Alexandr Vondra: Nedělní partie

17.09.2006, TV Prima

Petr Šimůnek, moderátor Nedělní partie:
Dobrý den, vítejte u mimořádně nabité Nedělní partie. Nejdřív tu budeme mít duel nového ministra zahraničních věcí Alexandra Vondry a místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka. Mluvit budeme o rozzlobených muslimech, americké základně u nás a také o nerovnoprávném postavení ČR a dalších zemí v EU. Potom ale přijde také nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Toho se budeme ptát, co na nás pacienty vlastně chystá. A na telefonu budeme mít také jeho předchůdce a dnes velkého oponenta Davida Ratha. A na konec partie přijde také komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf, s ním budeme mluvit hlavně o podivném vztahu mezi komunisty a ČSSD. Naše tradiční hlasovací otázka se ale týká toho prvního tématu, které jsem zmiňoval – americké základny u nás. Nejdřív se mluvilo o protiraketové základně, teď se hovoří už také o radarové základně. A proto my se vás ptáme dnes, zajímá nás váš názor: Chcete radarovou základnu u nás?

Vaši odpověď ano, nebo ne posílejte zprávou SMS ve tvaru NP ANO, nebo NP NE na číslo 900 90 09.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Jak jste zvyklí, hlasovat můžete hned teď a já ještě pro jistotu zopakuji tu otázku: Chcete u nás radarovou základnu? A zdůrazňuji to slovo radarovou, protože nejde o protiraketovou, ale radarovou základnu u nás. A já už přivítám také naše první hosty, je jím nový ministr zahraničních věcí Alexander Vondra. Dobrý den.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Dobrý den.

Moderátor (Petr Šimůnek):
A jeho kritik a oponent Lubomír Zaorálek, dobrý den.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Dobrý den.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Tak a my už můžeme jít pomalu, ale jistě na první téma, kde se budeme bavit o papežových výrocích na adresu muslimů, také o tom, jestli u nás má být protiraketová základna, nebo jakákoliv základna americké armády, a také o tom, proč vlastně se nemůžeme my jako občané EU, občané ČR domoci stejných práv, jako mají např. Němci. Pojďme na to.

Už popáté si lidé v některých zemích světa připomněli útoky na New York a Washington a začátek války proti terorismu. Vítězíme v této válce, nebo v ní naopak prohráváme, jak se domnívá např. většina britských občanů? Teroristické útoky jako by nebraly konce. Šílenci veřejně hrozí Spojeným států a celému Západu úplným zničením. Režimy, které otevřeně podporují terorismus, nepokrytě usilují o atomové zbraně. Zatímco na Východě získává ideologie Usámy bin Ládina stále nové stoupence, na Západě se množí spíše výzvy ke složení zbraní. Jistým příkladem tohoto trendu může být i ČR, kde lidé nechtějí ani čistě obrannou protiraketovou základnu. Jenže můžeme vyhrát válku s terorismem jen diplomatickými prostředky?

