Alexandr Vondra: Otázky Václava Moravce

26.04.2009, ČT 24
publikováno: 27.04.2009

Václav MORAVEC, moderátor

Vítejte a hezkou neděli vám všem. Osladili jsme to nejen Evropě, ale především sobě. Pád české vlády v průběhu předsednictví přináší první hořké plody. Na neformální setkání ministrů pro regionální rozvoj evropské sedmadvacítky v Mariánských Lázních dorazilo koncem týdne jen sedm z nich. Podle diplomatických zdrojů má Evropská komise obavy, jak dopadne červnový summit evropské sedmadvacítky, na kterém se mají probírat krom jiného záruky pro Irsko, aby zopakovalo referendum o Lisabonské reformní smlouvě. Předčasné stažení plastiky Entropa výtvarníka Davida Černého ze sídla Rady Evropské unie v Bruselu, i kvůli tomu, že premiér úřednického kabinetu Jan Fischer je bývalý komunista, je pak poslední pomyslnou tečkou za padlým českým předsednictvím, jak ho trefně nazývají diplomaté v Bruselu. Z dosavadních mlhavých představ nového premiéra Jana Fischera je zřejmé, že pošramocenou pověst v Bruselu rozhodně nenapraví, naopak. Nejen o tom budou diskutovat vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi Alexandr Vondra z ODS, místopředseda Poslanecké sněmovny z ČSSD, místopředseda této strany Lubomír Zaorálek, pozvání do Otázek přijal i bývalý český eurokomisař Pavel Telička. A o jakých tématech se po dnešních Otázkách začne mluvit? Sestavování nového kabinetu se protahuje. Designovaný premiér Jan Fischer dokončí výběr ministrů koncem příštího týdne. Složení vlády chce znovu konzultovat s občanskými a sociálními demokraty. Obavy vicepremiéra Martina Bursíka o výsledek summitu Evropská unie – Japonsko. Vrcholnou schůzku má řídit prezident Václav Klaus. Podle Bursíka měl tento summit posunout debatu o boji proti změnám klimatu. Navíc není stále jasné, kdo bude za Česko řídit červnový summit Evropské unie.

Václav KLAUS, prezident republiky

Ale spíše šlo o ty květnové akce a ten červen, k tomu se dostaneme dále.

Václav MORAVEC, moderátor

Ministerstvo vnitra dokončilo strategii boje proti extremismu. Postavena je na pěti pilířích, například na seznamování žáků a studentů škol s problematikou extremismu.

Václav MORAVEC, moderátor

A jak bylo řečeno, hlavními hosty dnešních Otázek jsou vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi AlexandrVondra z ODS, vítejte v České televizi, hezký dobrý den.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Hezký dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor

A místopředseda Poslanecké sněmovny z ČSSD, místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor

Dobrý den. Vaše dvě nejsilnější politické strany spolu uzavřely dohodu, která umožnila vznik úřednické vládě Jana Fischera. Když se podíváte na mlhavé Fischerovy představy o ovládnutí v těch klíčových věcech, co bude v programovém prohlášení vlády a protahující se sestavování kabinetu, nepoškozuje ta dohoda a způsob vzniku nové vlády Česko už teď, pane vicepremiére Vondro?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Já myslím, že republiku, Česko poškodilo především to vyslovení nedůvěry vládě v průběhu předsednictví v Evropské unii.

Václav MORAVEC, moderátor

To už jsme tady probrali, teď se ptám …

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

To jsme probrali, ale to myslím bylo, na tom se koneckonců shodují všichni zkušení, staří harcovníci české politiky, přesně to pojmenoval Václav Havel, přesně to pojmenoval Miloš Zeman, prostě politikaření se nadřadilo státnímu zájmu. Je to smutné, ale prostě stalo se, stalo se a nyní je třeba co nejdříve najít východisko z té krizové politické situace a my jsme …

Václav MORAVEC, moderátor

Promiňte, ptám se znovu, ta dohoda dvou nejsilnějších stran a jakým způsobem jste nalinkovali nebo připravili mantinely pro Jana Fischera?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Tak, rozumíte, to není dohoda o nějakém dlouhodobém vládnutí. To je z našeho pohledu čistě dohoda, která je východiskem z nějaké krizové, nouzové situace, kdy my chápeme úkol té nové vlády jako čistě přechodný, to znamená, dovést zemi co nejrychleji k těm předčasným volbám.

Václav MORAVEC, moderátor

Lubomíre Zaorálku, podle vás ten dosavadní způsob přechod vlády dál nepoškozuje Českou republiku?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Já nevím, mně se vůbec nezdá, pane redaktore, ten způsob, jak jste to otevřel, protože vy jste v tom úvodním slovu řekl, že pan premiér Fischer vlastně vůbec nemá šanci nebo nějak tak jste to řekl, že to vlastně vůbec nepřechází ..

Václav MORAVEC, moderátor

Napravit české předsednictví, když stále ještě nevíme, jaké jsou priority jeho kabinetu a už tři týdny.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Ale to jsme nevěděli ani předtím, jako já mám pocit, že ten, že to zkreslení, kterého se tady dopouštíte, je v tom, že tu pověst českou tady nezpůsobil nějaký pád vlády, ale ta byla pokažena daleko předtím. Přece největší problém důvěry v české předsednictví je, že jsme nedokázali, že jsme zůstali s Irskem poslední, kteří z dvaceti sedmi neratifikovali Lisabonskou smlouvu, ale jedu aspoň nějaký postup, že jo. Tam bylo referendum a dneska se Irové snaží tu věc vyřešit. Nicméně Česká republika zůstala víceméně jako poslední, která aniž by dokázala říci důvody, proč to blokuje, tak dneska, to je ta hlavní obava, která je spojena s Českou republikou. Důvěra je v tom, že pan Topolánek slíbil, že Lisabonskou smlouvu bude ratifikovat a že to slovo nedodržel, jako četl jsem někde tu větu, že důvěra, to, že jako státník, který nedrží slovo, jako které dal paní Merkelové, které dal panu Sarkozymu, to bylo poškození důvěry České republiky. Rozumíte, důvěra byla poškozena ve chvíli, když tady pan Zahradil, který je vůdcem vaší kandidátky do Evropského parlamentu, mluví o tom, že on pro tu Lisabonskou smlouvu není a že je proti ní a dokonce vede kampaň proti ní v této chvíli.

Václav MORAVEC, moderátor

Já se omlouvám, pane místopředsedo, chtěl jsem Lisabonskou smlouvu tady grilovat vicepremiéra Vondru záhy. A teď.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Ale nezlobte se, ale já na to musím reagovat, protože vytváříte úplně špatný půdorys té situace. Nedůvěra v české předsednictví byla založena ve chvíli, kdy pan Topolánek řekl, že žádná krize není na podzim ve Varšavě a že on bude vetovat jakékoli návrhy, které půjdou proti tomu. Když pan Topolánek poslal, když poslal kroky americké ekonomiky do pekla, řekl road to hell, to, co dělá prezident Obama je cesta do pekla, když toto řekl v Bruselu, to bylo založení nedůvěry v české předsednictví a jeho schopnost vést Evropu, takže nedělejte to tak, že tahle hlasování ve sněmovně rozhodlo o naší pozici. O dubiózních Češích se v International Herald Tribune psalo daleko dřív, než byla nedůvěra vlády.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Já myslím, že tohle je typická ukázka plná huba krásných evropských řečí, ale když pak jde o to projevit elementární zodpovědnost za osudy země, za její obraz v zahraničí, tak sociální demokracie totálně, ale totálně selhala. A teď se snažíte hledat nějaké zástupné důvody. Lisabonská smlouva bylo předloženo, to rozhodnutí, k Ústavnímu soudu, poté my jsme to odeslali k parlamentu k ratifikaci, dali jsme si jako ODS jednu podmínku, aby byla přijata novela jednacího řádu, která ošetří to další přenášení kompetencí na evropskou úroveň, aby to nebylo bez parlamentní kontroly, Poslanecká sněmovna s Lisabonskou smlouvou již vyjádřila souhlas, teď je to na Senátu, jsou tam jak ty novely jednacího řádu, tak je tam zařazena Lisabonská smlouva na začátek května k hlasování, já věřím, že to projde i hlasy našich lidí, čili ano, my jsme tu smlouvu podrobili tvrdému skrutiniu, dali jsme si určité podmínky, ale v té rozhodující chvíli se chováme zodpovědně za osudy této země, čili vedeme tvrdou diskusi, obhajujeme naše zájmy, ale pak se neotočíme k tomu zády, což je přesně to, co vy jste udělali.

