokolské a armádní praxí. „Věřím, že všichni společně budeme posilovat jak fyzické zdraví, tak étos, tak i národní soudržnost v této zemi,“ řekl na závěr.

Oslavy letošního kulatého výročí Sokola vyvrcholí v červenci XV. všesokolským sletem, který se uskuteční v červenci v pražském Edenu.