Alexandr Vondra: Radiofórum

09.12.2008, Radiožurnál

Moderátor (Vít Dvořák):

Česko a projednání klíčového reformního evropského dokumentu – Lisabonské smlouvy. Ve sněmovně zatím ne, až v únoru a podobně to chtějí prosadit i v horní komoře někteří senátoři. Teď další pohled na to a další podrobnosti s Alexandrem Vondrou, místopředsedou vlády pro evropské záležitosti z ODS. Dobrý podvečer.

Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti (ODS):

Ano, dobrý večer.

Moderátor (Vít Dvořák):

Od projednání Lisabonské smlouvy vládou uplynula už hezká řádka týdnů, jak to že se vám nepodařilo zajistit její projednání ve sněmovně?

Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti (ODS):

Já si myslím, že se nic zásadního a špatného neděje. Ten nápad, se kterým přišla skupina poslanců, je přerušit to projednávání a ve výborech to využít k tomu, aby se připravilo… Jednak aby se všichni poslanci seznámili ještě s tím výrokem Ústavního soudu, protože je to poměrně dlouhý dokument, ale především aby se připravila novela jednacího řádu, která vytvoří tzv. vázaný mandát, tzn., nebudou se pak moci dál na základě této smlouvy přenášet pravomoci aniž by se vláda musela obrátit s žádostí o souhlas na parlament.

Moderátor (Vít Dvořák):

To, že odsun projednání Lisabonské smlouvy až do doby našeho předsednictví je pro vládu komplikace, tvrdí třeba i předseda zahraničního výboru sněmovny pan Hamáček z ČSSD. Myslíte si tedy, že to komplikace není, že se pan Hamáček mílí?

Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti (ODS):

Já si myslím, že to rozhodně žádná vážná komplikace není. Uvědomme si jednu věc, Lisabonská smlouva, má-li vstoupit v platnost a pokud vstoupí v platnost, je to dokument, který bude platit mnoho let a bude mít samozřejmě svůj dopad na ČR, na občany. Zatímco předsednictví je v porovnání s tím velmi krátká událost. Bude trvat pouze 6 měsíců a pokud by to schvalování Lisabonské smlouvy mělo být na úkor demokratických procedur, tak si myslím, že by to dobré nebylo. My to vysvětlíme našim partnerům, důležité je, že ratifikační proces pokračuje, on se nezastavil, ani nebyl zrušen a myslím si, že oni to pochopí. Koneckonců nejsme zdaleka jediní, kupříkladu německý ústavní soud stále tu smlouvu posuzuje také a podle mých informací neskončí dřív než na jaře.

Moderátor (Vít Dvořák):

Víte určitě o tom, že řada expertů má jiný názor než vy. Třeba Petr Drulák, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, ale zdaleka nejen, už předem varoval, že posunutí projednávání Lisabonské smlouvy až do doby našeho předsednictví nás poškodí. Unie na dodržení termínu dokonce letošního roku čeká, řekl i Petr Drulák. Pojďme si ho poslechnout.

Petr Drulák, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů:

Unijní představitelé dávají najevo, že by to uvítali, protože pokud to neratifikujeme před začátkem českého předsednictví, pokud se parlament nevysloví před začátkem českého předsednictví, tak tím poškozujeme sami sebe. Ukáže se, že vláda, která podepsala tu smlouvu, není schopna vlastně zajistit dostatečnou podporu pro tento dokument.

Moderátor (Vít Dvořák):

Slyšel jste další hlas, který ne tak koresponduje s tím, co jste říkal. Co na to namítnete?

Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti (ODS):

Já s tím nemám problém. Já jsem přesvědčen, že to budeme schopni normálně vysvětlit a skutečně nelze tu smlouvu schvalovat pod nějakým tlakem. Že by většina členských států EU ráda už měla tuto debatu z krku, je evidentní, zároveň ale stejně jí z krku mít nebude, protože i pokud se Irsko – a my to předpokládáme, rozhodne uspořádat to druhé referendum, tak k tomu nedojde dřív než někdy v létě nebo na podzim příštího roku. Ten časový prostor tu je, my to vysvětlíme. Já si skutečně nemyslím, že bychom tady měli podléhat nějakým tlakům. Ta smlouva je důležitá, je závažná. Myslím si, že když bude evidentní, že tu neklademe nějaké umělé překážky a to my neklademe, ale naopak schvalujeme s tím společně ještě zákon, tak to všichni pochopí. Koneckonců Holanďané, Britové nebo Finové volili úplně stejnou proceduru. My jsme se, vláda se nemohla obrátit na ten Ústavní soud, to mohl až Senát, prostě náš právní řád to neumožňuje. Koneckonců ti, co se účastnili toho projednávání Ústavního soudu, tak se o tom mluvilo, jako o možnosti jakési pojistky.

Moderátor (Vít Dvořák):

Ministr Cyril Svoboda, cituji jeho dnešní slova: „Podle mého názoru tu není žádný důvod ke speciálnímu čekání, protože nic nového se ani v Evropě ani tady nestane.“ Vy jste říkal umělé překážky neklademe, jak tedy souvisí s projednáváním Lisabonské smlouvy dřívější projednání smluv o radaru?

Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti (ODS):

Přímá souvislost tu není, nic takového v usnesení sněmovny nenajdete.

Moderátor (Vít Dvořák):

Ale najdeme to v usnesení kongresu ODS, jíž jste členem.

Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti (ODS):

Ano, tam najdete to, že pro ODS je důležité, aby radarová smlouva byla schválena a má zájem na jejím přednostním projednávání, ale zase nějaká přímá vazba tu samozřejmě není. Platí to, že my a koneckonců nejen ODS ale i vláda, máme zájem na tom, aby prošly oba návrhy a obě ty smlouvy jak Lisabonská, tak ty radarové, aby byly podepsány. A já se domnívám, že kvůli důvěryhodnosti státu a jeho postavení navenek, že by samozřejmě bylo dobré, aby byly ratifikovány obě.

Moderátor (Vít Dvořák):

Děkuji, na slyšenou.