Alexandr Vondra: Otázky Václava Moravce

21.12.2008, ČT 24
publikováno: 22.12.2008

Moderátor

Nečestné, nesportovní a zřejmě i nechutné je vzájemné obviňování vlády a opozice z toho, kdo ohrožuje zdraví a životy českých vojáků v zahraničí. Fakta jsou jasná. Topolánkova vláda nedokázala v pátek v Poslanecké sněmovně prosadit plán armádních misí v cizině na příští rok. O pobytu českých vojáků v zahraničí od 1. ledna 2009 jednala na pátečním mimořádném zasedání právě vláda. Svým exekutivním rozhodnutím v podstatě prodloužila stávající podobu vojenských misí do začátku března. Podle Ústavy může totiž vláda rozhodnout o vyslání vojáků do ciziny až na 60 dnů. Neschválením plánů zahraničních misí na příští rok ČR podle ODS pošlapala svoje závazky vůči NATO. Tady jsou sobotní slova premiéra Mirka Topolánka:

Mirek Topolánek /ODS/, premiér a předseda strany:

ODS odmítá kupčení a handlování se životy lidí. V Afghánistánu se bojuje za bezpečnou Evropu. Rezignujeme-li na boj proti terorismu tam, ohrožujeme sami sebe doma. Jiří Paroubek povýšil svůj osobní politický zájem nad zájem ochrany bezpečnosti, Jiří Paroubek ohrožuje životy a zdraví mužů a žen v uniformách armády ČR. Jiří Paroubek nese osobní odpovědnost za životy lidí ohrožených terorismem nejen v Afghánistánu. Ubezpečujeme občany, že uděláme vše pro zajištění bezpečnosti jak našich vojáků nasazených v zahraničních misích, tak pro zajištění bezpečnosti nás všech.

Moderátor

Šéf ČSSD Jiří Paroubek tato slova odmítl. Odpovědnost prý nese vláda. Podle Paroubka jsou výroky premiéra nepravdivé, nekorektní a urážlivé. Už v pátek lídr nejsilnější opoziční strany prohlásil:

Jiří Paroubek /ČSSD/, předseda strany:

Představa vládní koalice o kompromisu je taková – hlasujte proto, s čím jsme přišli. Ti není kompromis, koalice dneska nemá 101 hlasů, takže se podle toho musí chovat a ona se nechovala. Ona není schopna akceptovat, že už není koalicí s většinovou podporou v Poslanecké sněmovně. Musí dojít k tomuto názoru.

Moderátor

ČSSD dává najevo, že je Topolánkova slova nahněvala natolik, že by mohli znovu ve Sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Hlavními hosty dnešních Otázek jsou vicepremiér pro evropské záležitosti z ODS Alexandr Vondra. Vítejte, hezký dobrý den.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Hezký den.

Moderátor

A také místopředseda Poslanecké sněmovny z ČSSD Lubomír Zaorálek. I Vám hezký dobrý den.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Dobré poledne.

Moderátor

Ta výhrůžka vyslovením nedůvěry vládě, respektive mimořádnou schůzi a hlasování je míně vážně a něco takového se chystá?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Absolutně vážně. Pokud nedojde k tomu, že se vláda omluví za ty výroky, které slyšíme v poslední době a některé jsou úplně trapné a nechutné, ty o té krvi a podobně, to jsou věci, které jsou naprosto nepřijatelné. Pokud za tohle se vláda neomluví, pokud nebude odvolán ministr Langer, tak se nedá mluvit, nejenže nebudeme mluvit o dohodách, ale my budeme vyvolávat hlasování o nedůvěře vládě.

Moderátor

Jste ochotni se omluvit? Myslíte tím i to sobotní usnesení, mimořádné usnesení grémia?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Celá ta absurdní kampaň, která se nyní vede, že sociální demokracie nese odpovědnost za vojáky, podívejte se, je tady vláda, která měla měsíce dopředu projednávat tuto věc a neměla nikde nabízet jednoty, na které neměla souhlas parlamentu. My jsem parlamentní demokracie, je to parlament, který schvaluje vyslání vojáků do zahraničí. Postavit nás do situace, kde se prostě neakceptují naše připomínky, kdy se dopředu v Senátu schválí 745 vojáků v Afghánistánu, pak se prostě ve sněmovně válcuje, sněmovna, aby přistoupila nebo to, co zrovna vláda rozhodla, že si protlačí, to je vlastně nerespektování ústavy, to je nerespektování toho, že to je parlament, který rozhoduje o vyslání vojáků. Pokud tady vznikly problémy, tak je to prostě odpovědnost vlády a ne opozice.

Moderátor

Budete se ochotni omluvit sociálním demokratům možná i za to sobotní usnesení grémia ODS, aby se hlavy zklidnily?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

Myslím, že se tady není vůbec za co omlouvat. Prostě to je absolutně nepředstavitelné. To, co prostě ČSSD demonstrovala v parlamentu v pátek, je jasná ukázka toho, že o žádnou dohodu nestojí, za druhé prostě představa, že Poslanecká sněmovně vyšle takový dárek našim vojákům k Vánocům, které slouží v republice, slouží v rámci našich spojeneckých závazků, to je prostě mimo jakoukoliv realitu. Vy říkáte zodpovědnost vlády. Ty jednotky do Afghánistánu poslaly vlády Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Ani tehdy jste neměli většinu. Bez naší pomoci, bez pomoci ODS, která tehdy byla v opozici, by jste je tam vyslat ani nemohli, přestože jste se na tom v rámci aliance tehdy dohodli.

Moderátor

Pojďme se bavit o budoucnosti.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

Vy se ptáte na budoucnost, ale tady je nutné …

Moderátor

Proto se ptám, když sociální demokraté vlastně říkají, když se neomluvíte za ta slova, že Jiří Paroubek má na rukou krev, že je to Jiří Paroubek, viz. to sobotní usnesení grémia, že naopak vám budou muset vyslovit nedůvěru vládě?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

Rozumíte, je třeba znát tu minulost a je třeba mluvit o té minulosti pravdivě. Od léta a já jsem včera několikrát ještě mluvil s paní ministryní obrany Parkanovou, od léta probíhal dialog s Poslaneckou sněmovnou, v rámci závazku NATO se předpokládalo navýšení toho kontingentu. Mimochodem, co dělají všichni, Američané navyšují dokonce dvakrát z 20˙000 na 40˙000, navyšují Španělé, navyšují Francouzi, navyšují další…

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

A další, kteří nenavyšují.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

Čili, my jsme přišli s tím projektem v červnu, že navýšíme ten počet o 200 mužů. Vy jste byli, jako sociální demokraté proti tomu, aby to navýšení bylo tak výrazné, čili probíhala jednání, která vrcholila poslední týdny, vedl to Jan Vidím s šéfem zahraničního výboru kolegou Hamáčkem. Bylo v podstatě připraveno kompromisní řešení, které proti tomu navýšení 200 předpokládalo navýšení nějakých 60 či 70 mužů, v podstatě to bylo předjednáno. V rámci toho jsme také ustoupili s tím, že těch 100 specialistů budou jenom do konce toho příštího roku, přesto ta dohoda možná nebyla, protože na oltář toho, jestli ti vojáci budou mít mandát nebo ne, se položila otázka těch zdravotnických poplatků. Tak to prostě je a váš předseda to přeci dokonce na tiskové konferenci v pátek ráno předtím, než začalo jednání Poslanecké sněmovny, oznámil.

Moderátor

Diváci České televize už toto mnohokrát slyšeli, je to stejné jako v té první části Otázek. To jsou věci, které zazněly v pátečních Událostech, komentářích, v sobotních novinách…

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

To není pravda. Já si dovolím vám do toho skočit, tady prostě zazněly nepravdivé informace o tom, co bylo v minulosti a máme-li se bavit o tom, co bude v budoucnosti, tak skutečně musíme férově popsat tu minulost.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Na to musím reagovat.