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pánové, než se dostaneme ke všem těmto věcem, k terorismu, základnám atd., pojďme na aktuální věc. Papež odsoudil v úterý ve svém projevu terorismus. Citoval císaře byzantského ze 14. století a muslimové na jeho výroky reagovali velmi vzbouřeně, rozzlobeně. Teď už hoří dokonce kostely v Palestině a požadují exemplární, osobní omluvu papeže. Podle Vás měl by se papež omlouvat za to, co řekl?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Já si myslím, že může udělat to, co udělal, tzn. vyjádřit určitou lítost, co ty výroky mohly vyvolat. Ale omlouvat se, podívejte, je to těžké. My na Západě nebo ten svět, který vyšel z křesťanství, tak jsme udělali v souvislosti s modernizací jednu velice důležitou věc – oddělili jsme prostě církev od státu. A ten muslimský svět bohužel touhletou modernizační fází ještě neprošel. A já se obávám, že i kdyby se papež omluvil, tak to není konec problémů.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Takže v žádném případě si nemyslíte, že by se měl omlouvat za to, co se stalo?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Podívejte, my ten svět máme oddělený, čili já nemohu papeži doporučovat, co má dělat. Já jsem představitel toho sakrálního světa, tj. toho světa politiky.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Co si o tom myslí Lubomír Zaorálek?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Já jsem přesvědčen, že papež určitě toto způsobit nechtěl, tzn. to, co se stalo, možná je v tom kousek neopatrnosti, ale rozhodně to nebyl úmysl, o tom vůbec nepochybuji. Na druhé straně to, co je vlastně na tom nejvíc zarážející, to je ta reakce, která je charakteristická pro současný svět. Já jsem četl jednoho odborníka který říká, že od roku 1967 nebyla taková atmosféra nenávisti v těch arabských, muslimských zemích proti celé euroatlantické civilizaci. Takže první otázka je, jak tento stav vznikl a jakým způsobem jsme se tohohle dopracovali. Jako to, že dneska v Libanonu Hamas, teda v Palestině Hamás, v Libanonu Hizballáh mají parlamentní poslance, ministry, tzn. že tyto, kdysi jsme říkali, extrémní, někdy dokonce teroristické organizace dneska mají své zástupce v parlamentech, to je stav, do kterého jsme se dnes dostali. A o tom se bavme, jak se toto stalo, to znamená…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pak spíš jak z toho ven.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Co si…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Máme čekat to, že se to bude dále radikalizovat, když víme, jaké jsou reakce na to, když řekne něco papež nebo když nakreslí někdo nějaký obrázek a v ulicích jsou desetitisíce, statisíce muslimů?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Já si pamatuju, že papež byl ten, který v případě těch karikatur se muslimů zastal, že jo, tzn. to je to, proč si myslím, že nepochybuju o tom, že on rozhodně toto vyvolat nechtěl. Na druhé straně říkám: To, co bychom se o tom měli bavit je, proč tato situace vznikla. A to je ta bilance těch pěti let také. To, co se dneska děje s papežem, to je také bilance těch pěti let. A já si samozřejmě nemohu odpustit než říci: Začali jsme tedy správně po tom 11. září, když se vyhlásila válka proti terorismu? Jako bylo správné mluvit o ose zla, jak to bylo, Axis of Hatred, jako o které mluvil i prezident Bush? A dneska tu nenávist máme všude, takže o tom mluvme, jestli ta cesta byla správná. Já jsem přesvědčen, že jsme se…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Tak teď je… Promiňte, ta otázka…

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Já jsem přesvědčen, že jsme se dopustili velkých chyb. A to, co se stalo kolem papežova výroku, je také důsledkem toho, že jsme v některých věcech prostě…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Kdo my? My západní civilizace jsme se dopustili chyb vůči muslimům?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
My, my, já jsem přesvědčen, že samozřejmě my západní civilizace jsme se pokusili chyb v tom zápase s terorismem jako, protože tato hladina nenávisti, která dneska je, to je něco, co si myslím, že nebylo nutné.

