Rozvoj Litoměřic je obdivuhodný
V čem spatřujete, že byly největší problémy Litoměřic před dvaceti lety?
„Především – tak jako v celé zemi – to bylo dědictví po čtyř dekádách komunistické diktatury. V případě Litoměřicka mezi nejvážnější problémy nepochybně patřilo špatné životní prostředí. Ovšem za dvacet let se mnohé změnilo k lepšímu. Díky ekologizaci provozu Lovochemie a firmy Glanzstoff, stejně jako díky přechodu mnohých obyvatel a firem na ekologičtější způsoby vytápění výrazně ubylo množství škodlivin v ovzduší.“
Které konkrétní počiny (projekty) pomohly k oživení města
za posledních dvacet let?
„Rozvoj Litoměřic za posledních dvacet let považuji za obdivuhodný. Nové fasády domů, rekonstrukce škol a školek, výstavba veřejně přístupných školních hřišť, nového parku, domova důchodců, hospice, právě probíhající přestavba gotického hradu na svatostánek českého vinařství nebo dostavba a modernizace zimního stadionu. Vyjmenování všech projektů, které se v Litoměřicích podařilo uskutečnit, by zabralo mnoho času. Důležité však je, že se Litoměřičtí zařadili mezi města s nejlépe připravenými projekty dalšího rozvoje, takže nyní patří mezi nejúspěšnější žadatele při získávání evropských dotací.“
Co se z vašeho pohledu jeví dnes jako problém pro další udržitelnost
Litoměřic jako přívětivého města pro jeho obyvatele?
„Jedním z nejvážnějších problémů byla hustota dopravy. Nejednou jsem strávil v dopravní špičce několik desítek minut, když jsem přijížděl do Litoměřic od terezínské křižovatky. Po výstavbě Mostu generála Chábery se však situace výrazně zlepšila.“
Které funkce by každé město mělo za každou cenu podporovat
pro dobrý život svých obyvatel?
„Chtějí-li se Litoměřice tvářit jako přívětivé město pro jeho obyvatele, nesmí zapomínat na žádnou z oblastí života. Všechny jsou důležité. V tomto směru oceňuji iniciativu představitelů litoměřické radnice, kteří pravidelně pořádají „Litoměřická fóra“, tedy diskuse s veřejností, v průběhu kterých mají obyvatelé města šanci říci politikům z očí do očí, co se jim na životě ve městě líbí a naopak nelíbí, případně jakým směrem by se mělo dále ubírat.“
Co mohou sami obyvatelé udělat ve spolupráci se samosprávou
pro své město?
“To jsem již naznačil ve své předchozí odpovědi. Zajímat se o život v Litoměřicích, aktivně se podílet na jeho dalším rozvoji a hlavně chovat se k prostředí v něm ohleduplně. “