Moderátor

To budeme zase probírat to, co bylo v minulosti, pojďme se bavit o budoucnosti.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Nesouhlasím, pane redaktore, tady bylo řečeno, že my jsme v roce 2003 posílali ty jednotky, já na to musím reagovat. Situace se změnila a v čem se změnila, to je přeci zásadní informace, proto jsem tady přijel z Ostravy, abych to řekl, tak mi to umožněte říci. Podívejte se, není pravda, že je ta situace tak jednoduchá dnes kolem Afghánistánu. Podívejte se na záznam debaty z německého Bundestagu z kanadského parlamentu. Tam to vůbec není pravda, že dojde ke zvyšování jednotek. Dokonce Němci řekli, že nebudou zasahovat bojové jednotky na jihu Afghánistánu, nesouhlasí s tím poslanci. Druhá věc, od roku 2003, 2004 se přeci situace vážně změnila v Afghánistánu, to není pravda, jsme tam sedm let, že je to pořád to samé, že jenom zvedáme ruce, že zvedáme vojáky a posilujeme vojáky. Já tady mám informace, které každý měsíc dostáváme z pentagonu. Jsou to informace o situaci v Afghánistánu. Tady, když si čtu tu aktuální situaci, kterou jsem dostal před pár dny, tak to, co tam čtu, to by měla veřejnost vědět. Víte, co je nejvážnější v Afghánistánu? Nejenže se tam zhoršuje situace, jak všichni říkají, vážné je to, že přibývá civilních obětí. Tady si čtu záznam 3. listopadu, kdy bylo zabito, zasažena raketou svatba, svatební ceremoniál, bylo tam 35 mrtvých a 37 zraněných. Další, omylem byla zasaženi příslušníci afghánské armády opět útokem bombovým, kde bylo plno zabitých a zraněných. Za to se omlouvali, že to byl omyl, že si mysleli, že to jsou Talibánci. Ale i v civilu v Kábulu samotném jsou civilní zranění. Ty oběti civilní jsou takové, že není těžké najít odpověď na otázku, proč se dneska obyvatelstvo staví proti nám. Proč se ta situace změnila, proč je jiná? V minulosti to bylo tak, že ztráty vojenské byly maximálně 90 %, civilní 5 %, to jsme v úplně opačné situaci. V Iráku to je dneska tak, že tam máme přesně spočítané americké vojáky, kteří padli, je jich 5000 padlých a je tam 100˙000 civilních obětí. I v Afghánistánu je situace podobná, to je velké množství civilních obětí způsobí, že se situace obrací proti nám i z hlediska nálady. V tom je přeci situace jiná a my nemůžeme dneska říci, že budeme jen tak zvedat ruce.

Moderátor

Já se omlouvám, mně to přijde, že děláme tady rozpravu v Poslanecké sněmovně, že nepotřebujete moderátora. Já jsem se chtěl ptát, co bude dál. Pojďme se tedy bavit nebo chcete reagovat jako ve sněmovně tady na Lubomíra Zaorálka, pak může moderátor odejít?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

To já nevím, jestli může moderátor odejít, ale znovu tato slova vypovídají o tom, co vy sledujete. V době, a to všichni se shodují na tom, že ta situace je komplikovaná, právě proto je jí třeba řešit, proto všichni navyšují. Navíc to, co říkáte o Němcích, to není nic nového. Oni tam mají některá teritoria omezení, ale mají tam několik tisíc mužů, rozhodně nehodlají nic stahovat. Prostě ty dohody my buď musíme respektovat, máme-li naše členství v alianci brát vážně, čili máme-li se spolehnout někdy na naše spojence, tak musí být elementární spolehnutí na nás. Pokud vy chcete ty vojáky stáhnout, fakticky pokud skutečně …

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

To je nesmysl.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

Začátkem příštího roku ten mandát neobnovíme, tak oni budou muset odejít, tak za to prostě ponesete odpovědnost a já znovu připomínám, když vy jste neměli dost hlasů na to, aby …

Moderátor

Já poprosím předsedu, přeci jenom, abychom se dozvěděli něco nového, ministryně obrany Vlasta Parkanová, pak budeme pokračovat v přerušeném jednání Poslanecké sněmovny, to znamená, že na sebe budou hosté pouze jenom reagovat, tak ministryně obrany Vlasta Parkanová řekla v aktuálním rozhovoru pro Českou televizi, s jakým kompromisním návrhem přijde mezi svátky, protože má začátkem ledna, konkrétně 5. ledna, jednat znovu vláda o zahraničních misích? Ten Parkanové návrh počítá s omezením počtu vojáků vyslaných do mise ISAF v Afghánistánu na 500 osob. Parkanová chce také v příštím roce ukončit zapojení českých vojenských specialistů v protiteroristické operaci trvalá svoboda. Tady jsou slova Vlasty Parkanové.

Vlasta Parkanová /KDU-ČSL/, ministryně obrany:

Já si vůbec neumím představit variantu, že bychom stahovali vojáky jenom proto, že v Poslanecké sněmovně nedošlo k dohodě z úplně jiných příčin. Já nepochybuji o tom, že sněmovna v tomto smyslu najde rozum a odpovědnost, že v průběhu té šedesátidenní lhůty, kterou jsme ústavně pokryli pobyt vojáků v zahraničí pro první dva měsíce dojde k dohodě na půdě parlamentu. Už teď připravuji nový vládní návrh v průběhu vánočních svátků, byl poslán na Úřad vlády a na nejbližším prvním zasedání vlády bude projednán a poslán do obou komor parlamentu.

Moderátor

Podle informací Otázek by to právě mělo být 5. ledna, kdy vláda bude tento kompromisní návrh probírat. Pozvání do Otázek také přijal náčelník generálního štábu Armády ČR, generál Vlastimil Picek, který za pár desítek minut odlétá za českými vojáky do Kosova. Přeji vám dobrý den. Děkuji, že jste přijal mé pozvání.

Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR:

Dobrý den.

Moderátor

Máte už připravený krizový scénář na stažení některých, popřípadě všech českých vojáků z ciziny a kdyby musel být spuštěn v případě, že se politici dál nedohodnou a budeme slýchávat pouze interpretace minulosti?

Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR:

Krizový scénář samozřejmě máme zpracován, ovšem já nepředpokládám, že k tomuto krizovému scénáři vůbec dojde a myslím si, že naši politici se v průběhu měsíce ledna dohodnou.

Moderátor

Přeci jenom ministryně obrany Vlasta Parkanová v tom kompromisním návrhu nabízí stažení vojenských specialistů z protiteroristické akce Trvalá svoboda v Afghánistánu. Oznámil jste tuto možnost už velení koaličních vojsk v Afghánistánu?

Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR:

Dnes právě odcházejí dopisy, poslal jsem dopis předsedovi vojenského výboru NATO, dále předpokládám, že pošlu dopis i velitelovi sil v Evropě generálu Credokovi a také informuji o této situaci velitele ISAF v prostoru.

Moderátor

Za jak dlouho je možné onen kontingent v rámci operace Trvalá svoboda stáhnout? Ministryně obrany počítá zatím s tím, podle našich informacích, že by to bylo do konce příštího roku, je možné i rychlejší stažení?

Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR:

Vždy je možné rychlejší stažení, ale naráží to na určitě problémy. My jsme schopni vojáky stáhnout do dvou měsíců, ale rozhodně nejsme schopni stáhnout materiál, kterého máme v operačním prostoru hodně a stahování tohoto materiálu by trvalo pomalu tři až čtyři měsíce.

Moderátor

Říkáte tří až čtyři měsíce? Já jsem zmiňoval, že hned po Otázkách odlétáte za českými vojáky do Kosova. Počítáte i s možnou redukcí toho kontingentu?

Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR:

Já si myslím, že to jablko sváru není zrovna Kosovo. Tam se jedná spíše o počty osob v Afghánistánu. Já předpokládám, že tyto počty budou zachovány tak, jako v minulosti.