Moderátor (Petr Šimůnek):
To si myslí nový ministr zahraničí také?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Podívejte, chyby se dějí občas vždycky, ale taková ta teze, kterou tady Luboš Zaorálek naznačuje, že jako my bychom měli hledat příčinu toho problému a tý agresivity těch určitých muslimských radikálů sami u sebe, tento levičácký přístup ke světu, to já si myslím, že prostě koupit v žádném případě nemůžeme. A bylo by to strašnou chybou prostě. Podívejte, těch výroků, které zaznívají z toho muslimského světa nejenom posledních pět let, ale celé, třeba posledních deset, patnáct let, je neobyčejné množství. A mobilizujeme my lidi kvůli tomu do ulic? Čili ten problém je, že si muslimský svět skutečně musí projít nějakou tou, nebo měl by si projít tou modernizační fází a prostě oddělit skutečně od toho, co je pozemské, od toho, co je, řekněme, nadpozemské. Dojít…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pane ministře, co když si tou fází neprojde a bude se pořád stupňovat nenávist vůči západnímu světu, která bude, budou reakce také, jako vidíme teď?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Pane ministře, ale tady přece vůbec nejde o nějaké, abychom my kritizovali sebe a neuvědomovali si, jaký problém dneska představuje muslimský svět. To není žádný levičácký úlet. Prosím Vás, pane ministře, mně vadí tohle ideologické vyhrocování té věci. David Cameron, vůdce konzervativců britských, nedávno řekl, že bylo velkou chybou Tonyho Blaira a Británie, že byla nekritickým spojencem Spojených států. Jako mluví o tom, že servilní postoj ve spojencům ve chvíli, kdy jde o to najít opravdu efektivní a účinnou cestu v boji s terorismem, se nám prostě vymstil. To dneska není jenom sociální demokracie, to je dneska dokonce část konzervativců samých ve Spojených státech. Copak chcete tajit tu debatu, která se dneska děje ve Spojených státech a která je nesmírně kritická k tomu, co se dělo v boji s terorismem v poslední době? Vždyť přece, vždyť přece…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pánové, pojďme… Promiňte, pane Zaorálku.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Moment, moment, moment. A chcete tedy navrhnout servilní postoj vůči těmto výrokům, které z oblasti Středního východu zaznívají? Chcete před těmi výroky zavírat oči? Chcete ustupovat? Co chcete? Co doporučujete?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Ale já samozřejmě… Proč mi podsouváte něco, co jsem neřekl?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Vy mi podsouváte tady servilní postoj, tak já na to reaguji způsobem, který uznám za vhodný.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Tak já Vám řeknu, jaké jsou body poučení z toho, co jsme zažili v těch pěti letech pro mě třeba nebo pro ty, kteří o tom dneska mluví. Zaprvé není možné dnes nebojovat, bojovat s hrozbami, když jsme je plně nedokázali pochopit, když jsme nedokázali pochopit povahu těch hrozeb přesně. Není možné se spolehnout pouze na použití vojenské síly. Jako je třeba budovat širokou alianci zápasu s terorismem a používat celé řady jiných metod. Francis Fukuyama ve své knize Amerika na křižovatce píše, že ten boj se bude daleko více odehrávat pomocí tajných služeb a policie, že…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Promiňte, abychom necitovali jenom knihy, když říkáte: Nemáme spoléhat jenom na vojenskou sílu, a máme spoléhat jenom na diplomacii tedy?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Jako je to samozřejmě kombinace těch metod, ale jde o to, abychom se nepouštěli do akcí, které poutají obrovské množství prostředků. Dneska je přece situace taková, že máme vojáky v Afghánistánu, máme vojáky v Iráku, máme vojáky…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Mluvíte o ČR?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
No, třeba o ČR, ale mluvme třeba i o NATO. Toto je náš společný úkol v NATO. Máme vojáky všude a nedostává se nám sil. Vždyť přece naše prostředky jsou dneska přetížené. Mluví se o tom, že potřebujeme do Afghánistánu 2500 vojáků. Víte dobře, jaká je situace v Afghánistánu – velmi vážná, Afghánistán dneska produkuje 90 % produkce opia na světě. Jako ta situace, kam jsme se dostali prostě po letech řešení té situace.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Čili jinými slovy Vy říkáte, když podtrhneme tu bilanci těch pěti let, tak že prostě s terorismem nevyhráváme a děláme spíš chyby a nedostali jsme se vůbec nikam jinam?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
No, říkáme, že potřebujeme další vojáky v Libanonu. Kde je vezmeme? Kde je vezmeme v NATO? Kde je vezme ČR? Tzn. ten způsob boje byl velice nákladný, stojí nás velké množství sil. A kde máme výsledky, když nenávist roste?