Václav MORAVEC, moderátor

Mohu, ne, jestli dovolíte, ne, víte, já bych chtěl, pane místopředsedo, ne.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Bylo řečeno, že nemáme zodpovědnost a my celou dobu, co dělá sociální demokracie, tak už tři čtvrtě roku se stará o to, aby se zvládlo české předsednictví. Po tom, co, já vám to popíšu.

Václav MORAVEC, moderátor

Můžu? Ne, mohu vás, ne, pane místopředsedo, já vás oba dva přeruším, protože českému předsednictví, ne, českému předsednictví budeme, protože vy jste hned nám vstoupil do Lisabonské reformní smlouvy. Českému předsednictví se budeme věnovat. Mně jde o způsob sestavování vlády a další možné poškozování obrazu České republiky. Vezmu konkrétní příklad, co trápí občany České republiky, co nás jako občany trápí. Rostoucí extremismus. Dozvídáme se, že ve vládě Jana Fischera bude zrušen post ministra pro lidská práva a menšiny a tato agenda bude přesunuta na vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Litomiského. To v takovém okamžiku považujete za správný krok, Lubomíre Zaorálku?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Ne, nepovažuju, ale taky mi vadí to, jakým způsobem se tady vlastně shazuje neustále tato vláda. Říkáte, že pan Fischer na to nemá, jako mně připadá, že tahle vláda, co tady byla, neměla většinu ve sněmovně, to je taky to, proč nesouhlasím s tím, co říká pan Vondra.

Václav MORAVEC, moderátor

Padla. Je to už vyřízeno. Padla, dostala nedůvěru.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Tu většinu neměla dříve, utrpěla ta koalice drtivou porážku ve volbách a my jsme v té době navrhovali řešení pro předsednictví. My jsme říkali …

Václav MORAVEC, moderátor

Nevracejme se už k tomu, co jsme tady v tomto pořadu stokrát probrali, ptám se, teď jsme v nové situaci, sestavuje se nová vláda, nebude v ní ministr pro lidská práva a menšiny. Neměly by ty dvě nejsilnější politické strany říct Janu Fischerovi, že by bylo vhodné, aby tato pozice ministra byla zachována?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Ale já si myslím, že ta jednání probíhají a budou jednat, já bych nesnižoval kompetenci té vlády, já tam vidím celou řadu úředníků, kteří jsou podle mě velmi zkušení a nemyslím si, že by dneska, když ta vláda dostane mandát ve sněmovně, tak to prostě bude vláda a já věřím, že ona bude vybavená v řadě věcí lépe než ta dosavadní, aby ty věci zvládla. Vždyť řekněme třeba jazyková vybavenost pana premiéra i řady ministrů bude lepší, než byla těchto ministrů, kteří chtěli dělat předsednictví a pořád se tváří, že jsou nepostradatelní.

Václav MORAVEC, moderátor

Podle vás měl by tedy být post ministra pro lidská práva a menšiny v této situaci zachován?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Ano, ale já, rozumíte, ten problém je v tom, že ten boj s extremismem není záležitostí nějakého měsíce, dvou měsíců ani půl roku. Daleko vážnější je, že když pan Langer nastoupil jako ministr, tak postupně zdecimoval útvar pro organizovaný zločin a i ten odbor, který tam byl na boj s terorismem a extremismem v podstatě nejen že zanikl, ale dokonce ti lidi, kteří tomu rozuměli, jako tak ti se ztratili, takže v této chvíli samozřejmě máme spoustu ztraceného času. Jako místo toho ale slyšíme pana Topolánka, že chce pojmout volební kampaň jako boj s rudým nebezpečím, tak jako možná tohle kdybyste přehodnotili, tak by to bylo důležitější pro boj s pravicovým radikalismem, než je teď uvažování o ministrovi, protože mně připadá, že tohle, co dělá dneska vládní koalice a speciálně jak se chystá odjet na volby, to je skutečně vytváření prostor pro pravicový radikalismus ve jménu údajného rudého nebezpečí.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane vicepremiére, vnímáte také jako chybu, že zatím v těch úvahách Jana Fischera má být zrušen post ministra pro lidská práva a menšiny?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Tak, rozumíte, naše vláda ten post měla celou dobu, za druhé naše vláda ještě předtím, než skončí, projedná a já předpokládám, že i schválí koncept boje proti extremismu, protože to samozřejmě vnímáme jako vážný problém. Pokud jde o tu Fischerovu vládu, já respektuju tu dohodu, která byla učiněna, nebyl jsem u toho, čili já neznám ty konkrétní detaily, předpokládám, že se tam již nic měnit nebude, ale znovu opakuji, úkolem této úřednické vlády a vy jste chtěli úřednickou vládu, je dovést zemi co nejrychleji k předčasným volbám, za druhé důstojně aspoň trochu důstojně dokončit české předsednictví a v tomto ohledu nikdo z nás, já určitě ne, jsme nezpochybňovali kompetenci pana Fischera. Koneckonců byli jsme ti, kteří se postavili tedy za toto řešení formou přechodné letní vlády. Za třetí, má připravit návrh státního rozpočtu, to je všechno. Já samozřejmě …

Václav MORAVEC, moderátor

Promiňte, toho je ale dost. Já se omlouvám.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Ale pokud vy jste se rozhodli, pokud vy jste se rozhodli zaříznout vládu, tak musíte mít nějaký plán, plán B. A ten vy jste zjevně neměli. A je nepochybné, že v důsledku toho, co se stalo, se řada té běžné agendy v té politické rovině zastaví, protože první minutu, první minutu po tom hlasování o nedůvěře ve vládě samozřejmě začala volební kampaň. Koneckonců …

Václav MORAVEC, moderátor

Počkejte, ptám se znovu, vy nevnímáte jako chybné, že jste se nedomluvili a ještě stále ta vláda není hotová, nebylo by dobré, a tak zněla původní otázka, aby byl post ministra pro lidská práva a menšiny zachován? V této situaci?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Tak, může se o tom samozřejmě diskutovat. Já bych asi uvítal, kdyby něco takového v té vládě bylo.

Václav MORAVEC, moderátor

Příklad druhý, promiňte, příklad druhý. Způsobu vládnutí. Stále se bavíme jednoduché téma, budoucí způsob vládnutí, aby Česká republika půl roku nestála. Jan Fischer říká, zeptejte se politiků, oni uzavřeli politickou dohodu. Vy zase říkáte, nepodceňujte Fischera. Fischerova vláda má sestavit státní rozpočet pro příští rok, klíčová věc, která také souvisí s tím, jestli Česká republika bude někdy v budoucnu plnit maastrichtská kritéria nutná pro vstup do eurozóny. Miroslav Kalousek tady říká, rozpočet v příštím roce, pokud bude ambiciózní, schodek 150 miliard korun. Dohodli jste se vy jako politické strany, jestli Fischer a jeho vláda dostane mandát na to, aby sestavil ambiciózní rozpočet, nebo ať to jen tak zúřaduje a ten deficit může být vyšší? Pane místopředsedo.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

To je přece vláda, která když dostane mandát od parlamentu, tak samozřejmě bude muset s politickými stranami komunikovat a bude, protože bude chtít, aby tam prošly ty její návrhy, takže to bude úplně normální proces, který je běžný ve sněmovně, jako na tom není žádná mimořádná situace.