Moderátor

Jste ochoten jako náčelník Generálního štábu připustit, že jste spoluzodpovědný za to, že se vám nepodařilo přesvědčit část politiků, aby na návrh misích pro příští rok kývli?

Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR:

Já nejsem od toho, abych přemlouval politiky, já jsme zpracoval vojensko-odborné stanovisko k jednotlivým misím. Já si myslím, že tyto počty jsme velmi zodpovědně zvažovali, zodpovědně jsme postavili organizační struktury a i když se hovoří o určité redukci, o které samozřejmě já vím, tak i s těmito počty jsme schopni nadále pracovat.

Moderátor

Vy teď odlétáte do Kosova. Můžete nám říci, jestli vaše cesta souvisí právě s tím, co se odehrálo v pátek v Poslanecké sněmovně, že neprošel návrh na mise v příštím roce?

Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR:

Tato cesta byla dlouhodobě plánována, je to cesta předvánoční, kde já předpokládám s vojáky pohovořit před vánočními svátky, předat jim malé dárky a také jedno velké překvapení, na kterém pracujeme již půl roku. Jede s námi kapela Aleše Brychty, která samozřejmě bude vystupovat bez nároku na honorář a myslím si, že to naši vojáci ocení.

Moderátor

Možná jim právě povezete dárek v tom, že neví, co s nimi bude, tedy pravděpodobně do začátku března. Náčelník Generálního štábu ČR Vlastimil Picek, děkuji, že jste byl hostem Otázek, na shledanou.

Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR:

Děkuji, na shledanou.

Moderátor

Kompromisní návrh, Lubomíre Zaorálku, je o něm možné jednat nebo tím, jak je vyhrocená situace, že vy chcete předčasné volby a propo, když tedy jste se tady oba dva dívali do té minulosti, vy jste nepřišli s návrhem předčasných voleb jako s jednou z podmínek. Není to tak, že vy stupňujete požadavky, protože chcete předčasné volby, chcete si užít vítězství 45 % a i proto se není možné dohodnout?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Já bych to nechtěl všechno schovat do jednoho balíku.

Moderátor

Já to spojím, jak to, že jste s tím požadavkem nepřišli už před čtvrt rokem?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Toto je jednání, které se týkalo českého předsednictví, na kterém jsme řekli některé požadavky, co se týkaly termínu schválení Lisabonské smlouvy v obou komorách, nespojování Lisabonu s radarovou základnou Spojených států a předčasných voleb. To jsou podle mě, to je debata, zvlášť debata.

Moderátor

Těch zahraničních misí se toto netýká?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Já vám říkám svůj názor. Já jsem přesvědčen, že bychom měli najít dohodu v zahraničních misí proto, protože je to úplně absurdní stahovat vojáky z Kosova. Já vůbec nevím, proč jsme to všechno hlasovali v jednom balíku. Mně to připadalo, že to je zase určitá forma tlaku.

Moderátor

Mise se vždycky schvalovali v jednom balíku. Já jsem nezažil žádné hlasování o misích, které by bylo rozdělené.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Ale ten způsob, jak se to celé postavilo, jedním hlasováním se prostě spláchly všechny mise. Mě připadalo nešťastný s tím, že to bylo navíc ještě dopředu hlasováno v Senátu, kde bylo rozhodnuto o počtu vojáků do Afghánistánu. V tom balíku je jeden bod, který je předmětem sporu, vážného sporu a kvůli tomu vlastně celý balík…

Moderátor

Vy byste si přál, aby Vlasta Parkanová tedy přišla se sérií…?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Já do toho nechci vládě mluvit, to je její věc, ale ta mise byla nešťastná, protože místo toho, kdyby se vyřešil ten základní spor, tak to možná bylo, ale takhle se potopily všechny mise a podle mě je to nesmyslné, protože my jsme ostatní mise nezpochybňovali. Vážný spor byl kolem Afghánistánu, tady jsem ty důvody naznačoval, protože situace v Afghánistánu se mění, protože čistě vojenské řešení v Afghánistánu nevede k výsledku, na tom je dokonce shoda i mezi odborníky.

Moderátor

Ptám se, co dál? Ten kompromisní návrh, slyšeli jste ho?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Hodně ta debata se redukuje pouze na vojenskou záležitost, že se tady mluví o kompromisech, jedná se s vojáky, ale já musím upozornit, že tohle je zahraničně politické téma a obecně politické téma. Zahraničně-politické, mně tam chybí ministr zahraničí, protože rekonstrukční tým je spravován dokonce ministrem zahraničí, to je jeho kompetence, ten by měl říci, jak celá ta práce postupuje, jaké má výsledky. On by nás dokonce měl informovat o tom, jak pracují ty další rekonstrukční týmy v Afghánistánu, jaká je jejich koordinace, tahle debata zahraničně-politická, obecně-politická. To, co jsem říkal o té situaci v Afghánistánu z hlediska obyvatelstva, jak se tam zhoršuje atmosféra před volbami v roce 2009, to nejsou jenom ty počty. My to, co chceme, je, abychom viděli nějaký politický postoj české vlády, co s tímhle si počne, jak se k tomu zachováme, jak se k tomu Česká republika bude stavět, nejenom ty samotné počty.

Moderátor

Co s tím dál? 5. leden mimořádné jednání nebo jednání vlády, kde budete probírat zahraniční mise. Je vůbec získat sociální demokraty proto?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

Vláda samozřejmě, nemáme jinou možnost. My musíme na tu situaci reagovat 5. ledna. Předpokládám, že vláda schválí tento návrh. Je to návrh, který znovu opakuji, byl jako kompromis v posledních několika týdnech předjednáván a vaši odborníci z ČSSD s ním vyslovovali souhlas, protože z naší strany už to byl ústupek proti tomu, co jsme předkládali v létě, ale mně z těch slov skutečně vyplývá jedna věc, že Luboš Zaorálek je proto, aby ta vojska z Afghánistánu byla stažena a já tady říkám, že to je prostě v přímém rozporu s tím, na čem jsme se opakovaně jako všechny členské státy aliance na všech posledních ministerských schůzkách dohodli a v podstatě to, co děláme my, my jsme tam asi šestnáctý největší kontingent, čili nejsme ani v té první polovině státu. Jsou vyšší své vojenské přítomnosti, ani nebudeme, čili děláme jenom to, co dělat musíme, ten provinčně rekonstrukční tým je mimochodem přesně odpověď na to, že to řešení není čistě jenom vojenské, musí tam být i civilní řešení, musí probíhat rekonstrukce. Václav Pecha, který tu rekonstrukci má na starosti, se několikrát veřejně vyjadřoval, jak je důležité, aby mandát byl schválen, protože oni skutečně tam nejsou v jednoduché situaci a potřebují nějakou míru ochrany a zase tu ochranu tomu rekonstrukčnímu týmu mohou skutečně poskytnout jenom vojáci.