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pane ministře.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
No, tak my jsme byli nedávno v nějaké jiné televizní debatě. Já jsem tam byl poslední, kdo by horoval za posílání vojáků do Libanonu, pane Zaorálku. Jestli si dobře vzpomínáte, Vy jste tehdy doporučoval akčnější postup nežli já. Ale já si myslím, že v té rovině těch praktických opatření, že se nemáme, prostě hasit každý malý požár, který hrozí, protože na to nemáme síly, že tam se samozřejmě asi shodneme. Ale jestli vyhráváme, nebo nevyhráváme, ta otázka, já si myslím, že ano i ne. Ano, a to bych podtrhl, samozřejmě v tom smyslu, že před těmi pěti lety 11. září došlo k ohromné tragédii a to se skutečně neopakovalo od té doby. A já podtrhuji to, že to je…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Když pomineme Madrid, když pomineme Londýn, výbuchy v metru a ve vlacích.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Jakkoliv tyto útoky byly tragické, tak ani jeden z nich neměl ty parametry toho útoku 11. září, to zaprvé. Za druhé spolupráce zpravodajských služeb, těch policejních složek, a tady já samozřejmě naprosto souhlasím, že to nemůže být jenom vojenská odpověď, ta odpověď musí být jenom vojenská odpověď, ta odpověď musí být širokospektrální, tak řadě těch dalších útoků se podařilo zabránit nedávno v Německu, nedávno dokonce v těch letadlech, že jo, velmi těsně před možnou akcí. Čili myslím si, že tu slavíme určitý úspěch nepochybně.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Když se podíváme na náš příspěvek, český příspěvek v boji proti terorismu, byli byste pro to, abychom udělali podobné gesto nebo krok jako třeba Poláci, kteří vyhlásili, že pošlou dalších 2000 svých vojáků do Afghánistánu právě? Pane Zaorálku.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Tak neredukujme ten boj s terorismem jenom na to vysílání vojáků.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Budeme o tom mluvit i později, já se ptám teď konkrétně na toto.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Já vidím dluhy prostě v jiné oblasti také, rozumíte, třeba jenom abych, v oblasti právní. Mně vadí, že sněmovna v roce 2004 zamítla tu trestní odpovědnost právnických osob v ČR. Jako to je přece v současném světě už nemožné vydržet s tím, že si jenom vybíráme z nějakých organizací pouze ty individuály, kteří jsou trestně odpovědné, a nevnímáme, že třeba organizovaný zločin, teroristické organizace, to jsou prostě celky, které v naší republice prostě není možné potrestat, protože náš právní systém to nedovoluje. To znamená…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pane Zaorálku, zpátky k té mé otázce: Naši vojáci v Afghánistánu, byl byste pro posílení naší přítomnosti v Afghánistánu tak, jako to třeba slíbili Poláci?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Nemáme další kapacity. Armáda podle mě naše má, máme určitou schopnost vyslat určitý počet vojáků, já nevím, přes tisíc něco málo. Jako a to je něco, co nejsme schopni v této chvíli nafouknout, to znamená, jestliže chceme…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Čili už jsme na hranici toho, co bychom chtěli.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
No, kdybychom chtěli něco poslat do Afghánistánu, tak musíme někde něco vzít. Ale přece Kosovo, Balkán, to je místo, kde se vyznáme, kde jsme silní. Proč odtamtud brát z toho kontingentu ty vojáky? Takže uvažujme, my nejsme schopni, rozumíte, to není tak, že se dneska rozhodneme, že někde přidáme vojáky. V této chvíli armáda na to nemá.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Prostě nemůžeme podle Vás.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Tak já bych řekl dvě věci. Zaprvé při té rekapitulaci, co se udělalo, nebo neudělalo, tak ČSSD byla osm let u vlády, měla v zásadě garantovánu většinu v parlamentu. Čili pokud se něco neudělalo, tak myslím, ta vina za to není rozhodně na naší straně, to zaprvé. A za druhé…