Václav MORAVEC, moderátor

Vy se dovedete s ODS shodnout na zadání pro ten státní rozpočet?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Ale dyť přece předtím, než ta vláda nepadla, tak ta schopnost se dohodnout byla menší. My jsme se nebyli schopni a protože neměla vláda většinu ve sněmovně, tak vlastně nebylo možné se dohodnout na žádných opatřeních vůči ekonomické a finanční krizi. Teprve potom, co byla nedůvěra vládě, tak se znova sedlo ke stolu a nyní uznává koalice, že je třeba jednat společně, tak jsme pustili všechny návrhy, které byly balíček jak opoziční, tak balíček koalice a teprve teď se vytvořily podmínky pro tu dohodu. To znamená, teprve po nedůvěře vládě se stala sněmovna o něco akceschopnější tu věc vyřešit, ale hlavně víte, tady se neustále dokola opakují ty nesmysly o tom, že jsme neměli plán B. To, co tady chcu říct a co mi tedy neumožňujete, je právě tohle. Vždyť přece my říkáme tři čtvrtě roku pořád to samé, vždyť na začátku přece potom, co vládní koalice utrpěla drtivou porážku v těch krajských volbách a bylo zřejmé, že není schopna udržet většinu ve sněmovně, tak jsme navrhli řešení, navrhli jsme dokonce řešení právě pro české předsednictví, to byly základní podmínky, to bylo dohodněme se na ratifikaci Lisabonské smlouvy, zahajme debatu o euru, dohodněme se na sestavení odbornické vlády, volby udělejme na podzim, a to byla přesně podmínky nebo dobře, jednali jsme, na kterých jsme chtěli postavit tu stabilizaci té situace po dobu předsednictví.

Václav MORAVEC, moderátor

Já se omlouvám, pane místopředsedo, to je stokrát probrané.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

To není stokrát probrané.

Václav MORAVEC, moderátor

Je to stokrát probrané.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Protože je důležité zopakovat, že na schůzce s panem Topolánkem v Kramářově vile, kde jsem byl s panem Paroubkem, bylo jasně řečeno, že tento návrh koalice nepřijímá. Jako ale není nic jiného, že než potom po nedůvěře my to vracíme znova a nakonec se to realizuje i s tou dohodou na podzim, to je ten plán B, o kterém tady pořád se vykřikuje, že ho nemáme. Ale my ho přece opakujeme tři čtvrtě roku.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Realizuje se to s tím rozdílem, že vy jste to provedli uprostřed předsednictví a tím jste významným způsobem poškodili obraz a zájmy této země v zahraničí, protože …

Václav MORAVEC, moderátor

Můžeme se dohodnout na tom, abychom se opravdu nevraceli k minulosti?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Ne, vracím se k tomu rozpočtu.

Václav MORAVEC, moderátor

Já chci budoucnost.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

No, budoucnost, já si myslím, k tomu rozpočtu že tady se skutečně neděje žádná tragédie a dokonce je určitou výhodou, protože jsme v krizové situaci a já si myslím, že vláda Jana Fischera bude moci sestavit ten rozpočet bez ohledu na takovou tu politickou omáčku, která teď bude velmi živá samozřejmě ve volební kampani. Bude se slibovat, budou se slibovat hory doly a je evidentní, že díky ekonomické krizi je ten propad daňových příjmů zejména výrazný a hrozí tu skutečně vážný deficit, kdy ty krásné řeči o euru by se mohly brzo ukázat, že jsou úplně zbytečné, protože pokud nebudeme schopni udržet určitý fiskální rámec, tak můžeme na euro na dlouhou dobu zapomenout.

Václav MORAVEC, moderátor

Jste schopen tedy za ODS říci, že umožníte Fischerově vládě, aby připravila ambicióznější rozpočet a aby překročení maastrichtských kritérií bylo pokud možno co nejmenší?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Tak, já si myslím, že to je přesně v duchu toho, jak ODS se k těm otázkám rozpočtové disciplíny staví. Všechno jiné by bylo skutečně v tomto smyslu cesta do pekel především pro nás, protože kdybychom sestavili rozpočet, který nebude brát zřetel na možnosti naší země, tak je to věc, které příští generace se tady budou vyhrabávat velmi dlouho. Čili z tohohle ohledu si myslím, ta dohoda na parlamentním půdoryse a v součinnosti s Fischerovou vládou je samozřejmě možná a ku prospěchu této země.

Václav MORAVEC, moderátor

A umožní ji i ČSSD.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Ale jako to pořád berete, jako kdyby to bylo nějaké neštěstí byl ten poslední rozpočet, který dneska máme tady pro tento rok. Odstupující ministr Kalousek nebo pan ministr v demisi nám tady sestavil rozpočet, který je postaven na předpokladu ekonomického růstu 4,7 procenta. To je rarita pravděpodobně, nějak podobným způsobem rozvrženej rozpočet bychom asi těžko našli. Protože my tady s těmito naprosto fiktivními, nepravdivými čísly máme pracovat. Žádali jsme pana ministra Kalouska, aby nám vlastně provedl korekci toho rozpočtu z hlediska situace, to jsme prostě nedostali.

Václav MORAVEC, moderátor

Já se jenom omlouvám, pan Kalousek tvrdí, že není příznivcem vstupu do eurozóny. Vás jako České strany sociálně demokratické, která byla pro rychlejší vstup do eurozóny, se tedy ptám, jestli k tomu, aby ona maastrichtská kritéria, jejich překročení v roce příštím u rozpočtu, který bude sestavovat Fischerova vláda navíc podle právních expertů, se kterými jsem mluvil, je otázkou, jestli když Fischerova vláda podle zákona předloží ten státní rozpočet do konce září do Poslanecké sněmovny, pak ale začne fungovat nová sněmovna a ty zákony padají pod stůl. To znamená, jak se vyřeší i tento právní problém?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Já si myslím, že prostě, já myslím, že podmínky pro to dání dohody nad rozpočtu jsou lepší, než byly, dokud tady byl pan Kalousek, který, jak se v minulém rozpočtu ukázalo, nebyl ochoten respektovat ani jednoznačná nebo očividná fakta. Takže já si nemyslím, že by situace byla horší a jsem přesvědčen, že když prostě tato vláda pana Fischera dostane důvěru, tak jsme schopni všechny tyhle problémy vyřešit.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Já se tady musím jednoznačně pana ministra Kalouska zastat. Podívejte, ten rozpočet na letošní rok, to ví každý, byl koncipován vloni v létě, kdy se samozřejmě ten rozsah té krize vůbec nedal předpokládat. To je samozřejmě situace, která je každá členská země Evropské unie, každá země na světě. A pak samozřejmě dělat ty predikce, to si do dneška se z toho všichni lížou, protože ty predikce se měnily z týdne na týden.