Moderátor

Myslíte, že je možné ten kompromis najít, když tady jste slyšel Lubomíra Zaorálka, že vlastně ho nezajímají počty, že chce, aby více jednal ministr zahraničí, že je nutné více vyjednávat, možná rozdělit balík misí na jednotlivé části, což by bylo historicky poprvé? Co s tím? Nebo se připravit na to, že se budou stahovat?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

Pro mě je stažení těch misí naprosto nepředstavitelná záležitost. To bychom prostě byli směšní, to by byla hrozná ostuda a byla by to dýka do zad, kterou dáme našim spojencům v NATO, čili samozřejmě budeme muset jednat, máme na to v ten leden ještě několik týdnů prostoru, pak se svolá pravděpodobně mimořádná schůze Poslanecké sněmovny koncem ledna, začátkem února a bude se tím zabývat znovu a uvědomme si, že tam už skutečně půjde do tuhého, protože dál už pak vláda další dva měsíce, pokud já nejsem superznalec ústavy, ale myslím, že už ta opatření udělat nemůže, čili skutečně v lednu budeme muset obnovit ta jednání a musíme se dohodnout, jiná možnost není. Stažení prostě by byla porážka České republiky, nikoliv vlády.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Ten provinční rekonstrukční tým byla i naše priorita, sám jsem se angažoval v těch jednáních, kdy jsme se snažili najít nějaký kompromis. Dokonce jsme navrhovali, aby se koncentrovaly ty prostředky právě na ten provinční rekonstrukční tým, abychom nebyli najednou na sedmi místech, to byl jeden z návrhů, který my jsme předkládali, už v květnu jsme o tom mluvili, že by bylo dobré koncentrovat síly na jedno místo. V debatě, která byla teď v parlamentu, znovu zazněla z úst paní ministryně Parkanové, že vlastně není vyloučeno, že budeme navyšovat vojáky i dále, že vlastně to je tendence v Kosovu, budou vojáci oslabovat a naopak Afghánistán se stává, možná dokonce hlavní bezpečnostní prioritou pro Českou republiku a její účast v zahraničí. To jsou věci, na kterých jsme shodu nenašli. Pro mě je to veliká otázka, jestli Afghánistán má být místem, kde do bude do budoucna největší množství českých vojáků, jestli tohle je skutečně to, co má být na prvním místě. Já jsem přesvědčen, že tady chybí takové rozhodnutí o vojácích, chybí ten politický cíl a smysl toho pobývání v Afghánistánu. Tohle nevyřeší sama Česká republika, ale měli bychom se snažit na to najít odpověď, protože nejde o to jenom někam posílat vojáky a posílat jich stále více, ale vědět proč to děláme a jaký je cíl té věci, to tady nevíme.

Moderátor

Pojďme se po tom pátečním neschválení zahraničních misí se čeští vojáci ocitly v nejasné situaci. Od začátku března platí současný stav, tedy exekutivním rozhodnutím vlády. Když se podíváme na mapu, hlavní tři teritoria, kde čeští vojáci působí. V˙misi K-FOR v Kosovu bude moci působit stále až 550 osob. V˙Afghánské misi ISAF, hlavně v˙tom českém provinčním rekonstrukčním týmu, v˙Logaru a 415, v operaci Trvalá svoboda, kterou chce ministryně obrany Vlasta Parkanová ukončit, 100 lidí. V˙Iráku podle rozhodnutí vlády může zatím pracovat až 20 vojáků a na velitelství operací Evropské unie v˙Čadu a Středoafrické republice, což není vidět na mapě až 3 příslušníci české armády. To je zatím schválený stav do začátku března. Tím mimořádným pátečním rozhodnutím vlády. Vy se chystáte převzít vládní odpovědnost, chcete vyhrát volby? Předvolební průzkumy ukazují, že byste dokonce s˙komunisty měli možná i ústavní většinu v˙poslanecké sněmovně. Vy byste tu situaci řešil jak? Vy byste si stoupl před Poslaneckou sněmovnu řekl, Afghánistán z˙mého pohledu Lubomíra Zaorálka není prioritou, je zapotřebí redukovat počet vojáků v˙Afghánistánu.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

My jsme navrhovali abychom, a to byl dokonce návrh, se kterým jsme do těch jednání šli, aby se v˙tuto chvíli nezvyšoval počet vojáků v˙Afghánistánu. Dřív než je známo, kudy se vydáme. V˙dubnu bude zasedat, myslím teď ve Štrasburku bude jednání Rady NATO, to znamená, bude, to by věděl možná pan Vondra, Afghánistán na programu. Jak vypadá ta předběžná příprava toho jednání v˙Afghánistánu, to znamená. Tady jde o to, že my dneska to celkové řešení neznáme.

Moderátor

Považujete za, řekněme, velmi vstřícný krok, když ministryně obrany předloží ten přepracovaný návrh, ten kompromisní návrh, kde je ukončení Trvalé svobody a˙stažení těch 100 mužů z˙této operace?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Pokud by se ten stav držel na té úrovni, co byl dosud, tak by to bylo to, co jsme požadovali.

Moderátor

Tedy vstřícný krok?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Ano, rozhodně.

Moderátor

A proto, byste pak případně takový návrh byli ochotni podpořit?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Ale my jsme nikdy neříkali, že se mají paušálně stáhnout vojáci odkudkoli, dokonce ani z˙Afghánistánu. Jsme si vědomi toho, že takhle se chovat nedá. Nám šlo o to, najít dohodu a zároveň si ujasnit, jak bude Česká republika postupovat v˙tom, abychom dostali odpovědi na otázku, co tím sledujeme, abychom se i v˙NATO snažili nějaké konkrétní politické iniciativy, abychom se na to snažili najít společné odpovědi. Jako dokonce to není pravda, že v tom nebudeme mít spojence. Ta debata dnes běží i v jiných parlamentech v˙Evropě, vyostřuje se a my bychom se jí měli účastnit.

Moderátor

Jste schopni v˙rámci toho vstřícného kroku bavit se o nějakém dlouhodobějším cíli, protože sociální demokraté to v˙těch debatách už na jaře respektive i na podzim minulého roku, když se o tom jednalo, tak chtěli, aby tady byl jasný dlouhodobější plán zahraničních misí. Jste ochotni s˙ním přijít v˙rámci toho kompromisního návrhu?

Alexander Vondra /ODS/, vicepremiér:

Samozřejmě. Já se totiž domnívám, my tu dohodu fakticky máme. Celý ten problém byl, že váš šéf prostě oznámil v˙pátek ráno ve sněmovně, že tu dohodu o Afghánistánu svazuje s˙dohodou o poplatky, a tu dohodu o poplatcích si představoval jako naši absolutní porážku. Tak to je a jinak to nebylo. Všichni jsme tam byli, všichni to víme. A ty to, Luboši, víš velmi dobře přeci také. Čili, ano nezbývá nám, než se v˙lednu rychle dohodnout. Já si myslím, že ten prostor tady k˙tomu je. To, co říkala paní ministryně, v zásadě odpovídá tomu, co je předpřipravené a věřím, že začátkem roku ta sněmovna přeci jenom sjedou se po vánočních svátcích poslanci zpátky do Prahy a budou trošku konstruktivnější náladě. Jinou možnost podle mého soudu nemáme. Pokud jde o to, co bude v˙dubnu, vy jste se těšili na vstup administrativy Baracka Obamy, tak já vám jenom připomínám jeho program, který neustále ve volební kampani opakoval, bylo v˙zásadě se postupně stahovat z˙Iráku a zároveň navyšovat ty počty v˙Afghánistánu, protože v˙Afghánistánu jsou problémy a je třeba je vyřešit. Jaksi představa, že se vyřeší odchodem, že se tam bude pěstovat méně opia, je prostě úplně iluzorní. Samozřejmě je tam třeba uspět a cestou k˙tomu je, a na tom se všichni spojenci v˙rámci NATO shodují, že ty prostředky tam dočasně navýšit.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Já bych chtěl jenom upřesnit ten výrok nebo ten čerstvý rozhovor s˙panem Obamou, ve kterém zdůvodňuje ty důvody posílení vojáků v˙Afghánistánu o těch 20, 30 tisíc. Ten důvod je zabezpečit ochranu Kábulu, také asi v˙souvislosti s˙blížícími se volbami to může být velmi složitá situace, zároveň urychlit výcvik afghánských vojáků, třeba až o 2 roky. To znamená urychlit ten proces afghanizace Afghánistánu. Zároveň říká, že je třeba ten problém pojmout komplexně. Zároveň mluvil i o zvláštním velvyslanci nejenom pro Afghánistán, ale také pro Pákistán a Indii, a řešit to jako regionální politický problém. To znamená, v˙tom se pro mě dokonce ozývá i možnost jako taktika z˙Iráku, že se posilují vojáci proto, aby se posílila role afghánských vojáků, zkusilo se, jestli to vůbec půjde, a pak umožnit odchod z˙Afghánistánu.