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Promiňte, ale já mluvím o tom, co neprošlo parlamentem, protože já nechci tady mluvit o Národním akčním plánu boje s terorismem, který podle mě jsme nasadili vysoko. A to, co jsme nedokázali, je proto, že to neschválil parlament kvůli Občanské demokratické straně. Ta trestní…

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Ale Občanská demokratická strana byla v opozici a většinu jste měli vy, vaše koalice, čili nehrajte ten míč na naši stranu hřiště.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Ale jenomže trestní… Ale vaše strana je ta, která odmítá trestní odpovědnost právnických osob. Máme šanci, že se to změní? To je to, co se ptám já.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Když byste chtěli, tak to může změnit i proti naší straně. A teďko k tomu nasazení našich vojáků v zahraničí: Já si myslím, že je třeba postupovat úměrně našim možnostem, soustředit se na oblasti, kde máme tu tradici. My jsme přítomni na Balkáně, doporučuji, abychom tam zůstali. Jsme přítomni v Afghánistánu a, myslím, nemáme kapacity na to, abychom to nějakým způsobem výrazně navýšili tak jako Poláci. Ale rozhodně tam hodláme zůstat, protože v té misi je v sázce celá ta akce, kterou tam aliance provedla. A koneckonců máme i vojenské policisty v Iráku, čili myslím si, že toto stačí a není důvod k nějakému výraznému navyšování, zvlášť tedy za situace, kdy rozpočet ministerstva obrany byl zanechán tou předcházející vládou prakticky v troskách.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Tak pojďme, pardon, pojďme k dalšímu příspěvku možnému ČR v boji proti terorismu. A to by mohla být protiraketová, anebo radarová základna na českém území. Pánové, otázka pro vás oba je stejná, jednoduchá – ano, nebo ne, jednu z nich, žádnou z nich? Co si o tom myslí Lubomír Zaorálek? Co si o tom myslí nový ministr zahraničních věcí?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
No, tak já jsem svůj názor mnohokrát řekl, že bychom tady neměli strkat hlavu do písku, že navíc tenhle problém nespadl zčistajasna, prostě my tady navazujeme na dialog, který už předcházející vláda od roku 2002 velmi intenzivně vedla. Ten jediný rozdíl bylo, že ho vedla ve skrytu. My se snažíme postupovat transparentně a informovat naše občany. Já vítám samozřejmě konstruktivnější přístup ze strany ČSSD. Jiří Paroubek nedávno prohlásil, že o té radarové stanici by se rád bavil. Čili…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Čili teď už je řeč jenom o radarové stanici a protiraketová základna jako taková je odsunuta na stranu?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Podívejte, tady je ve hře celý komplex systémů té protiraketové ochrany, tzn. protirakety, radary a ve hře je více zemí. Čili já si myslím, samozřejmě z našeho hlediska optimální by bylo, aby do toho systému bylo zaangažováno větší počet evropských zemí nežli my.