Václav MORAVEC, moderátor

Promiňte, ale už tehdy říkali i ekonomičtí experti Kalouskovi, že jeho predikce jsou nadsazené, že ten ekonomický růst, který ministerstvo financí očekává, tak že jsou nastřelené. To byla jasná věc.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Ano, ale kdyby ministr Kalousek znervózněl a začal korigovat státní rozpočet po každé takové nové predikci, tak bysme každý týden se v poslanecké sněmovně zajímali, zabývali korekturou státního rozpočtu, a to prostě není možné, tady mělo smysl vyčkat a reflektovat tu situaci v momentě, až bude jasné, jaké přesně budou dopady těch krizí, jak to bude vypadat s propadem příjmů v té daňové oblasti, jak se to promítá do té výdajové stránky a z tohohle ohledu já si myslím, že tato vláda se chovala fiskálně velmi rozumně a koneckonců ta čísla za ten loňský rok jasně ukazovala, že dokonce jsme si tady vytvořili určitý polštář, který nám umožní tento rok jakž takž přežít.

Václav MORAVEC, moderátor

Přesto ale skončí letošní rozpočet ve schodku 150 /souzvuk hlasů/.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Nezlobte se, ale fiskální rozumnost podle představy vládní koalice, to je ta stará neoliberální škola. Jako myslím, že jsme poslední, kteří se jí drží a jste v rozporu vlastně, rozumíte, debata, která se dneska vede o tom, co je třeba dělat vůči té ekonomické krizi, tak tahle vaše vize fiskální rozumnosti je to poslední, co už příliš mnoho lidí nehájí, takže já tím chcu říci, že minimálně jestli pomineme, že pan Kalousek, když sestavoval rozpočet, tak nebral v potaz ani názory České národní banky, ani vlastně žádných významných ekonomických expertů, tak mně připadá, že to, co vy tady dnes hájíte, je skutečně menšinové stanovisko a já věřím, že pád té vlády umožní tedy vést skutečně otevřenou debatu, co dělat.

Václav MORAVEC, moderátor

Příklad třetí. Fischerova vláda, má to být Fischerova vláda, která bude už za pár týdnů vybírat budoucího českého eurokomisaře. Dodnes netušíme, jaký klíč Fischer pro výběr budoucího českého eurokomisaře zvolí. Vy jako dvě nejsilnější politické strany máte, pane místopředsedo jasno, to znamená, jaký bude způsob nominace, jestli necháte jméno navrhnout nejdřív nejsilnější stranu vzešlou …

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Mluvíte o jmenování?

Václav MORAVEC, moderátor

Eurokomisaře, českého eurokomisaře, kdo by nebo Vladimír Špidla by měl pokračovat, nebo jaký bude klíč, kterým Fischer oznámí a jeho vláda oznámí jméno nového českého eurokomisaře?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Já si myslím, že tohle v této chvíli dohodnuté není a je to v jednání, které je před námi.

Václav MORAVEC, moderátor

Takže se budete to řešit zase na poslední chvíli.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

No, tak jako my jsme měli zájem ty věci řešit. Já jsem tady jednou řekl, že jsme chtěli dohodu na české předsednictví jako už v minulém roce a dokonce jsme to opakovaně navrhovali. To, že jsme se dostali do situace, kdy nemáme na tyto věci odpověď, to si nemyslím, že by byla vina sociální demokracie.

Václav MORAVEC, moderátor

Jaký by měl být klíč, jaká je představa Občanské demokratické strany o klíči pro výběr budoucího českého eurokomisaře?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Já jsem vždycky říkal, že až budeme vybírat příštího eurokomisaře, že je důležité se zaměřit na konkrétní portfolia, která budeme pro sebe chtít, protože je samozřejmě rozdíl, jestli máme třeba energetiku, dopravu pro zemi v centru evropského dění, v samém středu kontinentu, je důležité mít portfolio, které dokáže nějakým způsobem propojit ty naše zájmy s těmi zájmy evropskými.

Václav MORAVEC, moderátor

Už tedy máme výběr portfolia, víme?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Ne, ta diskuse teď je v tuto chvíli ještě předčasná, protože je třeba nejdřív vyčkat, až začne diskuse o výběru nebo diskuse, až prostě bude vybrán budoucí předseda té Evropské komise.

Václav MORAVEC, moderátor

To bude José Manuel Barroso s největší pravděpodobností.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

No, my ho podporujeme, nicméně ještě je stále ještě otazník, zda k tomu bude docházet koncem června na té evropské radě. Především je třeba vyčkat evropských voleb, jak dopadnou volby do Evropského parlamentu a pak je otázka, bude-li jmenován nový předseda komise ještě koncem června, to znamená, záhy po těch evropských volbách, tak samozřejmě tady já se domnívám, že je v našem zájmu se do té debaty zapojit ihned, protože pokud bychom čekali, až na výsledek našich podzimních voleb, a to pokušení politické tu samozřejmě může být, tak si myslím, že jeden z následků pro nás jako menší nebo střední zemi by mohlo být to, že na nás už žádné zajímavé portfolio někdy koncem října nezůstane.

Václav MORAVEC, moderátor

Je pro vás nepřijatelné, aby pokračoval Vladimír Špidla jako pro ODS a pro vás jako vicepremiéra pro evropské záležitosti?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Podívejte, nepřijatelné. My jsme vždycky říkali, že si představujeme jiné portfolio než které Vladimír Špidla má. Nějaké silnější portfolio, ne ty sociální věci, kde přeci jenom většina těch věcí záležitostí je dodnes a i po té Lisabonské smlouvě koneckonců zůstane v kompetenci národních států. Takže myslím, od toho by se měla odvíjet ta debata.

Václav MORAVEC, moderátor

Ptám se proto, abychom tam pak neposílali na poslední chvíli zase nějakého šéfa statistického úřadu nebo někoho jiného.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Ne, já jsem přesvědčen o tom, že ODS bude mít rozhodně svého kandidáta.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

No, já jenom v případě Vladimíra Špidly tady bylo řečeno, že to portfolio není dostatečně silné. Já myslím, že v jeho případě bylo také zajímavé to, že tady by byla možnost mít místopředsedu komise, protože Vladimír Špidla by měl šanci i takovouhle funkci obsadit.

Václav MORAVEC, moderátor

ODS tedy bude mít svého kandidáta, vy zatím strategie ČSSD taková, Vladimír Špidla by měl pokračovat.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Myslím si, že má jednu přidanou hodnotu právě v tom, že by mohl kandidovat i na místopředsedu Evropské unie.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Která si myslím, že by jistě mohl i kandidát ODS.

Václav MORAVEC, moderátor

A vy máte už nějaká jména k těm portfoliím, o které máte zájem?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

S žádným jménem zatím nebudeme vycházet, protože skutečně teď by to bylo předčasné, ta debata v tomto smyslu ještě nezačala, žádné země to nedělaly, nevím, proč bychom to měli dělat my teď v tomto momentě, kor když předsedáme, to by určitě nebylo taktické, ale koneckonců to, jestli je někdo místopředsedou Evropské komise, tak rozhoduje především o tom, jak se dohodne ten který stát. Není to vázáno, myslím, na osobu, to je chybná informace.

Václav MORAVEC, moderátor

Vraťme se ještě právě k problematice sestavování vlády. Prezident Václav Klaus dal v pátek už jasně najevo, že od nového premiéra Jana Fischera očekával rychlejší postup při sestavování úřednické vlády a Klaus dodal:

Václav KLAUS, prezident republiky

Výsledek je takový, jaký je, předseda vlády mě seznámil s jmény potenciálních ministrů, s nimiž počítá do své vlády, jakkoliv se to blíží k závěru, tak musím říct, že to ještě úplně hotové není, já jsem skoro čekal, že to už hotové bude. Jsem přesvědčen, že ta vláda musí být jmenována rychle, protože všichni vidíme, že vláda bez mandátu prostě svou funkci normálně vykonávat nemůže a naše země určitě zcela fungující vládu potřebuje.