Alexander Vondra /ODS/, vicepremiér:

To jsou přesně úkoly, které tam ty naše jednotky plní. Oni jsou v˙Kábulu na letišti, kde pomáhají chránit Kábul. Jsou v˙tom Logaru, kde cílem toho provinčního rekonstrukčního týmu je postupovat tak, aby si Afghánci mohli svou zemi spravovat samy.

Moderátor

Měl přijít klid, místo toho přišla bouře. A to bouře ve vzájemných vztazích mezi vládou a opozicí. Nejsou to zrovna nejlepší vyhlídky na domácí podmínky českého předsednictví evropské sedmadvacítce. Premiér Mirek Topolánek se zřejmě už rozloučil s˙dohodou o podmínkách předsednictví, kterou by uzavřel se sociálními demokraty. Topolánek podle svých slov odmítá jakoukoli dohodu s˙opoziční ČSSD o toleranci vlády při nadcházejícím předsednictvím Evropské unii, která by byla podmíněna, citujme, vyděračskými požadavky. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek, by si podle něj měl rozmyslet, jestli vládě umožní v˙první pololetí příštího roku nesušeně předsednictví vykonávat.

Mirek Topolánek /ODS/, premiér:

Co se týká případného technického zabezpečení fungování českého předsednictví, i tady se ukazuje, že ta dohoda je velmi složitá, protože nám jde pouze o to, aby ministři, případně funkcionáři státu mohli řádně vykonávat český národní zájem, a to je české předsednictví, to není žádné politikum. Na tom se nedají uhrát žádné politické body. Jiří Paroubek si musí rozmyslet, jestli vůbec umožní české předsednictví, či nikoli. Já musím říct, že je mi to úplně jedno a já s˙ním žádnou dohodu, která bude podmíněna nějakými vyděračskými požadavky, uzavírat nebudu.

Moderátor

Sociální demokraté v˙pátek zveřejnili své podmínky, za kterých by byli ochotni vládu v˙době předsednictví tolerovat. Přibyla podmínka nová. Požadavek na předčasné volby v˙říjnu příštího roku. Proč jste tu podmínku teď dali? Proč jste s˙ní nepřišli už před 2 měsíci?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

My to chápeme tak, že pokud se vytvoří podmínky pro průběh předsednictví a nebudeme hlasovat nedůvěru vládě, k˙čemuž máme dnes řadu důvodů, tak tím de facto umožníme té vládě fungovat jakoby bianco šek na tři čtvrtě roku.

Moderátor

S˙tím jste mohli přijít už před čtvrt rokem. Proč jste s˙tím nepřišli? Není to tak, že rostou vám preference, tak to chcete za každou cenu tady položit.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Charakteristické je to, že z˙těch tří podmínek, které jsme zmínili, nebyla přijata ani jedna. Vy mluvíte o té poslední.

Moderátor

Tím, že oni nepřistoupili na euro a na tu podmínku Lisabonu, tak jste přišli se třetí podmínkou.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS:

Ne, ne. Ty podmínky byly jiné. Ty podmínky byly, na prvním místě mluvíme dnes o tom, že je pro nás nepřijatelné spojovat to hlasování o radarové základně Spojených států s˙lisabonskou smlouvou. To vlastně bylo odmítnuto. Pro nás byla důležitá věc, tohle směšování a tenhle obchod je pro nás nepřijatelný. Bylo nám řečeno, že to možné není. Dokonce jsme chtěli formulaci v˙té dohodě, že nám by stačilo, aby druhá strana respektovala, že pro nás je to spojování té radarové základny nepřijatelné. Aspoň tuto formulaci, ani to nebylo možné. Pak jsme chtěli, co se týče lisabonské smlouvy, a to je náš stabilní projekt pořád, pak jsme chtěli, aby se zavázala druhá strana, že se bude snažit o ratifikaci dokonce února příštího roku. Abychom měli nějaká datum a nebylo to jenom mlhavě řečeno, že se budeme snažit. A třetí požadavek, to je ten, který souvisí s˙tím, že v˙současné době se ta situace podle mě zkomplikuje velice, ať je to školství, ať je to stav policie a podobně. Nám připadá, že je ta vláda, tak dezorganizovaná, že není možné jen tak jí dát mandát na vládnutí, tak prostě je jasné, že se týká tahle dohoda jenom předsednictví, aby bylo zřejmé, že je to dohoda pouze na to předsednictví, tak jsme požadovali předčasné volby.

Moderátor

Už jste se s˙tím rozloučili, že nějaká dohoda bude?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

Platí to, že pokud by ta dohoda měla být za nějakých vyděračských požadavků, tak to skutečně pro nás nemá žádný smysl.

Moderátor

Smířili jste se s tím, že ta dohoda nebude? Chápu to správně?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér:

Nemyslím si, že musí ta jednání padnout. Máme tu ještě čas celý leden o tom komunikovat. Jenom upozorňuji na to, že jsme došli k˙nějaké dohodě, máme elementy té dohody na papíru. Pracoval jsem na tom já, pracoval na tom Luboš Zaorálek, pracoval na tom Jan Kohout ještě z˙vašeho týmu. Ta dohoda byla vyvážená. Nyní sociální demokracie přišla dokonce s˙3 novými požadavky s˙tím, že ten požadavek na uspořádání předčasných voleb je prostě úplně proti duchu té dohody. Jaksi na jedné straně zvolit určitou míru spolupráce a koordinaci těch aktivit za účelem hladkého výkonu předsednictví, zároveň to rozjet volební kampaň, která to všechno bude otvírat a destruovat, tak to prostě je naprostý protimluv, protismysl. Za těchto okolností my se s˙tím budeme muset popasovat nějak samy, protože jsme zodpovědná vláda. Určitě to dokážeme.

Moderátor

Já se jenom omlouvám, protože přepněte si už teď na ČT24, na zpravodajskou stanici České televize. Na ČT24 v diskusi Alexandra a Vondry a Lubomíra Zaorálka hned pokračujeme. Připomínám, že hlavními hosty dnešních Otázek, posledních Otázek vroce 2008, jsou vicepremiér pro evropské záležitosti, zODS Alexandr Vondra. Ještě jednou, vítejte vČT na 24.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Dobrý den.

Moderátor:

A také místopředseda Poslanecké sněmovny zČSSD, Lubomír Zaorálek. I Vám hezký dobrý den, vítejte na 24.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Hezké odpoledne.

Moderátor:

Skončili jsme u českého předsednictví vEU a o dohodě, nebo u dohody mezi opozicí a vládou. Vpondělí má program českého předsednictví vEU dostat konečnou podobu a to na vládním poradním výboru. Počátkem ledna má vláda program, který nazvala Evropa bez bariér, představit podrobně veřejnosti. Jádrem mají být tři E, tzn. tři témata. Ekonomika, energetika a Evropa se světem. Je před tím zítřejším jednáním už téměř jasno o tom definitivním, konečném programu, pane vicepremiére.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Já myslím, že ano. My jsme čekali na výsledky té poslední Evropské rady, jestli bude dohoda o tom klimaticko-energetickém balíčku a o tom plánu pro hospodářskou obnovu vEvropě. Obě dohody byly učiněny, čili ten program je prakticky hotov a ještě ho dostane pro formu na stůl vláda 5. ledna, protože vláda ho fakticky už vtom výboru pro EU již schválila a druhý lednový týden ho bude představovat předseda vlády vEvropském parlamentu.