Moderátor (Petr Šimůnek):
A co se týče nás, my jsme schopni absorbovat nebo my bychom preferovali, aby to byla ta radarová základna? Říkám to dobře?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Já si myslím takhle: Jde nám o to, abychom pracovali na nějakém národním konsensu. A z tohoto hlediska samozřejmě vítám konstruktivní přístup ČSSD, kdy po těch obstrukcích několika týdnů a zatahování do volební kampaně vyjádřila poslední víkend souhlas s tím, abychom jednali o té radarové stanici. To si myslím, že je konstruktivní přístup. A je to třeba ocenit.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Ten souhlas pořád platí?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Já si myslím, že to je naprosto zkreslené, to, co tady byl řečeno, skoro od začátku až do konce. Tak především není pravda, že se tady vyjednávalo o nějaké základně velmi intenzivně dokonce, jak bylo řečeno. To je skutečně lež, nezlobte se, to musím říct, protože pokud se tady nějaká expertní jednání konala, tady nikdo neměl žádný politický mandát na to, aby kdekoliv jednal o nějaké základně. A nedá se nic takového najít, ani doložit, to zaprvé.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Promiňte, ale už předchůdce Cyril Svoboda říkal, že ta jednání probíhala.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Na expertní úrovni prostě si někdo zjišťoval informace. Vždyť my jsme přeci neobdrželi ani žádost o tuto základnu.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Ale ony dodneška probíhají na expertní úrovni, na žádné jiné úrovni zatím ta jednání neprobíhají.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Ale já Vám opakuji, opakuju, že do této chvíle jsme neobdrželi ani žádost americké strany. Prostě není ani shoda generálního štábu Spojených států, že taková základna se má někde ve středním východě budovat. Tzn. my ani nemůžeme mít mandát na to, abychom o tom jednali, protože taková žádost neexistuje v této chvíli. Celá tato debata je předčasná.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Promiňte, ale přece víme, že po té základně je poptávka. Byli tady američtí experti se dívat na několika místech a vyhodnotili, které místo je pro ně vhodné, které ne. To znamená, že ta poptávka existuje.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Ale ta debata se vede i ve Spojených státech amerických přece a je poměrně velmi ostrá. Přečtěte si články v New York Times, podívejte se na politické televizní pořady, ve kterých se uvádějí velmi tvrdé odmítání. Jako já, dnes mi připadá, že ty prostředky finanční ani neprojdou v tom Kongresu, v senátu dneska na schválení toho projektu do střední Evropy. Takže já si myslím, že se bavíme o něčem, co pravděpodobně vůbec nepřijde. Jako takhle to vidím díky tomu, jak vidím tu debatu ve Spojených státech.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Zpátky k tomu…

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
A tady se říká, že nemáme strkat hlavu do písku a máme to prostě akceptovat. Mně tohle připadá také jako ten servilní postoj, o kterém jsem mluvil dosud. Podívejte se, jako je chyba, pokud tuto věc nepojmeme jinak, než byla pojata od začátku. To byla na začátku National Missial Defence, pouze obrana Spojených států amerických. Jako ze strany Spojených států ani nebyl moc zájem se se spojenci na téhle věci nějak dohadovat. Jako bohužel to se týkalo celého, té akce války proti terorismu, že tu nebyla ochota skutečně do toho pojmout spojence, byla pouze koalice ochotných. Jako a všichni, kdo jsou, nejsou s námi, tak jsou proti nám. My přece, naším úkolem je docílit toho, aby tohle se změnilo. Jestliže chceme budovat některé systémy ochrany, aby to nebyly pouze bilaterální ochrany, ale aby to byla, pokud možno, dohoda v rámci aliance. Váš ministr Šedivý řekl, že by bylo dobré, kdyby to byla alianční záležitost, ne pouze bilaterální. Když slyším…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Zpátky…

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Počkejte, toto je důležité, premiér Jaroslaw Kaczyński v posledních dnech řekl, že mají zájem o to, aby pokud základna, tak řekl: O této věci mezi Polskem a Spojenými státy bude třeba vést velmi důkladné a hluboké rozhovory, pokud má ta základna být. A Polsko v tom případě má zájem a přeje si dvoustrannou vojenskou smlouvu mezi Polskem a Spojenými státy americkými, přeje si zvláštní leteckou ochranou, dodatečnou leteckou ochranu polského prostoru a dokonce se mluví o krátkoletých, tedy krátko, raketách krátkého dosahu Patriot, které by zřejmě byly namířeny kam? Na Rusko? Není toto, pokud by se to realizovalo, vlastně rozštěpení aliance?