Václav MORAVEC, moderátor

Páteční slova prezidenta Václava Klause. Nová česká vláda vedená Janem Fischerem má mít patnáct členů, v uplynulém týdnu panovaly nejasnosti především v obsazení funkce ministra pro evropské záležitosti. Sociální demokraté navrhli současného velvyslance při NATO Štefana Fülleho, spekulovalo se ale i o náměstkovi současného vicepremiéra Alexandra Vondry Marku Morovi. Můžete, pane vicepremiére, potvrdit, že Marek Mora je už úplně ze hry, a nebo jste ho opravdu chtěl prosadit na vaše místo?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Podívejte, ne, já jsem nikoho prosazovat na své místo v této vládě nechtěl. To je čistě v kompetenci pana Jana Fischera a já do toho nezasahuju. On se mě samozřejmě pozval do Hrzánského paláce, já jsem mu asi hodinu a půl dával určitý brífink, jak to je se stavem českého předsednictví. Samozřejmě on se mě ptal na Marka Moru, já jsem řekl, že to je vysoce kvalifikovaný profesionál v těchto věcích, já jsem si nemohl jeho práci ve prospěch českého předsednictví vynachválit, ale je to čistě v kompetenci Jana Fischera a vychází to samozřejmě z těch dohod, kdy to příslušné místo ministra pro evropské záležitosti je koneckoncům na to, aby navrhovala sociální demokracie, čili do těchto věcí já nehodlám nikterak zasahovat, je to samozřejmě jeho odpovědností, jak si představuje, v jakém složení toho týmu chce dotáhnout to české předsednictví.

Václav MORAVEC, moderátor

Sociální demokraté v pátek jasně řekli, že Jan Kohout by se měl stát vicepremiérem. Jan Fischer říká, že chce mít ve své vládě dva vicepremiéry, Jan Kohout by byl tedy ministrem zahraničí a zároveň vicepremiérem, chápu správně představu sociálních demokratů?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Ano, to tak by to mělo, ano.

Václav MORAVEC, moderátor

To znamená, že by nebyl post vicepremiéra a podle vás je zbytný teď v této době post vicepremiéra pro evropské záležitosti?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Já si myslím, že to je řešení, které je docela obvyklé v Evropě, že ten ministr zahraničí bývá zároveň místopředsedou vlády, zatímco ten ministr pro evropské záležitosti je v pozici toho juniorního ministra. Ono netypické bylo spíš to sestavení, tak kompozice, jak byla dosud, takže mně to připadá, že naopak tohle je řešení, které mně připadá daleko logičtější.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane vicepremiére, jednoho vicepremiéra, když tedy sociální demokraté chtějí ministra zahraničí a vicepremiéra Fischerovy vlády Jana Kohouta, dnešního náměstka Karla Schwarzenberga, tak vy budete mít vicepremiéra pro co a tušíte jméno vašeho nominanta, který by mohl být vicepremiérem za ODS?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Tak, já si myslím, že Mirek Topolánek a Jiří Paroubek budou ještě s Janem Fischerem o tomto jednat. A já nechci předjímat tady výsledky této schůzky.

Václav MORAVEC, moderátor

Tak jsme to osladili nejen Evropě, ale především sobě. I tak je možné do jedné jediné věty shrnout charakteristiku závěru českého předsednictví Evropské sedmadvacítce. Politici i úředníci v Bruselu označují české předsednictví o vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě jako předsednictví, cituji, padlé. Vedením evropské sedmadvacítky na půl roku mohlo Česko získat respekt. Místo toho přichází despekt.

/Reportáž/

redaktor

Smutný obrázek se naskytl ve čtvrtek ministru pro místní rozvoj Cyrilu Svobodovi. Na neformální setkání ministrů regionálního rozvoje evropské sedmadvacítky v Mariánských Lázních dorazilo jen sedm ministrů.

Cyril SVOBODA, ministr pro místní rozvoj /KDU-ČSL/

Myslím, že to je taky důsledkem toho, co předvádíme my, to znamená, že všichni v Evropě vědí, že mluví s vládou, která už je v demisi. Je jasné, že do této atmosféry moc ministrů nejede. To je jeden z důsledků toho, jaké tady předvádíme divadlo.

redaktor

Pomyslné rolety českého předsednictví evropské sedmadvacítce pomáhá stahovat i výtvarník David Černý. Jeho sporná plastika, která byla od ledna vystavena v bruselském sídle Rady Evropské unie, upozorňovala na české předsednictví sedmadvacítky.

David ČERNÝ, autor projektu Entropa /23. 4. 2009/

Začínáme ji deinstalovat jedenáctýho května, důvod je v podstatě politickej stejkment nebo sociální stejkment, kterej tím chci dát najevo, nesouhlasím s tím, jakým způsobem byla vláda odvolaná, nesouhlasím s tím z důvodu toho, že to je opravdu strašidelná ostuda.

redaktor

České předsednictví zprvu doprovázené sloganem Evropě to osladíme dotáhlo své motto do hořkého konce. Bývalý prezident Václav Havel a bývalý premiér Miloš Zeman se příliš často neshodují. Teď se však oba shodnou na tom, že pád Topolánkovy vlády v době předsednictví byla pitomost.

Miloš ZEMAN, bývalý český premiér /23. 4 . 2009/

Předsednictví České republiky bylo relativně úspěšné a prestiž České republiky touto pitomostí, mám-li citovat slova Václava Havla, nepochybně utrpěla. Z tohoto důvodu bych s Václavem Havlem, ač jsme se v jiných názorech lišili, vřele souhlasil.

redaktor

Je zřejmé, že se rozhodně nedá od nového premiéra Jana Fischera čekat napravení pošramoceného obrazu Česka v závěru předsednictví. Z dosavadních Fischerových vystoupení je možné vyčíst, že nemá o dokončení předsednictví žádnou představu, a tak se otěží zřejmě chopí prezident Václav Klaus.

/ Konec reportáže /

Václav MORAVEC, moderátor

Šéf bruselské pobočky britského listu Financial Times Tony Barber v tomto týdnu označil Václava Klause, cituji doslova, za zlobivé dítě Evropské unie, které nikdy nevyroste. V souvislosti s Klausovým politickým chováním a také přispěním Klause k pádu Topolánkovy vlády a jeho postojem k Evropě Barber napsal, teď následuje citát jeho slov: „Jako zlobivé dítě, které nechává otevřené dveře od lednice, kope po domě fotbalovým míčem, krmí kočku kůrou od pomeranče a bouří se proti všem příkazům, tak se Klaus nikdy nevzdává.“ Dalším hostem Otázek bývalý český eurokomisař Pavel Telička. Děkuji, že jste hostem Otázek, díky, že jste přijal mé pozvání. Dobrý den.

Pavel TELIČKA, bývalý eurokomisař

Dobrý den přeji.

Václav MORAVEC, moderátor

Pokud byste měl jako znalec bruselských poměrů popsat, jak konkrétně se ve vztahu k České republice projeví postoj zbývajících šestadvaceti států, že v průběhu předsednictví padla vláda, což podle zahraničních komentátorů mohlo oslabit Evropu?