Moderátor:

Když tedy říkáte, že 5. ledna bude ten úplně poslední, poslední verzi schvalovat vláda. Které okamžiky jsou zásadní a změnil ten poslední summit EU, před českým předsednictvím, nějak ono české předsednictví?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Tak nejen ten summit, já bych řekl poslední měsíce hodně posunuly, změnily, je tam daleko větší důraz na ekonomiku. Protože samozřejmě jsme vté hospodářské krizi a musíme na ni nějakým způsobem reagovat. To bude, řekl bych, veliké téma pro první tři, čtyři měsíce českého předsednictví. Tím, že byla učiněna dohoda o tom klimaticko-energetickém balíčku, zase daleko tematizovaná jako energetická bezpečnost, jeden způsob, jak vlastně řešit další dopady přijetí legislativy plynou. A pokud jde o tu ropu a svět, tak myslím, změn tolik není.

Moderátor:

Lubomíre Zaorálku, chcete ještě některá témata směr vláda, konzultovat. Teď, když už je de facto hotov scénář českého předsednictví v EU?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Předseda vlády řekl, že do konce roku budou zpracovány priority českého předsednictví.

Moderátor:

Ne. Ty už zpracovány teď jsou. Budou zítra schváleny oním výborem.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Já jsem ty priority, přiznám se, ještě neměl vruce. Takže pro mě je to samozřejmě trochu pozdě. Já se nemyslím, že bylo třeba čekat tak dlouho. Ta témata, podle mě některá, jak zmiňuje pan Vondra, tak o těch jsme vlastně mluvili dlouho, jsou evidentně klíčovými tématy předsednictví a vytvořit knim opozici ČR, to byl vlastně úkol a to jsme chtěli od vlády slyšet.

Moderátor:

Vy byste čekal na ten poslední summit, kde se přece jenom dohodne evropská 27 na energeticko-klimatickém balíčku a na dalších věcech. Možná také irský postoj kLisabonské reformní smlouvě, tak přece do jisté míry ano. Můžete být dobře připraven, ale nějak to mění priority.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Jistě, ale ty země jsou připraveny a podobný dokument jako jsou priority, mají zhotoveny dlouho předem, dokonce rok předem. Takže my to budeme mít až pár dní před Silvestrem, to je podle mě svérázné. A jenom na jednom příkladu to řeknu. Ty klimatické energetické nebo změny otázka emisí, to je přece obrovský úkol pro ČR, který je před námi. Protože tady nejde jenom o to, že to ten summit nakonec schválil, stejně bychom stím nějakým způsobem pracovali, dneska víme, že máme úkol o tom jednak se Spojenými státy a celou řadou dalších zemí, jako je Británie, Čína, Mexiko, Indie apod.. A je to nesmírně důležité, jak se toho chopíme, protože od toho se bude odvíjet jaká bude šance pro tu konferenci na konci roku, tuším vKodani, která bude ztoho, muset udělat víc než jenom závazek Evropy, kterým vlastně chtěla vytvořit určitou atmosféru vEvropě. To znamená, tady je (nesroz.) konkrétní velký úkol pro ČR, jak se ktomu ČR postaví. Co si stím počne, jakou má strategii, to je věc, o které jsme měli mluvit vpředstihu. To si myslím, se nemuselo čekat až na tenhle ten závěr, protože i do toho, i do té rady jsme měli jít surčitou představou, protože od toho se rozvíjí to další. Mně připadá, že čekat, jak to dopadne a pak připadne na nás obrovský balvan a pak je otázka jak se sním poradit.

Moderátor:

Není ten balvan těžší, protože vy jste přece spolu komunikovali. Vy jste komunikovali sopozicí, když tady Lubomír Zaorálek říká, že ještě nezná ten, ten konečný (nesrozumitelné).

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Ale to jsou ty hry /nesroz./, že ano. Samozřejmě, že to zná. Samozřejmě, že ten můj programový /nesroz./, dva roky samozřejmě, se sním pan Zaorálek a další spolupracovníci průběžně ověřovali. Další verze by musela být podle mých zkušeností snaším náměstkem, /nesroz./ náměstka zahraničí Jana Kohuta, který všechny postupné verze dobře zná, takže nic nového pod sluncem. Já jen říkám, že stou definitivní verzí jsme čekali na to, jak dopadne Evropská rada, protože ta samozřejmě mohla dopadnout dobře, tzn. dohodou nebo mohla dopadnout ne dohodou. Což jisté nebylo, ta agenda byla velmi obtížná a udělali jsme to samé, co udělali naši předchůdci, Francouzi, kteří také zveřejnili svůj program až začátkem července. Ale že bychom začínali od nuly, to je samozřejmě holý nesmysl, vždyť do konce před dvěma léty vznikl ten první nástřel toho dokumentu. Před půl rokem nebo více než půl rokem jsme se Švédy a Francouzi dohodli na tom společném programu /nesroz./.

Moderátor:

(nesrozumitelné) nebo skrz náměstka.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Jsme měli vruce nějaké pracovní verze, ty jsme vpodstatě odmítli, dali jsme ktomu připomínky, vypořádání jsme nikdy nedostali. Jako by jsme to začali projednávat připomínky někdy vbřeznu, tuším dubnu tohoto roku vzahraničním výboru. Tam jsme dali připomínky, mysleli jsme, že to dostaneme řádně zpátky vnějakém přijatelném termínu, ktomu nikdy to nedošlo. Ale já se tady tím zabývat nebudu, já jenom říkám, že si nevymýšlím, že ta práce sopozicí vtomhle byla chaotická a rozhodně to není tak, že my bychom byli do toho nějak vtažení a že by se něco zpřipomínek použilo.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Ty věci, co jste zmiňoval, tam samozřejmě jsou.

Moderátor:

To je aspoň, aspoň tak, pokud tomu tak je, to je dobře.

Moderátor:

Za hlavní prioritu nadcházejícího českého předsednictví EU označil ekonomiku i předseda Evropské komise José Barroso. ČR bude totiž koordinovat provedení záchranného plánu pro ekonomiky členských zemí, který minulý týden schválil právě summit evropské 27. José Barroso ještě kčeskému předsednictví a doporučením říká.

José BARROSO, předseda Evropské komise:

Nikdy nebude druhá příležitost udělat první dobrý dojem. Jsem si jistý, že ČR tuto příležitost plně využije, aby udělala vynikající dojem nejen na ostatní evropské partnery, ale i ve světě. Nemyslím, že ČR potřebuje moji radu, ale protože se mě ptáte, říkám, že je důležité snažit se o konsensus. Pochopit, že EU se 27 zeměmi je velmi komplexní. Takže je třeba spolupracovat sKomisí a evropskými institucemi ve prospěch kompromisu. Kompromis není nic negativního, je pozitivní, když jste ve skupině, snažíte se vidět rozdíly.

Moderátor:

Konstatoval José BARROSO, předseda Evropské komise.

Když se podíváme na ty ratifikaci Lisabonské smlouvy. Počítáte, vicepremiére, stím, že (nesrozumitelné) Lisabonskou smlouvu do českého předsednictví? Do konce února?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Já vím přesně, jak to bude. Ta debata se vrátí u nás znovu začátkem února. Bude probíhat velmi racionálně a na půdě Parlamentního výboru. Bude tam diskutována jedna věc. Lisabonská smlouva, umožňuje další převod pravomoci na tu evropskou úroveň, aniž by byla povinnost exekutivy to předložit kratifikaci Parlamentu. Což je poměrně závažná změna a některé státy, namátkou Finsko, Holandsko nebo Británie si to ošetřují, že přijímají jakousi zákonnou úpravu tzv. vázaného mandátu (nesroz.), což znamená vláda, pokud by byla konfrontována takovou další reformou, tak by musela říci vBruselu, že prostě, pardon, já musím jít nejdřív do Parlamentu si vyžádat souhlas ktomu dalšímu přenosu pravomoci. Čili přípravy vtomto smyslu novelu jednacího řádu Poslanecké sněmovny novelu jednacího zákona Senátu a pak novelu stykového zákona, který upraví spolupráci obou Parlamentů vtěchto věcech. Ta novela se připravuje a myslím si, že by bylo asi žádoucí to schvalovat společně. To je vše.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Co se netýká té Lisabonské smlouvy, to je spíš…

Moderátor:

Hm. To se týká…

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

To je poměrně zásadní změna.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

To je úprava jednacích řádů. To můžeme, taky když se dohodneme, tak ji můžeme udělat kdykoliv. Není to vlastně nic, co by upravovalo ten základní text Lisabonu a je to naše věc.