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pardon.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Není to něco, co potom ruší vlastně to, co máme jako závazek vůči alianci, abychom ten prostor bránili společně? V tom je to…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pane Zaorálku, shrnuto, podtrženo, to, co říkal pan Vondra, že se váš postoj jako strany změnil a že byste chtěli mluvit o radarové základně, jak slyším, nic takového neplatí?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Ale já především říkám: Pojďme tuto debatu dostat na úroveň aliance, jestli je protiraketová obrana důležitá a shodneme na tom, tak ať to není dvoustranná záležitost jenom mezi některými státy. Přece nemůžeme budovat raketový deštník nad Francií a nezeptat se na to Francouzů? Přece není možné jednat o tom společně. Já tvrdím, že boj s terorismem je neúčinný, pokud nebude koordinovaný, pokud nebudeme spolupracovat.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pane ministře.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Jako není možné to dělat na záchraně ochrany dvou, tří států. Bude se chránit Polsko a Spojené státy. Vždyť se nám tady aliance může takto rozpadnout. Není, Vy třeba nevidíte toto nebezpečí?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Tak pozor, pozor. Já samozřejmě s mnohým z toho, co Vy jste řekl tady, souhlasím. A mluvíte o alianci, aliance sama se shodla na tom, že ty protiraketové systémy jsou důležité. Nemůžeme podceňovat tuto hrozbu, toto riziko a musíme postupovat tak, abychom ten deštník měli v budoucnosti k dispozici. To řekla ve své studii, bude to zopakováno na summitu v Rize, bude to…

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Promiňte, ale není to tak úplně pravda, ona to neřekla v té studii. To je studie americké společnosti, která ještě nebyla, která je pořád tajná a o které, kterou se ještě summit nezabýval.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pane Zaorálku, nechme, prosím, domluvit pana ministra. Měl jste před chvilkou dost času. Dejme stejný čas panu ministrovi.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Já to říkám pro pořádek, že to úplně není pravda. Aliance to neřekla prostě takto.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Vy jste tu studii četl?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Ona je tajná samozřejmě, takže jsou…

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Četl jste ji, nebo nečetl?

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
No, Vy víte stejně jako já, že některé věci z ní unikly, tzn. jsou informace, které ale nejsou běžně dostupné a které ani nejsou oficiálně dostupné. My chceme, aby se ta studie…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pojďme se nepřít o tom, kdo četl a nečetl studii. A pojďme k tomu…

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
No, ne, tady kolega říká, co je v té studii. A neřekl zatím, jestli ji četl, nebo ne. Tak já…

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Já Vám říkám, že je známo, že ty informace některé unikly z té studie, takže jsou prostě v určité odborné komunitě známy.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Pane ministře, zpátky k tomu, jestli by to byla základna americká, nebo základna NATO a jaká vlastně.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Ty systémy budou vzájemně propojené a to je v té studii také uvedeno.

Moderátor (Petr Šimůnek):
A Vy jste ji četl?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Já jsem se seznámil s jejím základním summary, které, to já, to summary znám samozřejmě.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Čili výtah z toho jste četl.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
A pokud jde o tu celkovou studii, tak my samozřejmě jednáme teď o tom, aby byla velmi brzo zveřejněna, čili předpokládáme, až bude summit v Rize…

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Ano.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
.. aliance koncem listopadu, že i vy se budete moct seznámit tedy s jejím základním obsahem. A předpokládáme samozřejmě, že ty systémy, o které tady jde, že budou kompatibilní v rámci aliance. To…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Že NATO a Američané se spojí, aby vybudovali ten protiraketový deštník?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Já si myslím, že tohleto je cesta do budoucnosti samozřejmě.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Já se chci ještě odvolat teda na výrok generálního tajemníka NATO pana Scheffera, který jasně řekl, že by bylo velmi nedobré, kdyby tento projekt protiraketové obrany štěpil alianci. A ještě jedna věc: Ta studia, o které mluvíme, teda byla napsána určitou americkou společností, tzn. tady existuje podezření, že prostě z americké strany vlastně přichází návrh, který má říci, že americký deštník se má rozestřít nad… A jak to aliance posoudí, na to bych ještě rád počkal. Důležité je, aby z toho vznikla nějaká dohoda, která bude společná.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Ta studie nevznikla tak, že nějaká americká společnost by ji alianci vnutila, ale tak, že aliance si ji objednala. Objednala si ji samozřejmě u země, která…