Pavel TELIČKA, bývalý eurokomisař

Tak, v prvé řadě myslím, že je fér říci, že to, co probíhá tady v posledních týdnech, je pouze odraz toho, že politika v naší zemi není vnímána jako služba, ale jako zdroj moci, prostředek sebeobohacování, neschopnost vlastně přesahu přes tu českou kotlinu a nějaké sebekultivace. To znamená, máme tady tři aktéry této situace, je tady opozice, která s pomocí neukotvených, vlajících přeběhlíků dokázala svrhnout vládu, máme tady ovšem samozřejmě vládu, která v případě osoby premiéra Topolánka nedokázala nebo neměla ochotu hledat a dostatečnou shodu hlavně politických subjektů v parlamentu na vedení předsednictví a do jisté míry to pojala marketingově a samozřejmě to byl ten podnět i pro opozici, aby vláda z toho tolik neprofitovala a myslím si, že to byla taková ta poslední kapka, to znamená, nejenom zodpovědnost opozice, ale myslím si, že je to bohužel nešťastný krok, ale podcenění a myslím si, že zbytečně bušení se do prsou ze strany vlády tomu napomohlo, ale co je zcela fatální, si myslím, je chování prezidenta Klause, absolutně nerozumím tomu argumentaci, abychom měli fungující vládu, protože i vláda v demisi lidí, kteří celým procesem prošli, kteří samozřejmě i předsednictví připravovali, kteří mají kontakty, tak určitě by odvedla zcela odlišnou práci než vláda úředníků, kde v osobě některých ministrů víme, že ani nemají kontakty na své protějšky, to znamená, nerozumím tomu, nerozumím motivaci prezidenta Klause, myslím si, že se tady vymstívá téměř fanatická podpora při volbě prezidenta Klause, já nemohu neříci, že si nedovedu představit, že by to takhle bylo za prezidenta Švejnara, v každém případě Václav Klaus se zcela jistě těší na to, že bude předsedat evropskému summitu a já bych očekával, že se aspoň tentokrát česká politická reprezentace na půdě parlamentu shodne, že dá prezidentovi mandát, aby pro jednou nemohl konat tak, jak se mu zachce, ale v zájmu jak zemí Evropské unie, tak samozřejmě České republiky. Jinými slovy, ten dopad je velmi nešťastný, mně jeho intenzita překvapila, dokonce musím říci, že komisaři z některých nových členských států jakoby říkali, vy jste to pokazili i nám. Vy jste měli příležitost ukázat po ne příliš úspěšném Slovinsku, že i nová malá členská země to může zvládnout, vy jste v zásadě hodili sebe přes palubu a nás rovněž.

Václav MORAVEC, moderátor

Říká pro tuto chvíli Pavel Telička, ke kterému se záhy vrátíme. Jana Fischera nominovali sociální demokraté nebo podporovali sociální demokraté. Lubomíre Zaorálku, klíčový summit, červnový summit, který má zakončit české předsednictví evropské sedmadvacítce, počítáte s tím, když mu případně bude předsedat Václav Klaus nebo měly by se ty dvě strany dohodnout, že by měl předsedat Jan Fischer? Jak toto propracovat?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Ale my už jsme jednou tady řekli, že ta vláda, když dostane mandát ve sněmovně, tak samozřejmě to bude tahle vláda Jana Fischera, která bude mít rozhodující pozici.

Václav MORAVEC, moderátor

Ale vidíme, že Jan Fischer se moc nepere o to, i z těch posledních, a propos, to si můžeme právě teď poslechnout.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

A my budeme.

Václav MORAVEC, moderátor

Ano?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

No, já jsem chtěl říct, my nebudeme říkat Janu Fischerovi, co má dělat, že jo, to bude věc jednání i mezi ním a prezidentem a pozice sociální demokracie je jasná, my jsme přesvědčeni, že to je vláda, která v parlamentní demokracii má rozhodující odpovědnost za exekutivu a prezident je tady jenom součást té exekutivy.

Václav MORAVEC, moderátor

Jan Fischer byl společně s Václavem Klausem už v pátek na tiskové konferenci dotazován, zda Václav Klaus tedy svěří evropskou agendu na tom závěrečném summitu Janu Fischerovi, připomeňme si, co na otázku deníku MF DNES Václav Klaus odpověděl.

Václav KLAUS, prezident ČR /24. 4. 2009/

Vaše otázka je trošku zákeřná a podsouvá jistou formulaci. Nejde o to, kdo by komu co svěřil, to jestli tyto formulace používá pan Topolánek nebo část médií, já vás prosím, abyste takto o tom nehovořili. O tom, jak bude spolupráce v těch dalších jednáních v rámci předsednictví Evropské unie, o tom na první dny a týdny jasné, o tom jsme samozřejmě dneska mluvili, ale spíše šlo o ty květnové akce a ten červen, k tomu se dostaneme dále, ale zejména replikuji na slovo svěřit.

Václav MORAVEC, moderátor

To řekl v pátek Václav Klaus. Jak to bylo domluveno, Mirek Topolánek, předpokládám, měl předsedat tomu červnovému summitu, závěrečnému summitu za české předsednictví?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Ano, tak to vždycky v poslední době bylo, pokud jde o tu evropskou radu, tak tam ty země, které nemají vysloveně prezidentský systém jako Francie, jsou vždycky zastoupeny na úrovni předsedy vlády, protože to má povíce charakter skutečně exekutivního rozhodování. Souvisí to i s tím, že pro to vystoupení vedoucího české delegace tam uděluje vláda velmi konkrétní a detailní mandát, který je na zasedání vlády pokaždé před Evropskou radou diskutován.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Pokud tedy Fischerova vláda dostane důvěru, tak podle vás by měl předsedat tomu červnovému summitu Jan Fischer?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Pokud se ptáte na můj názor, tak já si myslím, že rozhodně by měl zastupovat Českou republiku na Evropské radě premiér. Jiná věc jsou pak ty summity s těmi třetími zeměmi. Tam je to otázkou nějaké dohody. My jsme koneckonců určitou dohodu i s prezidentem Klausem tady měli. Souvisí to taky třeba s tím, že tou třetí zemi, buď zastupuje premiér nebo ji zastupuje prezident, čili kupříkladu z těchto důvodů jsme se s Václavem Klausem dohodli, že ten summit Evropa – Rusko, to je ten trojkový, tam není dvacet sedm členských států Evropské unie, ale jenom tedy zastupující té předsednické země a pak šéf Evropské komise, ale na druhé straně je vždycky ruský prezident, nikoliv premiér, čili z povahy věci je třeba tady dobré, aby tam byl prezident republiky.

Václav MORAVEC, moderátor

Počítáte tedy s tím, že Jan Fischer by měl předsedat tomu závěrečnému červnovému summitu?

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Podle mě to je role té vlády a Jan Fischer bude premiér, pokud dostane mandát a tohle je věc, kterou bude muset vyjednat sám. Ale víte, mně to připadá v něčem přehnané. Já teda nejsem stoupenec Václava Klause, mnohokrát jsem se s ním střetl, nesouhlasím s jeho názory ani jsem ho nevolil na prezidenta.

Václav MORAVEC, moderátor

Vy jste ale mluvil o eurofóbním prezidentovi a moc dobře.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Samozřejmě.