Moderátor:

Považujete za dobrou zprávu, že české předsednictví vám tady vicepremiér za ODS říká, že bude ratifikována Lisabonská smlouva.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Já samozřejmě budu rád, když se podaří ratifikovat tak, aby to nebyla věc, která by brzdila ten proces evropské integrace. My jsme chtěli ten termín do konce února. Pokud se to nepovede, budu rozhodně rád když se to nepovede vůbec.

Moderátor:

A tady jste slyšel závazek vicepremiéra Vondry. Na kterých tématech by si české předsednictví mohlo vylámat zuby. Který problém si myslíte, budete předávat Švédům. Jako další zemi, která bude předsedat po ČR, pane vicepremiére.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Já nechci teď předznamenávat tu situaci, jak bude včervnu. Podle mě asi to nejzávažnější, nejdůležitější je, jak se Evropa vypořádá stou ekonomickou krizí. To není jednoduchá záležitost. Jsou vpodstatě názory na evropské děje, jak stouto situací lze, buď nosit více peněž do ekonomiky, to je typické třeba pro Francii. Nebudu /nesroz./, povzbudit dávku, tím snížíme daně a tím jaksi rozjedu ty nákupy znovu. Přístup, který volí třeba britská vláda, (nesrozumitelné) nebo je přístup, který říká, že navzdory všem těm opatřením, bychom neměli dopustit rozvrat veřejných financí. To znamená, držet rozpočtové hospodaření v nějakých limitech, protože pokud se to úplně rozjede, to samozřejmě může mít fatální dopad zejména na stabilitu veuro zóně. A teď existuje ten plán nový, který říká, že zhruba do jednoho a půl procenta HDP celá EU, tzn., jednotlivé státy plus mínus vydají na ty různá stimulační opatření. A my už dnes víme, že jsou země jako Řecko, které mohou mít ten rozpočtový deficit až přes 10. Británie, která sice veuro zóně není, ale měla ty velké problémy sbankami, může mít rozpočtový deficit třeba 8, mínus tedy. A tohle samozřejmě, pokud bude trend, který se nezastaví, tak nás čekají těžké doby. A…

Moderátor:

A počítáte, že české předsednictví se pokusí tedy zabránit tomuto trendu?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

To české předsednictví by mělo být trošku vnějaké moderační roli, prostě nacházet průnik všech těchto názorů vnějaké rozumné realistické racionální rovině. Tak, aby na jednu stranu ta krátkodobá opatření pomohla, řekněme utlumit ten ekonomický propad a ještě lépe nastartovat ekonomický růst a zároveň, aby ta krátkodobá opatření byla takové povahy, že nepodvážou ty strukturální reformy, které podle, ne jenom našeho názoru, názoru všech, zejména Evropské komise, mimochodem. Zajistit to, aby Evropa vtom dlouhodobém hledisku byla schopna obstát, obstát vté soutěži sČínou, Indií, Brazílií a všemi těmi dynamicky se rozvíjejícími ekonomikami toho globálního světa vposledních letech. Protože je evidentní, že na Čínu ten dopad nebude takový jako třeba na Ameriku nebo třeba Evropu.

Moderátor:

Máte tu moderační roli, vsouvislosti sekonomickou krizí, také jako nejsložitější úkol vsoučasnostičeského předsednictví vevropské 27, kdy bychom se mohli, řečeno, vylámat zuby?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Určitě, já si stejně myslím, že to je na prosté téma pro české předsednictví. (nesrozumitelné). Jedině co mě trošku mrzí, že jsme se nesešli trochu dřív. Protože si myslím, do ČR nebo do Prahy, sekonomií špičkové nebo světové diskuse, to je co jsme měli pokoušet už dříve. (stále nesrozumitelné), vlednu, já myslím, že bychom se měli pokoušet vtermínu květnovém. Ve chvíli, kdy budeme možno mít ve vztahu třeba amerického prezidenta, protože teď vlednu to je asi ještě brzo.

Moderátor:

Zvlášť, když na hradě máme ekonoma, že, ekonoma Václava Klause. Podíváme-li se na to, že vliv předsednictví na chod 27 zpochybňoval Václav Klaus, který je podle renomovaného britského ekonomického týdeníku nevlídným strýčkem Václavem.

Moderátor:

Klaus dál pokračuje ve svém evropském tažení těmito slovy.

Václav Klaus, český prezident:

Já dlouho hovořím o deficitu demokracie vEU a mám pocit, jestliže tomu vminulosti někdo nevěřil, teď už jistě nemá důchod, důvod pochybovat. Jestli to někdo nepochopil před tím, tak já myslím, že snad teď už se oči leckomu otevřely. Nedůstojnost projednávání Lisabonské smlouvy u nás, má neuvěřitelné reakce eurokratů ze zahraničí, myslím si, jsou toho nejlepším důkazem o nedávném chování elity europoslanců vPraze ani nemluvě.

Moderátor:

Konstatoval vtomto týdnu prezident Václav Klaus. Je pravda, že ČR organizací některých summitů např. prezidentského summitu, přišla, protože je to Václav Klaus, který ji, řekněme, už poškodil, jak napsal Die ekonomik před 14ti dny, vonom textu, nevlídný strýček Václav, přišla o nějaké summity kvůli Václavu Klausovi.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Tak zatím ještě ne. Zatím ještě žádné takové rozhodnutí nepadlo, že by se neodehrál nějaký summit kvůli Václavu Klausovi. To zatím vtakové situaci nejsme. Ale faktem je, že jak tam kamkoli dneska přijedu, tak na Václava Klause směřuje vždycky ta první otázka. Ono to bylo od něj vyšponováno tou návštěvou delegace Evropského parlamentu a tady musím říci, že ona nesehrála zrovna dobrou roli. Daniel Cohn, což je známý provokatér, tam vParlamentu jasně přišel súmyslem prezidenta vyprovokovat tak, aby se dostal do popředí on sám vzápadních médiích. No a narazil, do jisté míry.

Moderátor:

Tady se ho nezastali asi všichni ostatní poslanci včetně europoslankyně Bělohorcové, která jasně zpochybnila i ten zápis, vyvěšený na stránkách Pražského hradu, že to bylo vjiném časovém sledu, než se to odehráti mělo a šéf Evropského parlamentu Pöttering také tvrdí, že ten záznam, který je nám kdispozici, není autentický.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Tak, za prvé, nechte mě domluvit. A za druhé, já jsem nebyl na tom Pražském hradě. Čili, nejde tady o slovíčka, tady nejde o to, jestli je ten záznam autentický, ten záznam tam prostě pořizoval někdo zkanceláře prezidenta republiky a tak to vždycky je, když jedna strana dělá záznam, tak spíš odpovídá tomu vidění té strany, která ho dělá. Ale oni byli předtím, den předtím, měli setkání svládou na Žofíně a zhruba na ten způsob vystupování, Daniel Conhn byl stejný, prostě premiér a my další jsme ho odkázali do patřičných mezí a nic ztoho nebylo. Zatím co tady to jeden záměr provokace narazil na živnou, úrodnou půdu, protože i pan prezident chtěl nějakým způsobem dominovat v médiích vsobotu ráno, kdy začínal kongres ODS, takže to byla nešťastná situace. Ale podívejte, ta debata úspěšnost českého předsednictví se nebude měřit tím, kolik vlajek kde bude vlát. Ten bude skutečně záviset od toho, jak my úspěšně dokážeme zmoderovat tu evropskou debatu vté složité ekonomické situaci. To si myslím je to hlavní. A jestli tu bude těch evropských vlajek vlát někde 5 a někde 10 a někde zrovna nebude, žádná (nesrozumitelné, skákání do řeči).

