Alexandr Vondra: Radiofórum

16.10.2008, Radiožurnál

Moderátor (Vít Dvořák):

Evropské země mohou přispět na podporu ohrožených bank injekcí ve výši přes 2 biliony eur, plán, na němž se dohodly státy Eurozóny, schválil 2denní summit Unie, který dnes skončil v Bruselu a skončil kompromisem, který prý vítá i česká delegace. Vadily jí některé body v původním návrhu, údajně by deformovaly evropskou hospodářskou soutěž. Ze schůzky se odpoledne vrátil i český vicepremiér Alexandr Vondra, dobrý podvečer.

Alexandr, Vondra, vicepremiér pro evropské záležitosti (ODS):

Hezké odpoledne, dobrý den. Z pohledu české delegace prý summit dopadl přijatelně, to alespoň říkají dosavadní zprávy. Takže závěrečný dokument dostatečně přihlédl k vašim připomínkám?

Alexandr, Vondra, vicepremiér pro evropské záležitosti (ODS):

Ano, jsme spokojeni. Nám šlo o 3 věci. Za 1. o nastavení skutečně nějakých férových pravidel pro hospodářskou soutěž při udělování těch různých státních podpor a nastavování pravidel hry. A tady, myslím, můžeme být spokojeni, prosadili jsme všechno, co jsme chtěli. A pak tam byly ještě další 2 důležité věci, které jste nezmínil. Především se diskutovalo o těch budoucích opatřeních na snižování emisí skleníkových plynů a tady jsou prostě určitá skupina zemí, která je více závislá na fosilních palivech, v elektroenergetice spalují více uhlí, tak aby se při tom definitivním schvalování více přihlédlo k jejich situaci a aby žádná z těch zemí nemohla být, až se bude rozhodovat, to by mělo být koncem roku, tak říkajíc, převálcována. Čili bude se to skutečně schvalovat nikoliv kvalifikovanou většinou, ale konsensem na příští evropské radě a toho jsme dosáhli.

Moderátor (Vít Dvořák):

Měli jste potíž také s tím, jak by Unie měla garantovat bankovní vklady? O tom se hodně debatovalo?

Alexandr, Vondra, vicepremiér pro evropské záležitosti (ODS):

Tak samozřejmě nám šlo o to, aby nějakým způsobem byly znovu nastaveny pravidla hra férovým způsobem. Tady jsme to hráli společně s evropskou komisí, která přeci jenom na ta pravidla dohlíží a teď byla pod obrovským tlakem některých zemí, které začaly poskytovat lavinovitě, řetězovitě naprosto neomezené garance, a to samozřejmě není dobře, protože tím získají konkurenční výhodu před těmi, kdo takové garance neposkytují a koneckonců často to jsou jenom populistická a politická slova, aniž by ta konkrétní opatření třeba v rovině zákonů byla učiněna. Čili tady se podařilo těm zemím, kterým leží na srdci pravidla hry, prosadit to, aby to tam bylo výslovně zmíněno, že ta pravidla hry musí být dodržena.

Moderátor (Vít Dvořák):

Určitě jste to slyšel také – někteří zpravodajové na summitu uvedli, že česká delegace, tedy Vy, jste hráli roli potížisty. Je to přiléhavá nálepka, podle Vás?

Alexandr, Vondra, vicepremiér pro evropské záležitosti (ODS):

Rozumíte, to je / klamský/ nesmysl, my žádní potížisté nejsme, my hájíme zájmy českých vkladatelů bank, my hájíme zájmy českého průmyslu. Když třeba kancléřka Merkelová dneska mluvila o potřebách německého automobilového průmyslu, tak jí žádný rozhlas ani noviny neobviňují z toho, že by byla potížistou, ale prostě proto, že hájí zájmy. To samé děláme i my, samozřejmě když se chystáme na takovou schůzku, jako byla teď v Bruselu, tak nastavíme své požadavky, ozveme se, protože kdybychom to neudělali, tak ničeho nedosáhneme.

Moderátor (Vít Dvořák):

Na summitu byla schválená také 12čelnná expertní skupina, rada moudrých se jí říká, která má pomáhat při tvorbě unijních vizí. Český zástupce v ní ale není. Nejeden Čech se určitě zeptá Proč?, berete to jako neúspěch?

Alexandr, Vondra, vicepremiér pro evropské záležitosti (ODS):

Ne, nám to od počátku připadalo, že to je taková celkem nedůležitá věc v porovnání s těmi ostatními záležitostmi. To bylo kdysi nápad francouzského prezidenta, aby vznikla jakási skupina moudrých a diskutovala o podobě EU na dlouhá léta dopředu, z jejího mandátu byly vyloučeny některé klíčové otázky třeba finanční povahy – jaký má být rozpočet, jaká má být distribuce peněz, jaká má být instituční reforma, čili ty důležité věci, které my hlídáme, tak ta skupina stejně nebude mít na starosti a my jsme ani nikoho do té skupiny nenominovali.

Moderátor (Vít Dvořák):

Pane vicepremiére, napravil, podle Vás, když to sečteme a podtrhneme, tenhle summit dojem ten, co před pár dny kritizoval Mirek Topolánek? Totiž, že Unie podkopává svoji důvěryhodnost, zpochybňuje kvůli finanční krizi vlastních pravidel, že se někteří členové neohlížejí na zájmy jiných apod.?

Alexandr, Vondra, vicepremiér pro evropské záležitosti (ODS):

Tak, my jsme se ozvali. Samozřejmě nám vadily ty schůzky, kterých se zúčastnili jenom někteří. Silné evropské země se scházely dopředu, ostatní měli tendenci stavět před hotovou věc. Evropská rada je trochu přeci jenom instituce rovnocennější, tam se sejdou všichni a všichni mají možnost ovlivňovat podobu závěru. Protože závěry se samozřejmě schvalují konsensem, tam jedna země je schopna, pokud to uzná za vhodné, závěry zablokovat a myslím si, že jsme nebyli jediní, kdo se ozvali. Celá řada skandinávských zemí, i jiných, to kritizovali také.

Moderátor (Vít Dvořák):

Alexandr Vondra, děkuju, pane vicepremiére, za aktuality přivezené z Bruselu. Na slyšenou.

Alexandr, Vondra, vicepremiér pro evropské záležitosti (ODS):

Není zač, na slyšenou.