Václav MORAVEC, moderátor

Ale moc dobře víte, že ten červnový summit má například probírat záruky pro Irsko.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Přesně tak, to všechno vím. Ale mně jde o to, že přesto si myslím, že ta démonizace Václava Klause v této chvíli je přílišná. Dokonce i to, co píše pan Barber, který mluví o tom, jako kdyby byl režisérem té nedůvěry vlády, mně připadá hodně přehnané. Jako jakkoliv nesouhlasím s Václavem Klausem, připadá mi dělat z něho někoho, kdo teďka se chystá rozbít to české předsednictví, mně připadá také příliš. Já věřím tomu, že v rámci této vlády, pokud dostane mandát, prostě vznikne dohoda na tom, jak budou ty summity řízeny, že tohle je prostě věc,kterou je schopen Jan Fischer ukočírovat, některé věci už byly dohodnuty, co se týče summitu v Chabarovsku a podobně, a mně připadá, že to není taková blížící se katastrofa, jak se tady líčí. Ta věc prostě má řešení. Jako opět mi připadá jako celou dobu, co tady mluvíme, že se tady vytváří dojem apokalypsy. A já přitom tvrdím a to říkám tady dnes celý, celé poledne, že mně připadá, že na to, jak dopadlo české předsednictví teď tou nedůvěrou vládě, bylo zaděláno přece dlouho před tím. Tady přece byla celá řada věcí, které se daly udělat, jako sociální demokracie přece dokonce ve sněmovně požadovala, aby se aspoň reagovalo na ty nejkřiklavější věci, odvolání paní Vesecké, kterou navrhovala dokonce i Strana zelených, dokonce to bylo ultimatum od ní svého času. My jsme navrhovali zřízení parlamentní komise, která by prošetřila prostě to, co se dělo, že premiér této země má najatého člověka na ovlivňování justice. Státních zastupitelství.

Václav MORAVEC, moderátor

Podívejte, teď po Fischerovi tohle nechcete. Teď vám zároveň Vesecká půl roku klidně bude vyhovovat, když zase vnášíte jiné téma.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

To není pravda, ale my nechceme říkat té vládě, co má dělat. Já jenom říkám, tato vláda, která byla založena na korupci, měla řídit české předsednictví? Jako tohle bylo v pořádku? Jako mně připadá, že dneska s lehkostí se říká, pitomost a podobně. Ale copak tady, jak je možné, že s lehkostí se přechází to, co se tady dělo? A dokonce to pokračuje. Tahle vláda dále pokračuje dokončit velké privatizace, velký ekologický, stodvacetimiliardový projekt, prostě je to last minute, to znamená, to, co se v této chvíli děje, vlastně potvrzuje to, že ta vláda tam nepatří. Jako v době, podle mě vaše filozofie deregulace volnotržního hospodaření prostě v této době ekonomické krize je něco, co nepatří ani na čelo evropského předsednictví, ale ani na čelo této republiky.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Ne, ne, já na to, to se nezlobte, na to já musím reagovat, pokud jde o ty dvě velké privatizace, tak tato vláda nic definitivního nerozhodla a ani nemůže rozhodnout, když za dva nebo tři týdny končí. Tato vláda pouze to připravila v souladu s harmonogramem, ale to konečné rozhodnutí, ať už jde o privatizaci ČSA anebo o ten velký tendr na likvidaci ekologických škod, udělá až vláda příští a bude to ta vláda, počítám, Fischerova, ono to stejně udělá, když v tom bude cítit nějaký mandát parlamentu, čili myslím si, že tady rozhodně neděláme nic nepatřičného a pokud vracíte do hry ty záminky, které jste vy využili k tomu, abyste vyvolali nedůvěru, hlasování o nedůvěře vlády, tak jenom prosím, uvědomme si jednu věc, ta celá ta debata skončila hned poté, co byla vládě vyslovena nedůvěra. Čili a že se někde někdo s někým sešel v kavárně, takových schůzek je skutečně denně v Praze deset a já také neříkám prostě do televize že se /souzvuk hlasů/.

Václav MORAVEC, moderátor

Pane vicepremiére, není ale pravda, že to předsednictví bylo v některých momentech padlé a vemte si teď kritiku, která zaznívá na české předsednictví, že nebyla Česká republika schopná řídit jednotný evropský postoj, na konferenci Organizace spojených národů. Vy se smějete.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

No, to se směju. Protože já jsem na to hrdý.

Václav MORAVEC, moderátor

Že Česká republika nebyla schopná.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Samozřejmě, protože, rozumíte, tato kritika zazněla z úst Louise Michela, což je belgický komisař, který je dočasně teď mimo, protože kandiduje ve volbách a potřebuje se samozřejmě zviditelňovat, on byl v čele belgického předsednictví v této věci jako tehdejší ministr zahraničí před pěti lety, kdy byla ta konference v Darbinu, která tehdy díky němu přijala prohlášení, za které se část evropských zemí do dneška stydí. A my jsme rozhodně neměli tu ambici kráčet tady v jeho stopách a byla celá řada zemí jako Německo, Holandsko nebo Itálie, které z toho záměrně kvůli tomu, aby se neodešlo, neopakovala ta situace před pěti lety, kdy ta konference OSN došla skutečně k antisemitským výrokům, protiizraelským výrokům, čili my jsme do toho nechtěli jít tímhle tím způsobem jako on a já jsem celkem hrdý na to, jak se nám to podařilo tady zmoderovat.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Moment, promiňte, co se podařilo? Teď byla přijatá rezoluce, za kterou se vůbec stydět není třeba.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Za kterou Evropská unie nestojí tak, jako stála před pěti lety.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

22 zemí za tím stojí. To znamená, bez České republiky, která je v předsednictví a měla by to moderovat a měla by to vést k výsledku, se to prostě přijalo v podobě, která je podle mě slušná a víte, mně to připadá, že platí to, že je třeba neutíkat jako pasivní rezistence česká z devatenáctého století, ale je třeba zůstat a bojovat na místě. A jestli jsme předsednickou zemí, tak to byla naše role.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

My jsme do začátku té konference zůstali, my jsme neutekli předem jako některé ty jiné státy, a díky tomu mimochodem ta výsledná podoba rezoluce není ještě tak příšerná jako byla před pěti lety, ale stále se odvolává na to, co bylo přijato před těmi pěti lety, čili já jsem rád, že my pod tím dneska podepsáni nejsme.

Václav MORAVEC, moderátor

Znovu se obracím na bývalého českého eurokomisaře Pavla Teličku, který zůstává hostem dnešních Otázek. Nepřeceňuje se ta formální stránka, kdo jakému summitu předsedá a není to tak, že zbytečně démonizujete Václava Klause?

Pavel TELIČKA, bývalý eurokomisař

Já si to nemyslím. Pojďme se rozpomenout, co se odehrálo před několika týdny na půdě Evropského parlamentu, kde vystoupil prezident a vystoupil tam proto, protože Česká republika je předsednickou zemí. Jinak by se mu nepodařilo tam vystoupit. To je úplně zjevné. Jak vystoupil, reprezentoval Českou republiku? Reprezentoval nějaký zájem, který by byl tady definován, dohodnut, reprezentoval většinový názor a už vůbec nereprezentoval Evropskou unii. On tam vystupoval jako prezident předsednické země, takže já jsem …

Václav MORAVEC, moderátor

Ale komentátor Financial Times to říká zcela jasně, Barber, napsal v tom svém textu, že se stejně na Klause nakonec zapomene. Záleží, jestli to opravdu teď v této aktuální situaci nepřeceňujete, v červnu české předsednictví skončí a bude zapomenuto.

Pavel TELIČKA, bývalý eurokomisař

Já to nepřeceňuji. Já si myslím, že české předsednictví bohužel zapomenuto nebude, v něčem bohudík, rozhodně to nepřeceňuji, ale velmi dobře víme, jaké pozice dlouhodobě konzistentně, musím říct, na rozdíl od jiných politiků zastává Václav Klaus k Lisabonské smlouvě. Víme, jaký vztah má k Evropské unii jako celku. Víme, že je, že inklinuje k prezentaci svých představ, svých pozic a nikoliv těch, které jsou předem dohodnutý a které by měl prezentovat a které by měl nějakým způsobem posouvat. Takže já jsem rád, že se oba pánové ve studiu shodli, že je zájmem dvou hlavních politických sil, aby to byla vláda, aby to byl premiér Fischer, který podle všeho tedy dostane mandát z parlamentu a že to teda nebude Václav Klaus. Nejde o démonizaci, jde logicky a mě tam možná překvapilo trošku taková shovívavost i ze strany pana Zaorálka. Já si myslím, že jde o to, abychom klíčový summit, který může do jisté míry zachránit pověst, pošramocenou pověst českého předsednictví, aby se odehrál dobře, aby to nebyla další ostuda.