Moderátor:

Téma vlajek jsem sem schválně nevnášel, protože to považuji za velmi, za velmi okrajové téma.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Ale, ale…

Moderátor:

O summitu a o tom, že, že, že jestli vy už máte také domluveno, kterým summitům bude předsedat Václav Klaus a kterým summitům bude předsedat premiér Mirek Topolánek, aby spíš ta moderační role byla sklidňující, nikoli eskalující, když se toho ujme Václav Klaus.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

My o tom komunikujeme, pokud jde o ty Evropské rady, které se konají 2x za půl roku vBruselu, tak tam bude předsedou té Evropské rady premiér. Tak tomu bylo vposledních letech, prezident vystoupí vEvropském parlamentu, domluveno vpolovině února a předpokládám, ještě komunikujeme, bude mít ještě tu roli (nesrozumitelné), summit třeba zastupoval EU vládní sRuskem, která se má konat koncem druhého pololetí.

Moderátor:

Myslíte, že by Václav Klaus předsedal domu obrovskému summitu.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

To je trojkový summit, to není velký summit 27, ale myslím si, že tady by svou roli mohl mít a komunikovat.

Moderátor:

Na kolik je pro vás, dost překvapivé, že před takovým klíčovým okamžikem jako je předsednictví se ani nekoná schůzka prezidenta snejsilnějšími politickými stranami zastoupenými ve Sněmovně, aby přispěl i prezident ke shodě nad českým předsednictvím.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Tady je celá řada věcí, které by se měly konat. A nekonají se. Třeba vjejich Parlamentech, premiér mi před schůzkou Evropské rady informoval Poslaneckou sněmovnu, dokonce i po ní, vzahraničí se to děje zcela běžně a samozřejmě tím spíš, že jsme zemí, která bude předsedat. Tak by to bylo normální. Na něčem jsme se bohužel u nás, já už o tom nerad mluvím, protože jsem tuhle kritiku už vedl dávno a tomu se nic nemění a mám taky pocit té bezvýslednosti. A co tady popisoval ty historky, já jsem byl vBruselu a tam člověk zjistí velmi rychle, že se ztoho přijetí prezidenta stala legenda a pro nás nepříjemná, nešťastná. Prostě to věc, zkteré člověk nemá radost. Se za to spíš stydí a nechci to tady dál rozebírat. My už tomu delší dobu říkáme, to ještě není definitivní, že to není takový skandál. Je to velké zklamání, diplomatická a jiná, jedna za druhým. Neustále, tzn. já už o tom ani nemluvím ani nepíšu, protože když člověk už má…

Moderátor:

Kdyby Vám unikl nějaký takový záznam a teď je otázkou, kdo pustil ten záznam Sarkozy Topolánek. Jedny zdroje tvrdí, že to byl únik zPražského hradu, pokud se dostane i, i někdo další zMinisterstva zahraničí ktakovému zápisu. Tak jaký Vy byste ztoho vyvolil důsledky jako ministr zahraničí, pokud by za Vás, jako ministra zahraničí unikl do reflexu takový záznam.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Myslím, že tady bych rozhodně hledal toho, kdo je za to zodpovědný vtom diplomatickém kruhu. Protože nejde, že o záznamy, které se pořizují, měl mít kontrolu ministr. Ale to už je ukázka něčeho, co se nesmí stát.

Moderátor:

A vypovídal o tom, že ministerstvo je vrozkladu?

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

(nesrozumitelné), čili to nezvládl, další chyba a myslím si, že by měl někoho potrestat, minimálně.

Moderátor:

Je na místě, apropos, trvat jako vláda, aby se ten únik vyšetřil?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Ten únik se vyšetřuje, ale já pochybuji, že se podaří vyšetřit něco. Ta informace byla rozeslána, ona nešla nějakou utajovanou podobou, tak (skákání do řeči).

Moderátor:

(nesrozumitelné) .. ta věc měla být vyšetřena.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Podívejte, to se občas stane. Tady, já jsem sshodou okolností, byl dva týdny na to vBerlíně a mluvil jsem o tom na německém kancléřství a tam mi vyprávěli, že jim se přesně to samé stalo vdobě, když jejich předsedání a kancléřka mi dala pokyn, radši žádné záznamy nepořizovat. Prostě občas se to stane. Já jsem o tom mluvil sfrancouzským prezidentem Sarkozym, teď nedávno a on říkal, to je vpořádku, nic si ztoho nedělej. Víte, tak nedělejme tady zkomára velblouda. Prostě je to trošku banální historka, která se stane, my jsme se za to Francii omluvili.

Moderátor:

Ono, aby se potom opravdu nestal trend, protože asi na základě toho úniku hrad zveřejnil svoji vlastní verzi…

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Ale já si myslím, že…

Moderátor:

Jde o to, zda se to stává normou české diplomacie, že se budou zveřejňovat záznamy…

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Ne. Já si myslím, že prostě autor toho záznamu na zastupitelském úřadě vPaříži si ztoho vzal své ponaučení, že rozhodně už příště takové zápisy tou formou posílat nebude. Bude se vyšetřovat, kdo to těm médiím dal, ale tady já si nedělám iluze, že se to podaří.

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda PS PČR, stínový ministr zahraničí:

Víte, tohle je všechno, jako takový povrch těch věcí. To co mi vlastně vadí vzákladě, vcelé té přípravě, české předsednictví je to, že vlastně pořád pokračuje vtom, že se mění postavení tras a postavení ČR vEU a i to předsednictví a ta příprava, jako by nebyla schopna změnit. Místo toho o co jsme usilovali my, že jsme chtěli, aby ČR byla u toho hlavního stolu maximálně zahrnuta, ten kdo se maximálně podílí na těch věcech a to i třeba kriticky. Ale stou základní loalitou, že nám jde o ten projekt, tak místo toho jsme se začali posouvat jinam, že už de facto ultimáta, ať si teda rozmyslej, jestli chceme vté unii být nebo ne. Protože říkali ano a teď už zas Lisabonskou smlouvu. A teď je situace taková, že já jsem přesvědčen, drtivá většina evropských zemí, pro tento projekt a pokud ČR bude mimo, tak prostě rozhodne a bude mimo. A to je projekt, na který pochybujeme. A přitom myslel jsem, předsednictví pomůže tomu, aby se měnilo a přitom tomu tak není. Neustále se, jsme vtěžkém stavu, jak chce vláda, (nesrozumitelné)jak chce tým, který jde skutečně jde po těch hlavních oč Evropě jde pomáhat Evropě vřešení. Tomu předsednictví to vůbec nepředvedla.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Já to musím odmítnout. To vůbec není pravda. Vemte si to, co zaznělo vposledních několika posledních dnech zLondýna, co zaznělo zPaříže, co zaznělo zBerlína. My připraveni jsme. Jsme bráni vážně. Já tady žádné takovéhle problémy nevidím a koneckonců, to je prostě, pojďme se od těchto domácích hrátek tady odprostit. Předseda, to není nějaký plezír, ani ODS, ani české vlády, to je předsednictví celé ČR a myslím si, tady skutečně bychom se měli ktomu postavit společně čelem, protože jaksi hádat se nad tím nebo dokonce vést volební kampaň, volební kampaň vprůběhu našeho předsednictví vEU, to je naprostý nesmysl. Musíme dobře zvládnout to předsednictví, zvládneme ho, když naši ministři budou moct aspoň to předsednictví vykonávat. Vezměme si, že jenom vposledních 10ti dnech bude schůze Parlamentu a odmítání párování poslanců nemohli na ty své rady ani ministr Kalousek, ani ministr Říman, ani ministr Hřebíček. A to je samoz