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Ale nemáme názor aliance v této chvíli.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
.. která tyto systémy umí dělat, že jo. Evropané tyto systémy dělat neumí, nemají na ně peníze. A já se domnívám, že skutečně k odpovědnosti politika patří, pokud tady takové riziko existuje, a to riziko tady existuje, a pokud ne, tak prosím, řekněte, že tady to riziko neexistuje a že nemusíme dělat vůbec nic…

Moderátor (Petr Šimůnek):
Promiňte, pánové, abysme, abychom nevyčerpali celý čas na tuto hádku. V tuhle chvíli, pane ministře, v jaké fázi vlastně je jednání s americkou stranou, jestli se něco aktuálně děje mezi ČR a americkou stranou ohledně případného umístění protiraketové, nebo radarové základny u nás?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
No, po čtyřech letech těch výměn názorů expertů, které byly zahájeny vlastně ministrem Tvrdíkem za ČSSD v roce 2002, proběhla ta cesta inspekčního týmu a Američané tu situaci vyhodnocují. Zatím se s žádnou oficiální žádostí na nás neobrátili. Čili skutečně já si myslím, že tu je čas, klid. Tady prostě nejde o něco, co by mělo se uzavřít příští týden, nebo příští měsíc.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Ani z té americké strany na to není tlak, že potřebují do konce roku mít rozhodnutí?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Tlak žádný z americké strany neexistuje. Samozřejmě americká strana tu tím expertním týmem vyvolala určitou debatu. Myslím si, že naším úkolem je si tady doma udělat jasno, co schůdné pro nás je a co není. A to, znovu opakuji, že se tu, myslím, rýsuje solidní kompromis, který by navíc vedl k tomu, že v tom projektu by byly zaangažována nejenom ČR, ale i Polsko. A kdy přijde přesně ta doba, kdy se začneme se Spojenými státy o tom vyjednávat, to je samozřejmě předčasné. Může to být koncem tohoto roku, může to být příští rok, já nevím.

Moderátor (Petr Šimůnek):
A je to otázka spíš měsíců, nebo týdnů?

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Já si myslím, že rozhodně spíše měsíců, není to otázka těch příštích týdnů.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda PS PČR:
Já teda ale bych rád řekl, že si myslím, že důležité je, aby tuhle věc si také ujasnila americká strana, protože poukazuju na to, že v současné době probíhá poměrně dost ostrá debata ve Spojených státech. A já si kladu otázku, jestli vůbec celý projekt projde v Kongresu do rozpočtu Spojených států. Tzn. já bych si přál, abychom vyčkali toho, jaké bude toto rozhodnutí, protože tam dneska probíhá debata, ve které se říká, že je otázka efektivity tohoto systému do budoucna, obrovských prostředků, které se do něho dávají, a otázka, co v roce 2011 ten systém bude představovat, jestli bude k něčemu, a zároveň, že to je prostě otázka určitých zájmů, které neodpovídají prioritám těch hrozeb, které tu stojí před námi.

Alexandr Vondra, ministr zahraničí:
Ne, tak já souhlasím s tím, abychom vyčkali, ale zase nedělejme si žádné iluze, ten projekt je prostě nastartován, běží celých, celá desetiletí, každý rok na to Kongres lobbuje peníze. A koneckonců ten zákon podpořili demokraté i republikáni.

Moderátor (Petr Šimůnek):
Tak, pánové, tečka za tímto tématem a také tečka za naším hlasováním. Rádi bychom se podívali na výsledek, jak vlastně dopadlo hlasování. 47 % lidí u nás chce radarovou základnu, z toho vyplývá, že 53 % ji nechce. To je výsledek. Pánové, díky, že jste s námi byli dnes v Nedělní partii.