Václav MORAVEC, moderátor

Lubomír Zaorálek reaguje, Pavle Teličko.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Tak, ta klíčové, co by měla udělat Česká republika, je ratifikovat Lisabonskou smlouvu v Senátu, to znamená, dokončit ratifikaci, to je to, co se podle nás chce, abychom udělali pro ty země Evropské unie a tím bychom vyjasnili situaci. Jako pak si myslím, že to bude i určitý závazek pro každého, kdo povede ten summit, protože to bude náš příspěvek, který podle mě by mohl potom i předurčit to řešení, to znamená, bez toho ale, jako si myslím, pak by nebylo zapomenuto to české předsednictví. Protože jestliže to zabijeme, tak se skutečně staneme známými tím, že jsme celou tu věc zkazili. Jako ale jinak si myslím, že to zapomenutí českého předsednictví, pokud k němu teda zřejmě dojde, to je asi pravda, tak to nebude proto, že byla nedůvěra vládě, ale prostě proto, protože vzpomene si někdo na nějakou ideu, kterou české předsednictví vložilo? Jako kromě deregulace, liberalizace a volného trhu v situaci, kdy celý svět řeší ekonomickou krizi, jejímž jednou z příčin byla právě ta přílišná deregulace? To znamená, ten problém podle mě.

Pavel TELIČKA, bývalý eurokomisař

Mohu na to reagovat?

Václav MORAVEC, moderátor

Ano.

Pavel TELIČKA, bývalý eurokomisař

V té otázce, v tom prvopočátku příspěvku pana Zaorálka, v tom se jednoznačně shodneme. Lisabonská smlouva očekával bych tedy skutečně větší drive, a to je nepochybný. Nicméně je to podmínka nezbytně nutná, nikoliv postačující. K samotnému českému předsednictví, dovolte mi možná pár poznámek. To předsednictví mohlo být pochopitelně i podstatně lepší, kdyby bylo připravováno dlouhodobě, kdybychom se k tomu nestavěli tak jako ke kopacímu balonu, myslím Evropskou unii, do kterého si každou chvíli kopneme, to znamená, české předsednictví mohlo být lepší, ale nebylo špatné. Je fér říci, že prostě celá řada věcí se podařila. Já souhlasím s tím, že celá řada věcí byla podceněna. Určitě finanční krize, její reakce, neschopnost koncepční systémově reagovat a převzít nějakou vůdčí roli. Nepochybně ano. Ale na druhou stranu se celá řada věcí v energetice, v telekomunikacích, ve vztahu k třetím zemím podařilo a já si myslím, že je fér říci, že tomu tak bylo a že se i české předsednictví o to zasloužilo, i když je pravda, a tam souhlasím, že těch idejí zase tolik nebylo, že se podařilo proto, že hlavní břemeno bylo na českých diplomatech, českých úřednících, já jsem ještě neslyšel někoho jim skutečně poděkovat, protože generálové utekli z bitvy, kdežto oni tam dennodenně působí osmnáct, dvacet hodin a pak musím říci, že několik ministrů skutečně odvedlo slušnou práci včetně Alexandra Vondry, včetně prostě některých ministrů, kde se to i nečekalo, ale titéž ministři bohužel ještě před rokem, rokem a půl zpochybňovali nutnost společné energetické politiky, kopali do Unie, dělali spíš marketingově, deklaratorně akce a je logické, že s tím vstupujeme do předsednického období, je to handicap, který pouze postupně se podařilo odstraňovat. Když sečteme, tak to předsednictví nebylo špatné, v některých ohledech bylo slušné, bylo na čem stavět, bohužel teda jsme v jeho finální třetině to s prominutím zbabrali tak, jak jsme to zbabrali a myslím si, že toto se bude těžko vymazávat a těžko odpouštět.

Václav MORAVEC, moderátor

Říká další host Otázek, kterým byl bývalý český eurokomisař Pavel Telička. Děkuji za rozhovor.

Pavel TELIČKA, bývalý eurokomisař

Děkuji, na shledanou.

Václav MORAVEC, moderátor

A poslední otázka v této části pro Alexandra Vondru. Můžete garantovat to, na co naráží i Pavel Telička i Lubomír Zaorálek, že na ten červnový summit, závěrečný summit za českého předsednictví evropské sedmadvacítky bude možná odjíždět Jan Fischer nebo Václav Klaus s tím, že i Senát ratifikoval Lisabonskou reformní smlouvu do té doby?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Tak, jsou to dvě odlišné věci. Samozřejmě co já mohu garantovat? Pokud jde o Lisabonskou smlouvu, její ratifikace na senátní zasedání je zařazena, tuším, na šestého května, já jsem o tom s našimi senátory v poslední době mluvil několikrát a mohu žít v naději, že se ta ratifikace podaří, to znamená, že senátoři vysloví souhlas, ale to samozřejmě uvidíme až toho šestého května, ale já pro to samozřejmě udělám všechno. Pokud jde o účast České republiky na tom zasedání Evropské rady, tak tady já samozřejmě nemohu sám garantovat vůbec nic. Já jsem řekl svůj názor, slyšeli jste i názor tady kolegy a je to samozřejmě.

Václav MORAVEC, moderátor

Když šlo jen o Lisabonskou reformní smlouvu, protože to Česká republika je na chvostu.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Na Janu Fischerovi z velké části. Já si taky nechci nic démonizovat tady, jo, to samozřejmě všichni víme, jak to chodí, koneckonců pokud jde o Tony Barbera a jeho článek ve Financial Times, tak já si ještě na kočkách musím vyzkoušet, co to vlastně znamená, když jim dáme tu pomerančovou kůru. Jestli dojde k nějaké tragédii nebo ne. Ale z mnoha důvodů a je to i ta zkušenost dlouholetá si myslím, že tady by skutečně měl být předseda vlády, ten, kdo za Českou republiku vystupuje na rozdíl od těch summitů, kde je to celkem věc té dohody a zbytek všechno ostatní je samozřejmě na té nové vládě. My už těžko můžeme pro to víc udělat. Ale takhle pozor.

Václav MORAVEC, moderátor

Dovolte, abych jenom vstoupil, ano.

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi /ODS/

Já tady zaznělo, že žádná myšlenka z toho předsednictví nezůstane. Já si myslím takhle, to není souboj myšlenek, to souboj myšlenek je volební kampaň, Luboši, ale předsednictví je skutečně o práci, o tom mít nějaké výsledky a tady já si stojím za tím, že celou řadu výsledků právě třeba v té oblasti energetické bezpečnosti máme, zůstanou po nás nové plynové zásobníky, zůstanou po nás nová plynová propojení, jako základní poučení lekce z té plynové krize v lednu, kterou jsme, myslím, velmi úspěšně řešili a pokud jde o ekonomickou krizi, tak koneckonců byli jsme to my, kdo zvýšil hlas, když se začaly objevovat ty protekcionistické tendence, to znamená, dělat národní politiky bez ohledu na pravidla, na vnitřním trhu, bez ohledu na to, jaký by to mělo dopad na sousední země a musím říct, že i tady ostatní nám koneckonců pak dali za pravdu.

Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/

Ale já jsem chtěl možná, tady asi není na to prostor, ale mně jde o to, že přece byly priority české politiky, jako je například balkánská otázka. Do jaké míry jsme se snažili v tomhle postrčit dopředu ten Balkán. To znamená,